موضوعی قدیمی، مسئولیت همواره با شماست . . .

میلدورا (Mildura) تا چندی پیش شهری نه چندان مشهور با ۳۰هزار نفر سکنه در حاشیه بیابان‌های استرالیا بود! اما به احتمال زیاد شما هم داستان مشکل نقشه‌های دیجیتال و سیستم مسیریابی موبایل‌ها با این شهر را شنیده‌اید. مشکلی که نزدیک بود حتی جان عده‌ای را به خطر بیاندازد. این مشکل ابتدا در نقشه‌های اپل کشف و علنی شد و پس از مدت کوتاهی مشخص شد که نقشه‌های گوگل هم با همین با مشکل مشابهی روبرو هستند و در شهر کولاک (Colac) رانندگان را به جاده‌ای یک طرفه هدایت می‌کنند. در تصویر زیر که از سرویس نقشه اپل گرفته شده است، سنجاق قرمز محل نشان داده شده برای میلدورا توسط سرویس نقشه اپل و سنجاق بنفش محل واقعی این شهر است.

Apple maps Mildura

اما در کنار تمام حاشیه‌های خبری یک نکته کوچک باقی می‌ماند. اگر این اشتباهات باعث مرگ عده‌ای می‌شد یا دردسرهای جانی و مالی به همراه می‌آورد، چه کسی مقصر بود؟ آیا اصلا صحیح است گوگل یا اپل را به خاطر وجود مشکلی در یک سرویس رایگان سرزنش کرد یا مقصر شمرد؟ پاسخ این پرسش حداقل از دید قانونی منفی است. زحمتی که نه تنها ما ایرانی‌ها، که بیشتر کاربران سرویس‌های رایگان به ندرت متحمل می‌شوند، مطالعه و کنترل شرایط استفاده از خدمات یا همان Term of Service است. اگر به شرایط استفاده از خدمات نقشه‌های گوگل در این آدرس مراجعه کنید، در بند ششم مشاهده خواهید کرد که گوگل مسئولیت کلیه اشکالات نقشه‌ها و ضرر و زیان ناشی از آن‌ها را از خود سلب کرده است.

Disclaim

من برای شرایط استفاده از خدمات نقشه‌های اپل، مرجع مستقیمی پیدا نکردم، اما به یقین شرکتی که وکلایی برای برنده شدن در دعواهای چند میلیارد دلاری پتنت‌ها دارد، هیچ‌گاه در زمینه چنین مسایلی مرتکب اشتباه نخواهد شد. به خاطر داشته باشید که در هنگام استفاده از سرویس‌های رایگان شرکت‌ها (و حتی در بسیاری موارد سرویس‌های پولی آن‌ها) همواره مسئولیت تمام مشکلات و ضرر و زیان احتمالی به عهده شماست. توصیه نهایی و تکراری این که خواندن Terms of Service را در هیچ موردی دست‌کم نگیرید.

پی‌نوشت: گرچه به لحاظ قانونی تکلیف کاملا مشخص است، اما در مورد بعد اخلاقی قضیه چه فکر می‌کنید؟ اگرحادثه‌ای رخ می‌داد گوگل یا اپل چگونه باید رفتار می‌کردند؟

پی‌نوشت ۲: این نوشته ویرایش شده است.

   
7 نظرات
 1. تهمورث می گوید

  من همین الان توی گوگل مپ نگاه کردم. چنین مشکلی وجود نداشت.

 2. احسان می گوید

  به نظر من اپل یا گوگل اگر اتفاقی می افتاد برای جنبه تبلیغاتی هم که شده وارد می شدند و خساراتی پرداخت می کردند.

 3. ناصر می گوید

  لطفا اول تحقیق کنید بعد مطلب رو منتشر کنید. شاید اپل ( احتمال زیاد) این شمکلات رو داشته باشه ولی تو گوگل مپ مشکلی ندیدم
  https://maps.google.com/maps?q=Mildura&daddr=Mildura+VIC,+Australia&hl=en&ll=-34.234512,142.012711&spn=0.504667,1.056747&view=map&geocode=CTzZzKj-tijIFaMN9v0dGNJ4CA&t=m&z=11

 4. بک خواننده همیشگی می گوید

  سلام!
  من عموماً اخبار مرتبط با تکنولوژی را از شما و چند سایت دیگر دنبال می کنم و اصلاً از این موضوع خبر نداشتم (چون شما آن را منتشر نکرده بودید!) . لطفاً این مسائل به این جذابی و مهمی را منتشر کنید:-)
  با تشکر از زحمات بسیار زیادتان

 5. aryan می گوید

  من همین الآن چک کردم نقشه اپل رو مثل این که مشکل رو حل کردن چون داره درست نشون می ده جای این شهر رو.
  اینم از سکرین شات 🙂
  http://upcity.ir/images/98700156207273664391.png

 6. امین می گوید

  من هم نشنیده بودم که مشکل توی گوگل مپس بوده باشه. در این مطلب از سی ان ان، http://edition.cnn.com/2012/12/10/tech/apple-maps-australia-flaw/index.html نوشته:
  Rival systems to Apple’s, including Google Maps, listed Mildura in the correct location, northeast of Murray-Sunset National Park.

  به نظر من مهم ترین نکته اینه که در پی بروز این گونه مشکلات، اعتبار شرکت زیر سوال می ره. البته نقشه اپل با او شروع افتضاح و اون همه مورد تمسخر قرار گرفتن توسط همه، از اولش هم اعتبار چندانی نداشت! راستش من فکر می کردم با اون سوتی هایی که داده بود، مردم اصلا ازش استفاده نکنند!

 7. تهمورس می گوید

  جهت اطلاع دوستانی که سواد انگلیسی کمی دارند ترجمه ی جمله ی سایت cnn این می شود:

  «در سیستم های رقیب اپل، از جمله نقشه های گوگل، Mildura در محل صحیح ذکر شده»

  Rival systems to Apple’s, including Google Maps, listed Mildura in the correct location, northeast of Murray-Sunset National Park

نظرات بسته شده است.