عکس «نیویورک پست» از لحظه مرگ یک مرد در زیر قطار مترو جنجال آفرید – اخلاق در کار عکاسی

1

دو روز پیش نشریه نیویورک پست، روی جلد خود، عکسی جنجالی منتشر کرد، این عکس از یک مرد ۵۸ ساله به نام «کی سوک هان» لحظاتی قبل از مرگ، زمانی که روی ریل مترو هل داده شده بود، گرفته شده بود.

عکاس، شخصی به نام «آر عمر عباسی» R. Umar Abbasi بود که در آن زمان ایستگاه خیابان ۴۹، منتظر قطار زیرزمینی بود. او می‌گوید که بعد از مشاهده وضعیت، به قصد مطلع کردن راننده قطار، به سمت قطار دویده و با فلش قصد جلب توجه او را داشته است، در همین حین این عکس گرفته شده است، راننده نور فلش را دید، اما نتوانست قطار را به موقع متوقف کند. اما گویا بعضی‌ها دچار تردید شده‌اند که اولویت اول عکاس، گرفتن عکس بوده ، و نه تلاش برای نجات جان «هان».

انتشار این عکس، باعث بحث و جدل‌های زیادی در مورد اخلاقی بودن تصمیم «نیوریورک پست» در انتشار این عکس شده است. این سؤال اساسی مطرح شده است که وقتی یک عکاس با یک موقعیت تراژیک روبرو می‌شود، باید چه کند، آیا باید فرصت را از دست ندهد و عکس بگیرد یا اینکه سعی کند مداخله کند.

معمولا توصیه حرفه‌ای که به عکاسان می‌شود این است که در صدد تغییر دادن یا تحت‌تأثیر قرار دادن حوادث و سوژه‌های پیش رویشان نباشند. اما این توصیه کلی است و نمی‌تواند همیشه راهگشا باشد.

در یک پزشک، چندی پیش به صورت مشروح در مورد عکس مشهور «نیک اوت» از یک دختر ویتنامی نوشته بودم، در آن ماجرا «نیک اوت» بعد از گرفتن عکس باعث نجات جان دختر شد و عکسش هم مبدل به یکی از تأثیرگذارترین عکس‌هایی شد که زشتی جنگ و «بد بودن گلوله» را به جهانیان نمایاند.

اما در مقابل ما مورد آقای «کوین کارتر» را هم داشتیم، عکاسی که که عکسی از یک دختر سودانی در حال مرک به علت گرسنگی و قحطی گرفته بود، این عکاس به خاطر این عکس برنده جایزه پولتزر شد، اما چندی بعد خودکشی کرد، عده‌ای بر این باورند که او به خاطر عذاب وجدان ناشی از عدم مداخله در این عکس، خودکشی کرده است، البته گفته می‌شود که عملا بعد از گرفته شدن این عکس بلایی سر دختر نیامده است، اما عکاس هم عملا مداخله‌ای نکرد.

بیوه و دختر آقای هان، در یک کنفرانس خبری اعلام کرده است که در پی اعتراض به چاپ عکس در نیویورک تایمز نیستند، از نظر آنها جلوی رخ دادن چیزی را که اتفاق افتاده، نمی‌توان گرفت، اما آنها از عدم واکنش سریع اطرفیان دلخور هستند.

ویدئوی دوربین امنیتی ایستگاه به پلیس کمک کرده است که فرد مظنون را که یک مرد بی‌خانمان است، ‌دستگیر کند. در این عکس او در حال بحث با «هان» دیده می‌شود:

فاصله زمانی بین افتادن هان تا برخورد قطار کم نبود: ۲۲ ثانیه. اما در این فاصله مردم اطراف به گرفتن عکس و ویدئو با دوربین‌های موبایلیشان بسنده کردند.

منابع: + و + و + و +

   
1 نظر
  1. فناییان می گوید

    تو اون روزایی که میاد، کسی به فکر کسی نیست
    هرکی به فکر خودشه، به فکر فریادرسی نیست
    همه به هم بی‌اعتنا، حتی به مرگ همدیگه
    کسی اگه کمک بخواد کی می‌دونه اون چی میگه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.