زنده باد کاتالونیا

11

دیروز، مناسبت تاریخی مهمی داشت: دیروز مصادف بود با 63امین سال فوت جورج اورول.

 کاتالونیا

به همین بهانه و نیز به خاطر تجدید چاپ کتاب «زنده باد کاتالونیا» توسط انتشارات مجید، در این پست، به معرفی مختصر این کتاب می‌پردازم.

البته نسخه‌ای از کتاب من دارم، توسط انتشارات خوارزمی با ترجمه عزت الله فولادوند منتشر شده است و عنوان کتاب در این ترجمه به یاد کاتالونیا است.

در هیاهوی روزمرگی و بازی‌های زیبای تیم برتر ایالت (یا کشور) کاتالان -بارسلونا- کاتالان برای ما گاهی مترادف می‌شود با فوتبال و وقت‌گذرانی و سرگرمی. وما گاهی تاریخ را فراموش می‌کنیم و یادمان می‌رود که زمانی فاشیسم چه بر سر اسپانیا آورده بود.

این کتاب شما را به عمق وقایع آن سال‌ها می‌برد.

جنگ داخلی اسپانیا یک درگیری بزرگ نظامی بود که از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ پس از کودتای بخشی از ارتش علیه جمهوری اسپانیا رخ داد.

جنگ داخلی اسپانیا جنگ داخلی اسپانیا

در این جنگ نیروهای طرفدار جناح چپ (معروف به«جمهوری‌خواهان») از نیروهای معروف به «ملی‌ها» شکست خوردند و دوره طولانی دیکتاتوری ژنرال فرانکو در اسپانیا آغاز شد که تا مرگ او در سال ۱۹۷۵ ادامه داشت. حدود یک ملییون نفر در جریان این جنگ‌ها کشته شدند.

فولادوند در قسمتی از مقدمه کتاب می‌نویسد:

جنگ داخلی اسپانیا و تصفیه‌های استالین، که هر کدام در یک سوی اروپا صورت می‌گرفت، نقظه عطف زندگی سیاسی اورول بود و عملا به او نشان داد که یکه‌تازی و خودکامگی فراسوی ایدئولوژی‌هاست و جناح انقلابی چپ نیز همانند جناح سرمایه‌داری ممکن است به دروغ و فریب آلوده شود و دست به تحریف واقعیات و قلب حقایق بزند و بنابرین تنها تعهد راستین، تعخد به حق‌گویی است.

سالها بود که فاشیسم هر پیروزی را با پیروزی دیکری پشت سر می‌نهاد و آزادی، گام به گام پس می‌نشست. جنگ اسپانیا فرصتی برای مبارزه با فاشیسم عرضه کرد. تنها از انگلستان دو هزار نفر داوطلبانه و بدون انتظار هیچگونه پاداش به اسپانیا شتافتند و پانصد تن از آنان در خاک و خون غلتیندند. مردمی که سال‌ها از زورگویی و تبعیض و بیداد و بیهودگی زندگی در جوامع ماشینی رنج کشیده بودند و نمی‌توانستند بپذیرند که غایت حیات در کار بی‌روح و تفریح بی‌روح‌تر خلاصه می‌شود.

آنها ناگهان، آرزوی سرکوفته را در یک نقطه از جهان که گفته می‌شد مردمش برای دفاع از حقیقت و برادری و برابری به پا خاسته‌اند، متبلور می‌دیدند.

جنگ اسپانیا آینه‌ای بود که هر کس از هر سو می‌نگریست، تصویری در آن می‌دید: فاشیسم در برابر کمونیسم، یکه‌تازی در برابر دموکراسی، ستمدیده در برابر ستمگر،  دین در برابر الحاد، فرهنگ در برابر جهل، کارگر در برابر کارفرما.

کاتالونیا، دادخواست اورول است علیه دروغ‌پردازان و شیادان، دادخواستی که در آخرین کتاب او -1984- لحنی چنان هراس‌انگیز پیدا کرد که میلیون‌ها خواننده را از رؤیای خوش آرمانشهرها بیرون آورد.

کاتالونیا

شاعری به نام پل باتز درباره اورول نوشته است که او چنان از لحاظ فکری صادق بود که انسان با وی احساس ایمنی می‌کرد، ذهنش مانند دادگاهی بود که قاضی در آن وکیل مدافع متهم نیز هست، ‌آزادی در نظر اسم نبود، فعل بود و مساوات، ضرورت حیات به شمار می‌رفت. او زندگی را جنگ تن به تنی با دروغ می‌دانست.

اما آدمی تنها با راستگویی زنده نیست.

دراسطوره‌های یونان آمده است که خدایان پس از آفرینش انسان چون می‌خواستند هنوز کمبودی در او باشد و نتواند مدعی مقام خدایی شود، کاری کردند که با همه هوش و توان، از آینده بی‌خبر بماند و هرگز به یقین نداند که چه بر او خواهد گذشت. اما به جبران این نقیصه، نعمتی دیکر به وی اهدا کردند نا در عین بی‌خبری، تصویر آینده یکسره از آینه دلش زدوده نشود. این نعمت، امید بود.

خرده‌ای که برخی از دانایان بر اورول گرفته‌اند درست در همین بوده که گاه (و به ویژه در 1984) رنگ‌هایی در نگاشتن فردا به کار گرفته است که بیش از اندازه تیره است.

تجدید چاپ کتاب زنده باد کاتالونیا توسط انتشارات مجید صورت گرفته است. این کتاب توسط مهدی افشار ترجمه شده است، 288 صفحه دارد و بهایش 8900 تومان است.

زنده باد کاتالونیا

این کتاب به صورت آنلاین نیز قابل خرید است. (+ و + و +)


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند.اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

عکس‌های تاریخی که با دیدن آنها درمی‌مانیم که آنها واقعا در گذشته گرفته شده‌اند یا در یک آینده بهتر و…

گذشته بهتر بود یا آینده. این یک سوال باستانی است. معمولا ما تصور می‌کنیم که ترجیح دادن گذشته، تنها یک حس نوستالژیک خام است. چیزی که بن‌مایه فیلم نیمه‌شب در پاریس هم بود.اما گاهی ما پیش خودمان فکر می‌کنیم که این ترجیح و دوست داشتن، شاید…

چرا بعضی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند جذاب می‌شوند یا دست‌کم کمتر زشت به نظر می‌رسند؟ عکس‌های قدیمی…

خب، این هم بحثی است که نمی‌دانم شما تا حالا در موردش با کسی صحبت کرده‌اید یا خیر. برخی در جوانی واقعا چهره یا قامت غیرقابل تحملی دارند. مثلا زیاد زمخت هستند، بینی یا فک یا گوش‌های بزرگ دارند. تناسب چهره ندارند. کلا جزو زیباروها به حساب…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

درخت‌هایی که با شیواترین زبان می‌گویند: می‌خواهم زنده بمانم!

درخت‌ها از 370 میلیون سال پیش بر روی کره زمین بوده‌اند و گرچه ما انسان‌ها با همه امکانات خود سعی در از بین بردن آنها داریم، آنها تا جایی که می‌توانند مقاومت می‌کنند.برآورد می‌شود که روی زمین علیرغم همه جفاهایی که ما به طبیعت وارد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
11 نظرات
 1. محمد می گوید

  اون ترجمه رو من حدود هشت سال پیش با زحمت زیاد پیدا کردم . هنوز که هنوزه گاهی احساس میکنم در جنگهای داخلی ام. انگار پاهام بی حس شده و همونجا در توصیف های زنده نویسنده جا مونده . زنده باد جورج که همیشه برای ِ من نماد نویسنده متعهده

 2. کورش می گوید

  خیلی عالیه. یک کتاب خوب دیگه از اورول. ممنون از معرفی

 3. Parham می گوید

  دوستانی که ترجمه های قبلی این اثر را مطالعه کردند، تفاوتی … با این چاپ ندیده اند؟ مثلا من یک کتاب موش ها و آدمها را دیدم که تقریبا نصف کتاب اصلی بود! …

  1. کیان می گوید

   من شخصا به ترجمه های فارسی کتاب های اورول اعتماد ندارم. اورول از نویسنده هاییه که باید متن اصلیش خونده بشه

 4. حسین می گوید

  الان داشتم به این فکر میکردم خیلی خوب میشد اگه قابلیت لایک کردن و دیسلایک کردن رو برای هر متن میذاشتید…!

 5. آ.ق. می گوید

  سلام

  دست مریزاد؛ که کتابی خواندنی را معرفی کردید. ترجمه‌های استاد فولادوند گران‌سنگ و باارزش اند.

  آ.ق.

 6. گلاره می گوید

  من به سبک نویسندگی و کتابهای اورول خیلی علاقه مندم.خوندن این مقدمه من رو یاد کتاب خرمگس از ابل لیلیانویچ انداخت.ممنون از معرفی کتاب جدید و مقدمه و تحلیل خیلی جذابی که نوشتید.

 7. daypdf می گوید

  یکی از بهترین نویسندگان جهانه .
  خیلی کتاباشو دوست دارم مخصوصا 1984 و قلعه حیواناتش رو .

 8. امیر می گوید

  از هیچ کدوم از کتاب های جورج اورول خوشم نیومد.به جز همون قلعه ی حیوانات . کاب روزهای برمه. و همین زنده باد کاتالونیا اصلا به دلم نچسبید.من به شخصه به همه توصیه می کنم این کتاب ها رو نخونن

 9. سپیده می گوید

  ممنونم.خیلی خوب بود.اطلاعات بسیتر خوبی پیدا کردم.

 10. آوا می گوید

  کتاب های جورج اورول از ارزشمندترین کتاب ها در تاریخ زندگی بشر هستند و زنده باد کاتالونیا بهترین کتاب جورج اورول است. شخصا از این کتاب درس های زیادی گرفتم. خواندن این کتاب را به همه ی کسانی که کتاب را صرفا برای سرگرمی و وقت گذرانی نمی خوانند، توصیه میکنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5