لپ‌تاپ مورد علاقه رهبر پیشین کره شمالی: مک‌بوک پروی ۱۵

2

شاید شنیده باشید که چند وقت پیش، به تعدادی از مقامات گوگل اجازه داده شد که از کره شمالی، کشوری که خیلی کم در موردش می‌دانیم، بازدید کنند. یکی از کسانی که در این سفر بود، سوفی اشمیت -دختر اریک اشمیت- بود. او جریان سفر را خود در اینجا توضیح داده است.

فارغ از حرف‌هایی که او در این صفحه عنوان کرده است، از بعد فناوری دو چیز توجه آدم را جلب می‌کند:

– سوفی اشمیت اجازه پیدا کرد که از آرامگاه رهبر پیشین کره شمالی بازدید کند، این آرامگاه به شدت محافظت می‌شود و به حاضران اجازه داده نمی‌شود که دوربین و وسایل جانبی را همراه ببرند، در این مکان وسایل شخصی کیم جونگ ایل هم نمایش داده می‌شود. جالب است که لپ‌تاپ مورد علاقه کیم جونگ ایل، مک‌بوک پروی ۱۵ بوده است!

مک‌بوک پروی 15  کتابخانه الکترونیکی دانشگاه کیم ایل سونگ

– این هم عکسی از کتابخانه الکترونیکی دانشگاه کیم ایل سونگ، که سوفی اشمیت ترجیح داده است که نام آن را پوتمکین الکترونیک بنامد.

 کتابخانه الکترونیکی دانشگاه کیم ایل سونگ

در نگاه اول همه چیز خوب به نظر می‌رسد، به جز اینکه صحنه به باور سوفی اشمیت تصنعی‌تر از آن بود که کسی بتواند شکی به آن نکند. ۹۰ نفر پشت مانیتورها، که تعداد کمی کلیک و اسکرول می‌کردند، اما بقیه بهت‌زده، بدون تماس چشمی، برگرداندن سر یا عکس‌العملی به محیط اطراف، تنها خیره به صفحه جلویشان بودند.

 
2 نظرات
  1. امیر می گوید

    حیف نیست که جوان هایی که مطمئنا هیچ چیزی از هموطنان جنوبیشان کم ندارند فقط بلد باشند به صفحه مانیتور نگاه کنند.به خاطر قدرت طلبی و جاه طلبی فرد یا افرادی که خودشون مک بوک پروی ۱۵ دارند … هرچند همین نگاه کردن این جوونا به این صفحه ها فرمایشی بوده … ولی روزی که مرز بین دو کره رو برمیدارند باید ساعت ها به مردم کره جنوبی زل بزنند و از این همه پیشرفت انگشت به دهن باشند
    گاهی وضع جوونای پیونگ یانگو که میبینم غصه های خودم یادم میره

  2. نيما می گوید

    چقدر زندگی اونجا تلخه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.