۶ فناوری که در سال ۲۰۱۳ به اقبال عمومی دست خواهند یافت

1

با زندگی در اکوسیستم فناوری و  استارت‌آپ‌ها، ما هر روز با اخبار مربوط به آخرین اپ‌ها، آخرین فناوری‌ها و تازه‌ترین شرکت‌ها بمباران می‌شویم. هر کدام از آن‌ها چند روز یا حتی چند دقیقه‌ای کانون توجه شده و اندکی بعدتر چیزی تازه‌تر و داغ‌تر جای آن‌ها را می‌گیرد. اما هر از گاهی، یکی از این تازه‌‌ها ماندگارتر شده و مدت بیشتری ما را مشغول خود می‌کند.

اما برای تعیین ماندگاری و ارزش یک استارت‌آپ بهتر است به جای خوره‌های فناوری (که با تعصب‌های خاص و دلایل فنی به رتبه‌بندی فناوری‌ها و شرکت‌ها و . . . می‌پردازند) به سراغ افراد خانواده و دوستانی بروید که هیچ سررشته‌ای از این امور ندارند. کسانی که هیچ‌گاه توییت نکرده‌اند، نمی‌دانند علت اشتیاق دیگران به محصولات اپل چیست یا نمی‌توانند تصور کنند که Surface نام یک گجت باشد! اگر این افراد برای اشتراک گذاشتن عکس به اینستاگرام روی آوردند، یا موسیقی‌های مورد نظرشان را در اسپاتیفای گوش کردند، می‌توانید مطمئن شوید که این شرکت‌ها با موفقیت به ماندگاری و همه‌گیری دست یافته‌اند.

MainStream

بسیاری از فناوری‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، مدت‌ها است که وجود دارند و توانسته‌اند سرمایه‌های خوبی را هم جذب کنند. اما تنها هنگامی که خانمی میان‌سال از شما پرسید که می‌تواند Nike+ Fuelband را برای تولد همسرش بخرد، می‌توانید مطمئن باشید که این محصول از محدوده گیک‌ها و دوست‌داران فناوری خارج شده و به جریان اصلی بازار راه یافته است.

در ادامه ۶ فناوری به احتمال زیاد در سال ۲۰۱۳ به چنین موفقیتی دست خواهند یافت را معرفی خواهیم کرد:

Nike+Fuelband: داده‌های سلامتی قابل دسترس در بسته‌ای جذاب

اگر یکی از این دست‌بندها را خریداری کنید تا به کمک آن میزان فعالیت‌های فیزیکی‌تان را اندازه‌گیری و کنترل کنید، مطمئن باشید که علاوه بر هدف اصلی به وسیله‌ای دست یافته‌اید که ارتباطات اجتماعی شما را نیز بیشتر خواهد کرد! این باند مشکی با صفحه نمایش LED جذابش عامل اصلی شروع مکالمه شما با بسیاری از افراد فامیل و حتی غریبه‌ها خواهد شد.

Nike-Fuel

ابزارهای مشابه فراوانی در بازار موجود هستند. UP محصول  Jawbone و Fitbit دو موردی هستند که بیشتر در مورد آن‌ها کنجکاوی می‌شود. هر دوی این دستگاه‌ها عملکرد ساده‌ای دارند و در دنیای واقعی با سیستمی ویروس مانند منتشر می‌شوند. چرا که صحبت درباره آن‌ها معمولا باعث می‌شود علاقه‌مندان سلامت دست به کار شده و نمونه‌ای را تهیه کنند و صرف وجود آن‌ها هم باعث فعالیت بیشتر شخص می‌شود و به همین دلیل به یقین در سال ۲۰۱۳ به رواج و کاربردی گسترده دست خواهد یافت. پیش‌بینی ما این است که دست‌بندهای بیشتر، ساعت‌ها و کلیپس‌های متنوع‌تری را در سال ۲۰۱۳ در بازار ببینیم.

Evernote: سازماندهی ۲.۰

به رغم همه پیشرفت‌های فناوری در چند سال اخیر و به رغم رواج گسترده تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها، عجیب است که هنوز اپ واحدی وجود ندارد که کاربران برای سازمان‌دهی کارها و امورشان به سراغ آن بروند. به همین دلیل ما از مدافعان سرسخت Evrnote هستیم. اگر شما هم با مشکل سامان بخشیدن به یادداشت‌ها، فهرست کارها، تصاویر پراکنده و غیره روبرو هستید، این نرم‌افزار و سرویس بهترین پاسخ برای مشکل شماست. این راه‌حل به شما کمک می‌کند تمام آن اسناد و اطلاعات کلیدی را در محل واحدی نگه‌داری کنید.

evernote

دلیل این که فکر می‌کنیم سال ۲۰۱۳ سال Evernote خواهد بود، اپ جذابی است که برای آی‌پد منتشر کرده است. بسیاری از ما دوست داریم در جلسات از آی‌پد استفاده کنیم، اما درصد زیادی از ما فراموش می‌کنیم یا نمی‌توانیم این یادداشت‌ها را به لپ‌تاپ، PC یا ابزارهای دیگرمان منتقل کنیم. اما با Evernote نیازی به این کار نیست! دلیل این‌که Evernote زودتر از این‌ها مشهور و همه‌گیر نشد این بود که اصولا عده کمی از گوشی‌های هوشمند یا لپ‌تاپ‌ها برای یادداشت برداری و کارهای مشابه استفاده می‌کردند و به همین دلیل مشکل چندان خودنمایی نمی‌کرد. اما Evernote واقعا کارایی تبلت شما را تا حد غیرقابل تصوری بالاتر می‌برد. به همین دلیل فکر می‌کنیم که این سرویس در سال ۲۰۱۳ به یکی از ابزارهای پرکاربرد تبدیل شود.

Flipboard: مجله‌ای براساس سلیقه اجتماعی شما

برای بسیاری از ما دوست‌داران فناوری توییتر فراهم کننده نوعی بازخورد خبری و اطلاعاتی است که براساس سلیقه اجتماعی ما گلچین شده است. اما متاسفانه توییتر زیادی شلوغ است. استفاده از آن به کار و تلاش زیادی نیاز دارد و زیادی به جنبه‌های ریز و داخلی هرچیز می‌پردازد. این جا است که ارزش فلیپ‌بورد آشکار می‌شود. بی هیچ تلاشی، فلیپ‌بورد فیدهای فیس‌بوک، توییتر یا تنها مطالب مورد علاقه شما را به مجله‌ای زیبا و دیدنی تبدیل می‌کند. این اپ هم روی تبلت و هم روی تلفن همراه به یک اندازه جذاب است و قدرت انتخاب‌های اجتماعی را به خوبی آشکار می‌کند.

Flipboard

زمانی که افراد مسنی را می‌بینیم که به جای اپ‌های معمول فیس‌بوک از فلیپ‌بورد استفاده می‌کنند به این دلیل که «دردسر کمتری دارد»، می‌توانیم به رواج شدید این اپ امیدوار باشیم. گرچه فیس‌بوک و اینستاگرام مصرف محتوا روی دستگاه‌های قابل‌حمل را به شدت ساده می‌کنند، اما ترکیب این محتوا با مطالبی که براساس سلایق اجتماعی کاربر گلچین شده‌اند و عرضه آن‌ها در قالب مجله‌ای چشم‌نواز و جذاب یقینا تجربه بهتری را برای کاربر رقم خواهد زد. باید منتظر سال خوبی برای این مجله باشیم.

Airbnb: مکان‌هایی خاص با قیمت مناسب برای اقامت

اگر از طرفداران اقتصاد p2p (نفر به نفر یا peer-to-peer به اقتصادی گفته می‌شود که در آن معاملات خرد بدون واسطه میان افراد انجام می‌شود) باشید، احتمالا شما هم به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا دیگر هیچ سیستمی به موفقیتی شبیه eBay و Craigslist دست نیافته است. گرچه Etsy پیشرفت خوبی داشته است و توانسته به سرعت گسترش یابد، اما به نظر می‌رسد که امسال، سال Airbnb باشد.

airbnb

با سرعت رشد و بلوغ خیره‌کننده‌اش این شرکت توانسته است به مسیر درستی برای جلب مشتریان عام دست یابد. مساله دیگر یک شب استراحت روی کاناپه یک نفر دیگر نیست؛ بلکه دسترسی به یک مکان منحصربفرد، شخصی و با هزینه مناسب است. و این خدمتی است که هتل‌ها نمی‌توانند به مشتریانشان عرضه کنند. این ایده از بعضی جهات خیره‌کننده است اما با روندهای معمولی که می‌شناسیم تفاوت‌های چشم‌گیری دارد. وقتی تعدادی از همکارهای‌تان بگویند که برای سفر آخر هفته به کمک Airbnb مکانی را برای اقامت پیدا کرده‌اند، از این که این شرکت راهش را به سوی جمعیت عظیم کاربران عام خواهد گشود، مطمئن خواهید شد.

Boxee: تلویزیون و وب بالاخره یکی می‌شوند

تلویزیون‌های وبی مدت‌هاست که در بازار حضور داشته و مخاطبان زیادی را نیز به خود جذب کرده‌اند. اما هنوز هم حجم عظیم اشتراک تلویزیون‌های کابلی عجیب به نظر می‌رسد. انتظار می‌رفت که تعداد Xboxها و Roku Boxها و Boxeeها بیشتر شود، اما این‌طور نشد. اما به نظر می‌رسد بیشتر کاربران تمایل دارند که به شیوه پخش برنامه انتخابی (On-Demand) روی بیاورند؛ چیزی که از توان شبکه‌های کابلی فعلی خارج است. به همین دلیل است که فکر می‌کنیم ۲۰۱۳ سال بزرگی برای Boxee باشد. البته رقبای زیادی در این زمینه وجود دارند، اما احتمال موفقیت Boxee بیشتر به نظر می‌رسد.

boxee

اما چرا درست امسال تقاضا برای شیوه پخش برنامه‌های دلخواه افزایش یافته است؟ ما فکر می‌کنیم تغییر و تحولی که تلویزیون‌ها شاهد آن بودند، راه را برای سیستم‌های غیرکابلی هموار کرده است. به برخی از برنامه‌های پرطرف‌دار ۲۰۱۲ نگاه کنید. نمونه‌هایی مانند Game of Thrones و Newroom از شبکه HBO یا Homeland از Showtime هستند که زمینه را فراهم می‌کنند. برنامه‌هایی که کم‌کم راه را برای ورود سریال‌ها و . . . به یوتوب هموار می‌کنند.

میزان مصرف محتوا از طریق تلویزیون بسیار بالاست. مصرف‌کنندگان معمول وقت زیادی را صرف تماشای تلویزیون می‌کنند. هرچه آن‌ها بیشتر به سمت سیستم پخش دلخواه بروند و اوضاع را از کنترل شبکه‌های کابلی خارج کنند، عده بیشتری به سرویس‌هایی نظیر Boxee روی خواهند آورد. بسیاری از افرادهر هفته  ۵ تا ۶ فیلم را از طریق Netflix و از روی دستگاه‌هایی نظیر Xbox تماشا می‌کنند. دلیل این امر رایگان بودن آن‌ها، و از همه مهم‌تر قابل تنظیم بودن آن‌ها براساس برنامه زمانی کاربر است. لذت تماشای تلویزین هنوز هم پابرجاست و هرچه محتواهای دوست‌داشتنی بیشتر و بیشتر از شبکه‌های کابلی دور شوند، شانس بیشتری برای نمونه‌هایی مانند Boxee وجود خواهد داشت.

Brit+Co: تبدیل زندگی واقعی ما به چیزی شبیه Pinterest و Etsy

برای افراد (به خصوص زنانی) که زمان زیادی را صرف زندگی آنلاین‌شان می‌کنند، سخت است که بریت موران (Brit Moran) را دوست نداشته باشند. او بنیان‌گذار و مدیر Brit+Co است. او نیز مانند مارتا استوارت بدون نیاز به تلاش فراوان زندگی را برای بسیاری از ما ساده‌تر و زیباتر می‌کند. اما به نظر می‌رسد که بریت، جریان بسیار بزرگ‌تری را رهبری می‌کند: فناوری‌ای که زیبایی زندگی واقعی را آشکار می‌کند. شرکت‌هایی از Etsy گرفته تا Pinterest راه‌های مختلفی را برای نمایش طراحی‌ها و تصاویر خلاقانه فراهم می‌کنند. اما بریت و سایت‌اش باعث می‌شوند که این امور به زندگی واقعی ما راه پیدا کنند.

 

Brit+Co

به نظر می‌رسد Brit+Co امسال به اقبال عمومی دست یابد، چرا که بسیاری از کاربران Etsy و Pinterest به دنبال مارتایی می‌گردند که راهنمایی‌شان کند، چه کسی را بهتر از بریت سراغ دارید؟ او مهمان شوهای تلویزیونی مشهوری نظیر Katie Couric Show هم بوده است که به شهرت او کمک خواهند کرد. وقتی دوستان شما او را در فیس‌بوک لایک می‌کنند، می‌توانید آن را نشانه‌ای از موفقیت‌های آینده Brit+Co بدانید.

آن‌چه معرفی کردیم، سرویس‌ها و استارت‌آپ‌هایی بودند که شانس بیشتری برای روبرو شدن با اقبال همومی دارند، اما لزوما تنها شرکت‌های موفق این سال نخواهند بود. هریک از آن‌ها رقبایی هم دارند و دنیای فناوری‌های دیجیتال، دنیای تحولات زودهنگام و تغییرات ناگهانی است. شما چه سرویس‌هایی را سراغ دارید که ممکن است در سال ۲۰۱۳ به محبوبیت زیادی دست یابند؟

منبع (+)

 
1 نظر
  1. buffalo می گوید

    مرسی سایت های جالبی بودن و زمانی خوشایند میباشد که زبان انگلیسی رو در حد عالی بدانیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.