دویست هزار دلار برای هر سخنرانی هیلاری کلینتون – شغل پرسود سیاستمداران غیرفعال آمریکایی

6

هیلاری کلینتون با اتمام دوره‌اش به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا از کانون قدرت فاصله گرفته است و البته دیگر لازم نیست دیگر رنج مسافرت‌های خارجی فراوان را تحمل کند.

اما جالب است که اتمام دوره تصدی مشاغل مهم سیاسی در آمریکا و آغاز دوره بازنشستگی، شروعی است برای یک حرفه بسیار پرسود و نسبتا راحت: حرفه سخنرانی در مجامع عمومی یا همایش‌های خصوصی.

این سخنرانی‌ها بی‌اجر نیستند و افراد مشهوری مثل بیل کلینتون، آرنولد شوارتزنگر، ال گور، دیک چنی یا سارا پالین، پول زیادی بابت هر سخنرانی دریافت می‌کنند.

در نیویورک شرکتی بهنام «هری واکر» وجود دارد که کارش ترتیب دادن و مدیریت این سخنرانی‌هاست.

بیل کلینتون در ۱۱ سال اخیر، ۴۷۱ سخنرانی انجام داده است و بابت هر یک از آنها به طور متوسط ۱۸۹ هزار دلار دریافت کرده است!

بیل کلینتون

بله! وقتی خبر را خواندم برای من هم عجیب بود، حاصل ضرب شما هم درست است، کلینتون در ۱۱ سال اخیر تنها از محل سخنرانی‌هایش ۸۹ میلیون دلار درآمد داشته است، او سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۳.۴ میلیون دلار به خاطر سخنرانی‌هایش دریافت کرد و رکورد شکست.

البته سخنرانی‌های بیل کلینتون در کشورهای مختلفی از عربستان سعودی تا کانادا صورت گرفته است، به عنوان مثال او بابت یک سخنرانی در هنگ کنگ برای شعبه شرکت اریکسون، ۷۵۰ هزار دلار دریافت کرد.

بیل کلینتون یک سخنران مادرزاد با گستره واژه‌های بسیار زیاد و مهارت بالاست، ما هنوز سخنرانی او را در یکی از همایش‌های دموکرات‌ها برای حمایت از نامزدی اوباما فراموش نکرده‌ایم. گمان نمی‌کنم مهارت سخنرانی هیلاری کلینتون به اندازه بیل کلینتون باشد،‌اما برآورد می‌رود که دستمزد هیلاری کلینتون از این هم بیشتر باشد و حدود ۲۰۰ هزار دلار باشد.

هیلاری کلینتون

منبع

 
6 نظرات
 1. م.رستمی می گوید

  که چی؟

 2. هومن می گوید

  من همیشه فکر میکردم این سیاست مدار ها بعد از کناره گیری از سیاست چی کار میکنن، الآن جوابش رو گرفتم! واقعا این همه پول به خاطر سخنرانی؟ خوش به حالشون!

 3. behrooz می گوید

  کلینتون سال ۲۰۰۸ اومده بود دانشگاه ما سخنرانی… سال ۲۰۰۹ پاول اومده بود… تازه فهمیدم این همه پول شهریه دانشگاه میدیم..کجا خرج میشه…. اما به شخصه ترجیج میدم یک کار آفرین مطرح مثل ریچارد برانسون بیاد برای سخنرانی فارغ التحصیلی تا یک مقام سیاسی… اما احتمال زیاد امسال هم یک مقام سیاسی میاد… چون اینجا خاورمیانه هست آخرش….

 4. reza می گوید

  چی میگند توی این سخنرانی ها!؟

 5. احمد می گوید

  با خوندن این مطلب یاد فیلم Frost/Nixon افتادم.

 6. نيما می گوید

  ای خدا …
  اینهمه پول برای حرافی !!!؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.