دریای شاهدهای جیبی

5

عکس زیر مقایسه‌ای است بین مراسم معرفی پاپ در سال ۲۰۰۵ و سال ۲۰۱۳:

03-15-2013 10-26-45 AM

عکس بالا را لوکا برونو در سال ۲۰۰۵، در جریان معرفی پاپ بندکیت شانزدهم گرفته بود، عکس پایین را مایکل سان در جریان معرفی پاپ فرانسیس گرفته است.

تفاوتی که جلب توجه می‌کند، دریایی از گوشی‌ها و حتی در پاره‌ای از موارد تبلت‌ها در عکس تازه است که در نمای دور منظره یک آسمان پرستاره را روی زمین، تداعی می‌کردند.

به این چشم‌های دیجیتال، به این «شاهدهای جیبی» بنگرید. آنها فقط در مراسم معرفی پاپ حضور ندارند، آنها دیگر در هر صحنه‌ای حضور دارند و حضور تنها یکی از آنها برای ثبت جهانی یک رخداد، فاجعه یا حادثه و جاودان کردن آن کافی است.

بسیاری اوقات ما در وبلاگ‌های فناوری، درگیر بازتاب تحولات و حاشیه‌های گجت‌ها و برندها می‌شویم، اما از دیدی دیگر، در نگاهی ژرف‌تر باید ببینیم که این گجت‌ها چه تحولی در نحوه ثبت تاریخ، تعامل ما با هم، دانش‌افزایی و حتی ایجاد تغییر در رفتار مردم و حکومت‌ها ایجاد کرده‌اند.

03-15-2013 10-27-15 AM

در تصویر تأثیرگذار بالا، آسمان پرستاره‌ای از چشم‌های دیجیتال را نشان داده‌ام، اما این وسایل مسلما فقط اپتیک نیستند، آنها بالقوه دریچه‌هایی چند اینچی به سوی دانش و تبادل آزاد اطلاعات هم هستند.

آنها اگر با خردمندی استفاده شوند، از حالت گجت‌هایی برای گیم‌های بچگانه با اسباب‌هایی برای تفاخر به درمی‌آیند و در حکم «نورون‌»هایی می‌شوند که یک مغز بزرگ برای جامعه را می‌سازند. مغزی که میلیون‌ها واحد پردازشگر انسانی و دیجیتال دارد و هزاران چشم را به هم متصل می‌کند و هیچگاه گذشته خود را فراموش نمی‌کند.

اگر بشود!

منبع

 

 
5 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  به نظرم اینجاست که ارزش گوگل گلس نمایان میشه. وسیله ای که هم برای شما کار ضبط لحظات رو انجام میده و هم باعث نمیشه شما در لحظه از لذت دیدن اون محروم بشوید!

 2. شهاب الدین می گوید

  عچب مطلب متفاوت و قابل توجهی تو این روزها که همه سرگرم بررسی گلکسی اس۴ هستند نوشتید!

 3. Marilyn می گوید

  با اینکه همشه از منتقدان گوگل بودم و حتی از موتور جستجوی بینگ استفاده می کنم ، اما حیف این جمله نگم، با توجه به نظر (دوست گلم) علیرضا شاید در معرفی پاپ بعدی بار دیگر عکس سال ۲۰۰۵ تکرار شود با وجود گوگل گلاس و شاید !!!!؟؟؟؟

 4. ali می گوید

  به جای خوشحال شدن از ثبت تاریخ به درست هرکسی من شاد نشدم خاطراتمون مسیپاریم دست دیگری از نگاه کردن خود میگذریم تا مطمئن بشیم موبایلمون به خوبی میبینه حس خوبی بهم نمیده
  (خودم عاشق فناوریم ولی نمیدونم چرا الان این حسو دارم)

 5. رضا می گوید

  البته به این شوری هم نیست. به نظرم این عکس جنبه تبلیغاتی بالایی برای گوشی های همراه و حضور آن در زندگی روزمره دارد. از نظر تولید کنندگان گوشی، جامعه هر چه وابسته تر ، بهتر !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.