نخستین تحقیق مستقیم در زمینه عوارض اعتیاد اینترنتی

8

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که زمانی که کاربرانی که وابستگی شدیدی به اینترنت دارند آفلاین می‌شوند، با عوارضی مشابه معتادان معمولی در هنگام عدم دسترسی به مواد مخدر روبرو می‌شوند. این تحقیق که توسط پژوهشگران دانشگاه‌های میلان و سوان‌سی (Swansea) به انجام رسیده است، نخستین تحقیقی است که تاثیرات روانی نامطلوب و آنی استفاده از اینترنت را نشان می‌دهد.

اعتیاد به اینترنت

در مرحله نخست شصت داوطلب با میانگین سنی ۲۵ سال، برای تعیین میزان استفاده‌شان از اینترنت مورد آزمایش قرار گرفتند. در این مرحله توجه ویژه‌ای به این موضوع شد که آیا آن‌ها به صورت وسواسی از اینترنت استفاده می‌کنند و این‌که آیا استفاده از اینترنت ارتباطات اجتماعی و شغل آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است یا خیر.

پس از آن از داوطلبین خواسته شد که به وب‌گردی بپردازند و به هر سایتی که دوست دارند سر بزنند. با گذشت ۱۵ دقیقه وب‌گردی متوقف شده و خلق‌وخو و میزان اضطراب آن‌ها اندازه‌گیری شد. در این مرحله مشخص شد که داوطلبینی که مرحله اول آزمون نشان داده بود که به اینترنت اعتیاد دارند، خلق‌وخوی منفی‌تر و اضطراب بیشتری داشتند. به گفته محققین این تجربه منفی، بی‌شباهت به تاثیرات منفی پس از مصرف محرک‌های اکستازی نبوده است.

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

در گزارش خبری منتشر شده از این تحقیق، پروفسور فیل رید (Phil Reed) از کالج علوم انسانی و سلامت دانشگاه سوان‌سی نوشته است:

اگرچه ما دقیقا نمی‌دانیم که اعتیاد به اینترنت چیست، اما نتایج تحقیق ما نشان می‌دهد که حدود نیمی از افراد جوانی که مورد مطالعه قرار دادیم، چنان زمان زیادی را صرف فعالیت‌های آنلاین می‌کنند که نتایج منفی آن را تا آخر عمر با خود خواهند داشت.

این نتایج اولیه و تحقیقات مرتبط در مورد فعالیت‌های مغزی نشان می دهند که خطرات ناشناخته‌ای در اینترنت [و استفاده طولانی مدت از آن] وجود دارد که سلامت افراد را تهدید می‌کند.

در این‌جا لازم است به یک نکته اشاره کنیم: اگرچه هم‌اکنون کلینیک‌های ترک و بازتوانی وجود دارند که به صورت خاص اعتیاد به اینترنت را هدف قرار داده‌اند، اما اعتیاد به اینترنت هنوز به صورت رسمی به عنوان یک اختلال روانی شناخته نمی‌شود.

اعتیاد به اینترنت

پروفسور رید در مصاحبه با تایم می‌گوید:«آن‌چه انجمن روانشناسان آمریکا انجام داده است، اعلام اعتیاد به اینترنت به عنوان یک مشکل احتمالی است که احتیاج به تحقیق و بررسی بیشتری دارد. این نخستین قدم در راه تشخیص این مشکل به عنوان یک اختلال روانی مستقل و ذاتی است.» هرچند او هشدار می‌دهد که هر نتیجه‌ای از این تحقیق که به نحوی به اعتیاد به اینترنت مربوط می‌شود، ممکن است از عوارض ناشی از دیگر فعالیت‌های اعتیادآور آنلاین باشد. به عنوان مثال اگر کسی به قمار معتاد باشد، ممکن است به صورت گسترده‌ای از اینترنت برای دستیابی به سایت‌های قمار آنلاین استفاده کند. اما در عین این توضیح او می‌افزاید: «نظر شخصی من این است که ما با نوع جدیدی از اختلال روبرو هستیم

منبع (+)

ممکن است شما دوست داشته باشید
8 نظرات
 1. ali می گوید

  تو ایران همیشه اغراق امیز با این مسئله برخورد میشه که باعث شده مردم به اعتیاد به اینترنت به عنوان یه چیز مسخره نگاه کنن ولی واقعا وجود داره نمونش خود من اگه خودمو کنترل نکنم ممکنه بعدا واقعا دچار چیزی شبیه به اعتیاد بشم

 2. یکرو می گوید

  تقریبا در مورد همه وبلاگ نویس ها صدق می کنه!!!

 3. mohammad می گوید

  نمیدونم چرا ایروزا همش در مورد این چیزایی که خانواده هارو از اینترنت میترسونه صحبت میشه؟؟؟؟ این یک واقعیته که افراط و تفریط تو هر چیزی و در هر زمینه ای مخربه و مخصوص اینترنت نیست.

 4. امیرحسین م می گوید

  به نظر من وجود داره …
  من توی دوستام می بینم اشخاصی رو که وقتی یک ساعت از پای اینترنت بلند می شند یه طور استرس شدید می گیرند! و باید دوباره برگردند خونه… (خودم هم اندکی حس می کنم )
  ولی من بیشتر فکر می کنم افرادی که زیاد پای اینترنت هستند و سرعت به روز شدن علم ( توی زمینه کاری خودشون) مثلا متد های برنامه نویسی، رو می بینند ، حس می کنند که دارند از دیگران عقب می افتند
  واین باعث می شه که استرس به وجود بیاد که به نظر من این اعتیاد نیست ، بلکه شاید مشکل شخصیتی دیگه ای باشه

  ممنونم از مطلب خوبتون

 5. babak می گوید

  با نهایت احترامی که به همگی قائلم و ضمن پوزش از بابت جسارت خود، واکنش برخی دوستان دقیقاً در تأیید نتایج این پژوهش است. انکار، یکی از نشانه های اصلی اعتیاد است. البته خوشبختانه این نوع اعتیاد، هرچند به سختی، ولی قابل کنترل است و اولین گام در راه کنترل آن، پذیرش واقعیت است.

 6. میرنجاتی می گوید

  به نظر شما باید صرفا به این نگاه کرد ک یک فرد در طول روز چقدر از اینترنت استفاده می کنه و در صورت بیشتر بودنش از ی مقدار مشخص (مثلا یک یا دو ساعت در روز) اون فرد رو غیرنرمال و اصطلاحا معتاد قلمداد کرد؟
  مثلا کسی که از اینترنت برای مطالعه سایت هایی مشابه یک پزشک استفاده می کنه
  یا اخبار حوزه های مختلف (خصوصا فناوری) رو دریافت می کنه
  و هزاران کارکرد مشابه، هم غیرنرماله؟!! به بیان ساده تر کیفیت استفاده ملاک بهتری نیست؟
  غیر از بحث کیفیت میشه در این زمینه از مزایایی صحبت کرد که اینترنت برای این مدل از افراد به ارمغان میاره
  مثلا اگه شما خودتون رو عادت بدید که از اینترنت برای دریافت اخبار استفاده کنید، معمولا داده ها رو بسیار سریع تر از بقیه می گیرید و به روزترید و…

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   البته افراط در کسب دیتا هم خودش کم اعتیادی نیست. یک دفعه چشم باز می‌کنید می‌بینید که شدین یک ربات وب‌خز که هر روز مهم‌ترین خبرهای فناوری، سینما، سیاست ، ورزش و … را حتما باید چک کنه. بعد با خودتون فکر می‌کنین که بد نیست گاهی آدم به‌روز نباشه ولی مثلا به سلامتی و یا مطالعات ادبی خودش بیشتر توجه کنه یا اصلا گاهی هیچ کاری نکنه. این هم می‌تونه یک زاویه دید باشه.

 7. fatemeh می گوید

  مطالبتون خوب بودولی این موضوع جای کاربیشتری داره البته بایدتوجه بیشتری به این موضوع بشه تاقبل ازاینکه یه معضل براجامعه بشه من یه کارتحقیقی دراین زمینه دارم اگه ممکنه برااین موضوغ کمکم کنیدباتشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.