چرا نباید به موفقیت عینک گوگل شک کنیم

10

گجت پوشیدنی گوگل، هنوز نیامده بحث و جدل‌های فراوانی را به دنبال داشته است. این بحث‌ها که غالبا در جهت نقد این ابزار جدید هستند، دلایلی متعددی را برای مشکوک بودن به آینده عینک گوگل و پیش‌بینی عدم استقبال کاربران از آن بر می‌شمارند. اما اگر صادقانه برخورد کنیم همه ما دوست داریم که آن را حداقل برای مدتی امتحان کنیم. لذت در اختیار داشتن دوربینی که همهیشه حی و حاضر است و می‌تواند هرچیزی را که شما می‌بینید، ثبت کند، انتقال صدا بدون نیاز به گوشی، سرویس Google Now و بسیاری چیزهای دیگر را نمی‌توان به سادگی فراموش کرد. در دنیایی که داشتن یک دستیار دیجیتال بسیار معمولی است، چرا در دسترس بودن همیشگی و آشکار بودن آن تا این اندازه ما را می‌ترساند؟

دلایل مختلفی برای این موضوع ذکر شده‌اند که برخی کاملا مستدل و صحیح هستند، اما برخی دیگر ساده‌لوحانه به نظر می‌رسند. اما دلایل نادرست کدام‌ها هستند؟ در ادامه  6 مورد از این دلایل را بررسی کرده و می‌گوییم که کدام‌ها و به چه دلیل درست یا نادرست هستند.

هیچ کس چیزی به این عجیبی/زشتی را نخواهد پوشید

البته که می‌پوشند! در دنیای فناوری معمولا به هر چیز جدیدی که هنوز به آن عادت نکرده‌ایم، برچسب عجیب و زشت یا ابلهانه زده می‌شود. راه رفتن در خیابان در حالی که به صفحه تلفن‌مان زل زده‌ایم ابلهانه است. ما می‌دانیم ابلهانه است ولی این کار را می‌کنیم! به خاطر دارید که در ابتدای رواج هندزفری‌های بی‌سیم دیدن کسانی که انگار با خودشان حرف می‌زدند چقدر عجیب بود؟ راستی می‌دانید چه چیزی در ابتدای رواج‌اش ابلهانه نامیده می‌شد؟ خود عینک!

عینک گوگل

نکته این‌جاست که مردم به دلیل ابلهانه بودن این چیزها از آن‌ها استفاده نمی‌کنند؛ بلکه از آن‌ها استفاده می‌کنند اگر فایده‌ای که به همراه دارند از حس بلاهتی که به ما می‌دهند بیشتر باشد. به مثال هندزفری‌های بلوتوث برگردیم. بسیاری از ما با گرفتن گوشی در نزدیکی گوشمان مشکلی نداریم. اما برخی از آن‌ها استفاده می‌کنند چون در حال رانندگی هستند یا زیاد با تلفن صحبت می‌کنند. مساله این است که عملکرد از فرم مهم‌تر است. البته کسانی که این ایراد را می‌گیرند فراموش کرده‌اند که این گجت را می‌توان با فریم‌های شیک هم عرضه کرد!

همه از این موضوع که تمام مدت تحت نظر باشند وحشت دارند

شاید این ادعا در مورد کسانی که در اطراف شما (به عنوان کسی که عینک را پوشیده‌اید) هستند درست باشد، اما در مورد خود شما لزوما درست نیست. مردم با قرار گرفتن تحت نظارت دوربین معذب می‌شوند، اما در اختیار داشتن دوربین به آن‌ها احساس قدرت می‌دهد. البته یقینا این فناوری بر جامعه اثر خواهد گذاشت. این موضوعی است که همواره با پیشرفت فناوری اتفاق خواهد افتاد.

عینک گوگل

اما بگذارید کمی دقیق‌تر برررسی کنیم تا مشخص شود مردم از چه راه‌های دیگری واقعا تحت نظر هستند! 30 یا 40 سال پیش حتی صحبت کردن با یک نفر دیگر در آن سوی کشور بدون خطوط تلفن ثابت عملا ممکن نبود. اما اکنون شما عکسی را با دوریبن گوشی‌تان می‌گیرید و با آپلود کردنش، آن را به صدها و هزاران نفر نشان می‌دهید. شروع این موضوع حتی از زمان تلفن‌های هوشمند هم قدیمی‌تر است. گوشی‌های معمولی، دوربین‌های کامپکت، لپ‌تاپ‌ها، میکروفن‌ها و دوربین‌های مداربسته . . . چندین دهه است که ما تحت نظر هستیم. شاید ترسناک به نظر برسد ولی واقعیت این است که اگر کسی بخواهد شما را تحت نظر بگیرد، احتیاجی به پوشیدن عینک گوگل ندارد و باز هم احتمالا تا الان این کار را کرده است!

هیچ کس حاضر نیست 1500 دلار برای این ابزار خرج کند

در این مورد باید توجه داشته باشید که این قیمت، قیمت نمونه نهایی نیست بلکه برای مدل‌های اکسپلورر در نظر گرفته شده است که با تعداد اندک تولید شده‌اند. ما هیچ ایده‌ای از قیمت عرضه این محصول نداریم. سری اول این محصول به کسانی می‌رسد که در کنفرانس I/O گوگل شرکت کرده باشند که بلیت ورودی آن به تنهایی 900 دلار قیمت دارد!

عینک گوگل

این ابزار حتما از 1500 دلار ارزان‌تر خواهد بود. اما چقدر ارزان‌تر هیچ کس نمی‌داند. فقط به خاطر داشته باشید این ابزار به لحاظ سخت‌افزاری چیزی بیش از تلفن‌های هوشمندی که با قیمت‌های زیر 1000 دلار عرضه می‌شوند، ندارد. شاید سیستم نمایش تصویر جدید باشد ولی آیا قطعات آن 1000 دلار قیمت خواهد داشت؟ بعید است! حال تصور کنید که این گجت با قیمت 500 دلار عرضه شود. با احتمال زیاد توجه بسیاری از مخالفان را نیز به خود جلب خواهد کرد!

احمقانه است که اینترنت را با تترینگ به این ابزار برسانیم

هنوز نشنیده‌ایم که کسی از این موضوع شکایت کند، اما احتمال می‌دهیم که این یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های کاربران باشد. با تترینگ باید هزینه بیشتری برای پلن‌های اینترنتی بپردازیم. حتی اگر با موضوع هزینه کنار بیاییم، این کار باتری گوشی‌های‌مان را می‌خورد. باتری‌هایی که همین الان هم به زحمت بیش از یک روز دوام دارند.

عینک گوگل

اگر بخواهیم اینترنت را به صورت تترینگ به عینک گوگل که ابزاری همیشه آنلاین است برسانیم، ظرف تنها چند ساعت باتری تلفن‌مان تمام خواهد شد. این حتی از دید ما هم بزرگ‌ترین مشکل بر سر راه موفقیت این ابزار است. اما شاید این‌بار نوبت تلفن‌ها باشد که (مانند گوشی موتورولا) برای افزایش عمر باتری‌شان تلاش کنند!

من همیشه استفاده از آن را فراموش خواهم کرد

این هم یکی از مشکلات اساسی با Google Now، فرامین صوتی و حتی خود گوگل است. مردم فراموش می‌کنند که اینترنت همواره و همه جا تمام و کمال در خدمت آن‌ها است. دلیلی برای ندانستن کوچک‌ترین چیزها وجود ندارد!

عینک گوگل

اگر تلفن هوشمندتان دم دست باشد و بدون جست‌وجوی گوگل یا سر زدن به ویکی‌پدیا حرف نسنجیده‌ای بزنید و مایه خنده دیگران شوید، تنها مقصر خود شما هستید. حتی لازم نیست تایپ کنید! کافی است کلیدی را دو بار فشار دهید و سوال را از تلفن‌تان بپرسید! اما هنوز می‌بینیم که مردم بسیاری چیزها را نمی‌دانند. اگر دلیلی وجود داشته باشد که بگوییم عینک گوگل زودتر از زمانی که باید عرضه شده است، همین است که ما هنوز به صحبت کردن با ابزارهای‌مان عادت نکرده‌ایم! گرچه عادت کرده‌ایم که از همه چیز عکس بگیریم و فورا به اشتراک بگذاریم، اما هنوز درک نکرده‌ایم که دانش و اطلاعات همیشه و همه جا در اختیار ماست.

من هیچ وقت با چتر از هواپیما نمی‌پرم و از تلفنم هم راضی هستم

به نظر ما اصلی‌ترین دلیلی که ممکن است باعث شود مردم از عینک گوگل استقبال نکنند این است که از تلفن‌های هوشمندشان راضی هستند. این هم یکی از همان دلایلی است که فکر می‌کنیم گوگل باید قیمت عینک را به حدود 500 دلار برساند. در غیر این صورت مردم همان تلفن‌های هوشمند را ترجیح خواهند داد.

عینک گوگل

افراد عادی که از هواپیما نمی‌پرند، ورزش‌های متفاوت نمی‌کنند یا هم‌زمان به دو دست‌شان نیاز ندارند با گوشی‌های تلفن همراه راحت هستند. به همین دلیل است که گوگل باید فلسفه «من احتیاجی به این وسیله ندارم اما ممکن است با 500 دلار زندگی‌ام را ساده‌تر کند» را جایگزین فلسفه «من یک تلفن هوشمند 200 دلاری دارم، چرا 1500 دلار برای عینک پول بدهم؟» کند تا بتواند به موفقیت برسد.

حرف آخر

عینک گوگل نبردی است که هنوز آغاز نشده است. محاسبه نفع و ضرر آن به سادگی میسر نیست و از همه مهم‌تر نباید تصور کنیم که عینک گوگل ابزاری برای همه است. بسیاری نیازی به آن ندارند و بسیاری توان خرید آن را نخواهند داشت. احتمالا بازارهای در حال توسعه آسیا را هم باید فراموش کنیم. گروه هدف این محصول دو دسته از افراد هستند: خوره‌های تکنولوژی پولدار، و از آن‌ها مهم‌تر افرادی که دوست دارند گجت‌ها زندگی‌شان را «کمی» آسان‌تر کنند. جلب گروه دوم مهم‌ترین هدف گوگل است و احتمالا تنها راه آن کاهش قیمت خواهد بود.

آن‌چه گوگل پیشنهاد می‌دهد دقیقا همان چیزی است که ما همیشه می‌خواستیم. ابزاری همیشه در دسترس برای اتصال دایمی به دنیای اطلاعات که درست مطابق نیازهای شخصی ما تنظیم شده است و البته در آخر روز می‌توانیم آن را از چشم برداریم. مشکلات و موانعی بر سر راه هستند، اما برای نتیجه تنها باید منتظر ماند . . .

منبع (+)


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند.مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…

چرا هنگامی که می‌خواهند عکسی از ما بگیرند، ناخودآگاه سرمان را کج می‌کنیم؟

وقتی در فیس بوک، اینستاگرام یا سایر سایت‌های رسانه اجتماعی پر از عکس هستیم، احتمالاً متوجه یک روند در زبان بدن کاربران خواهیم شد. هنگام عکس گرفتن و مواجهه با دوربین، برخی افراد به طور خودکار سر خود را به یک طرف خم می‌کنند. به نظر می‌رسد که…

اگر قرار بود در طراحی بدنه و اجزای داخلی خودروها، فرهنگ و هنر هر کشور در نظر گرفته می‌شد

طراحی خودرو فرآیند پیچیده ای است که شامل عوامل مختلفی است تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی& ایمن، کارآمد , زیباست و نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. فاکتورهای زیر برای مثال موثرند:ایمنی: ایمنی در طراحی خودرو از…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده: یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد!

شاید این گفتار مشهور فرنگی‌ها که می‌گویند که یک عکس به اندازه هزار کلمه سخن می‌گوید، غلو باشد. گاهی در یک عکس فقط زیبایی می‌بینیم. گاهی هم داخل آن چیزی نیست. بدتر از همه، گاهی چون یک عکس برش محدودی از زمان و مکان است، به نوعی حاوی دروغ است…

خودکشی دسته جمعی در دمین آلمان در پایان جنگ جهانی دوم

خودکشی دسته جمعی در دمین به رویداد غم‌انگیزی اشاره دارد که در پایان جنگ جهانی دوم در شهر دمین آلمان رخ داد. در اواخر‌آوریل و اوایل ماه مه 1945، هنگامی که نیرو‌های شوروی در حال پیشروی به سمت شهر بودند، بسیاری از ساکنان آن، از جمله زنان،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
10 نظرات
 1. امیر فهمیده می گوید

  من گیک هستم, علاوه بر گوشی 400 دلاری، آیپد 800 دلاری، لپ تاپ 1000 دلاری و … هنوز اشتیاق خرید گجت های تازه فروکش نکرده از دلار 950 تومان گرفته تا دلار 4000 تومان با هر زحمتی بوده کاره خودمون رو کردیم
  حالا چه عینک باشه، چه ساعت مچی احتمالی اپل یکسری از آدم ها منتظرن محصولات جدید و خارق العاده در دسترسون باشه تا کلیشون رو هم شده بفروشن و بخرنش!
  مردم خیلی به کارآیی فکر نمی کنن جدیداً به راحتی فکر می کنن، به اینکه چطور می شه با یک نگاه دیگه دنیا رو دید، شاید اون نگاه یه روز از پشت منشور عینک گوگل باشه!

  1. manson می گوید

   1 دوست عزیز شما یا تو ایران نیستی یا خیلی گیجی نه گیک دیگه که خبر نداری دلار 4000 تومان برای خرید عینکی که تو ایران هم کارای چندانی نداره چون بیشتر سرویس ها یا از طرق خود گوگل برای ایران مسدود یا برعکس
   2 فکر می کنم سه گوش 600 850 550 دلاری لومیا و ایفون 5 و گلکسی نوت و ایپد 800و لپ تاپ 2500 و سرور سوپرماکرو ی 6000دلاری من در مقابل گیک ها چیزی به حساب بیاید وسا یل شما را که برادر 10 ساله من هم دارد
   3 نمی دانم جدید تو ایران مد شده همه خودشون رو گبک می دونن بهتر سری به سایت ویکی پدا بزنید بد نیست ها

 2. فرشاد می گوید

  گوگل‌گلس مطمئناً ابزار کارآمدیه. من که واقعاً خواهانش هستم و اگه امکانش رو داشته باشم حتماً تهیش میکنم.
  ولی همیشه این نگرانی راجع به حریم خصوصی وجود خواهد داشت. شما این گجت رو به چشمتون زدین و در حال انجام کارهای روزمره و یا مثلاً وسط یک قرارداد کاری مهم، یا در ارتباط با مسائل سری محل کارتون هستید. اگر در این لحظه کسی از طریق اینترنت بتونه این گجت رو هک کنه، یا از طریق امکانات پشت پرده احتمالی گوگل که در اختیار دولت ها یا ارگان های خاص در قبال دریافت پول قرار میده، بتونه دوربین یا میکروفن این گجت رو فعال و به اطلاعاتش دسترسی پیدا کنه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ حالا خودتون قضاوت کنید!

 3. Manson می گوید

  من همیشه تبلیغات گوگل را دنبال میکردم.
  اما در اخرین ویدیو تبلغاتی فاصله زیادی با 3 ،4 ویدوی قبلی گوگل گلاس میبینیم، که البته این هم تبلیغاتی است و فاصله زیادی با قابلیت این عنیک دارد و با یک ترفند ساده ایده های ناب و بکر افراد را گرفت البته این خط مشی گوگل بوده است که با یک طعمه که حالا یا امکانات اینترنت مجانی و پرسرعت یا جوایز نقدی یا یک عینک …یا حتی بهترین محل کار (تا زمانی که ایده یت تمام بشود)از این موضوع بگزریم
  اما خود عینک خیلی ابتدای هست و تنها فرق ان با یک گوشی کم کیفیت این که همشه جلوی چشم شماست و مثل گوشی جی ال اکس نیازی نیست به راحتی از جیبتان بیرون بیاد
  البته بعد بیرون آمدن عینک می توان قضاوت بهتری کرد و دید که میشود به اینده ان امید وار بود یا نه چون به راحتی ابزار جدید را نمی توان بفروش رساد حتی اگر گوگل پشت ان باشد

 4. کاوه می گوید

  به نظر من این عینک موفق خواهد بود. فرض بگیرید که فقط 1% کاربران تلفن های هوشمند از سر نیاز یا کنجکاوی این عینک را بخرند چه فروش بالای خواهد بود.
  البته کاربرد این دوربین را برای کاربران خاص مانند نگهبانها یا مامورانی که با امنیت سر و کار دارند نباید فراموش کرد زیرا آنها نیاز دارند به محض دریافت پیغام آنرا مشاهده کنند. این کار بدون عینک گوگل اگر نه غیر ممکن که بسیار سخت است.

 5. بي نام می گوید

  به نظر من حتی ۵٠٠ دلار هم حیلی زیاده اینطوری میره کناره گوشی های های اند قرار میگیره در حالی که این باید یه وصیله برای کامل کردن اون ها در نظر گرفته بشهبه نظر من ( البته با در نظر گرفتن سابقه ی گوگل تو عرضه محصولاتش با قیمت پایین مثل نکسوس ۴) باید منتظر شنیدن قیمت زیره ٢٠٠ دلار باشیم و البته نیاز گوگل به همه گیر کردن این دیوایس هم رو قیمت بی تاثیر نمیتونه باشه

 6. ادی می گوید

  این عینک یه شروعه. به طور قطع از نظر سخت‌افزاری باید خیلی تغییر بکنه. این الان یه محصول لوکسه با بازار محدود برای گیک‌ها. تا گسترده و کاربردی شدنش هنوز زمان لازمه. نه از نظر کاربردی ایده‌های کافی برای استفاده ازش شکل گرفته، نه نرم‎افزار کافی به وجود اومده. کمبودهای سخت‌افزاری جدی داره. اما به آینده‌ی این تکنولوژی خیلی امیدوارم. قطعا یه محصول انقلابیه

 7. علیرضا می گوید

  متاسفانه بزرگترین نکته ای که هیشکی بهش توجه نمیکنه، بحث باطری هست. با اینکه شرکتهای دنیا دارن چهار نعل روی این تکنولوژی لامصب باطری کار میکنن ولی هنوز نتونستن پیشرفت اون رو با دیگر تکنولوژی ها هماهنگ کنن و همیشه باطری ها چند قدم عقب تر بودن.
  من که به شخصه جدای از قیمت حاضر نیستم زرت زرت کارم بشه شارژ کردن باطری گوشی و عینک. مکافاتیه…

 8. محمود می گوید

  مسلما این یه شروعه برای تغییر اساسی توی ابزارهای الکترونیک.اینده متعلق به گجت های پوشیدنیه

 9. اروند می گوید

  به نظر من گوگل تعیین کننده خیلی از دیدگاه ها و مسیر ها در طول دوران حکمرانی اش بوده است و خواهد بود، همانطور که وب نویس ها و دارندگان سایت ها را مجبور به تغییر می کرد. بنابراین کاهش قیمت عینک گوگول چندان جالب نخواهد بود. چرا که من به عنوان استفاده کننده از عینک گوگل باید یک تفاوتی با کسی که از آن استفاده نمی کند یا نمی تواند استفاده کند، داشته باشم.

  از طرفی این ایده در این زمان حال، فراتر از انتظارات است. منظورم این است که از الآن جلوتر است.
  در کل ممنونم از پست جذابتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.