بازسازی چهره 10 شخصیت مشهور تاریخ: از کوپرنیک و باخ تا شکسپیر و ملکه نفرتیتی

17

آخر ما چرا برای تصوری شخصیت‌های تاریخی فقط به پرتره‌هایی که نمی‌توان به صحت آنها اطمینان داشت اکتفا کنیم و یا اینکه تصور کنیم آثار سینمایی که در مورد آنها ساخته شده‌اند، کاملا واقع‌گرا هستند؟

آیا بهتر نیست که با استفاده از دانش، بازسازی عینی‌تری از چهره آنها داشته باشیم؟

در این پست با هم می‌بینیم که چطور مدل سه‌بعدی 10 شخصیت مشهور تاریخ با استفاده از ترکیب دانش جنایی و بازسازی چهره، تاریخ و ذوق هنری ساخته شده است:

1- ریچارد سوم

ریچارد سوم ( ۱۴۵۲ –  ۱۴۸۵)، پادشاه انگلستان، سلطنتی توأم با قتل و وحشت ایجاد کرد، وی برای رسیدن به تاج و تخت، برادرزاده‌های خود را که ملقب به «شاهزاده‌های برج» بودند را به قتل رساند. این شاهزاده‌ها تنها پسران ادوارد چهارم و در زمان مرگ پدرشان ۹ و ۱۲ ساله بودند. دوران حکومت ریچارد سوم کوتاه بود. او ۲۶ ماه سلطنت کرد و در ۳۲ سالگی  در نبرد بوسورث توسط هنری تیودور کشته شد.

ریچارد سوم را آخرین پادشاه بریتانیا در قرون وسطی می دانند. با مرگ او در جنگ سی ساله رزها، سلسله پلانتاجنت پس از ۳۳۱ سال منقرض شد و سلسله تودور به قدرت رسیدند.

در سال ۲۰۱۳ پژوهشگران دانشگاه لستر اسکلت ریچارد سوم را پس از حدود پانصد سال در زمین یک پارکینگ عمومی در شهر لستر که در گذشته کلیسای محل دفن این پادشاه بوده پیدا کردند.

داستان زندگی ریچارد سوم که که آخرین پادشاه از دودمان پلانتاجنت بود، موضوع نمایش‌نامه‌ای مشهور از ویلیام شکسپیر به نام ریچارد سوم شد. نمایش‌نامه ریچارد سوم، پُر شخصیت‌ترین نمایش از میان نمایش‌نامه‌های ویلیام شکسپیر است و ماجرای آن در اواخر سده شانزده میلادی بر اساس نحوه ظهور و سقوط شاه ریچارد سوم نوشته شده است.

05-19-2013 11-00-40 AM

بازسازی چهره او با استفاده از اسکلت او چهره ملایمی از او را به ذهن متبادر می‌کند و آدم باورش نمی‌شود که همین چهره یک آدمکش بی‌رحم باشد. بررسی اسکلت او نشان می‌دهد که او مبتلا به اسکولیوز (انحراف ستون مهره‌ها) بود، بنابراین گوژپشتی او که در تاریخ به آن اشاره شده بود، حقیقت داشت.

2- توت آنخ آمون

در سال 1922 زمانی که هووارد کارتر و جورج هربرت، مقبره دست‌نخورده توت آنخ آمون را پیدا کردند، این موضوع مورد توجه زیاد جهانیان و رسانه‌ها قرار گرفت و علاقه همگانی به تاریخ مصر باستان ایجاد شد.

این بازسازی چهره او با استفاده از اسکن سه‌بعدی مومیایی اوست، توت آنخ آمون تنها 19 سال عمر کرد، در بازسازی چهره می‌بینیم که جمجمه او تا حدی ناهنجاری داشته است که احتمالا به خاطر مشکلات ژنتیکی بوده است.

05-19-2013 11-00-54 AM

بررسی اسکلت او نشان می‌دهد که پای او شکسته بود و بنابراین حدس می‌زنند که علت مرگ او افتادن از اسب یا ارابه باشد.

3- کوپرنیک

نیکلاس کوپرنیک که باور گردش خورشید به دور زمین را به چالش کشید در سال 1543 میلادی در 70 سالگی درگذشت.

پیکر او به تازگی در یک کلیسای لهستانی پیدا شد و تطابق DNA جسد با مویی که در یکی از کتاب‌های او به جا مانده بود، نشان داد که حدس واقعا جسد کوپرنیک بوده است.

بازسازی چهره او نشان می‌دهد که او بینی شکسته و زخمی بالای چشم چپش داشته است.

05-19-2013 11-01-11 AM

کوپرنیک خیلی شبیه جیمز کرامول -هنرپیشه مشهور هالیوود و سریال‌ها تلویزیونی- است!

05-19-2013 10-06-33 AM

4- باخ

پرتره باخ، آهنگ‌ساز معورف قرن هجدهم- در طول عمرش تنها یک بار کشیده شد. اما بازسازی چهره او که با استفاده از قالب برنزی اسکلت انجام شده، تأییدکننده گردن کلفت و چهره عبوس اوست.

05-19-2013 11-01-24 AM

5- شکسپیر

ما خیلی چیزها را در مورد شکسپیر نمی‌دانیم، از رنگ موها گرفته تا سوگیری جنسی‌اش را! حتی خیلی‌ها شک دارند که واقعا آثاری که او به نسبت داده می‌شود، نوشته خود او باشد!

علاوه بر مصر باستان در اروپا در قرن هفدهم مرسوم بود که قالبی از موم یا گچ از روی صورت فرد درگذشته درست شود.

05-19-2013 11-01-37 AM

بازسازی چهره شکسپیر با استفاده از «ماسک مرگ» او نشاندهنده مردی غمگینی است که از سرطان رنج می‌برده است.

6- دانته

دانته آلیگیری (زادهٔ فلورانس در سال ۱۲۶۵ و درگذشتهٔ راونا در سپتامبر ۱۳۲۱ میلادی) شاعر اهل ایتالیا بوده‌است. وی در سیاست زادگاه خود عاملی موثر بود. نوشته‌های دانته در ادبیات ایتالیا و سراسر اروپا موثر افتاده‌است.

دانته در دوران زندگی خود دست به انتشار کتاب‌های متعددی زد که معروف‌ترین آن‌ها «کمدی الهی». «زندگانی نو»، «ضیافت»، «سلطنت»، و «آهنگ‌ها» است. کتاب «کمدی الهی» در سه بخش نگاشته شده‌است: دوزخ، برزخ و بهشت.

پس از مرگش اهالی فلورانس داد و فریاد به راه انداختند که جسد شاعر و نابغه بزرگ خود را پس بگیرند اما راونایی‌ها زیر بار نرفتند و این بار فلورانسی‌ها لشکرآرایی کردند تا «خاک راونا را به توبره بکشند» و جسد دانته را پس بگیرند. اما این بار «برادران کهتر» راونا دست به حیله زدند و فلورانسیان را فریب دادند و جسد بزرگترین میهمان شهر خود را در خاک خویش نگه داشتند. امروز آرامگاه دانته در شهر راوناست.

وصف چهره او، تصور آدم بسیار زشتی را به دست می‌داد، مردی با چانه نوک تیز، چشم‌های کوچک و بینی منقاری بزرگ!

اما در سال 1921، تنها باری که اسکلت او خارج شد، اندازه‌گیری‌هایی از جمجمه او انجام شد. بازسازی چهره او با استفاده از این اندازه‌گیری‌ها نشان می‌دهد که آنقدرها هم زشت نبوده و در وصف چانه و چشم‌ها و بینی‌اش غلو شده بود!

05-19-2013 11-01-49 AM

7- آنری چهارم

آنری چهارم ( ۱۵۵۳ –  ۱۶۱۰) نخستین پادشاه از دودمان بوربون بود که از ۱۵۸۹ تا هنگام مرگ بر فرانسه فرمان راند. او یکی از محبوب‌ترین شاهان فرانسه بود و در دوره او آزادی مذهب حاکم بود، تقریبا همه با او خوب بودند، جز کلیسای کاتولیک.

05-19-2013 11-02-00 AM

او جمجمه او بعد از انقلاب فرانسه، گم شد، تا اینکه در سال 2010،  یک روزنامه‌نگار فرانسوی مجددا سر او را در دارایی‌هایی یک جمع‌کننده بازنشسته مالیات پیدا کرد.

8- خواهر کلئوپاترا

گفته می‌شود کلئوپاترا -ملکهٔ مصر از ۵۱ تا ۳۰ پیش از میلاد- زیبایی فوق‌العاده‌ای داشته است و اگر اینگونه نبود او چگونه می‌توانست دل از سزار و مارک آنتونی ببرد؟

اما او از خواهر ناتنی خود -آریسون چهارم- متنفر بود، تا حدی که او را از معبد آرتمیس بیرون کشید و به قتل رساند.

پژوهشگران ادعا می‌کنند که مقبره آرسیون را یافته‌اند، بازسازی چهره او نشاندهنده یک نوجوان با ظاهر آفریقایی- اروپایی است.

05-19-2013 11-02-14 AM

9- بابا نوئل

بابا نوئل اشاره به نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سن نیکولاس دارد که در قرن چهارم میلادی می‌زیست و از اهالی بیزانس و منطقه آناتولی در ترکیه فعلی بوده‌است. وی به خاطر کمک و دادن هدیه به فقرا شهرت داشت. جسد سنت نیکلا (نیکلاس) اکنون در کشور ترکیه در منطقه Demre (سواحل دریایی مدیترانه) مدفون است. دانشمندان در سال ۲۰۰۳ موفق به باز سازی صورت وی از روی استخوانها شدند و با کمال تعجب دریافتند که بابا نوئل واقعی رنگین پوست (پوستی به رنگ قهو ای روشن) بوده‌ است.

05-19-2013 11-02-25 AM

او پیکری کوچک و سری بزرگ داشت، چانه‌اش مربعی بود و عضلات گردنش قوی بود و بینی‌اش شکسته بود.

10- نفرتیتی

نفرتیتی همسر فرعون مصر، آخناتون بود . او و همسرش به خاطر یکتاپرستی و تبدیل دین در تاریخ فراعنه پرآوازه هستند. نفرتیتی همچنین در تاریخ مصر به خاطر زیباییش شناخته شده‌است.

تندیس نفرتیتی، در موزه مصرشناسی برلین نگاه‌داری می‌شود. در مارس ۲۰۰۹ با سی‌تی‌اسکن این تندیس مشخص شد که یک مجسمه دیگر در داخل آن قرار دارد که چهره نفرتیتی را به گونه‌ای متفاوت، با جزئیات بیشتر و با زیبایی کمتری تجسم کرده ‌است.

اما در مورد چهره واقعی او چه می‌توان گفت؟

باستانشناسی به نام خوآن فلچر، باور دارد که مومیایی‌ای یافته است که به احتمال زیاد مومیایی نفرتیتی است. برای بازسازی صورت، او به دو متخصص چرم‌شناسی برتانیایی مأموریت داد، منتها به آنها نگفت که در حال بازسازی چهره چه کسی هستند، نتیجه کار آنها زن زیبایی را می‌نمایاند با گردن دراز، استخوان‌های گونه برجسته و لب‌های درشت.

nefertiti2

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چه کنیم تا کمتر از سن واقعی خود نشان بدهیم؟

چندین کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا جوان‌تر از سن خود به نظر برسید:از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید: قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود. هر روز حتی در روز‌های ابری از کرم ضد آفتاب…

حجم‌ها و مجسمه‌های زیبا ساخته شده با صفحات کتاب‌های قدیمی

ما انسان‌ها استفاد تخیل هستیم، اما در موارد معدودی این تخیل‌های خود را به صورت نقاشی یا حجم، زنده می‌کنیم و در معرض تماشای دیگران قرار می‌دهیم.اِما تیلور، هنرمند مقیم بریتانیا، این تجربه را در مجسمه‌هایی از جنس کتاب به صورت باورنکردنی…

عکس‌های بی‌نظیر از آبشارهای رنگارنگ دریاچه‌های پلیتویس در کرواسی و مقایسه آنها با فصل یخ‌زده

نوشته: تاماس دومبورا توثمن چهار سال پیش در فصل زمستان از دریاچه‌های پلیتویس بازدید کردم و از دنیای زیبا و یخ زده آنها با آبشارهای یخی و مناظر سفید عکس گرفتم.اخیراً دوباره به این دریاچه‌ها بازگشته‌ام تا از همان منظره خیره‌کننده عکس…

چند بار می توانید یک تکه کاغذ را از وسط تا کنید؟

به راحتی می‌توان یک تکه کاغذ را یک، دو بار یا حتی سه یا چهار بار از وسط تا کرد. اما بیشترین تعداد دفعاتی که یک تکه کاغذ را می‌توان از وسط تا کرد چقدر است؟بر اساس یک ادعای رایج، یک ورق کاغذ را نمی‌توان بیش از هفت بار از وسط تا کرد. اما…

این دانشجوی 18 ساله با هوش مصنوعی 19 شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته:«من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

آیا باز هم بر روی زمین یک ابرقاره به وجود خواهد آمد؟ آماسیا

چشم‌انداز کره زمین با اقیانوس‌های پهناور و قاره‌های وسیع دائما در حال تغییر است.در الگوی فرضی تازه‌ای از سیاره زمین که پژوهشگران استرالیایی طراحی کرده‌اند، پیش‌ بینی شده که اقیانوس آرام به تدریج ناپدید خواهد شد و با به هم پیوستن قاره‌ها…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
17 نظرات
 1. سوماپا می گوید

  در اولین شخص یه اشتباه کوچیک هست : او ۲۶ ماه سال…
  سوالم اینکه طرح لب مثلا چطور از روی جمجمه تشخیص میدن؟

  1. فرشاد می گوید

   یا مثلاً زخم بالای چشم چپ! البته مگر اینکه اونقدر عمیق بوده باشه که به استخوان رسیده باشه.

   1. علیرضا مجیدی می گوید

    در این پست با هم می‌بینیم که چطور مدل سه‌بعدی ۱۰ شخصیت مشهور تاریخ با استفاده از ترکیب دانش جنایی و بازسازی چهره، تاریخ و ذوق هنری ساخته شده است

 2. کیان می گوید

  تصور می‌کنم بازسازی باخ از همه دقیق تر باشه، چون قبلا هم برای باز سازی چهره باخ تلاش شده بود. موسیقی زیبای باخ بسیاری رو چنان مجذوب کرده که علاقه شدیدی به جمع آوری اطلاعات از زندگی و ظاهر او دارند. یادمه یکی از این افراد نوت های دست نوشته باخ رو به قیمت بالایی (دقیقا خاطرم نیست) خریده بود و بهتر از هر موزه ای ازشون نگهداری می‌کرد و با علاقه ای خاص در موردشون حرف میزد.

  هرچند باخ در زمان خودش شهرت و محبوبیت امروز رو نداشت و تا 100 سال بعد از مرگش بیشتر به عنوان یک نوازنده ارگ کلیسا و رهبر گروه موسیقی شهر معروف بود تا آهنگساز. هر چند که تمامی موسیقی دانان شهیر کلاسیک تا دوره رومانتیک از موتزارت و بتهوون تا شومان و شوپن و واگنر آهنگسازی را از باخ آموختند.

 3. کیان می گوید

  چند سال پیش بود یه خبر (یا شایعه ) پخش شده بوه که شکسپیر شخصی حقیقی نبوده و آثارش همه کار نویسنده ای زن بوده که بدلیل محدودیت ها مجبور شده با اسم یک مرد آثارش رو منتشر کنه! چیزی شبیه به J.K Rowling نویسنده ی سری Harry Potter که از مخفف اسمش استفاده کردند.

 4. سمن می گوید

  … نتیجه کار آنها زن زیبایی را می‌نمایاند با گردن دراز، استخوان‌های گونه برجسته و لب‌های درشت.

  جلل الخالق به این می گین زن زیبا؟؟؟؟؟!!!!

  1. بهار می گوید

   ???منم چند باری
   رفتم نگاه کردم ندونستم چی بگم

 5. امین می گوید

  دکتر مجیدی عزیز٬ ممنون بابت مطلب خوبت٬ فقط یک نکته کوچیک که شاید سلیفه‌ای هم باشه:
  کوپرنیک خیلی شبیه جیمز کرامول -هنرپیشه مشهور هالیوود و سریال‌ها تلویزیونی- است!
  فکر کنم درست‌تر این باشه که بگیم:
  جیمز کرامول -هنرپیشه مشهور هالیوود و سریال‌ها تلویزیونی- خیلی شبیه کوپرنیک است٬ یا این که بگیم کوپرنیک و جیمزکرامول شباهت غیرقابل انکاری دارند و …
  صرفا حس می‌کنم چون ارزش و معروفیت کوپرنیک بیشتر هست از اون جهت.
  قلمت به کار و نفست گرم دکتر مجیدی

  1. رضا.س می گوید

   نه دوست عزیز، دکتر درست نوشته
   چون جیمز کرامول هم عصر ماست، برا ما مشهود تر و قابل لمس تر و مهم تر از همه یه نمونه زنده قابل رویت، پس مطمئن هستیم از چهرش
   ولی کوپرنیک شبیه سازی شده ، پس ارجاعش میکنیم به همون نمونه زنده خودمون که دیدیمش

 6. آرش می گوید

  با سلام
  در مورد ” توت آنخ آمون” من جایی خوندم که جمجمه ی او و حتی برخی مردم هم عصر او اختلال ژنتیکی نداشته، بلکه بنا به دلایل مذهبی و شاید فرازمینی، اینگونه به فرم در آمده تا نمادی از یک موجود فراطبیعی باشد.
  در هر صورت، همانقدر که وجود اختلال ژنتیکی ممکن به نظر می رسد، مطلبی هم که بنده در یکی از سایت ها خواندم، ” ممکن الوجود” است و در این باره باید بیشتر بررسی شود.
  با تشکر

 7. ashkan15 می گوید

  یعنی این انسان ها از کوروش بزرگ مهمتر بودن که چهره اینا رو بازسازی کردن ولی کوروش بزرگ رو نه؟؟؟؟
  خیلی مسخرست

  1. هومن می گوید

   اگر جمجمه ی کورش رو هم در اختیار داشتن بازسازیش میکردن!

 8. منصورزاده می گوید

  مطلب بسیار جالبی بود. از دیدن تصاویر لذت بردم

 9. مهدی می گوید

  به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
  بسیار عالی بود
  آقای توت آنخ آمون رو تو یه سایت دیگه دیده بودم
  ولی بسیار عالی و جالب بود به خصوص با توضیحاتی که داده بودید
  البته چهره‌ها نمی‌شود گفت دقیقا مثل اصل هستند ولی بازهم عالی هستند و من مطمئنم که در آینده تصاویر فوق العاده دقیقی که کم از عکس ندارد رو از این عزیزان (و عزیزان دیگر!) منتشر خواهند کرد (اگر ما هم بخواهیم می‌تونیم این کارها رو بکنیم ولی !)

 10. Dark Lord می گوید

  شروع شد دوباره…ادم اشتباه میکنه پیش ایرانی مطلب تاریخی بگه یا بزاره سریع میچسبونن به کوروش به جایی که هنر بازسازی رو تحسین کنن سریع کوروش رو دوباره چپوندن تو بحث… نمیدونم این چیه که ایرانی جماعت میخواد کوروش رو تو هر بحث تاریخی چه علمی تاریخی چه هنری تاریخی تحمیل کنه…اقای قرار نیست که کوروش همه جا باشه عجب

 11. آنا می گوید

  اسم خواهر کلئوپاترا آرسینو هست نه آرسیون و در سن ۴۴ سالگی بقتل رسیده چطور یه نوجوان ۱۹ساله رو میگن اونه؟ا

 12. بردیابارانی می گوید

  سلام ممنونم بابت زحماتتون بچهالطفاکاردیگران روبی ارزش نکنیدکلی زمان صرف شده تاالان مابتونیم این مطالب روبخونیم پاینده باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.