اسکلت شبیه موجودات فرازمینی و اسرار پزشکی آن!

11

پیش از این من در «یک پزشک» در مورد کار دشوار رسانه‌ها به خصوص آنهایی که آنلاین هستند و مجبورند اخبار را خیلی سریع بازتاب دهند، نوشته بودم، نوشته بودم که اگر دبیران این رسانه‌ها مواظب نباشند و تمرکز کافی نداشته باشند، خیلی راحت می‌توانند در دام بیفتند و شبه‌علم را به جای خبر درست منتشر کنند.

این بار من یک خبر جنجالی را برایتان مثال می‌زنم و از شما می‌خواهم که به بازتاب این خبر در بخش علمی سایت NBC News و سایت io9 و LiveScience توجه کنید:

خبر در مورد این است که یک اسکلت 15 سانتیمتری 10 سال پیش در صحرای آتاکانامای شیلی کشف شده است، این اسکلت عجیب به تازگی توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفته است.

اسکلت مومیایی شده را به تازگی استاد ایمنی‌شناسی و میکروب‌شناسی دانشکده پزشکی استنفورد -گری نولان- آن را معاینه کرده است.

05-03-2013 06-31-22 PM

این اسکلت، بسیار مورد توجه بوده است و آنهایی که به موجودات فرازمینی اعتقاد دارند، آن را شاهدی برای مدعای خود می‌دانند، به تازگی هم در یک مستند به نام «سیروس» در مورد آن صحبت شده است.

اما بررسی ژنتیک این اسکلت نشان می دهد که این «اسکلت یک دختر یا پسر شش تا هشت ساله است»، DNA این اسکلت متعلق به انسان است و نه یک موجود فرازمینی. البته 9 درصد ژنوم آن با انسان دقیقا تطبیق ندارد که می‌تواند ناشی از آلودگی آزمایشگاهی با فساد DNA در گذر زمان باشد.

اما بعد از کشف اینکه این اسکلت متعلق به بک انسان بوده است، دانشمندان دچار مشکل بزرگ‌تری شده‌اند، کدام بدشکلی‌ها را می‌توان پیدا کرد که باعث ایجاد اسکلتی اینقدر عجیب شده باشد؟

05-03-2013 06-33-13 PM

این اسکلت در قسمت میانی صورت و آرواره‌ها به خوبی تکامل پیدا نکرده است، به جای 12 دنده، فقط 10 دنده دارد، شکل جمجمه هم مخروطی است (توری‌سفالی) و گمان هم نمی‌رود آن طور که در آمریکای جنوبی مرسوم بوده، به صورت فیزیکی و مصنوعی جمجمه را دستکاری کرده باشند.

گروه تحقیقاتی در ادامه حتی DNA میتوکندریایی اسکلت را هم مورد بررسی قرار دادند، این DNA فقط از مادر به فرزند انتقال می‌یابد، این بررسی هم نشان داد که مادر جنین اهل همان صحرای آتاکاناما بوده است.

قسمتی از DNA میتوکندریایی که پیدا شد، هاپلوتیپ B2 بود که در میان ساکنان قسمت غربی آمریکای جنوبی یافت می‌شود.

به علاوه گروه تحقیقاتی معتقدند که این موجود چند دهه پیش مرده باشد. و فعلا بررسی DNA جهش‌های ژنتیکی که کوتولگی یا دوارفیسم اسکلت را توجیه کنند، پیدا نکرده‌اند.


این خبر با کمی تفاوت در ادبیات و ساختار در سایت‌های زیادی مثل NBC News و سایت io9 و سایت LiveScience نقل شده است.

حالا من در انتهای پست مواردی که در مورد خبر و همچین شیوه بازتاب آن در این سایت‌های خبری به نظرم می‌رسد را برایتان می نویسم:

1- اطلاعات و عکس‌های منتشر شده کافی نیستند و دارای تناقضاتی هستند.

یکی از تناقضات در مورد سن این موجود است که در متن خبر شاید به اشتباه ذکر شده است که اسکلت متعلق به یک انسان چند ساله بود است، باید در نظر داشت که شکل اسکلت ما را در وهله اول به این نتیجه می‌رساند که اسکلت متعلق به یک جنین سقط شده است و نه یک کودک فوت شده. و از نظر پزشکی بسیار بعید است که کودکی با این اندازه بدن این همه سال زنده بماند و بعد فوت شود.

این مطلب هم که پسر یا دختر بودن جنین مشخص نشده، کمی ما را مشکوک می‌کند. ظاهرا حتی در صورت فساد DNA باید بشود کروموزوم‌های جنسی را تشخیص داد.

2- در خبر مانور زیادی روی تعداد دنده‌ها و شکل جمجمه شده است، اما دو دنده آخر در جنین‌ها و نوزادان ممکن است اصلا به خوبی تشکیل نشده باشند و مخصوصا از نمای جانبی یا پشت مشخص نباشند. شکل جمجمه هم می‌تواند ناشی از نقص ژنتیکی خاص باشد، شما کافی است در اینترنت turricephaly را جستجو کنید.

05-03-2013 06-33-35 PM

بزرگ بودن فونتنال خلفی هم ما را بیشتر به قبول این مسئله تشویق می‌کند که با اسکلت یک جنین روبرو هستیم نه یک کودک فوت شده عجیب و غریب!

3- خیلی جالبی است که هیچ کدام از منابع خبری زحمت مشاوره با یک جنین‌شناس، جرم‌شناس یا متخصص ژنتیک را به خود نداده‌اند. آنها خیلی راحت می‌توانند در این مورد اظهار نظر کنند.

حتی نویسندگان مقاله‌ها زحمت یک جستجوی آنلاین در مورد نحوه تکامل اسکلت در دوران جنینی یا جستجوی تشخیص‌های احتمالی برای نقایص ژنتیکی را هم به خود نداده بودند.

4- به قسمت زانو و قسمت دیافیز استخوان‌های بلند (قسمت انتهایی ران ، ساق، بازوها و ساعد)، هیچ کدام استخوانی نشده‌اند و کامل نشده‌اند، همین‌ها احتمال اینکه ما با اسکلت یک جنین روبرو باشیم را بیشتر می‌کنند.

05-03-2013 06-32-32 PM

پس روی هم رفته، تلقی اولیه ما از این خبر جنجالی که احتمالا در بسیاری از سایت‌ها هم به عنوان شاهدی مطمئن برای پیدا شدن یک موجود فرازمینی نقل شده است، این است که ما با جنین دچار مشکل ژنتیکی یک انسان روبرو هستیم و نه بیشتر!

آیا محققان فقط با صرف این همه پول برای آزمایش و تعیین تولی ژنتیکی این موجود، پول دور نریخته‌اند؟!

5- کار رسانه فقط بازتاب خبر نیست، بلکه باید خبر را پردازش کند و در حد امکان مقداری در مورد آن تحقیق انجام بدهد. ما از این فاصله دور، هیچ راهی برای دسترسی به گروه تحقیقاتی نداریم، اما از روی متن خبر و عکس‌ها حدس‌هایی زدیم.

سایت‌های منبع این پست، به سبک نشریات زرد عمل نکردند، چیزی را تحریف نکردند، اما چیزی هم به خبر اولیه اضافه نکردند.

05-03-2013 06-34-08 PM

6- مبارزه با شبه‌علم و تردیدهای علمی کار رسانه‌هاست، آنها هستند که باید شیوه تفکر منطقی و استدلالی را به خوانندگان خود آموزش دهند.

آنها می‌توانند از آب گل آلود ماهی بگیرند، و یا برعکس با حفظ خونسردی و تحقیق علمی، خواننده‌هایشان را تشویق به تفکر و تعمق در موارد اینچنینی کنند.

7- چه صاحب وبلاگ، سایت یا خبرگزاری باشید و چه یک خواننده عادی، سعی کنید هیچ وقت شتابزدگی شما باعث نشود که سیر معمول بررسی خبر را نقض کنید. سعی کنید همیشه با کلیدواژه‌هایی در مورد سحت خبر جستجو کنید، مطلب را در سایت‌های دیگر پیدا کنید و دوباره بخوانید، با گذاشتن کامنت‌هایی سعی کنید به تکمیل خبر کمک کنید و …


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…

داستان قهرمانانه خواهران میرابال، فعالان دومینیکنی که به سرنگونی یک دیکتاتور کمک کردند

خواهران میرابال: پاتریا، مینروا و ماریا ترزا که در خانواده‌ای کشاورز از طبقه متوسط به دنیا آمدند، در جمهوری دومینیکن زندگی نسبتاً راحتی داشتند.اما با به قدرت رسیدن رافائل تروخیو، دیکتاتور خشن، در سال ۱۹۳۰، زنجیره‌ای از حوادث به راه…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی جمعی از ثروتمندترین آدم‌های جهان را در قالب آدم‌های فقیر تصور…

هنرمند هندی از هوش مصنوعی برای تولید تصاویری از ثروتمندترین و شناخته شده‌ترین افراد جهان - از بیل گیتس گرفته تا دونالد ترامپ - استفاده می‌کند تا تصور کند که اگر فقیر بودند چه شکلی می‌شدند.اگر آنها لباس‌های ژنده پوش پوشیده و در یک محله…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما.ما واقعیت این…

عکس‌هایی از زیباترین کتابخانه‌های دنیا

کتابخانه‌ها باید مظهر فرهنگ و هنر هر کشوری باشند. ساختمان ایمن و بزرگ، منظره تالار کتابخوانی، نوع چینش کتاب‌ها و تحویل آنها به کتابخوان‌ها، داشتن اینترنت آزاد و پرسرعت، حفاظت از نسخه‌های خطی و اسناد باارزش، آزاد بودن کتابخانه در حد امکان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
11 نظرات
 1. پیمان می گوید

  جالب بود! ضمناً در خط یکی مانده به آخر (صحت) صحیح است.
  ممنون

 2. فرشاد می گوید

  این خبر رو حدود 10 روز پیش دیده بودم، حدس میزدم سرکاری باشه، چون اگه جدی بود بلافاصله مشابه حادثه رازول از انتشار اخبار جلوگیری میشد. موجود بیگانه امکان نداره همچین مدرکی از خودش بجا بذاره!

 3. میرتوحید می گوید

  :/

 4. علی می گوید

  اخباری از این دست یا دیده شدن بشقاب پرنده و … اصلا برام قابل باور نیست.
  چرا ما فکر می کنیم شکل موجوداتی که ندیدیم باید شبیه فیلم ها یا کتاب ها باشه؟

  1. فرشاد می گوید

   دقیقاً!
   هر موجود بیگانه‌ای الزاماً نباید آناتومی شبیه به انسان داشته باشه!

 5. یاس می گوید

  چقدر خبر گزاری ها از علاقه ماها به موجودات فرازمینی سواستفاده میکنن! و راست و دروغ تحویل آدم میدن

 6. محمدهادی می گوید

  من یه مدت زیاد دنبال این قضایا بودم ولی آخر سر چیز زیادی نصیبم نشد .. البته تو قرآن کریم نوشته که جنبندگانی تو فضا هستن .. ممکنه تکامل یافته باشن الان 😉

 7. اشکان می گوید

  کسی کیف پول من رو اون دورو ورها ندیده ؟

 8. حامد می گوید

  ممنون به خاطر دقت نظر و موشکافی
  متاسفانه یکی از آفتهای دنیای مجازی این است که عده ای هر خبری را بدون بررسی می پذیرند و منتشر می کنند و به همین خاطر متاسفانه حجم دروغهای بسیار بیشتر از حجم خبرهای صحیح شده است
  اما همین که گهگاهی روش تحلیل اخبار را یادآور شویم قدم بزرگی است

 9. هادی می گوید

  سلام
  اما من فکر میکنم موضوع چیز دیگه ایه که فراتر از این حرفهاست.
  هم اونها و هم همه میدونن که این چیزها صحت نداره و نداشه و اکثر مردم به سختی واقعیت وجود همچین موجوداتی رو باور میکنن.

  اما ظاهرا قراره یه اتفاق هایی در آینده بیوفته که بدون شک به این موضوعات ربط داره و اینها همه مقدمات و آماده سازی پذیرش افکار عمومی دنیاست.فراموش نکنیم که خیلی از مردم دنیا خرافاتی هستند.

  موضوع انسانهای بیگانه و کلا بیگانگان خیلی وقته که داره به عناوین مختلف مطرح می شه. ظاهرا این هم یه پروژه بلند مدته. فیلمهایی نظیر ترمیناتور، جنگ ستارگان،لاست وو…… همه ازین دست فقط جهت اماده سازی افکار عمومی دنیا برای اتفاقاتی است که قراره در آینده رخ بده. قبلاٌ هم افتاده.

 10. محسن می گوید

  آیا جنین 10 سانتی اینقدر کامل است و دارای انگشت های کامل در دست و پا میباشد؟
  آیا جنین 10 سانتی قوز کرده نباید باشد؟
  آیا جنین 10 سانتی جمجمه استخوانی کاملی دارد؟
  در اینترنت جستجو کنید میبینید جنین 10 سانتی اینشکلی نیس.
  طولش با مقیاسها و خط کش کنارش حدودا 10 سانت است
  ببینم اجازه ثبت نظرو میدین یا…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5