رازگشایی از ژنوم اختاپوس‌ها (هشت‌پاها) راهی برای پاسخ به فیزیولوژی عجیب و شبیه به موجودات فرازمینی زمینی این جانداران

8

اختاپوس‌ها یا هشت‌پاها موجودات بسیار عجیبی هستند، تا آن حد که بعضی‌ها این شک و تردید را دارند که نکند آنها منشأ غیرزیمینی داشته باشند.

به راستی چطور می‌شود استتار بسیار سریع و ماهرانه آنها را توجیه کرد؟ سیستم عصبی آنها چطور هشت بازو و هزاران کلاهک مکنده روی بازوها را کنترل می‌کند؟ چرا هشت‌پاها نسبت به جانداران نزدیک به خود، اینقدر باهوش هستند، طوری که حتی می‌توانند پازل‌های ساده را حل کنند و از ابزارها تا حدی استفاده کنند؟

به تازگی مقاله مهمی در نشریه معتبر نیچر به چاپ رسیده است که در پی پاسه به این سؤالات از طریق بررسی دقیق ژنوم اختاپوس‌ها بوده است.

در دنیای بی‌مهره‌ها، اختاپوس‌ها موجودات بی‌همتایی از نظر بزرگی ژنوم هستند. در ژنوم آنها ۲.۷ میلیون باز آلی و ۳۳ هزار ژن وجود دارد.

یکی از شگفتی‌هایی که در ژن‌های اختاپوس‌ها وجود دارد، وجود ژن‌های protocadherin است. سابق برای این تصور می‌شد که این ژن‌ها تنها در مهره‌داران وجود دارند، اما حالا برای اولین بار در یک جاندار بی‌مهره هم یافت شده‌اند.

ما باید این ویژگی را به سایر ویژگی‌هایی که به طور غیرمترقبه در این جاندار ظاهرا پست، تکامل یافته هستند، اضافه کنیم، چیزهایی مثل چشم‌ها پیشرفته دارای عدسی، عنبیه و شبکیه یا سیستم گردش خون بسته و مغز بزرگ.

8-14-2015 9-35-30 AM

تکامل عجیب مغز و سیستم عصبی اختاپوس‌ها، هنوز هم اسرارآمیز است. اختاپوس‌ها به کمک سیستم عصبی‌ پیشرفته‌شان می‌توانند در یک چشم برهم زدن استتار کنند. این کار از طریق انقباض و انبساط محفظه‌ای رنگدانه‌های مخصوص آنها به نام کروماتوفورها، صورت می‌گیرد. به این ترتیب آنها در چند هزارم ثانیه می‌توانند طرح و رنگ خود را تغییر بدهند.

از جمله ژن‌هایی دیگری که به تازگی در اختاپوس‌ها، مورد بررسی دقیق قرار گرفتند، ژن‌هایی هستند که مسئول توانایی چشیدن غذا از طریق کلاهک‌ها مکنده هستند.

خواندن مقاله نیچر را به کسانی که در زمینه ژنتیک تحصیل کرده‌اند و نیز سایر علاقه‌مندان توصیه می‌کنم.

   
8 نظرات
 1. miran می گوید

  بارها در فیلم های خیالی موجودات فضایی را با ظاهر هشت پا تصویر کرده اند .مثل گلکسی کوئست

 2. سعید می گوید

  سلام جناب آقای مجیدی

  ممنون بابت مطالب گلچین شده خوبتون

  شاید تنها سایت(البته خودم از طریق اپلیکیشتون) باشه که حتا اگه پستهای طولانی داشته باشه رو کامل و بدون نگاه سریع و سَرسَرکی میشنم میخونم(اگه در حوزه ی تخصصی آی تی باشه که حتما میخونم)
  ، اگر هم وقت نکنم یه بار باز میکنم تا دیتاها آفلاین بشه تا توی اتوبوس یا مترو و وقتهای آزادام بتونم بخونم.

  خوشحالم که بعد از یه مدت رکورد مطلب(از نظر محتوا و کیفیت و‌کمیّت)! دوباره باز داره مطالب ۱پزشک خوب و درست و‌حسابی میشه.

  ممنون و‌ موفق باشید. @}:-

 3. امید می گوید

  به نظرم وقتی موجود فرازمینی ندیدیم تا حالا نمیشه چیزی رو به موجود فرازمینی تشبیه کرد! اینکه ظاهر عجیبی دارن درست، ولی نمیشه گفت شبیه موجودات فرازمینی

 4. majd می گوید

  ممنون از مطلب خوب. براستی یکی از سحرآمیز ترین موجودات هست این هشتپا. یک پیشنهاد هم داشتم. برای تصحیح غلط های تایپی میشه از نرم افزار جالب ویراستیار در محیط ورد استفاده کرد.

 5. فرهاد می گوید

  مگر تا کنون موجود فضایی دیده شده که هشت پا شبیه اون ها باشه ؟!

 6. مجید می گوید

  عکس اصلی به طرز بدی کراپ شده. اگه عکسی لوگو داره یا با لوگوش بذارین یا نذارین.

 7. mehdi می گوید

  تشبیه فرازمینی، به حق برازنده ی این موجودات عجیب و تا حدی ترسناک است.

 8. شهاب‌الدّین می گوید

  کسی روی لینک ‌کلیک کرده؟ می‌شه منو راهنمایی کنید چطور می‌تونم مقاله رو بخونم؟ باید هزینه‌اشو حتماً بپردازم یا جای دیگه‌ای هم می‌شه اطلاعات بیشتری پیدا کرد؟
  ضمناً، مثل اینکه آقای دکتر یه فکری به حال افت کیفیت مطالب کرده‌اید. هنوز تا رسیدن به یک پزشکی که هر روز چند بار بهش سر می‌زدم و بعضی مقالات رو چندبار می‌خوندم فاصله دارید اما خدا رو شکر مطالب خودتون و خانم فرانک داره بیشتر می‌شه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.