نوستالژی‌های گجتی و عادات تکنولوژیک استیو وزنیاک

9

در مهم بودن «استیو وزنیاک» نباید شک کنید، او با کامپیوترهای اپل I و II پیشگام صنعت کامپیوترهای شخصی بوده است.

در این پست بررسی می‌کنیم که وزنیاک که شخصیت جالبی هم دارد، از چه فناوری‌هایی استفاده می‌کند و گجت‌های مورد علاقه او کدام‌ها هستند.

نوستالژی‌های فناوری وزنیاک واقعا بسیار غنی‌تر از ما هستند، نوستالژی‌های او از سال 1958 و از رادیوی ترانزیستوری‌اش شروع می‌شوند.

Style: "Steve"

مک بوک پروی 17 گجتی است که وُز بیش از بقیه، به آن وابسته است، او از مک بوک برای چک کردن ایمیل، وب‌گردی و دیدن ویدئوهای آنلاین استفاده می‌کند.

05-27-2013 10-08-46 AM

او برای مدیریت وقت و کارهای خود از تقویم گوگل و BusyCal استفاده می‌کند. وزنیاک عادت دارد که دو مرورگر را در کنار هم باز کند.

جالب است که وزنیاک در محل زندگی اینترنت با سرعت بالا ندارد، به همین خاطر نمی‌تواند به صورت «جاری» فیلم ببینید و همچنان از روش سنتی تماشای DVD استفاده می‌کند.

وزنیاک مجبور است در مصاحبه‌ها و تبلیغات زیادی شرکت کند و برای مصاحبه از اسکایپ هم زیاد استفاده می‌کند، در حین این کارها او یادداشت‌ها را در جلوی رویش روی مک بوک می‌بیند.

دو سایتی که وزنیاک با آنها اخبار عمومی و فناوری را مرور می‌کند و خود را به روز می‌کند، یکی بخش اخبار گوگل و دیگری سایت NetNewsWire است.

او کیبورد و صفحه نمایش بزرگ را برای دیدن نقشه‌ها و عکس‌ها ترجیح می‌دهد، او روی SSD مک بوک خود تعداد بسیار زیادی موسیقی و فیلم دارد.

سایر عادات وزنیاک:

– TextEdit : برای کپی پیست کردن یادداشت‌ها

– FileChute : برای آپلود فایل‌های حجیم

– دراپ باکس: برای اشتراک فایل‌ها بین مک بوک و آی‌فون‌های وزنیاک

– تایم کپسول: برای پتشیبان‌گیری از فایل‌ها

– دوربین وزنیاک: Leica M9

05-27-2013 10-11-00 AM

– برنامه‌های ویرایشگر و مشاهده عکس او: iPhoto و Aperture

– وزنیاک روی دسکتاپ خود لینک‌ها و فایل‌های مهم را نگاه می‌دارد.

– او روی «داک» مک‌بوک خود پوشه‌های درست کرده است که برچسب‌هایی مثل «مهم» یا «تفریح» خورده‌اند، روی دسکتاپ او همچنین پوشه‌هایی دارد که در آن ترانه‌هایی را که اخیرا به آنها علاقه‌مند شده است، نگه می‌دارد.

– بنابراین می‌بینید که آی‌پد یا آی‌فون گجت اصلی مورد استفاده وزنیاک نیستند.

– اما وزنیاک عاشق رادیوی ترانزیستوری است، نخستین رادیوی ترانزیستوری‌اش را بسیار دوست دارد. این رادیو در کف دستش جای می‌گیرد و 24 ساعت روز و هفت روز هفته برایش می‌تواند موسیقی پخش کند.

– وقتی وزنیاک 10 سالش بود و کودک بود، هنوز با اصلاح گجت آشنا نبود، اما با این وجود عاشق وسایل و ابزارهای تعاملی بود، او در آن زمان چیزهای زیادی در مورد تئوری رادیو و الکترونیک یاد گرفت و یک فرستنده و گیرنده رادیویی ساخته بود، یک ماشین حساب HP-35 در آن زمان جزو گجت‌های مورد علاقه او بود.

05-27-2013 10-16-33 AM

– وزنیاک یک رادیوی لوله خلأ در اتاق خوابش در زمان کودکی داشت، با این رادیو او در نخستین روزهایی که پخش FM مرسوم شده بود، به موسیقی گوش می‌کرد.

– حالا او در آپارتمانش یک رسیور پایونیر 828 دارد.

– وزنیاک در آپارتمانش یک پخش‌کننده موسیقی از روی نوار دارد، این پخش‌کننده در دهه 1970 چیز غیرمعمولی بود.

– او در سومین سال کالج تعدادی گجت برای خود ساخت و کارهای جالبی کرد، از جمله آنها می‌شود به به وسیله‌ای برای انجام بازی پونگ روی تلویزیون، طراحی نسخه اولیه گیم Breakout  برای آتاری، ترمینال تلویزیون برای دسترسی به کامپیوترها از طریق ARPANET و البته کامپیوتر اپل  I و II و اشاره کرد.

05-27-2013 10-25-33 AM

او در سالیان گذشته، پخش‌کننده‌های جیبی تلویزیون و پخش‌کننده‌های ویدئویی کوچکی داشت، او حالا مدل‌های آنها را دقیقا به خاطر نمی‌آورد، اما از بین آنها واکمن سونی را به یاد دارد.

و البته او در این سال‌ها همه مدل‌های آی‌پاد، آی‌فون و آی‌پد ساخته شده را تهیه کرده است و با همه آنها کار کرده است، تصویری از گجت‌های وزنیاک!

05-27-2013 10-06-48 AM

نخستین دوربینی که وزنیاک خرید یک دوربین کداک Brownie بود،

 05-27-2013 10-17-01 AM

دوربین کاسیو PHD هم یکی از دوربین‌های قبلی او بود. اما فعلا دوربین‌های او Canon D5 Mk II و Leica M9-P هستند.

05-27-2013 10-12-27 AM

نخستین گوشی او یک گوشی brick موتورولا بود، سپس او همه مدل‌های بعدی گوشی‌های موتورولا را خرید: Star TAC – Elite و …

05-27-2013 10-18-38 AM

گوشی‌‌ای که به مدت بیشتر دست وزنیاک ماند گوشی RAZR بود.

گوشی محبوب بعدی او در عصر گوشی‌های دیجیتال Nokia 8890 بود، زمانی که آی‌فون عرضه شد، او مدتی از آی‌فون برای وب‌گردی و از RAZR برای تماس‌های تلفنی استفاده می‌کرد.

05-27-2013 10-20-43 AM

Segway هم از وسایل مورد علاقه وزنیاک است.

05-27-2013 10-22-51 AM

از علایق دیگر وزنیاک گوشی کردن به تماس‌های تلفنی آنالوگ بود و برای این کار از اسکنرهایی مثل RC-1 و AOR 900 استفاده می‌کرد.

وزنیاک اپل را اورست شرکت‌ها می‌داند، او باور دارد که اپل بیش از همه شرکت‌های در فناوری تأثیرگذار بوده است و روزهای معرفی محصولات جدید اپل، روزهای آینده‌سازی هستند.

05-27-2013 10-27-52 AM

سیستم عامل مورد علاقه وزنیاک OS X است، او با ویندوز اصلا احساس راحتی نمی‌کند، در سیستم عامل‌های موبایلی هم او iOS را ترجیح می‌دهد. او گرچه بسته بودن این سیستم عامل در بسیار جهات را قبول دارد، اما نمی‌تواند از مزیت‌های آن هم چشم‌پوشی کند.

او از بعضی‌ها فناوری‌ها خوشش می‌آید و آنها را تحسین می‌کند، مثل فناوری ترانزیستور، اما در عین حال از بعضی‌ها هم راضی نیست و به آنها اعتماد ندارد، مثل او میانه‌ای با فناوری «ابری» ندارد، چون اعتمادی به این فناوری نمی‌توان داشت و ممکن است یک زمان همه چیز داون شود.

از سوی دیگر او از میان گوشی‌ها از گوشی HTC Thunderbolt راضی نیست و مخصوصا از رابط کاربری Sense بدش می‌آید.

وزنیاک از سفرهایش دو خاطره بد دارد که عبارت هستند از قبض‌های هفت هزار و 16 هزار دلاری موبایل در آلمان و مسکو. او در سفری که به مسکو داشت، یادش رفته بود که سیم کارت محلی تهیه کند و با همان سیم کارت AT&T وارد شده بود و این کار، بعد  از یک روز 16 هزار دلار برایش آب خورد!

او عقیده دارد که گوشی‌های موبایل در هنگام سفرها بیشترین کاربرد را دارند، چرا که در این زمان با آنها می‌شود اطلاعات پروازها را گرفت، قوانین محلی کشورها را مرور کرد، از کنسرت‌هایی که در شهرهای مختلف برگزار می‌شود، آگاه شد، به دوستان اطلاع داد، عکس گرفت و …

او از اینترنت هتل‌ها راضی نیست و آنها را کند می‌داند و به همین خاطر در سفرها هات‌اسپات‌های موبایل و MiFi را همیشه همراه دارد.

وزنیاک دست آخر در مورد اعتیاد و وابستگی ما به اینترنت گفت، او گفت در حال حاضر تصور قطع اتصال اینترنتی هم برای ما دشوار است، اما در سال‌های دهه 1990 او زمانی را به یاد می‌آورد که سه هفته تمام سوار یک قایق تفریحی شده بود و نه تلفنی به همراه داشت و نه اتصال اینترنتی داشت. در آن زمان اولویت‌ها متفاوت بودند و او نداشتن اینترنت را تاب آورد. آن هنگام خیلی برای وزنیاک لذت‌بخش بود.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اگر ابرقهرمانان‌ها و شرورهای فیلم‌ها و کامیک‌ها در دوره ویکتوریا می‌زیستند!

عصر ویکتوریا دوره‌ای از تاریخ بریتانیا بود که از سال 1837 تا 1901 همزمان با سلطنت ملکه ویکتوریا بریتانیا ادامه یافت. این دوره، دوره تغییرات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل توجهی بود که نه تنها بریتانیا، بلکه سایر نقاط جهان را عمیقاً…

ابر تورم آلمان در سال 1923 چه بر سر مردم آورد؟

به زمانی می‌رویم که یک آلمانی طبقه متوسط، ​​میلیاردها مارک در جیب خود حمل می‌کرد اما هنوز نمی‌توانست چیزی بخرد. یک قرص نان 200 میلیارد مارک قیمت داشت.با حقوق بازنشستگی یک هفته‌ای حتی یک فنجان قهوه را نمی‌شد خرید. سقوط آزاد ادامه داشت و…

جالب و گاهی خنده‌دار: آدم‌هایی که خیلی شبیه تابلو یک آگهی کنارشان هستند!

گاهی شباهت آدم‌ها به هم عجیب به نظر می‌رسند. حالا در نظر بگیرید که کاملا تصادفی اشخاصی در کنار تابلویی یا آگهی دیواری ایستاده باشند و چهره آنها به یکی از شخصیت‌های تابلو یا آگهی شباعت زیادی داشته باشد یا اصلا فرد افزونه‌ای برای مفهوم تبلیغ…

تاریخچه جذاب تلفن‌های خودرو با مرور عکس‌های قدیمی دهه 1940 تا 1980

ماشین و تلفن، زمانی دو اختراع پیشگامانه بودند. جالب است که این دو تنها یک دهه از یکدیگر جدا بودند. خودرو و تلفن به ترتیب در سال‌های 1885 و 1875 اختراع شده بودند. اما اگر فیلم‌های قدیمی را دیده باشید می‌دانید که خیلی‌ها پیش‌تر از موبایل‌های…

واقعیت دگرگون: اگر استالین یا تزارها به سبک هنر شوروری یا روس‌ها، ساختمان‌های مهم دنیا را می‌ساختند!

هنر شوروری و روس‌ها و البته خلاقیت‌ها و ظرافت‌ها و جزئیات خودش را دارد. اما در این بین ساختمان‌های زمخت عظیم زیادی هم توسط آنها ساخته شده که بیشتر ابهت و پیشتازی و قدرت را می‌خواستند بنمایانند.حالا تصور کنید که ساختمان‌های مهم دنیا را…

مجموعه عکس‌های چیزهای عجیب و ترسناکی که مو بر تن راست می‌کنند

چرا گاهی دوست داریم داستان‌ها یا فیلم‌های ترسناک را ببینیم؟ خود آزاری؟!در این پست که تعدادی عکس نستا ترسناک (بیشتر عحیب) خواهید دید، می‌خواهم نخست کمی در این مورد حرف بزنم.دلایل لذت بردن افراد از وحشت می‌تواند از فردی به فرد دیگر…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
9 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  ما هم وقتی بچه بودیم فرستنده-گیرنده ساخته بودیم! ما هم وقتی سواد خوندن و نوشتن نداشتیم سیارات منظومه شمسی رو میشناختیم. ما بچه های 20-30 سال پیش این مملکت خیلی حرفا واسه گفتن داشتیم! اون کجاست و ما کجا داریم میریم؟!
  …، باز هم بگید محیط مانع پیشرفت نیست!

  1. revo می گوید

   باهات موفق نیستم. اون محیطی که ایشون هستن از اول اینطوری نبوده که! اتفاقا یکی از عقب افتاده ترین و بی فرهنگترین ملتهای جهان بودن(ببخشید از این کلمات استفاده میکنم ولی واقعیته). و هیچ تمدنی هم نداشتن. چیزی که ما بهش مینازیم و تنها تاثییری که رومون گذاشته گرفتن انگیزه هامون بوده و به واقع احساساتمون رو ارضا کرده و دست رو دست گذاشتیم. و اینم وضعمون. شمام که میگی نمیشه و محیط نمیزاره!

   1. هومن می گوید

    اونها فرهنگ و تمدن مهاجرهاشون پشتشونه. یعنی یک فرهنگ ترکیبی از اروپا و آسیا و تا حدی آفریقا دارن.
    حدود 200 سال هم هست که در زمینه ی علم و پیشرفت جزو برترینهای دنیا هستن.

   2. مصطفی می گوید

    اونا بی فرهنگ،اونا بی تمدن،اونا وحشی،اونا …
    ماکه تمدن داریم، فرهنگ غنی چندهزارساله داریم، فلان داریم بهمان داریم،ما چه گلی به سر خودمون زدیم؟

 2. محمد می گوید

  عاشق این مردم، عاشق کیم هم هستم با کارهای فوق العاده‌ش:)

 3. امیر می گوید

  جالب بود
  یه سوال Mi-Fi چیه؟ اشتباه تایپی بود یا یه چیز دیگس؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید
 4. آرش... می گوید

  شاید به ظاهر ایراد بنی اسرائیلی به نظر بیاد:
  مک بوک پروهای ۱۷ اینچ مدل تا اواخر سال ۲۰۱۱ هستند و حافظه SSD ندارن بلکه هارد معمولی لپ تاپ های روز رو دارن. در ضمن مک بوک پروی آقای وزنیاک سری کاستومایز شده است که قاب مانیتورش آلمینیومیه ( نقره ای رنگ) اما تصویر مک بوک پرویی که در این پست اومده مک بوک پروی دیفالته (سری دیفالت از روی قاب مشکیشون مشخص میشن.)

  1. نیما می گوید

   درش رو باز کرده … یک اس اس دی گذاشته توش ! همین …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5