یک پست فناوری-سریالی! تشبیه دنیای فناوری و رقابت‌هایش به«بازی تاج و تخت» و جنگ‌هایش

13

نمی‌دانم آیا شما هم مثل من از طرفداران سریال «بازی تاج و تخت» شبکه تلویزیونی HBO هستید یا نه. این سریال بر اساس کتابی از جورج آر آر مارتینبه نام «نغمه‌ای از آتش و یخ» ساخته شده است.

از آنجا که ممکن است شماری از شما آشنایی با این سریال نداشته باشید، اطلاعات پایه‌ای در مورد این سریال می‌آورم: داستان این سریال در دنیای فانتزی می‌گذرد که هزاران سال قدمت دارد، دنیایی که از نظر فناوری در قرون وسطی، است. نام یکی از ابرقدرت‌های این دنیا «وستروس» است که جامعه‌ای فئودالی است، «خانه‌»های دیگری هم در این دنیا وجود دارند که هر یک قلمروشان گوشه‌ای از دنیا است و به تناسب متحدانی دارند.

خانه‌ها و کشورهای این دنیا در جنگ و جدال دائم برای کسب قدرت هستند تا به زمین و منابع بیشتری دست پیدا کنند.

اما از همان آغاز سریال مدام زمزمه‌ای نگران‌کننده به گوش می‌رسد، اینکه به زودی «زمستان» خواهد آمد، زمستانی با شب‌های بسیار طولانی و هوایی بسیار سرد، همه نگران زامبی‌های یخی شمال هستند که با آمدن زمستان به جنوب هجوم خواهند آورد.


در این پست البته هدف صحبت در مورد خود این سریال نیست، بلکه می‌خواهم با استفاده از شباهت‌هایی بین سریال و وضعیت رقابت شرکت‌های بزرگ فناوریدر در زمینه گجت‌های موبایل، وضعیت کنونی دنیای فناوری را برایتان شرح دهم.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

دنیای فناوری، ۴ خانه با ابرقدرت بزرگ دارد: مایکروسافت، گوگل، آمازون و اپل. اپل بی‌شک در شرایط حاضر معتبرترین ابرقدرت است و ما می‌توانیم آنها را به «لنیستر»ها تشبیه کنیم.

06-17-2013 07-31-58 PM

اپل مثل لنیسترها، بسیار متمول است و پول زیادی از فروش موبایل و تبلت درمی‌آورد و می‌تواند به لطف این سرمایه، قدرت خود را تحمیل کند. اپل ۳۹.۲ بازار موبایل را در دست دارد.

موفقیت اپل را می‌توانیم در سه چیز خلاصه کنیم: حاشیه امنی که بین قیمت محصولاتش و هزینه تمام‌شده وجود دارد، توسعه‌دهندگانی که پلتفرم iOS بیشترین علاقه را دارند و البته کاربران بسیار وفادارش.

06-17-2013 07-34-39 PM

گوگل خانه بزرگ‌تری نسبت به اپل است، پلتفرم اندروید این شرکت حالا ۵۲ درصد بازار موبایل را در سیطره خود دارد و به همان اندازه اپل، توسعه‌دهنده دارد، اما اکوسیستم گوگل به انئازه اپل، برای این توسعه‌دهندگان درآمدزا نیست. و مشکل دیگرش هم این است که باید از نظر سخت‌افزاری به ارتش ۴ متحد عمده یعنی سامسونگ، ال جی، موتورولا و HTC تکیه داده باشد.

در این بین سامسونگ بیشترین اهمیت را برای گوگل دارد و از جهاتی سامسونگ آنقدر بزرگ شده است که گاهی خود گوگل را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

مایکروسافت، خانه‌ای است که در موضع ضعف قرار گرفته است و شرایط حاضرش را می‌شود به موقعیت فعلی «استارک»‌های تشبیه کرد، مخصوصا اگر قسمت نهم فصل سوم این سریال را دیده باشید! ما تصور می‌کردیم که تبلت‌های ویندوزی مخصوصا سرفیس یا ویندوز فون به مانند همیت «راب» و شجاعتش در سریال، موقعیت این شرکت را احیا کنند، اما آنها در دنیای بی‌رحم رقابت قربانی شده‌اند و حالا کسی زیاد روی آنها حساب نمی‌کند!

06-17-2013 07-36-08 PM

اما خیلی‌ها هم مایکروسافت را شرکتی شکست‌خورده نمی‌دانند و بیشتر آن را شبیه دناریس تارگاریان می‌دانند، این دسته معتقد هستند که در مایکروسافت در شرایطی که همه مشغول جنگ‌های فرسایشی طراحی و نرم‌افزار هستند، در حال پروراندن اژدهاهایی است و در حال کار روی سیستم ابری «آزور» و تکمیل راهبرد توسعه‌ای اپلیکیشن‌های خود است تا بتواند نسل بعدی محصولات سرور و کلاینت ویندوز را به ناگهان عرضه کند و دنیا را شگفت‌زده کند!

البته به نظر من بهتر است دناریس و اژدهاهای رهایی‌بخش‌اش را به نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌ها کدباز تشبیه کنیم. آیا در دنیای فردا، جای برای سیستم‌عامل‌های کدباز هم خواهد بود؟

06-17-2013 07-39-18 PM

می‌رسیم به مرموزترین خانواده یعنی آمازون!  پلتفرم محصولات این شرکت اندروید است و از این لحاظ آمازون با گوگل هم‌نوا و هم‌پیمان به نظر می‌رسد. اما فراموش نکنیم که آمازون فروشگاه اپلیکیشن خاص خودش را دارد و گوگل هیچ پولی از آمازون درنمی‌آورد، نه بابت توسعه اپ‌های کیندل فایر، نه بابت اجازه نصب سیستم عامل در محصولات. از آنجا که آمازون از نسخه کدباز اندروید استفاده می‌کند، عملا هیچ کدام از اپ‌های پیش‌فرض گوگل هم در محصولاتش دیده نمی‌شوند و به این ترتیب به صورت غیرمستقیم هم سودی از آن گوگل نمی‌شود. آمازون هنوز به دنیای گوشی‌های موبایل پا نگذاشته است و به ساختن تبلت‌های کوچک اکتفا می‌کند.

اما جالب است که درست مانند «بازی تاج و تخت» همه چیزهایی که تا حالا برای شما تعریف کردم ظاهر کار هستند و مکانیسم پیچیده‌تری در باطن در حال شکل‌گیری و تغییر اوضاع و احوال هستند.

اپل بی‌شک قدرتمند و توانگر است، اما در نهان وابسته به محصولات شرکت‌های دیگر مانند گوگل، آمازون و مایکروسافت است. فراموش نکنیم که خود اپل، موتور جستجویی ندارد، در صورتی که رقبایش همه موتور جستجو دارند. حتما متوجه شده‌اید که در iOS 7، بینگ موتور جستجوی پیش‌فرض شده است.

بله! اپل سرویس ایمیل و تقویم آی‌کلاد را دارد، اما در مقایسه با اوت‌اوک، جی‌میل و ایمیل یاهو، سرویس‌های اپل اصلا محبوب و کارا نیستند.

اپل در زمینه شبکه‌های اجتماعی هم حرفی برای گفتن ندارد و توییتر، فیس‌بوک، گوگل پلاس و اینستاگرام اصلا به اپل اجازه‌ای برای سخن گفتن نمی‌دهند.

در مورد نقشه گوگل بهتر است حرفی نزنیم، به خصوص حالا که گوگل Waze را هم خریده است. سیری هم از نظر استفاده عملی اصلا رتبه‌ای همتای Google Now ندارد.

در زمینه‌های دیگر هم اپل رقبای جدی‌ای دارد، طرفداران اسکایپ بیشتر از فیس تایم هستند و iWork گرچه حالا بسیار بهتر شده است، اما در رقابت با آفیس ۳۶۵ است.

در مورد اکوسیستم فروش کتاب‌های الکترونیکی، هم کیندل آمازون موفق‌تر از  iBooks است به خصوص که چندپلتفرمی هم است.

اپل به مانند لینیسترها بسیار بزرگ و معتبر است، اما از نظر سرویس‌ها وابسته به منابع رقبایش است.

حالا سؤال اساسی این است که اپل در پی آن خواهد بود که بر سرویس و دیتا هم حاکمیت خود را اعمال کند یا اینکه به صورت متفاوتی عمل خواهد کرد و به جای جنگ در پی برقرار رابطه با سایر شرکت‌ها برخواهد آمد؟

زره جنگی که اپل در همایش‌هایش به تن می‌کند را فراموش کنید، گرچه در این همایش‌ها، اپل فوق‌العاده، دست‌نیافتنی و شماره یک نمایانده می‌شود و شرکت‌های دیگر تحقیر می‌شوند، اما در مقام عمل، اپل اصلا علاقه‌‌ای به فعالیت در زمینه موتورهای جستجو، سرویس‌های تمام‌عیار ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و یا نرم‌افزرهای تولید محتوا از خود نشان نمی‌دهد.

خیلی‌ها گمان می‌کنند که سال‌های پررونق و «تابستانی» اپل در حال به سرآمدن است و به زودی زمستان برای اپل خواهد رسید و گوگل با پلتفرم اندروید جهان‌گستر و سرویس‌هایش همه چیز را خواهد بلعید.

در مقابل خیلی‌ها هم راهبرد کلان اپل را باز هم موفق می‌دانند، یعنی ساختن و فروش سخت‌افزارهایی که با نرم‌افزار این شرکت بهترین تناسب و سازگاری را دارند و هر دو به دقت و با وسواس طراحی شده‌اند.

باید به انتظار بنشینیم و ببینیم که حاصل جدال شرکت‌های بزرگ در سال‌های بعد چه خواهد بود؟ آیا سیستم عامل‌های کدباز مجالی برای خودنمایی خواهند داشت؟ آیا تیم کوک هوش و فراستی مثل تایوین لنیستر یا مثلا رودریگو بورژا در سریال بورژاها خواهد داشت یا نه؟!

منبع

   

پستهای اخیر

معرفی کتاب دوپامین، مولکولی با خواص شگفت‌انگیز، نوشته دانیل زد لیبرمن و مایکل ای. لانگ

نوروترنسمیترها یا  مواد شیمیایی میانجی، به ما انگیزه می‌دهند در پی رسیدن به چیز‌های بسیار دور برآییم؛ چه امور مادی و چه اموری مانند عشق و دانش و قدرت. یکی از مهم‌ترین میانجی‌های شیمایی در مغز، دوپامین نام دارد. این ماده چه بخواهیم نمکدان…

ویدئو: اگر اپل زمان معرفی نخستین نسخه کامپیوتر مک، فناوری ساخت تبلیغات ویدئویی به سبک الان داشت…

ویدئوهای تبلیغی این روزهای محصولات فناوری را در نظر بگیرید. همیشه کنجکاوم بدانم چه حسابگری‌هایی برای ساخت آنها صورت می‌گیرد؟ سناریوی ساخت آنها با چه حساسیت‌هایی دنبال می‌شود؟ چطور ویدئوهای گرفته شده با دوربین‌های پیشرفته و ویدئوهای سه‌بعدی…

افزایش ناگهانی بازیکنان بتلفیلد ۴ شرکت EA را وادار به نصب سرورهای اضافی کرد

بازی بتلفیلد ۴ همزمان با نزدیک شدن به هشتمین سالگرد انتشار خود؛ با هجوم گسترده و ناگهانی گیمرها مواجه شده است. البته، در این میان چندین عامل در دست یکدیگر باعث شدند تعداد بازیکنان به طور ناگهانی افزایش پیدا کنند. اعلام تاریخ انتشار نسخه…

چگونه حالت شب (Dark Mode) اینستاگرام را در اندروید و iOS فعال کنیم؟

ویژگی Dark Mode روی دستگاه‌ها و اپلیکیشن‌ها یک مزیت بزرگ است. حالت تاریک یا حالت شب می‌تواند امکان استفاده از دستگاه‌ها در نور کم را ممکن است و مانع از آسیب بیشتری به کره چشم شود. همین‌طور، مانع از مزاحمت و اختلال‌هایی می‌شود که با نور شدید…

شرکت هیوندای، بوستون داینامیکس -شرکت معروف سازنده روبات‌های حیوان‌نما- را خرید

گروه هیوندای موتور اعلام کرد بخش عمده‌ای از سهام شرکت Boston Dynamics را از شرکت فناوری ژاپنی Softbank خریداری کرده است. هیوندای با این خرید، گام بسیار بزرگی به سوی دنیای رباتیک موبایل برداشت. شرکت بوستون داینامیکس بیشتر به خاطر ساخت…

مینی‌سریال جدیدی که باید ببینید: کاتلا، رازهای شهر آتشفشانی

همان طور که قبلا هم در `پست‌های معرفی مینی سریال‌ها در «یک پزشک» نوشته بودم، در دوران همه‌گیری کرونا ما مدتی است که با فصل طلایی مینی‌سریال‌ها مواجه شده‌ایم و هر چند وقت یک بار یک مینی سریال دیدنی، غافلگیرمان می‌کند. برای همین است که من…
13 نظرات
 1. آرش می گوید

  اتفاقی که در قسمت نهم فصل سوم سریال افتاد
  باعث شد یه ده دقیقه ای توی بهت باشم.
  صدای اطراف رو نمی شنیدم 😀
  در این رابطه اینم ببینید جالبه
  http://www.youtube.com/watch?v=azr99OfKLxk

  1. گیر سه پیچ می گوید

   این تیکه عالی بود .. فک کردم فقط خودم فر خوردم =)

 2. alireza می گوید

  ajab matlabi bood
  rasti akhare game of thrones chi mishe
  kesi ketabesho khonde
  kheli dost daram linisterha (apple) nabood beshan
  be omide on rooz

 3. Aryan می گوید

  کلمه‌ house در این سریال به معنی خاندان هست. لطفا اصلاح کنید.

 4. وحید می گوید

  قسمت نهم سریال هنوز رو اعصابم قدم میزنه
  اصلا یک ثانیه این سریال نمیشه پیش بینی کرد
  ممنونم اقای دکتر

 5. یوسف می گوید

  پست خیلی خوبی بود دکتر.
  سریال GOT که فوق العاده است، این مقایسه هم با تشبیهاتش بر جذابیت فن آوری و سینما افزود! 🙂

 6. reza می گوید

  خخخخ! دکتر خداوکیلی با این تیکه قسمت نهمت حال کردم. کلی خندیدم! بیچاره! 🙂

 7. SAM3R می گوید

  باید منتظر فصل ۴ بمونیم

 8. گیر سه پیچ می گوید

  این پست عالی بود .. هم ای تی داشت هم سریال محبوبم رو. .
  دکتر این پست رو هم ببینید جالبه براتون فک کنم
  https://plus.google.com/u/0/113214878319985673179/posts/AJiRAErVLZa

 9. حمیدرضا می گوید

  اخ ازدست این مارتین لعنتی. آخه این چه کاری بود که در اپیزود نه کرد. هنوز صحنه های Red Wedding با آهنگ Rains of Castamere روی اعصابمه. اما مطلب جالبی بود.

 10. Alireza می گوید

  بسیار عالی، خیلی تشبیه خوبی بود! فقط گوگل رو به کدوم خانواده می شه تشبیه کرد؟!!

 11. رضا می گوید

  من احساس می کنم که این سریال تاج وتخت از نظر هنری اونقدر شاهکاره و عظیمه که مثل یک سیاهچال می مونه و و به لحاظ ذهنی و فکری هرکی نزدیک اون بشه بخاطر جذابیت زیادش در اون غرق می شه. حتی احساس می کنم خود نویسندگان سریال در اون غرق شدن.

  همه این سریال درس تاریخه و پوچ بودن بازی قدرت رو نشون می ده اینکه چگونه غریزه مرگ وقتی در انسان غالب می شه چه جهنمی بوجود می آد . درحقیقت این سریال نعل به نعل جامعه جهانی امروزه بادیدن این سریال به سرمنشاء تمامی جنگ هایی که امروز گریبان بشر روگرفتند پی می بریم.
  و واقعا مگر رسالت هنر همین کشف حقایق نیست همین کاری که این سریال های باکیفیت غربی انجام می دهند.

 12. محمد حسین ستاریان می گوید

  دکتر اگه به این سریال علاقه دارید پیشنهاد میکنم این سایتم ببینید
  http://www.wherehaveallthewildlingsgone.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.