آی iOS! چهره آبی‌ات پیدا نیست! رنگ‌بندی جدید در iOS 7 چگونه میزان و شیوه استفاده از رنگ آبی را تعدیل می‌کند؟

7

چرا این همه آبی؟

چرا این روزها تعداد زیادی از آیکون‌های اپلیکیشن‌ها آبی‌رنگ شده‌اند؟ آیا می‌توانیم به این پاسخ بسنده کنیم که سازندگان آیکون‌ها درست مثل برندهای معتبر که به استفاده از رنگ آبی در لوگوهای خود علاقه دارند، دلبسته رنگ آبی شده‌اند؟

میزان آیکون‌های آبی به حدی رسیده است که گاهی ما روی آیکون اشتباهی تپ می‌کنیم، مثلا وقتی می‌خواهیم دراپ‌باکس را اجرا کنیم روی Glide ، Rdio، اسکایپ یا Shazam تپ می‌کنیم.

من عادت ندارم که همه آیکون‌های آبی را در یک صفحه گوشی‌ام جمع کنم، اما در اینجا برای اینکه شما هم ببینید چه تعداد زیادی از اپ‌های معتبر از فیس‌بوک تا LinkedIn، Glide و Rdio در حال حاضر آبی‌رنگ هستند، از شما می‌خواهم به این عکس نگاه کنید:

photo-12-06-2013-11-12-201

تازه باید این را در نظر بگیرید که تعداد زیادی از اپ‌های پیش‌فرض در iOS 6 مثل اپ سافاری، آب و هوا یا ایمیل هم آبی‌رنگ هستند.

استفاده از رنگ آبی مزیت‌هایی دارد، مثلا با این کار می‌شود نشانِ شرکت را به صورت آسان‌تر و مشخص‌‌تر در پیش‌زمینه آبی نمایش داد.

آیا دلایل دیگری هم برای این میزان زیاد توجه به رنگ آبی می‌توانیم بتراشیم؟

بله، بسیاری از شرکت‌ها نوپا، مقلد شرکت‌های بزرگ هستند و برای ایجاد نوعی حس اعتبار برای اپلیکیشن خود، دوست دارند که آیکونشان مثل لوگو و آیکون شرکت‌های بزرگ آبی‌رنگ باشد و بیشتر جدی گرفته شوند.

یک دلیل نهانی علاقه شرکت‌های نوپا به رنگ آبی، «تپ»دزدی است! یعنی اینکه کاربران به صورت تصادفی روی اپ اشتباهی تپ کنند و مثلا به جای اپ فیس‌بوک، اپ آنها را اجرا کنند. این کار توأم با خطر است، چرا که ممکن است باعث شود، کاربری که اذیت شده و وقتش تلف شده، از بیخ و بن اپ شرکت نوپا را پاک کند!

اما علاقه به رنگ آبی دلایل ریشه‌ای‌تری هم دارد، مثلا مطابق چند نظرسنجی، آبی در صدر رنگ‌های محبوب مردان و زنان قرار دارد. دلیلی این امر هم می‌تواند فطری باشد، یعنی مردم با دیدن رنگ آبی طبیعت در آسمان و دریا علاقه‌مند به رنگ آبی شوند. به علاوه از نظر فرهنگی، رنگ آبی، رنگ خنثی‌ای است و بیشتر می‌تواند آن را به کار برد.

بر اساس تئوری رنگ، رنگ آبی تیره، حس اعتماد و پایداری را برمی‌انگیزد. (شاید به همین دلیل باشد که فیس‌بوک رنگ ابی را انتخاب کرده باشد، به خصوص که این شرکت با این همه مشکل امنیتی به اعتمادسازی نیاز دارد!)

screen-shot-2013-06-15-at-15-47-07

رنگ آبی روشن هم آرامش‌بخش است، شاید به همین دلیل رنگ اپ‌های پیش‌فرض در iOS 6، آبی روشن است.

البته آبی در صورتی که همراه با سایه‌های روشن باشد، می‌تواند انرژی‌زا و محرک هم باشد، آیکون اسکایپ و Shazam یا لوگوی توییتر را در نظر آورید.

حتی بعضی از برندهای فناوری که در واقع رنگ آبی در لوگوشان غالب نیست، آیکون یا لوگوی خود را طوری می‌سازند که رنگ آبی در آنها بیشتر به چشم آید. مثلا آیکون Glide را در نظر بگیرید.

screen-shot-2013-06-15-at-11-29-28

نشان تجاری توییتر، یک پرنده آبی است، اما در آیکون iOS، این پرنده ما را به صورت یک سایه سفید در زمینه آبی می‌بینیم.

TWITTER


طیف رنگ iOS 7

در طراحی تازه iOS 7 سعی شده از رنگ‌های سرزنده و انرژی‌زایی در اپلیکیشن‌های پیش‌فرض استفاده شود.

06-21-2013 11-38-02 AM

اپلیکیشن‌هایی که قبلا رنگ آبی آرامش‌بخشی داشتند، حالا ته‌مایه‌ای از سبز/فیروزه‌ای دارند، وقتی به آیکون‌های نگاه می‌کنیم با این طیف رنگ جدید حس می‌کنیم که آنها روی لایه زیرین خود شناور هستند.

به این ترتیب با وجود اینکه iOS 7 به صورت اسمی، مسطح است، اما این رنگ‌بندی جدید یا جلوه‌هایی مثل parallax یا شفاف بودن لایه‌ها، حس و حال جدیدی از چندلایگی یا حتی بعد را در کاربر ایجاد می‌کنند.

تغییر دیگر این است که در قسمت toggle که سابق بر این آبی بود، از رنگ سبز استفاده شده است. رنگ بعضی از آیکون‌ها هم به کلی فرق کرده، مثلا اپ stocks به جای رنگ آبی، مشکی شده است.

06-21-2013 11-38-20 AM

06-21-2013 11-38-42 AM

پس به صورت خلاصه اپل در نسخه تازه iOS از طیف رنگ بیشتر استفاده کرده است و میزان استفاده از رنگ آبی را کم کرده است.

اپل تحت فشار بود که بدون دست به شالوده اصلی iOS، رابط کاربری و ظاهر آن را تغییر بدهد، این سیستم عامل شش ساله، حالا موفق به این کار شده است، «آبی‌»های تازه در iOS 7، دیگر از حالت آرامش‌بخشی صرف پیش خارج شده‌اند، گویی که خانه‌ای را بدون تغییر عمده در مبلمان و ساختمان آن، با یک رنگ‌آمیزی تر و تازه کنید!

دلیل دیگر دست برداشتن اپل از آبی سنتی، تقلید بیش از حدی بود که از اپل شده بود، این میزان تقلید باعث شده بود که رنگ‌های آبی مورد استفاده در iOS به چشم نیایند.

به علاوه باید در نظر بگیرید که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن هم مجبورند برای رعایت هارمونی اپ‌های خود با رنگ‌بندی iOS، دست به تغییراتی بزنند و رنگ‌بندی اپ‌های خود را تغییر بدهند. بنابراین آبی‌های مورد استفاده آنها هم به صورت دیگری درخواهد آمد یا اصلا آنها هم سراغ طیف سبز یا فیروزه‌ای خواهند رفت.

بنابراین بعید نیست که به زودی حالت آبی «سنتی» غالب را روی صفحات آی‌فون خود شاهد نباشیم.

اما صرف‌نظر از تأثیر زیاد اپل و جانی آیو روی میزان و شیوه استفاده از رنگ آبی، به نظر نمی‌رسد همه اینها تغییری در عشق و علاقه دیرین آدم‌ها به رنگ آبی ایجاد کنند!

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

نوستالژی: سیر در لوازم التحریر قدیمی

لوازم التحریر زمان کودکی ما نه کیفیت لازم را داشتند (به جز استثنائاتی) و نه تنوع کافی را. خوبی‌اش این بود که ما اصلا نمی‌دانستیم که لوازم التحریر با کیفیت عالی‌تری هم وجود دارد و فاصله فقیر و غنی در مدارس آنقدرها هم زیاد نبود. یعنی تقریبا…

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

مهم نیست این تابستان چقدر گرم است، برهنه نخوابید! مشکلات سلامتی بی‌لباس خوابیدن

بر اساس تحقیقات یک شرکت فروش تشک آنلاین به نام Casper حدود ۲۸.۵ درصد از آمریکایی‌های گفته‌اند که هر شب، هفتگی، ماهانه یا هر چند وقت یکبار برهنه می‌خوابند. اما ۷۱.۵ درصد دیگر گفتند که همیشه با لباس می‌خوابند.واضح است که برهنه خوابیدن…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
7 نظرات
 1. Mojtaba می گوید

  ممنون، تحلیل خوبى بود.
  من یکم با نداشتن جزییات بصرى در آیکونهاى جدید مشکل دارم. اپل براى امثال من که علاوه بر ایده آل بودن کلیات عاشق جزییات هستند همیشه بهترین انتخاب بوده! مگر اینکه جزییات در نقش دیگرى به غیر از بافت و طرح ظاهر بشن.

 2. mahdi می گوید

  برای همین من استقلالی هستم!

 3. امیر مسکنی می گوید

  اصلاً پرسپولیسی ها هم لوگوی وبلاگشون آبیه…
  بله جناب دکتر 😀

 4. محمد می گوید

  ممکنه طرفدارای آیفون مخالف نظر من رو داشته باشند اما طراحی جدید آیکونها رو یه قدم به عقب میدونم . خیلی نافرم شده

  1. مصطفی می گوید

   اپل همین جوری داره پشت سر هم چیزای اصیل خودشو میذاره کنار و چشمش به دهن بقیه منتظر مونده. من وقتی سیستم عامل 7 شو نگاه میکنم دقیقا یاد محصول جدید اچ تی سی میوفتم. همون گوشی الومینیومی گنده هه! 5 اینچیه رو میگم. آیکون های اپل بی نظیر بودن. خیلی خوشگل بودن. همیشه دلم میخواست گوشی اندرویدی خودم آیکون های بزرگ داشته باشه.
   در کل! خدا بیامرزه استیو جابزو.

 5. فرشاد می گوید

  رنگ‌های استفاده شده در iOS7 خیلی با وسواس انتخاب شدن. حالا دیگه مشتریان کشته‌مرده اپل زحمتشون زیاد شد! باید تو چینش آیکن اپ هاشون 10 برابر بیشتر از خود اپل وسواس به خرج بدن تا با وجود این همه آیکون اپ رنگ و وارنگ این هارمونی به هم نخوره!

  پ.ن: قبلاً یه جایی خونده بودم مارک زاکربرگ چون کوررنگی سبز و قرمز داشت طیف آبی رو برای فیسبوک استفاده کرده بود! راست و دروغش با اونی که اولین بار این خبرو پخش کرد.

 6. مهدی می گوید

  به نظر منم طراحی جدید آیکون ها و کلا اینترفیس ios 7 بیش از حد ساده و بی روحه ، بیش تر به درد بچه ها میخوره ، خیلی بد شده !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.