یوتیوب کاربرانی را که دنبال ویدئوهای همسو با داعش می‌گردند، به ویدئوهای تعدیل‌کننده اندیشه‌های افراطی هدایت می‌کند – آیا ما هم می‌توانیم از شیوه مشابهی برای اصلاح افکار نادرست و خرافات استفاده کنیم؟

0

یوتیوب به تازگی اگر کاربری به دنبال ویدئوهایی با محتوای مثبت در مورد داعش بگردد، به جای نمایش این ویدئوها، آنها را به دسته‌ای دیگر از ویدئوها هدایت یا ری‌دایرکت می‌کند.

البته ویدئوهای همسو با جریان داعش در منافات با قوانین یوتیوب هستند، اما مقامات تصمیم‌گیرنده یوتیوب تصمیم گرفته‌اند باری اطمینان بیشتر و برای اینکه حتی وقتی کسی فکر جستجوی ویدئوها همسو با داعش به سر زد، فکرش بتواند تعدیل و اصلاح بشود، این ترفند را اجرایی کنند.

باز هم برای تأثیرگذاری بهتر، این ویدئوهای ثانوی، ویدئوهایی نیستند که توسط رسانه‌های غربی و کارشناسان این کشورها تهیه شده باشند، بلکه ویدئوهای از قبل موجودی هستند که توسط مردم نواحی درگیر و روحانیان و آدم‌های شاخص آن، در یوتیوب آپلود شده‌اند.

سؤالی که مطرح می‌شود این است که  اگر یک روزنامه‌نگار و محقق بخواهد، واقعا همان یوتیوب‌های با محتوای تأییدکننده داعش پیدا کند، در این صورت باید چه کند؟

فعلا یوتیوب پاسخ داده که چنین ویدئوهای اصولا چون مخالف قوانین یوتیوب هستند، از همان اول نباید در سایت منتشر بشوند.


اما در قسمت دوم این پست این سؤال را که مطرح می‌کنیم که آیا از الگوی یوتیوب می‌توانیم ما هم استفاده کنیم؟

اگر صاحبان سایت‌ها و وبلاگ‌ها، مدیران سایت‌های انتشار محتوای ویدئویی، نتایج جستجویی که منجر به ورود به سایت‌هایشان می‌شود را بررسی کنند، با نکته جالبی متوجه می‌شوند:

عده بسیاری از کاربران اینترنت در ایران، از همان الگوی جستجویشان مشخص است که در حال دست و پنجه نرم کردن با خرافات یا در تلاش برای جستجو محتواهای ناپسند هستند. در ضمن نتیجه بررسی در «گوگل ترند» هم تأییدکننده همین مسئله است.

حالا پیشنهادی که به ذهن متبادر می‌شود این است که هر چند وقت یک بار با توجه به الگوهای شایع جستجو در مورد یک مطلب فیک یا خرافات، وبلاگ‌‌نویس‌ها و صاحبان سایت‌ها مطالبی تنظیم کنند، آن هم با تیتری که منجر به ورود به سایت بعد از جستجوی این دست از مطالب بشود.

این مطالب به دقت تنظیم‌شده باید مناسب سطح درک عمومی باشد و کاربران را به اندیشه مجدد و تنظیم ادراک رهنمون شود.

ما در وب فارسی قبلا سایتی برای مبارزه با خرافه داشتیم، اما شاید لازم باشد این وظیفه متناسب با کارکرد سایت‌ها، وبلاگ‌ها و خبرگزاری‌ها، بین آنها تقسیم شود.

کار خاصی ندارد، آمارگیر سایت خود را بررسی کنید و هر ماه، یک مطلب برای راهنمایی کاربران سرگردان تنظیم کنید.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.