دادگاهی در نیویورک اپل را به جرم توطئه‌گری برای افزایش قیمت کتاب‌های الکترونیک مجرم دانست

5

قاضی یکی از دادگاه‌های نیویورک به نام «دنیس کوت» حکم داده است که اپل قوانین ضدانحصار (آنتی‌تراست) را زیر پا گذشته و نقش محوری را در یک توطئه با شرکت انتشاراتی‌های بزرگ بازی کرده است.

در این توطئه انتشاراتی‌ها به صورت ضمنی توافق کرده بودند که دست از رقابت سالم با هم بردارند و به خاطر رقابت قیمت‌ها را کم نکنند. در نتیجه این کار قیمت کتاب‌ها و محتواهای دیجیتال بالا رفت.

البته سخنگوی اپل گفته است که اپل علیه این رأی، درخواست استیناف خواهد داد. اپل معتقد است که هیچ کار اشتباهی نکرده است و آی‌بوک استور از زمان افتتاحش در سال ۲۰۱۰، باعث ایجاد جو رقابت بیشتر شده است و انحصار آمازون را در صنعت نشر از بین برده است.

07-11-2013 03-13-44 AM

ولی دستگاه قضایی آمریکا بر این باور است که این تصمیم، پیروزی بزرگی برای میلیون‌ها نفر از مردمی است که به صورت دیجیتال کتاب می‌خوانند.

پیش از این، انتشاراتی‌های بزرگی مثل گروه Hachette، HarperCollins، Holtzbrinck، پنگوئن و Simon & Schuster با سازش با دولت آمریکا، دادگاه را ادامه نداده بودند و حالا فقط اپل در این میدان دادرسی باقی مانده است.

دستگاه قضایی آمریکا اعتقاد دارد که اپل و انتشاراتی‌های بزرگ آمریکا، هنگام معاملات خود، بر دو هدف متمرکز بودند: ۱- افزایش بهای کتاب‌ها ۲- تنگ گردن عرضه بر آمازون در زمینه تک‌فروشی کتاب‌ها.

منبع

 
5 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  دکتر جان بخش Like/Share سایتتون رو من فقط با مشکل میبینم یا نه واقعاً واسش اتفاقی افتاده؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   به دلایل امنیتی فعلا مجبور شدم غیرفعالش کنم.

   1. reza می گوید

    دکتر واقعا میخام بدونم و کنجکاوم این دلایل امنیتی چی میتونه باشه اگه یه کم بیشتر توضیحح دهید یا اگر براتون مقدور نیست توی سایت بزنید با ایمیل به هم بگید

    1. علیرضا مجیدی می گوید

     به کد اینجکشن از طریق مشکوکم. بنابراین تا مطمئن شدن ریتینگ باز نخواهد گشت.

 2. بهروز می گوید

  سلام دکتر، یه بحث مشابهی هم برای شرکتهای ISP تو اروپا پیش اومده. مثه اینکه چند تا شرکت اروپایی برای بالا بردن قیمت اینترنت با هم تبانی کردن. لطفاً در مورد اونم بنویسین، ممنون
  خبر رو از اینجا دیدم:
  http://www.spiegel.de/international/business/eu-raids-deutsche-telekom-on-suspicion-of-antitrust-violations-a-910636.html#ref=rss

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.