بر اساس حکم دادگاهی در آمریکا، نواده بردگانی که عکس‌های قدیمی‌ آنها توسط دانشگاه هاروارد استفاده شده، می‌تواند از این دانشگاه شکایت کند

0

دادگاهی حکم داده است که نواده بردگان که در یک مجموعه عکس قدیمی هاروارد مشخص هستند، می‌توانند از هاروارد شکایت کنند.

بالاترین دادگاه ماساچوست روز پنجشنبه حکم داد که تامارا لانیر می‌تواند از هاروارد به دلیل ناراحتی عاطفی به دلیل پخش مداوم این تصاویر شکایت کند.

در این عکس‌های داگرئوتیپ، افرادی که در آمریکا به بردگی گرفته شده بودند، دیده می‌شوند. لانیر می‌گوید که بر اساس داوری قضات می‌گویند که حق دارد به خاطر «تحمیل سهل انگاری و در واقع بی‌ملاحظگی و ایجاد ناراحتی عاطفی» شکایت کند.

این تصمیم تا حدی حکم قبلی دادگاه عالی قضایی ایالت را لغو می‌کند.  از یکی از تصاویر مورد بحث بر روی جلد برنامه‌های کنفرانس و جلد کتاب دانشگاه هاروارد استفاده شده است.

با این حال، دادگاه عالی حکم دادگاه بدوی را تأیید کرد که عکس‌ها متعلق به عکاسی است که آن‌ها را گرفته است و نه خود سوژه. پس حق مالکتی معنوی هم به نواده داده نشده است.

داگرئوتایپ‌های اصلی در آرشیو دانشگاه هستند و به نمایش گذاشته نمی‌شوند و بیش از ۱۵ سال است که به دلیل شکنندگی به موزه‌های دیگر‌ امانت داده نشده‌اند.

شکایت در سال ۲۰۱۹ ثبت شد و سوژه شکایت مجموعه‌ای از ۱۸۵۰ داگرئوتیپ بود که در برخی از آنها مردی از کارولینای جنوبی  به نام رنتی تیلور و دخترش دلیا تیلور مشخص بود.

از هر دو بدون پیراهن عکس گرفته شده. این عکس‌ها را، زیست‌شناس هاروارد، لوئیس آگاسیز سفارش داده بود و متاسفانه از عکسها برای القای تفاوت بین نژادها و  حمایت از برده داری در ایالات متحده استفاده شده بود.

لانیر در شکایت خود استدلال کرد که تیلور‌ها اجداد او بوده‌اند و عکس‌ها برخلاف میل آن‌ها گرفته شده. او این عکس‌ها را از هاروارد خواست و گفت که دانشگاه از این پرتره‌ها برای کسب سود استفاده کرده است.

۱۷۰ سال بعد، نواده تیلور، تامارا لانیر، تلاش می‌کند تا مالکیت عکس‌ها را هم در دست بگیرد. از آنجا که عکس‌ها در کپی رایت عمومی هستند، این امر مناقشه حقوقی ایجاد کرده است. اکنون هر شخص یا سازمانی مجاز است از آن تصاویر برای هر هدفی استفاده کند، اما دانشگاه هاروارد نسخه‌های اصلی را حفظ می‌کند و بنابراین دارای داگرئوتیپ‌های فیزیکی اصلی است.

لانیر عکس‌ها را پرتره‌های خانوادگی می‌داند. از نظر او، هاروارد نباید مالک آن‌ها باشد یا از آن‌ها سود ببرد و او دوست دارد که آن‌ها به خانواده‌اش منتقل شوند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.