بر اساس حکم دادگاهی در آمریکا، نواده بردگانی که عکس‌های قدیمی‌ آنها توسط دانشگاه هاروارد استفاده شده، می‌تواند از این دانشگاه شکایت کند

0

دادگاهی حکم داده است که نواده بردگان که در یک مجموعه عکس قدیمی هاروارد مشخص هستند، می‌توانند از هاروارد شکایت کنند.

بالاترین دادگاه ماساچوست روز پنجشنبه حکم داد که تامارا لانیر می‌تواند از هاروارد به دلیل ناراحتی عاطفی به دلیل پخش مداوم این تصاویر شکایت کند.

در این عکس‌های داگرئوتیپ، افرادی که در آمریکا به بردگی گرفته شده بودند، دیده می‌شوند. لانیر می‌گوید که بر اساس داوری قضات می‌گویند که حق دارد به خاطر «تحمیل سهل انگاری و در واقع بی‌ملاحظگی و ایجاد ناراحتی عاطفی» شکایت کند.

این تصمیم تا حدی حکم قبلی دادگاه عالی قضایی ایالت را لغو می‌کند.  از یکی از تصاویر مورد بحث بر روی جلد برنامه‌های کنفرانس و جلد کتاب دانشگاه هاروارد استفاده شده است.

با این حال، دادگاه عالی حکم دادگاه بدوی را تأیید کرد که عکس‌ها متعلق به عکاسی است که آن‌ها را گرفته است و نه خود سوژه. پس حق مالکتی معنوی هم به نواده داده نشده است.

داگرئوتایپ‌های اصلی در آرشیو دانشگاه هستند و به نمایش گذاشته نمی‌شوند و بیش از ۱۵ سال است که به دلیل شکنندگی به موزه‌های دیگر‌ امانت داده نشده‌اند.

شکایت در سال ۲۰۱۹ ثبت شد و سوژه شکایت مجموعه‌ای از ۱۸۵۰ داگرئوتیپ بود که در برخی از آنها مردی از کارولینای جنوبی  به نام رنتی تیلور و دخترش دلیا تیلور مشخص بود.

از هر دو بدون پیراهن عکس گرفته شده. این عکس‌ها را، زیست‌شناس هاروارد، لوئیس آگاسیز سفارش داده بود و متاسفانه از عکسها برای القای تفاوت بین نژادها و  حمایت از برده داری در ایالات متحده استفاده شده بود.

لانیر در شکایت خود استدلال کرد که تیلور‌ها اجداد او بوده‌اند و عکس‌ها برخلاف میل آن‌ها گرفته شده. او این عکس‌ها را از هاروارد خواست و گفت که دانشگاه از این پرتره‌ها برای کسب سود استفاده کرده است.

۱۷۰ سال بعد، نواده تیلور، تامارا لانیر، تلاش می‌کند تا مالکیت عکس‌ها را هم در دست بگیرد. از آنجا که عکس‌ها در کپی رایت عمومی هستند، این امر مناقشه حقوقی ایجاد کرده است. اکنون هر شخص یا سازمانی مجاز است از آن تصاویر برای هر هدفی استفاده کند، اما دانشگاه هاروارد نسخه‌های اصلی را حفظ می‌کند و بنابراین دارای داگرئوتیپ‌های فیزیکی اصلی است.

لانیر عکس‌ها را پرتره‌های خانوادگی می‌داند. از نظر او، هاروارد نباید مالک آن‌ها باشد یا از آن‌ها سود ببرد و او دوست دارد که آن‌ها به خانواده‌اش منتقل شوند.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…

چه می‌شد اگر انیمیشن‌های استودیو جیبلی را کسی با آبرنگ می‌کشید – کاری که لوئیز تریر کرده!

در این نقاشی‌های زیبای لوئیز تریر، طرفداران استودیو جیبلی فورا انیمیشن‌های یه یاد ماندنی را که از آنها الهام گرفته شده، تشخیص خواهند داد.لوئیز تریر، نقاش و مجسمه‌ساز فرانسوی با الهام از شخصیت‌های انیمیشن‌های شناخته شده از استودیو جیبلی،…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

اگر گوشی‌های موبایل، دهه‌ها زودتر اختراع می‌شدند

در دوره‌ای پس از همگانی شدن استفاده از گوشی‌های موبایل، تنوع ظاهری آنها بسیار زیاد بود و هیچ گوشی‌ای شبیه گوشی دیگر نبود. اما الان شکل همه گوشی‌ها تقریبا یکی شده است.ما خیلی منتظر گوشی‌های تاشو یا رول‌شونده ماندیم تا این یکنواختی را به…

نمونه‌هایی از تغییر دکوراسیون‌های زیبا و اقتصادی

بعضی از تغییر دکوراسیون‌ها بسیار زمان‌بر و پرهزینه هستند، اما برخی هم بسیار اقتصادی و مختصیر و مفید هستند، با این همه تغییر زیادی در روحیه ما و زیبایی خانه‌مان ایجاد می‌کنند.این تغییر دکوراسیون‌ها ممکن است برایتان جالب باشند:…

مجموعه‌ای از تصاویر عجیب و غریبی که در گوگل مپ و گوگل استریت دیده شده‌اند!

گوگل مپ بسیار کار راه‌انداز است و گوگل استریت اصلا اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد، اجازه جهانگردی مجازی به ما می‌دهد.اما برخی اوقات اشخاص به صورت تصادفی و یا حین وب‌گردی‌های طولانی تصاویری در این سرویس‌های گوگل شکار کرده‌اند که بسیار بامزه…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.