قدیمی‌ترین توالت عمومی دنیا، ۲۴۰ میلیون سال قدمت دارد!

4

بله! درست خواندید: ۲۴۰ میلیون سال!

پژوهشگران در آرژانتین، موفق شده‌اند قطعه زمینی به مساحت تقریبی ۹۰۰ متر مربع پیدا کنند که انباشته از قطعات مدفوع فسیل‌شده دایناسورها بوده است، در هر متر مربع این زمین ۹۴ قطعه مدفوع یافت شده است، که اندازه بعضی از آنها به ۴۰ سانتیمتر و وزن آنها به چند کیلوگرم می‌رسد.

توالت

ما می‌دانیم که بزهای کوهی، اسب‌ها و فیل‌ها عادت دارند در محل مشترکی مدفوع کنند، آنها این کار را برای کاهش شیوه انگل‌ها و مشخص کردن قلمرو خود انجام می‌دهند، اما اینکه دایناسورها هم چنین رفتار گروهی داشته‌اند جالب است.

11-30-2013 7-22-31 PM

ممکن است چنین کشفی به نظرتان خیلی بی‌اهمیت بیاید، اما همین قطعات مدفوع باستانی دریچه‌ای برای کشف رژیم غذایی دایناسورها، بیماری‌هاشان و نیز گیاهان باستانی هستند!

11-30-2013 7-22-52 PM

منبع

 
4 نظرات
 1. reza می گوید

  توی این چند میلیون سال این زمین هیچ تغییری نکرده که هنوز همشون کنار هم هستند

 2. عرفان خسروی می گوید

  دکتر جان سلام.
  این فسیل‌های مدفوع متعلق به دایناسورها نیستند، بلکه حاصل عمر گروهی خویشاوندان نزدیک پستاندارن به نام دی‌ساینودونت‌ها هستند.
  دی‌ساینودونت‌ها جزء خویشاوندان خیلی نزدیک پستانداران هستند و هیچوقت طی تاریخ جانورشناسی این موجودات را جزء دایناسورها رده‌بندی نکرده‌اند.
  در گذشته که «ظاهر» جانوران در رده‌بندی مهم‌تر از روابط خویشاوندی آن‌ها تلقی می‌شد، این موجودات را به نام «خزندگان پستاندارمانند» می‌شناختند، اما حقیقت این است که این موجودات اصلا خزنده نیستند.
  رده‌بندی‌های جدید بر مبنای ویژگی‌هایی هستند که موجودات طی تکامل «به‌دست‌آورده‌اند» نه ویژگی‌هایی که «هنوز به دست‌نیاورده‌اند». بنابراین «خزندگان پستاندارمانند» که زمانی روی زمین زیاد بودند، به واسطه «نداشتن متابولیسم خون‌گرم»، «مو»، «توانایی راه‌رفتن مثل پستانداران» و «غدد شیری» نباید جزء خزندگان رده‌بندی شوند. این موجودات خویشاوند پستانداران هستند، چون ویژگی‌های مشترکی با پستانداران دارند (که طی تکامل در نیای مشترکشان با پستانداران پیدا شده‌است). برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از «داشتن دندان‌های چندریختی» و «دو قسمتی شدن مفصل استخوان اتلس و کوندیل اوکسیپیتال» و چند ویژگی آناتومیک دیگر. البته دی‌ساینودونت‌ها ویژگی‌های مشترک بیشتری با پستانداران داشتند: «قرارگیری پاها زیر بدن» و «متابولیسم بالا» (خون‌گرمی) جزء مهم‌ترین ویژگی‌های مشترک آن‌ها با پستانداران است. همین‌طور که در همین تصویر هم می‌بینید، پاهای این موجود عمود بر سطح زمین قرار گرفته، نه مثل مارمولک‌ها به سمت دو طرف بدن.
  این تصویر را آقای جان سیبیک سال‌ها پیش کشیده‌اند ولی امروز تصور بر این است که دی‌ساینودونت‌ها مثل پستانداران بدنی پوشیده از مو داشته‌اند و (گرچه خویشاوند پستانداران هستند، نه جزء پستانداران) به بچه‌های خود از غدد عرق تغییرشکل یافته که نوعی شیر اولیه ترشح می‌کرده، غذا می‌دادند.
  خلاصه این نکات را عرض کردم که بگویم چرا این موجودات نه دایناسور هستند، و نه خزنده.
  برعکس این «خزندگان پستاندارمانند» که دیگر جزء خزندگان رده‌بندی نمی‌شوند، پرندگان هستند که دیگر به عنوان یک رده جداگانه رده‌بندی نمی‌شوند، بلکه زیرگروهی از خزندگان محسوب می‌شوند.

  1. فرزام می گوید

   با تشکر از توضیحات استاد خسروی. استاد ارادت داریم 🙂

  2. شهاب‌الدین می گوید

   ممنون از شما با توضیحات تکمیلی‌تون و ممنون از یک پزشک با انتشار مطالب جالب و قابل توجه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.