گزارش خبری: کتابخانه صوتی برای کودکان نابینا و کم بینا توسط سامسونگ در ارسنجان فارس دایر شد

5

دوشنبه، 11 آذر 1931 – طی مراسمی کتابخانه صوتی کودکان نابینا و کم بینا با حضور تعدادی از مقامات و مسئولان عالی رتبه و محترم جمهوری اسلامی ایران و جمعی از اصحاب رسانه در ارسنجان افتتاح شد.

در این مراسم، مقامات و مسئولان انجمن نابینایان ایران، سازمان های بهزیستی، توان بخشی، عصای سفید، ارشاد و فرهنگ اسلامی، نمایندگان مجلس، استانداری ها، فرمانداری ها، خیرین و پزشکان و همچنین جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه حضور داشتند.

علی اکبر جمالی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در این مراسم گفت: “با عنایت به محدودیت ها و عدم وجود امکانات مناسب در جامعه برای کودکان نابینا و کم بینا از جمله دسترسی به منابع علمی، فرهنگی و درسی، ایجاد کتابخانه های دیجیتال گویا می تواند خصوصاً در مناطق کمتر توسعه یافته منشا خدمات فراوانی برای این قشر از جامعه باشد. لذا افتتاح کتابخانه دیجیتال گویا ویژه کودکان نابینا و کم بینا در شهرستان ارسنجان منشا این خدمات خواهد بود” .

12-5-2013 5-30-22 PM

در همین راستا، منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران نیز گفت: “ایجاد کتابخانه دیجیتال گویا ویژه کودکان نابینا و کم بینا می تواند باعث رشد و شکوفایی و پویایی استعدادهای نهفته نونهالان نابینا و کم بینا باشد و پنجره ای به سوی روشنایی و رسیدن به کمال برای آنها بگشاید”.

باید گفت که سامسونگ در راستای خدمات عام المنفعه خود تاکنون اقدامات بسیاری را هم در کشورهای جهان و هم در ایران انجام داده است. به طور مثال در سال 2012 اقدام به تاسیس موسسه فناوری در اروپا، مدرسه هوشمند Project Hope در چین، لابراتوار کودکان در مصر، پروژه آموزش برای همه در روسیه، کتابخانه‌های صوتی در ایران، کتابخانه هوشمند در ویتنام، مجتمع فرهنگی در آمریکای جنوبی و دهکده دیجیتال در آفریقای جنوبی کرده است.

یکی از مسائلی که سامسونگ به آن اهمیت ویژه ای می دهد، بخش هوشمندسازی مدارس است. در همین راستا نیز طرح های آزمایشی برای آموزش و مدرن کردن مدارس با عنوان Project Hope در بیش از 20 کشور از جمله بریتانیا، آلمان، فرانسه، جمهوری آفریقای جنوبی، عربستان سعودی و برزیل اجرا کرده است. علاوه بر این نیز آکادمی و لابراتوارهای مهندسی نیز در کشورهایی چون آفریقای جنوبی، کنیا، نیجریه، ترکیه و اندونزی دایر کرده که هدف از آنها بالا بردن سطح و میزان اشتغال زایی در این کشورهاست.

از دیگر مسائل مهم از نظر سامسونگ بهداشت و بحث پزشکی است که در این راستا نیز اقدام به ساخت مرکز پزشکی سیار کرده که در آن از انرژی خورشیدی استفاده می شود. علاوه بر این بیش از 70 کارمند و اعضای این شرکت، داوطلبانه به مناطقی که به کمک های ضروری پزشکی نیاز دارند، فرستاده شده اند.

بحث بعدی و مهم از نظر سامسونگ کمک به افراد ناتوان و معلول است. این شرکت محصولاتی را مخصوص افراد معلول و ناتوان از جمله نابینایان ساخته است که از میان آنها می توان به ماوسِ ابزارهای گلکسی تب اشاره کرد که متون را می خواند. علاوه بر این، این شرکت برای افراد معلول جسمی، فناوری را با نام eyeCan طراحی کرده که یک ماوس است که با حرکات چشم کنترل می شود.

همانطور که گفته شد، این شرکت در ایران اقدام به احداث کتابخانه صوتی مخصوص کودکان نابینا و کم بینا کرده است. براساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی در هر ۵ ثانیه یک نفر در جهان نابینا می شود و هر دقیقه، یک کودک نابینا به دنیا می آید. در حال حاضر 285 میلیون نفر با مشکلات بینایی در جهان وجود دارند که حدود 39 میلیون نابینا و بیش از 246 میلیون نفر کم بینا هستند. این در حالی است که 19 میلیون نفر از آنها را کودکان تشکیل می دهند . در ایران نیز حدود یک میلیون و 200 هزار نفر دارای معلولیت هستند که از این تعداد 120 هزار نفر آنها نابینای مطلق هستند. این گروه از شهروندان امکان استفاده از خدمات و امکانات شهری، اقامتی، تفریحی و غیره را همانند افراد عادی ندارند و از بسیاری از حداقل‌های حقوق شهروندی محرومند. مناسب‌سازی فضاهای شهری، کارآفرینی، حمایت از دانشجویان نابینا، دسترسی به کتاب ها، نشریات و سایر منابع اطلاعاتی و سخت افزارها و نرم افزارهای ضروری از جمله خواسته های آنهاست.

12-5-2013 5-30-56 PM

البته در این مسیر، انجمن نابینایان ایران که در آذر ماه 72 تاسیس شده، تاکنون اقدامات سازنده ای در زمینه کمک به نابینایان برای ورود امن به اجتماع و گذر از محرومیت های عضوی و تبدیل کردن افراد نابینا به عنصری موفق و توانمند در جامعه داشته است.

بد نیست اطلاعاتی درباره وضعیت کتابخوانی در ایران و به طور خاص در میان کودکان نابینا به دلیل عدم دسترسی آنها به تمامی محتوا ارایه دهیم. هر ایرانی به طور متوسط فقط 2 دقیقه از روز را به مطالعه اختصاص می دهد. در حالی که این میزان در کشورهای توسعه یافته حدود 30 دقیقه در روز است. علاوه بر این، به ازای هر دو کودک ایرانی فقط یک کتاب چاپی وجود دارد. حال حساب کنید برای نابینایان این آمار چگونه خواهد بود!

بر همین اساس شرکت سامسونگ با در نظر گرفتن نیاز نابینایان به تجهیزات خاص و همچنین کتاب های مخصوص، اقدام به احداث چندین کتابخانه صوتی برای کودکان نابینا و کم بینا در سرتاسر کشور کرده است. در سال گذشته، پنج کتابخانه صوتی در شهرهای زنجان، بندرعباس، ارومیه، کاشان و سنندج دایر شد. امسال نیز اولین کتابخانه صوتی برای کودکان نابینا و کم بینا در تاریخ 11 آذر در ارسنجان فارس افتتاح شد.

سامسونگ در نظر دارد که تعداد 56 مرکز فرهنگی، شامل 23 کتابخانه مخصوص نابینایان و 33 مدرسه هوشمند احداث کند. در این مراکز علاوه بر استفاده از تجهیزات مخصوص، کودکان نابینا برای تعامل با کامپیوتر و ابزارهای مدرن الکترونیکی می توانند از کتاب های صوتی و فیلم های توصیفی نیز بهره مند شوند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

کودکی که از کتابخانه عمومی شهر می‌خواستند بیرون بیندازندش، اما فضانورد شد!

دو برادر به نام‌ها رونالد (چپ) و کارل مک نیر (راست) با 10 ماه اختلاف در جنوب جدا شده به دنیا آمدند. این دو در دوران کودکی تا بزرگسالی جدایی‌ناپذیر بودند.در سال 1959، رونالد مک نیر 9 ساله به یک کتابخانه عمومی در لیک سیتی در کارولینای…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود.در اینجا…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللوشاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

معماری‌هایی که واقعا شایسته تحسین هستند و ستایش هنری ما را برمی‌انگیزند

تناسب اجزا، انحناها، هماهنگی با فرهنگ و شرایط اقلیمی، عظمت، رنگ‌ها یا نشانه‌های قدمتی که ما را به خلسه‌های پر از تخیل می‌برند، هر کدام از اینها ممکن است یک عمارت را شاخص و برجسته کنند.در این پست بناهایی را با هم مرور می‌کنیم که هر یک از…

همه چیز در مورد رمان رابینسون کروزوئه، نوشته دانیل دفو + روجلدهای خاطره‌انگیز این کتاب

رابینسون کروزوئه رمانی نوشته دانیل دفو است که اولین بار در سال 1719 منتشر شد. این رمان داستان مرد جوانی به نام رابینسون کروزوئه را روایت می‌کند که بر خلاف میل خانواده‌اش راهی دریا می‌شود و در جزیره‌ای متروک در سواحل آمریکای جنوبی غرق…

آیا تا حالا عکس‌های باکیفیت از فضای داخلی پنهان سازهای موسیقی مختلف دیده بودید؟!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که داخل سازها و آلات موسیقی چگونه است؟در کودکی و نوجوانی بسیار پیش آمده بود که وسایل الکترونیکی را باز کرده باشیم. اما خب آنها پیج داشتند و ما خودمان را متقاعد می‌کردیم که دوباره می‌توانیم سر هم‌شان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
5 نظرات
 1. maryam می گوید

  تاحالا ازاین نوع کتابخونه چیزی نشنیده بودم کار خوبیه ،هرچندکتابخونه های عادیمون هم تجهیزنیستند حتی کتاب های نویسنده های مشهورو قدیمی رو هم ندارن…

 2. سارا می گوید

  کار سامسونگ قابل تقدیر با توجه به نبود امکانات و حتی منبع درآمد مناسب برای افراد نابینا

 3. هادی می گوید

  آفرین به مسولین سامسونگ در ایران و البته مسولین استان فارس
  کاش این پروژه ها در جاهای دیگه کشور هم انجام بشه

 4. خادمی می گوید

  باتشکر از اطلاع رسانی شما .لطفا شرایط عضویت دراین کتابخانه رو اگر میشه شرح بدید. من یک پسر 6ساله نابینا دارم که خیلی هم به کتاب علاقه داره.

  1. علي می گوید

   سلام شما میتوانید به انجم نابینایان شهرستان ارسنجان مراجعه فرمایید.باتشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.