گزارش خبری: کتابخانه صوتی برای کودکان نابینا و کم بینا توسط سامسونگ در ارسنجان فارس دایر شد

5

دوشنبه، ۱۱ آذر ۱۹۳۱ – طی مراسمی کتابخانه صوتی کودکان نابینا و کم بینا با حضور تعدادی از مقامات و مسئولان عالی رتبه و محترم جمهوری اسلامی ایران و جمعی از اصحاب رسانه در ارسنجان افتتاح شد.

در این مراسم، مقامات و مسئولان انجمن نابینایان ایران، سازمان های بهزیستی، توان بخشی، عصای سفید، ارشاد و فرهنگ اسلامی، نمایندگان مجلس، استانداری ها، فرمانداری ها، خیرین و پزشکان و همچنین جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه حضور داشتند.

علی اکبر جمالی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در این مراسم گفت: “با عنایت به محدودیت ها و عدم وجود امکانات مناسب در جامعه برای کودکان نابینا و کم بینا از جمله دسترسی به منابع علمی، فرهنگی و درسی، ایجاد کتابخانه های دیجیتال گویا می تواند خصوصاً در مناطق کمتر توسعه یافته منشا خدمات فراوانی برای این قشر از جامعه باشد. لذا افتتاح کتابخانه دیجیتال گویا ویژه کودکان نابینا و کم بینا در شهرستان ارسنجان منشا این خدمات خواهد بود” .

12-5-2013 5-30-22 PM

در همین راستا، منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران نیز گفت: “ایجاد کتابخانه دیجیتال گویا ویژه کودکان نابینا و کم بینا می تواند باعث رشد و شکوفایی و پویایی استعدادهای نهفته نونهالان نابینا و کم بینا باشد و پنجره ای به سوی روشنایی و رسیدن به کمال برای آنها بگشاید”.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

باید گفت که سامسونگ در راستای خدمات عام المنفعه خود تاکنون اقدامات بسیاری را هم در کشورهای جهان و هم در ایران انجام داده است. به طور مثال در سال ۲۰۱۲ اقدام به تاسیس موسسه فناوری در اروپا، مدرسه هوشمند Project Hope در چین، لابراتوار کودکان در مصر، پروژه آموزش برای همه در روسیه، کتابخانه‌های صوتی در ایران، کتابخانه هوشمند در ویتنام، مجتمع فرهنگی در آمریکای جنوبی و دهکده دیجیتال در آفریقای جنوبی کرده است.

یکی از مسائلی که سامسونگ به آن اهمیت ویژه ای می دهد، بخش هوشمندسازی مدارس است. در همین راستا نیز طرح های آزمایشی برای آموزش و مدرن کردن مدارس با عنوان Project Hope در بیش از ۲۰ کشور از جمله بریتانیا، آلمان، فرانسه، جمهوری آفریقای جنوبی، عربستان سعودی و برزیل اجرا کرده است. علاوه بر این نیز آکادمی و لابراتوارهای مهندسی نیز در کشورهایی چون آفریقای جنوبی، کنیا، نیجریه، ترکیه و اندونزی دایر کرده که هدف از آنها بالا بردن سطح و میزان اشتغال زایی در این کشورهاست.

از دیگر مسائل مهم از نظر سامسونگ بهداشت و بحث پزشکی است که در این راستا نیز اقدام به ساخت مرکز پزشکی سیار کرده که در آن از انرژی خورشیدی استفاده می شود. علاوه بر این بیش از ۷۰ کارمند و اعضای این شرکت، داوطلبانه به مناطقی که به کمک های ضروری پزشکی نیاز دارند، فرستاده شده اند.

بحث بعدی و مهم از نظر سامسونگ کمک به افراد ناتوان و معلول است. این شرکت محصولاتی را مخصوص افراد معلول و ناتوان از جمله نابینایان ساخته است که از میان آنها می توان به ماوسِ ابزارهای گلکسی تب اشاره کرد که متون را می خواند. علاوه بر این، این شرکت برای افراد معلول جسمی، فناوری را با نام eyeCan طراحی کرده که یک ماوس است که با حرکات چشم کنترل می شود.

همانطور که گفته شد، این شرکت در ایران اقدام به احداث کتابخانه صوتی مخصوص کودکان نابینا و کم بینا کرده است. براساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی در هر ۵ ثانیه یک نفر در جهان نابینا می شود و هر دقیقه، یک کودک نابینا به دنیا می آید. در حال حاضر ۲۸۵ میلیون نفر با مشکلات بینایی در جهان وجود دارند که حدود ۳۹ میلیون نابینا و بیش از ۲۴۶ میلیون نفر کم بینا هستند. این در حالی است که ۱۹ میلیون نفر از آنها را کودکان تشکیل می دهند . در ایران نیز حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دارای معلولیت هستند که از این تعداد ۱۲۰ هزار نفر آنها نابینای مطلق هستند. این گروه از شهروندان امکان استفاده از خدمات و امکانات شهری، اقامتی، تفریحی و غیره را همانند افراد عادی ندارند و از بسیاری از حداقل‌های حقوق شهروندی محرومند. مناسب‌سازی فضاهای شهری، کارآفرینی، حمایت از دانشجویان نابینا، دسترسی به کتاب ها، نشریات و سایر منابع اطلاعاتی و سخت افزارها و نرم افزارهای ضروری از جمله خواسته های آنهاست.

12-5-2013 5-30-56 PM

البته در این مسیر، انجمن نابینایان ایران که در آذر ماه ۷۲ تاسیس شده، تاکنون اقدامات سازنده ای در زمینه کمک به نابینایان برای ورود امن به اجتماع و گذر از محرومیت های عضوی و تبدیل کردن افراد نابینا به عنصری موفق و توانمند در جامعه داشته است.

بد نیست اطلاعاتی درباره وضعیت کتابخوانی در ایران و به طور خاص در میان کودکان نابینا به دلیل عدم دسترسی آنها به تمامی محتوا ارایه دهیم. هر ایرانی به طور متوسط فقط ۲ دقیقه از روز را به مطالعه اختصاص می دهد. در حالی که این میزان در کشورهای توسعه یافته حدود ۳۰ دقیقه در روز است. علاوه بر این، به ازای هر دو کودک ایرانی فقط یک کتاب چاپی وجود دارد. حال حساب کنید برای نابینایان این آمار چگونه خواهد بود!

بر همین اساس شرکت سامسونگ با در نظر گرفتن نیاز نابینایان به تجهیزات خاص و همچنین کتاب های مخصوص، اقدام به احداث چندین کتابخانه صوتی برای کودکان نابینا و کم بینا در سرتاسر کشور کرده است. در سال گذشته، پنج کتابخانه صوتی در شهرهای زنجان، بندرعباس، ارومیه، کاشان و سنندج دایر شد. امسال نیز اولین کتابخانه صوتی برای کودکان نابینا و کم بینا در تاریخ ۱۱ آذر در ارسنجان فارس افتتاح شد.

سامسونگ در نظر دارد که تعداد ۵۶ مرکز فرهنگی، شامل ۲۳ کتابخانه مخصوص نابینایان و ۳۳ مدرسه هوشمند احداث کند. در این مراکز علاوه بر استفاده از تجهیزات مخصوص، کودکان نابینا برای تعامل با کامپیوتر و ابزارهای مدرن الکترونیکی می توانند از کتاب های صوتی و فیلم های توصیفی نیز بهره مند شوند.

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…
5 نظرات
 1. maryam می گوید

  تاحالا ازاین نوع کتابخونه چیزی نشنیده بودم کار خوبیه ،هرچندکتابخونه های عادیمون هم تجهیزنیستند حتی کتاب های نویسنده های مشهورو قدیمی رو هم ندارن…

 2. سارا می گوید

  کار سامسونگ قابل تقدیر با توجه به نبود امکانات و حتی منبع درآمد مناسب برای افراد نابینا

 3. هادی می گوید

  آفرین به مسولین سامسونگ در ایران و البته مسولین استان فارس
  کاش این پروژه ها در جاهای دیگه کشور هم انجام بشه

 4. خادمی می گوید

  باتشکر از اطلاع رسانی شما .لطفا شرایط عضویت دراین کتابخانه رو اگر میشه شرح بدید. من یک پسر ۶ساله نابینا دارم که خیلی هم به کتاب علاقه داره.

  1. علي می گوید

   سلام شما میتوانید به انجم نابینایان شهرستان ارسنجان مراجعه فرمایید.باتشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.