پیشرفت عظیم در صنعت عکاسی به دست سازنده‌ی ژاپنی

26

sigma-dp2-camera-designboom011

شرکت ژاپنی سیگما، تاکنون به تولید لنز معروف بود، ولی اکنون با تولید یک دوربین خارق‌العاده و متفاوت در صدر اخبار تکنولوژی و دوربین‌ها قرار گرفته است. دوربین جدید سیگما، یک دوربین کاملاً متفاوت با دوربین‌های کلاسیک است و خلاقیت زیادی در طراحی آن بکار رفته است. ممکن است در نگاه اول آن را با ویدئو پروژکتور اشتباه بگیرید چون بسیار عریض ساخته شده است.

sigma-dp2-camera-designboom021

دلیل ساخت دوربین در چنین شکل نامتعارفی این است که به خوبی در دست جای گیرد و حالت دست هنگام عکس گرفتن طبیعی‌تر و راحت‌تر از دوربین‌های معمولی باشد. علاوه بر این دکمه‌ها هم در فضای بزرگ و بافاصله از هم قرار داده‌شده‌اند تا هیچ‌وقت دستتان به دکمه‌ی اشتباه برخورد نکند. در روز‌های پیشین، عمده‌ی توجه رسانه‌ها به شکل نامتعارف این دوربین بود تا اینکه «کازوتو یاماکی» مدیرعامل شرکت سیگما درخواست کرد به جای توجه خیلی زیاد به قیافه‌ی این دوربین، به سنسور آن که بسیار جالب تر از بدنه‌ی آن است توجه کنیم.

TS590x442

لنز دوربین dp2 Quattro دارای فاصله‌ی کانونی معادل ۲۸ میلی‌متر است. فاصله‌ی کانونی این دوربین ثابت است و در عوض برای داشتن فواصل کانونی مختلف، سه دوربین مختلف عرضه می‌شود. dp1 Quattro دارای فاصله‌ی کانونی معادل ۴۵ میلی‌متر و dp3 دارای فاصله‌ی کانونی معادل ۷۵ میلی‌متر است. این دوربین دارای سنسور ۲۹ مگاپیکسلی Foveon X3 CMOS است که مهم‌ترین ویژگی این دوربین به حساب می‌رود.

sigma-dp2-camera-designboom051

سنسور تصویر مستقیم Foveon X3 پیشرفته‌ترین سنسوری است که تاکنون ساخته شده است. این سنسور یک قدم بزرگ در راه پیشرفت صنعت عکاسی دیجیتال برداشته است و بسیاری از عیب‌های متداول در سنسورهای معمولی را برطرف کرده است. برای آشنایی نحوه‌ی کار دوربین‌های دیجیتال و سنسورهای بکار رفته در آن‌ها پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ی «با جناب مگاپیکسل آشنا شوید» را مطالعه کنید.

تاکنون تمام سنسورهای بکار رفته در دوربین‌های دیجیتالی تنها یک لایه پیکسل داشتند و از این جهت که پیکسل‌ها نمی‌توانند رنگ را تشخیص دهند، برای ضبط تصویر رنگی، بر روی هر کدام از پیکسل‌ها یک فیلتر رنگی جداگانه می‌گذاشتند تا تنها یکی از رنگ‌های آبی، سبز و یا قرمز را ثبت کند. فیلترهای رنگی روی سنسور را به صورت یک شبکه‌ی شطرنجی می‌چیدند تا هر سه رنگ کنار هم باشند.

این روش برای ثبت عکس رنگی معایب متعددی دارد. چون هر کدام از پیکسل‌ها تنها یکی از سه رنگ سبز، آبی و قرمز را ثبت می‌کند، می‌توان گفت تنها یک سوم از رنگ واقعی تصویر ثبت می‌شود. برای مثال وقتی یک پرتوی نور وارد پیکسل قرمز می‌شود، بخش آبی و سبز آن حذف شده و تنها بخش قرمز باقی می‌ماند. بعد از اینکه شبکه‌ی شطرنجی تشکیل شد، چون رنگ هر کدام از پیکسل‌ها واقعی نیستند، رنگ واقعی هر پیکسل باید بر اساس رنگ‌های اطرافش حدس زده شود. این کار توسط فرایند پیچیده‌ای به نام Interpolation انجام می‌شود که بعضاً باعث ایجاد رنگ‌های اشتباه در تصویر می‌شود. سپس برای ترمیم رنگ‌های اشتباه، تصویر کمی محو می‌شود تا رنگ‌های اشتباه در میان رنگ‌های صحیح از بین بروند. همین کار باعث از بین رفتن مقداری از جزئیات تصویر نیز می‌شود. ممکن است بعد از مجموع این کارها تنها یک چهارم جزئیات واقعی باقی بماند. مثلاً اگر یک دوربین ۵ مگاپیکسلی داشته باشیم، ممکن است ۳.۷۵ مگاپیکسل از تصویر خروجی محو باشد و تنها ۱.۲۵ مگاپیکسل جزئیات داشته باشد. کیفیت رنگ‌ها نیز از کیفیت طبیعی آن‌ها پایین‌تر خواهند بود.

X3_vs_mosaic_new

سنسور Foveon X3 مشکلات سنسورهای قدیمی را ندارد و شاید بتوان گفت انقلابی در صنعت سنسورها ایجاد کرده است. در این سنسور ۳ لایه پیکسل درون سیلیکون قرار دارد. از ویژگی‌های سیلیکون این است که طول موج‌های مختلف نور در عمق‌های مختلف آن نفوذ می‌کند. از همین ویژگی استفاده شده است و لایه‌های قرمز، سبز و آبی در عمق‌های مختلف سیلیکون قرار داده‌شده‌اند. وقتی یک پرتو نور وارد محدوده‌ی یک پیکسل می‌شود هر رنگی از آن توسط لایه‌ی مربوطه ثبت می‌شود. یعنی بر خلاف سنسورهای معمولی، یک سوم از رنگ هر پرتو نور از بین نخواهد رفت. در این صورت رنگ هر پیکسل طبیعی است و احتیاج به فرایند پیچیده‌ی حدس زدن رنگ طبیعی پیکسل‌ها نخواهد بود. لذا رنگ‌های اشتباه نیز نخواهیم داشت و احتیاج به محو کردن تصویر نیز نیست. در مجموع در فرایندی بسیار ساده‌تر و با پردازش کمتر، تصویری باکیفیت بسیار بهتر خواهیم داشت.

500px-Absorption-X3

سایت Foveon فلشی ساخته است که نحوه‌ی کار سنسور Foveon X3 و مقایسه‌ی آن با سنسورهای معمولی را به صورت تعاملی و انیمیشن نمایش می‌دهد. برای مشاهده‌ی آن اینجا کلیک کنید.

حال می‌خواهیم کیفیت تصویری که سنسور Foveon X3 ثبت کرده است را با تصویر سنسور معمولی مقایسه کنیم. در نمای کلی می‌توان متوجه شد که کیفیت رنگ‌های ثبت‌شده توسط سنسور Foveon بسیار بهتر از سنسور معمولی است. تصاویر Foveon X3 در سمت راست و تصاویر سنسور معمولی در سمت چپ نمایش داده‌شده‌اند.

X3_whole_X3 X3_whole_mosaic

با بزرگنمایی تصویر کتاب می‌بینیم که در تصویر سنسور معمولی، نه تنها متن کمی محو شده است، بلکه پدیده‌ی رنگ‌های اشتباه نیز به وضوح در آن دیده می‌شود. در تصویری که سنسور Foveon X3 ثبت کرده است، هیچ‌کدام از این اثرات ناخواسته دیده نمی‌شود و تصویر از وضوح مناسبی برخوردار است.

X3_sharp_X3 X3_sharp_mosaic

تصویر سنسور معمولی در برابر تصویر سنسور Foveon X3 بسیار بی‌رنگ محسوب می‌شود. البته طبیعی است چون همان طور که گفتیم در سنسورهای معمولی بسیاری از رنگ‌های نور، اصلاً وارد سنسور نمی‌شود.

X3_color_X3 X3_color_mosaic

پدیده‌ای که در این تصویر مشاهده می‌کنید Moire نام دارد. این پدیده در تصاویری که دارای الگوی تکراری هستند، (مثل بافت پارچه) برای سنسورهای قدیمی به وجود می‌آید. پردازشگر دوربین با محو کردن تصویر، این اثر را از بین می‌برد ولی متعاقباً ممکن است بافت پارچه نیز محو شود.

X3_moire_X3 X3_moire_mosaic

سایت Foveon فلشی ساخته است که مقایسه‌ی تصاویر دو سنسور را به صورت تعاملی نمایش می‌دهد. برای مشاهده‌ی آن، اینجا کلیک کنید.

با اختراع جدیدی که در حوزه‌ی عکاسی انجام شده است، این صنعت یک گام بسیار مهم به جلو برداشته است. امیدواریم در آینده‌ شاهد سنسورهای باکیفیت در تمام دوربین‌های دیجیتالی و حتی در دوربین‌های موبایل باشیم.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

نه! ژاپن واقعا شبیه هیچ کشور دیگری نیست – عکس‌هایی که این را ثابت می‌کنند

هر کشوری ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و حکمرانی و اقلیمی متفاوتی از کشور دیگری دارد. اما تفاوت برخی از کشورها با دیگران، چشم‌گیرتر است. ژاپن را یک اقیانوس از دنیاهای دیگر جدا نکرده، اما اگر شما هم این عکس‌ها را با من مرور می‌کنید، می‌بینید که…

چرا هنگامی که می‌خواهند عکسی از ما بگیرند، ناخودآگاه سرمان را کج می‌کنیم؟

وقتی در فیس بوک، اینستاگرام یا سایر سایت‌های رسانه اجتماعی پر از عکس هستیم، احتمالاً متوجه یک روند در زبان بدن کاربران خواهیم شد. هنگام عکس گرفتن و مواجهه با دوربین، برخی افراد به طور خودکار سر خود را به یک طرف خم می‌کنند. به نظر می‌رسد که…

اگر این شخصیت‌های سینمایی و تلویزیونی به صورت گربه تصور می‌شدند

این کاری است با هوش مصنوعی انجام آن نستا ساده شده است. اما به یاد دارم که در سالیان دور برای همانند نشان دادن برخی سگ‌ها با شخصیت‌ها انسانی خاص، عکاس و روتوش کار چه زحمتی کشیده بود و این سری عکس‌ها را در شماره ظاهرا نوروزی یک شماره مجله…

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند.اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

تاریخچه مصور ورود خودرو به ایران

اولین اتومبیل وارد شده به ایران یک رنو مدل ۱۹۰۰ بود. تصویر اولین اتوبوس با لاستیک توپر در ایران، اولین اتومبیل ارتش ایران و سایر اولین‌ها در ایران در زمینه اتومبیل را در این گالری عکس ببینید.تنها تصویر باقی‌مانده از اولین اتومبیلی که…

۲۵ صدای نوستالژیک فناورانه قدیمی که کودکان امروزی به صورت معمول هرگز نمی‌شنوند!

یک ستاره سینمای کلاسیک را در نظر بگیرید مثلا همفری بوگارت را. تلفن را با یک دست در دست می‌گیرد، سیگاری به لب دارد و بعد با افه خاصی شماره‌گیر را می‌چرخاند و با صدای بم مردانه‌اش می‌گوید که نلفنچی فلانجا را برایم بگیر!چنین منظره‌ای دیگر…
آگهی متنی در همه صفحات
26 نظرات
 1. محمد می گوید

  و ما هنوز نظاره گر ابداعات و کف زنندگانی ماهر باقی مانده ایم ….

  1. رهگذر می گوید

   به جای تحقیر خودت… یک قدم بردار…
   اونها هم همین هوا رو تنفس میکنند.. تازه بهره هوشی اونها از ما ها هم پایین تره..
   تفاوتش اینه که خودشون رو باور دارند و زحمت میکشند

   1. همایون می گوید

    با عرض معذرت بهره‌ی هوشی اونا خیلی هم از ما بهتره.
    یه دروغی به خورد ملت ایران دادن خیلی‌ها هم باور کردن.
    اگه بهره‌ی هوشی ملت ما زیاد بود که وضعمون این نبود.
    شرایط بد زندگی از لحاظ خورد و خوراک و آموزش مارو به سمت بهره‌ی هوشی کمتر توی نسل‌های جدید و برعکس همین قضیه یعنی خوراک خوب و آموزش مناسب، بهره‌ی هوشی اون‌ها رو خیلی بهبود بخشیده.

    جناب دکترمجیدی بیشتر اطلاع دارن که مثلا آمریکایی‌ها موقع بارداری چه چیزهایی برای مادران باردار تجویز می‌کنن و چه اثراتی روی هوش نوزاد داره.

    البته من به هیچ عنوان معتقد به درجا زدن نیستم و خیلی هم از این جمله‌ی شما لذت بردم
    «اون‌ها هم همین هوا رو تنفس می‌کنند»

    1. ناشناس می گوید

     برو به کشورت افتخار کن که شن کویرشم لشکر خداســــت

     1. وحید می گوید

      اشاره به طوفان طبس
      خدایا ما رو… هیچی ولش کن منصرف شدم

    2. سید عماد رضوی می گوید

     با همایون موافقم. کلا انسان های جوگیری هستیم

   2. نادان نسبی می گوید

    “بهره هوشی اونها از ما ها هم پایین تره..”
    و البته میزان توهم و خود-باهوش-بینی شان هم.

   3. عرفان زارعی می گوید

    تحقیر کردن ؟؟؟؟؟؟؟برادر شما حاضر نیستی اسم خودت رو تایپ کنی برا بقیه حکم صادر نکن خواهشا

   4. حسین می گوید

    بحث بهره هوشی نیست. بحث سر فراهم بودن امکانات و مسیرهای حمایتی متعددی هست که تو کشور اونها برای مخترعین و دانشمندان فراهمه؛ بحث سر موانع عجیب غریب فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، و حتی شخصی هست که اجازه ابتکار و خلاقیت رو از ما تو کشورمون میگیره…
    در بهترین حالت اگه همه چیز هم برای ارائه یه کار بکر مهیا باشه، یه عده از رقبا یا دوستان خود آدم جلوی پیشرفت و موفیقت رو میگیرن!…
    😐

 2. کیوان می گوید

  ممنون مجدداً! فقط یک سوال داشتم: عکسهای بالا متعلق به این دوربین و مقایسه با یک دوربین DSLR می باشد؟ یا بل کامپکت مقایسه شده؟ (احتمالاً SLR بوده)، ولی می خواستم بدونم لنز چی بوده و سنسور فول فریم بوده یا …؟
  ممنون میشم جواب بدین

 3. فرید می گوید

  سلام
  البته در نظر داشته باشید که این اولین دوربینی نیست که سیگما با این سنسور عرضه کرده، گمانم اولین بار یک دوربین 46 مگا پیکسلی با کراپ فکتور 1.5 در نمایشگاه فوتوکینا 2010 معرفی شده بود که بعد از دیده شدن نمونه عکس ها و نویز بسیار زیاد و البته کیفیت متفاوت با آنچه گفته می شد سیگما ناچار به کاهش 60 درصدی قیمت شد.در ضمن شارپنس این سنسور چندان با سنسور های بایر پترن 16 مگاپیکسلی تفاوت ندارد.

 4. خودم! می گوید

  دوربین گوشی HTC One هم همینطور نبود؟
  چون اگه درست یادم باشه اونم سه لایه پیکسل استفاده میکرد.
  تکنولوژی این دوربین با اون فرق داره یا مثل همونه فقط با کیفیت بهتر؟

 5. سامان می گوید

  دوربین فقط یک فاصله کانونی ثابت داره و برای انتخاب فواصل کانونی مختلف باید دوربین رو عوض کرد!
  این مساله خیلی عجیب به نظر میرسه و کاملا غیر کاربردیه و از کارایی دوربین به شدت کم میکنه.

 6. Ara می گوید

  دکتر جان منظورت از فاصله کانونی اف استاپ هست دیگه؟ اونی که شما میگی میزان باز بودن دهانه دیافراگمه، فاصله کانونی مربوط به فوکوس میشه که روی لنز زده بین 0.92 فوت تا بینهایت که مثل بقیه لنز های پرایم هست

 7. Ara می گوید

  انگار من اشتباه کردم، ببخشید!

 8. milad می گوید

  در دروبین HTC ONE هم از همین فناوری ٣ پیسکل رنگی درون یک پیکسل استفاده شده است

 9. صادق می گوید

  به این موضوع هم توجه داشته باشید که بعد از این همه پیشرفت، تازه تونسته اند سنسوری را درست کنند که اشباع رنگی را که در عکس ثبت می کنه با واقعیتی که چشم انسان می بیند برابری کنه!
  خدایا عجب مخلوقی آفریدی!!!

 10. محمد می گوید

  سلام…ممنون از مطلب مفیدتون…بخصوص در رابطه با نمونه عکس بافت های تکراری روی لباس ها…دیدگاه منو به خیلی از مسائل فنی عکاسی و سنسور ها تغییر داد…
  ولی باید اینم بگم به عنوان یک عکاس نیمه حرفه ای…اصلا جالب نیست واسه هر فاصله ی کانونی یه دوربین شبه کامپکت بگیری دستت و همون بهتر آدم یک 18-200 داشته باشه 24-105 با دوربین کنون 70D چون به شخصه سنسور این دوربینو خیلی قبول دارم… در نوع خودش بی نظیر…من که راضیم…و فقط امیدوارم یک روز یک Hasselblad داشته باشم…نه سه تا سیگما…

 11. علیرضا می گوید

  ممنون از این مطلب. فقط می خواستم اضافه کنم که این دسته از سنسورها (Foveon Sensors) قبلا هم توسط سیگما تولید می شده اند و در این مدل فقط طراحی سنسور تغییر کرده است. من مدل قبلی این دوربین (Sigma DP2 Merrill) را دارم و واقعا شارپنس عکس های آن بینظیر است. البته همینطور که اشاره شد، نویز عکس ها در ایزوهای بالاتر بیش از اندازه بالاست و این دوربین مشکلات خاص خودش را دارد. در مورد رنگ هم من به تجربه می گویم که برخلاف ادعای سازنده، رنگهای تولید شده توسط این سنسور لزوما طبیعیتر نیستند. ولی این سنسور رنگهای جالب و منحصر به فردی می تواند تولید کند. طراحی بدنه جدید این دوربین به یکی از مسایل مورد بحث بین کاربران سیگما تبدیل شده و طرفداران و مخالفان خاص خودش را پیدا کرده.

 12. حسین می گوید

  ما پیشرفت نمیکنیم تا زمانی که منافع شخصی رو به منافع ملی ارجحیت میدیم.
  30 سال به بهانه حمایت از تولید خودرو داخلی. مردم خودمون رو تحریم کردن. و حالا با خیال راحت و بدون مزاحم و بجای سعی و تلاش برای ساخت خودرو داریم قطعات ماشینهای مونتاژ شده رو هم واسه اینکه سود بیشتری بره تو جیبشون از چین وارد میکنن. و بازم میگن حمایت از تولید داخلی!!! بهتره بگن حمایت از جیب مافیای داخلی….

 13. مسعود می گوید

  مونده ام کدوم شیر پاک خورده ای این دوربین رو با ویدئوپروجکشن اشتباه میگیره!!!! اون هم به خاطر دراز بودنش!!!؟

  نه

  واقعاً شما بگو! که همچین ادعایی رو به امثال ما نسبت دادی :
  _ ممکن است در نگاه اول آن را با ویدئو پروژکتور اشتباه بگیرید چون بسیار عریض ساخته شده است.

 14. عابدین می گوید

  براوو.خیلی حال کردم.حتی اگه به اون خوبی که میگن کار نکنه باز از دیدن خلاقیت و نبوغ سر خوش میشم.

 15. mahboube می گوید

  salam mamnun az in matn lezate faravani bordam kheili jaleb bud baram lotfan bazam az in fanavarihaie ruz ro vasam befrestid chon baes mishid didam be donya baztaro daghightar beshe bazam mamnun

 16. طراحی داخلی می گوید

  این فقط 1 ادیت روی عکس ب حساب میاد
  خنده داره خروجی بخواد با کیفیت تر از اونی باشه ک چشم انسان میبینه
  عکاسی با این هنر نامیده نمیشه

 17. جرای سقف کاذب می گوید

  سیگما کارش در تولید لنز عالیه
  اما اشتباهه بخواد وارد عرصه بادی بشه
  میشه مثل صاایران ک 1مدت شروع کرد ب تولید موبایل

 18. خرید پارکت می گوید

  اخه سیگما رو چ ب این کارا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.