تحولی که در ساعت‌های هوشمند اتفاق افتاده است. آیا این تحول موفقیت‌آمیز خواهد بود؟

11

android-wear-2

ساعت‌های هوشمند سال‌ها است که تلاش می‌کنند جایی میان زندگی روزمره مردم پیدا کنند ولی هنوز موفق نشده‌اند. اشکال این ساعت‌ها این است که از زیبایی چندانی برخوردار نیستند و کارکرد آن‌ها به گونه‌ای ست که کاربر بعد از مدتی ترجیح می‌دهد مثل گذشته از گوشی موبایل به جای ساعت استفاده کند. جدیداً شرکت گوگل وارد این ماجرا شده و چند روز پیش اعلام کرد نوعی سیستم‌عامل برای ساعت‌های هوشمند طراحی کرده است که به آن Android Wear به مفهوم معنای «اندروید برای وسایل پوشیدنی» می‌گوید.

phpi41ctc

Android Wear با سیستم نوتیفیکیشن در گوشی اندروید ارتباط برقرار می‌کند و به کاربر امکان می‌دهد برخی اطلاعات را بر روی ساعت خود مشاهده کند. LG و Motorola اولین تولیدکنندگانی خواهند بود که ساعت هوشمند با سیستم‌عامل Android Wear می‌سازند و اعلام کرده‌اند که تا چند ماه آینده این ساعت‌ها را رونمایی خواهند کرد.

LG-G-Watch-powered-by-Android-Wear-640x540

برای آشنایی با طرز کار Android Wear فیلم آن را در این آدرس تماشا کنید.

آنچه که به Android Wear قدرت می‌بخشد، سیستم Notification ها در اندروید است. هر وقت اتفاقی بیفتد که کاربر بخواهد به آن توجه کند، می‌توان این اتفاق را به صورت Noification گزارش داد. فرض کنید شخصی تماس گرفته و یا پیغام فرستاده است، در Facebook یک درخواست دوستی برای کاربر ارسال شده است، ایمیلی ارسال‌شده ولی ناموفق بوده است، یک بروز رسانی جدید آماده‌ی دریافت است، یک ساعت دیگر باید با فلان شخص ملاقات شود و … می‌توانند به صورت یک پیام چند کلمه‌ای در Notification ها ظاهر شوند. ایده‌ی ساعت هوشمند این است که می‌توان همه‌ی این کارها را با ساعت هم انجام داد.

android-wear-multi-page

Google Now نیروی محرک دیگر Android Wear است. اگر جدیداً گوشی اندروید خریده‌اید احتمالاً با آن برخورد کرده‌اید. Google Now دستیار شخصی هر کاربر اندروید است. Google Now می‌تواند از طریق دستورات صوتی یا متنی کارهایی را انجام دهد. مثلاً قرار ملاقات تنظیم کند، برنامه‌ای را اجرا کند، با شخصی تماس بگیرد یا به او پیام بفرستد و …

jellyfishbeaches

یکی از ویژگی‌های مهم Google Now قابلیت تحقیق در مورد یک مطلب در گوگل است. فرض کنید به پاریس رفته‌اید و دارید از برج ایفل دیدن می‌کنید. ناگهان برایتان سؤال پیش می‌آید که برج ایفل چند متر است؟ کافی است این را از Google Now بپرسید تا برایتان تحقیق کند و جوابش را به صورت صوتی برایتان اعلام کند. این قابلیت پیش از این در عینک گوگل استفاده‌شده و هم اکنون به ساعت هوشمند نیز رسیده است. وقتی یک ساعت هوشمند با سیستم‌عامل Android Wear داشته باشید، کافی است هر سؤالی را از او بپرسید تا برایتان تحقیق کند. مثلاً اگر بپرسید Where is the nearest gas station? خودش با توجه به مکان شما روی نقشه، نزدیک‌ترین پمپ‌بنزین‌ها را به شما پیدا می‌کند و سپس شما را از روی نقشه راهنمایی می‌کند تا به پمپ‌بنزین برسید. تحقیق در مورد نتیجه‌ی مسابقات ورزشی، انجام عملیات ریاضی مثل تبدیل واحد پول کشورها به یکدیگر و اعلام ترجمه‌ی کلمات از دیگر کارهایی است که ساعت و یا عینک گوگل به صورت صوتی می‌توانند انجام دهند.

dudewithcab

از این جهت که امروزه دستگاه‌های الکترونیکی مثل تلفن همراه، لپ‌تاپ، تبلت، تلویزیون، خودرو، یخچال، و … با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند می‌توان از سیستم فرمان صوتی گوگل برای کنترل آن‌ها استفاده کرد.

ساعت Moto 360

برای من استفاده از ساعت هیچ دلیل کاربردی ندارد و صرفاً برای زیبایی از آن استفاده می‌کنم. ساعت‌های هوشمند متعددی تاکنون تولیدشده‌اند ولی هیچ‌کدام نتوانسته‌اند در عین کارایی، به زیبایی ساعت‌های غیر هوشمند باشند. آنچه که ساعت Moto 360 را از دیگر ساعت‌های هوشمند مجزا می‌کند، زیبایی در عین کارایی است. این ساعت که قرار است در طی چند ماه آینده توسط موتورولا عرضه شود و اکنون در تبلیغ Android Wear استفاده شده است، طراحی بسیار هوشمندانه دارد و برخلاف بسیاری از دیگر ساعت‌های هوشمند شبیه اسباب‌بازی نیست.

Moto-360-Android-Wear

چگونه با ساعت هوشمند گوگل کار می‌کنند؟

گوگل هم‌اکنون یک نسخه‌ی آزمایشی از Google Wear را عرضه کرده است که می‌توانید آن را دریافت کنید و بر روی رایانه‌ی خود امتحان کنید. طریقه‌ی اصلی کار با ساعت از طریق فرمان‌های صوتی و اشاره‌های مختلف انگشت است. مثلاً با کشیدن انگشت به سمت بالا و پایین و یا چپ به راست می‌توانید صفحات مختلف را روی ساعت باز کنید.

20140319135838

Android Wear سنسورهای مختلفی دارد که می‌تواند حرکات شما را تشخیص بدهد و ویژگی‌های مرتبط با سلامت شما مثل ضربان قلب را اندازه بگیرد. لذا برنامه‌های ورزشی که بازدهی ورزش کردن شما را بالا می‌برند و از عملکرد شما گزارش تهیه می‌کنند جزو برنامه‌های اصلی Android Wear خواهند بود.

نسخه‌ی آزمایشی چه ویژگی‌هایی از Android Wear را نمایش می‌دهد؟

اولین ویژگی Android Wear که از نسخه‌ی دمو مشخص می‌شود، سایز و شکل صفحه‌ی نمایش است. نسخه‌ی دایره‌ی Android Wear در سایز ۳۲۰×۳۲۰ و نسخه‌ی مربع Android Wear در سایز ۲۸۰×۲۸۰ خواهد بود.

android-wear-resolutions

Android Wear دستورات صوتی را دریافت می‌کند ولی ظاهراً هیچ بلندگویی بر روی ساعت وجود ندارد و نتایج صرفاً به صورت متنی بر روی صفحه‌ی ساعت نمایش داده می‌شوند. در فیلم تبلیغاتی Android Wear شخصی از گوگل نتیجه‌ی یک مسابقه را سؤال می‌کند و در صحنه‌ای دیگر شخصی از طریق دستور صوتی به پیغام دوستش پاسخ می‌دهد.

در نسخه‌ی دمو مشخص است که Android Wear دارای بخش تنظیمات نیست و صرفاً پیام‌های دیگر نرم‌افزارها را به صورت چند کلمه به کاربر اعلام می‌کند. ظاهراً گوگل راه پر پیچ و خمی برای Android Wear انتخاب نکرده است و تصمیم دارد این سیستم ‌عامل در عین کاربردی بودن بسیار ساده باشد. چون ساعت‌های معمولی هم کارکردی بسیار ساده دارند.

در صفحه‌ی خانه جدیدترین پیام شما به همراه یک ساعت کوچک در گوشه‌ی صفحه و یک دکمه که دستورات صوتی را باز می‌کند نمایش داده می‌شوند. اگر انگشتتان را روی صفحه به سمت بالا بکشید، می‌توانید پیام‌های دیگر برنامه‌ها را باز کنید.

android-wear-home-screen

همانند بخش Notifications در اندروید، پیام‌ها در روی صفحه‌ی Android Wear بسیار کوتاه هستند. همانند عنوان یک ایمیل، عنوان و ساعت قرار ملاقات، چند کلمه‌ی اول یک پیامک و … البته هم‌اکنون می‌توان پیام‌های Gmail را با زدن انگشت بر روی آن‌ها باز کرد و چند خط از آن‌ها را روی صفحه‌ی ساعت دید. دست‌اندرکاران می‌گویند برنامه‌نویسان می‌توانند Notification های طولانی‌تری بسازند به گونه‌ای که کاربر با کشیدن انگشتش به سمت چپ یا راست بر روی صفحه ادامه‌ی آن را بخواند.

android-wear,Q-D-427333-1

وقتی یک پیام روی ساعت می‌آید در زیر صفحه چند مستطیل کوچک وجود دارد که مشخص می‌کند چند عمل بر روی آن پیام قابل انجام است. با کشیدن صفحه به سمت چپ و راست می‌توانید آن اعمال را مشاهده کنید. یکی از این عمل‌ها «باز کردن» است که محتویات آن پیام را روی گوشی باز می‌کند.android-wear-alert-boxes

در هر صفحه تنها یک عمل نمایش داده می‌شود و برخی برنامه‌ها می‌توانند چندین عمل مختلف داشته باشند. برای مثال Gmail به شما امکان می‌دهد که به ایمیل پاسخ دهید و یا آن را آرشیو کنید.

android-wear-reply

در نسخه‌ی دمو از Android Wear هیچ صفحه‌ای که مخصوص ساعت (دیجیتال و یا آنالوگ) باشد (Watch Face) وجود ندارد ولی طبق آنچه در فیلم نمایش داده شده است در ساعت‌های واقعی Android Wear ساعت‌های زیبا و تمام صفحه وجود خواهند داشت. در بیشتر ساعت‌های هوشمند می‌توانید میان چندین شکل ساعت، یکی را انتخاب کنید و به احتمال زیاد در Android Wear هم همین طور خواهد بود.

moto_360_optional_leather_metal_bands

آیا صفحه‌ی Android Wear همیشه روشن خواهد بود؟

یکی از مشکلات ساعت‌های هوشمند روشن بودن و یا خاموش شدن صفحه است. روشن ماندن یک صفحه‌ی LCD باتری خیلی زیادی مصرف می‌کند و درعین‌حال نباید صفحه‌ی ساعت خاموش شود تا کاربر مجبور بشود هر بار برای دیدن ساعت آن را روشن کند. ساعت Pebble برای رفع این مشکل از صفحه‌ی نمایش کم مصرف e-paper استفاده می‌کند که احتیاجی به خاموش شدن ندارد. ساعت هوشمند Sony یک صفحه‌ی دو حالته دارد که وقتی کاربر به آن احتیاج ندارد سیاه و سفید می‌شود تا در مصرف برق صرفه‌جویی کند. شرکت WIMM Watch در ساعت WIMM One روشی مشابه روش سونی برای کم شدن مصرف برق استفاده کرده است. از این جهت که گوگل شرکت WIMM Watch را خرید، می‌توان امیدوار بود که این تکنولوژی در ساعت‌های هوشمند Android Wear استفاده شود.

48eec80000e374fb51528016c9940bc6_large

آیا Android Wear موفق خواهد شد تکنولوژی ساعت‌های هوشمند را به زندگی روزمره‌ی مردم بیاورد؟

تاکنون سازنده‌ها نتوانسته‌اند ساعت‌های هوشمند را مانند تلفن‌های همراه هوشمند فراگیر کنند. ولی به احتمال زیاد گوگل از پس این کاربر می‌آید.

گوگل قوی‌ترین شرکتی است که می‌تواند در این کار وارد شود. امکانات اینترنتی گوگل بسیار قوی است به صورتی که هیچ شرکتی چنین امکانات هوشمندی در اختیار ندارد. هوشمند بودن نتایج جستجوی گوگل در جواب به سؤالات کاربر، به تنهایی یک امتیاز بسیار بزرگ محسوب می‌شود که از آن در Android Wear استفاده شده است. علاوه بر این بیشتر کاربران از امکانات گوگل مثل جستجوی گوگل، Gmail, Google Plus, Hangout و … به صورت روزمره استفاده می‌کنند. لذا Android Wear می‌تواند در ابتدای راه بسیاری از کاربران را به خود جذب کند.

اگر گوگل نتواند همان طور که گوشی‌های هوشمند را با سیستم‌عامل اندروید فراگیر کرد ساعت‌های هوشمند را با سیستم‌عامل Android Wear فراگیر کند، بعید است شرکت‌های دیگر بتوانند چنین کاری انجام دهند.

 
11 نظرات
 1. امیر می گوید

  به لندن رفتم و دارم برج ایفل رو تماشا میکنم؟؟؟!!!!!!!!!!!!پاراگراف ۵

 2. Alisanie می گوید

  سلام
  به جای لندن باید نوشته بشه پاریس
  ممنون از زحمات همیشگی شما

 3. سینا ارزانی می گوید

  هرچقدر هم ساعت مورد نظر بی هوش ! باشه میفهمه وقتی تو لندن هستیم نمیتونیم برج ایفل رو ببینیم !

 4. بابک می گوید

  اخوب بودلبته برج ایفل در پاریسه نه لندن!!!

 5. Saeid می گوید

  البته در کلیپى که از moto g پخش شد یکى از قابلیت هاى اون پخش موزیک و صدا بود.
  نکته دیگه اینکه در عکسى که در این پست گذاشتین رزولوشن ٣٢٠در ٣٢٠ براى دایره و ٢٨٠ در ٢٨٠ براى مربعى است . که در پستى که نوشتید برعکس هستش.

 6. Mr. Abbasi می گوید

  ممنون بابت مطلبی به این خوبی
  ولی حس می کنم در نگاه اول خوب و جالب باشد و از نظر من هیچ چیز جای ساعت های معمولی را نخواهد گرفت

 7. reza می گوید

  ساعت های هوشمند سال ها است!!!؟؟؟
  اینجوری برای کسانی که زیاد پیگیر اخبار آی تی و گجت ها نیستند تصور میشه که لااقل ۷ ۸ سال یا بیشتر که این ساعت ها رایج شدن.
  همچنین اشکال در مورد برج ایفل که دوستان هم تذکر دادند.
  بهرحال ممنون از بابت مطالب مفیدتون.این تذکر فقط بخاطر بالا بردن کیفیت مطالبی که زحمت میکشید بود نه چیز دیگری،به شخصه از مشتریان پر و پا قرص فیدهاتون هستم و مطالب زیادی رو از وبلاگ پربارتون آموختم.

 8. amin می گوید

  سلام از آنجایی که گوگل روی گوگل گلس سرمایه گذاری زیادی کرده یک چنین کاری بعیده بیشتر به دروغ اول آوریل شبیه است

  1. همایون می گوید

   برای چی باید مثل دروغ باشه؟!
   به نظرم اگه شرکتی بود مثل اپل که از سخت‌افزارش کسب درآمد می‌کرد، می‌شد گفت که این حرف تا حدودی درسته.
   ولی حتی درمورد اپل هم اگه بخوایم حساب کنیم، گلس با ساعت وسیله‌ی متفاوتیه و چون از یه جنس نیستن، می‌تونن در کنار هم استفاده بشن و درواقع هم دیگه رو تحدید نمی‌کنن.
   حالا حتی اگرم بگیم که ماهیت گلس با ساعت یکیه و فقط به یکی از این دو احتیاجه، بازم می‌شه گفت در صورت وجود هر دوی این محصولات، گوگل شانس بیشتری داره که بتونه هر سلیقه‌ای رو راضی کنه. (هدف نهایی گوگل اینه که شمارو وارد اکوسیستم خودش بکنه، نه این که سخت‌افزار فروخته باشه)

 9. محمد می گوید

  سلام
  نسخه ازمایشی رو از کجا میتونیم دانلود کنیم؟
  ممنون

 10. ساعت می گوید

  آدم وقتی این ساعت ها رو می بینه یاد موبایل های لمسی گذشته می افته که به تازگی توسط اپل معرفی شده بودن و هیچ کس فکرش رو هم نمی کرد که بتونن اونجوری گسترش پیدا بکنن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.