مجله اپلیکیشنی یک پزشک : چطور اپلیکیشن‌ها زندگی مارا تغییر دادند

18

درحالی که بسیاری از ما حتی همین الان، وقت بسیار باارزشمان را صرف اثبات بهتر و بی‌نقص بودن سیستم‌عامل و گجتمان می‌کنیم، انسان‌های بسیاری در سرتاسر جهان مشغول بهتر کردن و سریع‌تر کردن انجام امورشان بوسیله همین گجت‌ها و اپلیکیشن‌ها هستند. در این مقاله قصد داریم کمی از خود سیستم‌عامل‌ها دور شویم و ببینیم که خیلی از کارهایی که ما فکر می‌کنیم مخصوص ما! ساخته شده‌اند، در بیشتر گجت‌ها و سیستم‌عامل‌هاهم قابل استفاده‌اند.

زمان

goc

در بسیاری از مجله‌های اپلیکیشنی، بارها اپ‌های مربوط به تقویم و تودو را معرفی کرده‌ام و به نظرم هم هیچ‌چیز مهم‌تر از نظارت بر زمان نیست، چرا که داشتن اپی که زمان را به یاد ما بیاورد، گاهی اوقات واقعا طعم زندگی را عوض می‌کند. اما نکته‌ی اصلی، در این است که بسیاری ازما فکر می‌کنیم که اپ یا سیستم‌عامل نقش مهمی در این مورد دارند و ما اگر مثلا ویجت گوگل کیپ یا Taasky که هردو انحصاری هستند را نداشته باشیم، به‌هیچ وجه نمی‌توانیم زندگی خودرا با برنامه به‌پیش ببریم.

بیایید این‌بار کمی دید خودرا عوض کنیم و به‌جای گلایه، چند اپلیکیشن جدید را تست کنیم. حالا که این‌کار را انجام دادیم و متوجه شدیم که این اپ‌‌ها آن‌چنان کار خاصی انجام نمی‌دهند، به اصل هدف این‌ اپ‌ها برگردیم: متحول کردن برنامه‌ریزی و کمی نظم و ترتیب دادن به زندگی ما. اما چرا اپ‌های تودو و تقویم زندگی مارا تغییر دادند؟

تقویم گوگل مدتی‌ست که عرضه شده اما تابه‌حال هیچ‌وقت به اندازه‌ استفاده در اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها لذت‌بخش نبوده‌است و بعد از عرضه تقویم گوگل، شاهد عرضه ده‌ها تقویم و اپ مختلف بوده‌ایم که اکثرا با تقویم‌های گوگل و اپل سینک می‌شوند و بیشتر آن‌هاهم ظاهر و کاربری بسیار زیبا و ساده‌ای دارند. اما سوالی که پیش می‌آید این است، خوب که چی؟ خیلی از ماها، این‌روزها غرق در مشغله‌ایم و چندین کاررا باهم انجام می‌دهیم و اگر واقع بینانه نگاه کنیم، همیشه و همه‌جا همراه خود کاغذ و قلم نداریم و اگر داشته‌باشیم هم، آن‌چنان افراد منظمی نیستیم که مرتب و طبقه‌بندی شده، امورمان را بنویسیم.

اما همیشه و همه‌جا، البته تازمانی که شارژ گجتمان یاری برساند، به اپ‌ها دسترسی داریم و می‌توانیم که به‌سرعت، تودو و قرار خودرا تنظیم کنیم و این‌جاست که سوال اصلی پیش می‌آید: آیا اندروید، ios یا ویندوزفون از انجام چنین کارهایی محروم‌اند؟ طرفدار هر سیستم‌عاملی که باشید، مطمئنا جوابتان خیر خواهد بود، پس چگونه است که ما وقت خودرا می‌گذارم تا به‌زور هم که شده به طرف مقابل بفهمانیم که این گجت بهتر است؟ خوب‌که نگاه می‌کنیم، می‌فهمیم که انجام امور فوقوالعاده ساده‌ای مثل تنظیم قرارها و تودو‌ها در گجت‌هایمان، چقدر به پیش‌بردن زندگی ما یاری میرسانند و چه‌زمانهای باارزشی‌را که برای ما نمی‌خرند. پس آیا اپلیکیشن‌ها از عهده بهتر کردن استفاده ما از زمان با ارزشمان برآمده‌اند؟ جواب قطعا بله است و این اپلیکیشن‌ها زندگی‌مارا حداقل در این مورد خیلی بهتر کرده‌اند.

nota

به تازگی با دو اپلیکیشن Notability و Suru آشنا شده‌ام که اولی خوشبختانه یک هفته‌ای رایگان شد و حتما شما هم دانلودش کرده‌اید و دومی هم که فعلا تا زمان نگارش این مقاله رایگان است. اپلیکیشن اولی، جزو اپ‌هاییست که در زمینه خود، برای خودش نام و نشانی دارد و تا الان که آن‌را تست کرده‌ام، به جرات می‌گویم که اگر از تبلت استفاده می‌کنید و علاقه زیادی به نوت برداری دارید، این اپ واقعا جزو اپ‌هایی‌ست که به سرعت به اپلیکیشن شماره یک کاربر تبدیل می‌شوند.

su

اما اپلیکیشن دومی، یعنی Suru در زمینه تودو جا می‌گیرد و تفاوت خاصی با سایر اپ‌ها ندارد، اما در زمینه طراحی و سادگی کار، واقعا جزو اپ‌هاییست که از کار با آن لذت بردم! رنگ‌بندی فوقوالعاده زیبا، سادگی واقعا زیاد آن در وارد کردن تودوها، ژست‌ها و جلوه‌های صوتی آن موجب شده‌است که این اپ‌را هم معرفی کنم، البته نه برای همه شما، چرا که مطمئنم به یک اپلیکیشن خاص پایبند هستید و باید هم همین‌طور باشد، بلکه برای کسانی که هنوز از این اپ‌ها استفاده آن‌چنانی‌ای نمی‌کنند و دنبال اپلیکیشن می‌گردند.

دانلود اپلیکیشن Notability برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

دانلود اپلیکیشن suru برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

آگاهی از اخبار و فیدخوانی

fp

مورد بعدی‌ای که این‌روزها چشم‌های مارا به گجت‌هایمان دوخته‌اند، استفاده از اپ‌های مربوط به مطالعه و دنبال کردن وبلاگ‌ها و اخبار است. بارها گفته‌ام که این اپ‌ها نه‌تنها واقعا زندگی مارا تغییر داده‌اند، بلکه آن‌را بسیارهم بهتر کرده‌اند چرا که نیازی نیست دیگر ساعت‌ها چشم و گوش خودرا به تلویزیون و رادیو بدوزیم تا شاید خبری جالب بشنویم بلکه کافی‌ست اپی مثل فلیپ‌بورد را بازکنیم و وارد مجله شخصی‌سازی خودمان شویم و اخبار مورد علاقه‌مان را مطالعه کنیم.

خوب، بازهم سوال اصلی: آیا فقط گجت من و شما قادر به انجام چنین کارند؟ آیا اپی مثل فلیپ‌بورد، زایت یا Circa فقط مخصوص اندروید یا ios هستند؟ بازهم جواب همه ما خیراست! این‌بارهم دیدیم که گجتی که ما زمان زیادی را برای اثبات کردنش صرف می‌کنیم، خاص نیست و گجت‌های دیگری هم قادر به انجام این مورد هستند.

poki

بی‌تردید یکی از اپ‌هایی که بسیار از آن استفاده می‌کنیم، پاکت است که متاسفانه فعلا برای ویندوزفون عرضه نشده‌است اما در یکی از نظرات، اپلیکیشن Poki را دیدم که منجر شد تا آن را تست کنم و باید بگویم که: این مورد هم حل شد! 1.99 دلار را برایش بپردازید و مطمئن باشید که ضرر نمی‌کنید.

دانلود اپلیکیشم poki برای سیستم عامل : ویندوزفون (لینک دانلود)

شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی

in

هرچند درک کردن این موضوع که شبکه‌های اجتماعی نه‌تنها بد نیستند بلکه گهگاهی باعث نجات یافتن شخص و پیدا کردن فرزند و مادری شده‌اند، هنوز برای عده‌ای سخت است اما همه‌ما به خوبی میدانیم که شبکه‌ای همچون اینستاگرام باعث شده‌است که ما نه‌تنها با فرهنگ‌ها و تفکرات سایر ملل آشناشویم، بلکه حتی ذره‌ای هم که شده، باعث شده تا ما فرهنگ واقعی ایرانی‌را که درآن دید و تفکراتمان با سایر جهان نه‌تنها تفاوتی ندارد بلکه بسیارهم زیبا‌است را با دنیا به‌اشتراک بگذاریم و به یاد یکی از پست‌های وبلاگ اینستا می‌افتم که در متنی زیبا تصاویر یکی از ایرانی‌ها را در کنار 3 عکس دیگر قرار داده بود. پیشنهاد می‌کنم که چندلحظه‌ای حتما این پست را مطالعه کنید و صد البته نمایش عکسی از برج آزادی تهران که حتما همه‌تان آن‌را دیده‌اید.

insne

From Tehran to San Sebastián, New York and Beyond

I love that people have the chance to notice the beauties around them that often tend to go unnoticed, says Neda Monem (@nedamonem), an English teacher and musician living in Tehran, Iran. Over time Instagram has inspired me to better my photographic vision and to document more of what I experience in life

Neda says she also loves “that you can experience the world through the eyes of real people.” This includes her own images, which she feels offer a more nuanced look at life in a place many have never visited

و بازهم این سوال که آیا اپلیکیشنی مثل اینستاگرام، توییتر و یا فیسبوک فقط در گجت من و شما قابل نصب اند؟ تاجایی که میدانم حتی نسخه رسمی اینستاگرام برای ویندوزفون هم عرضه شده‌است و تقریبا اپی در زمینه شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد که برای سیستم‌عاملی خاص عرضه شده باشد و هرچند اپی مانند Paper فقط برای ios عرضه شده‌است اما همه به خوبی میدانیم که نه‌تنها بزودی برای سایر سیستم‌عامل‌هاهم عرضه می‌شود بلکه نه من، نه شما و نه خیلی از خارجی‌ها آن‌چنان از این اپ استفاده نمی‌کنند!

اما اپلیکیشن‌های ارتباطی چطور؟ اپ‌هایی همچون وایبر که این روزها بسیاری ازماها،همچون خانه‌ای در آن سکونت داریم؟ یا اپی مثل کیک، تانگو، لاین و خیلی از این اپ‌ها که حتی برای سیستم عاملی مثل سیمبیان هم گهگاه عرضه شده‌اند! پس بیایید و قاطعانه به این دو سوال پاسخ دهیم که اپ‌های شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی بسته به استفاده صحیح یا اشتباه ما، نه‌تنها محدود به گجت ما نیستند بلکه بله، زندگی مارا نه تنها فوقوالعاده تغییر داده‌اند بلکه باعث شده‌اند که با فرهنگ‌ها، بینش‌ها و تفکرات انسان‌های متفاوتی آشنا شویم و این نه‌تنها تغییر زندگی‌ست بلکه صددرصد زیباتر شدن آن‌هم هست.

wl

دو اپلیکیشنی هم که می‌خواهم معرفی کنم، شاید در نگاه اول ارتباط زیادی با تیتر نداشته باشند، اما هردو واقعا اپلیکیشن‌های فوقوالعاده‌ای هستند. اولین اپ، Wikilinks هست که به ویکیپدیا مرتبط است و چون طراحی بسیار بهتری از اپ ویکیپدیا دارد، به اپلیکیشن من برای استفاده از مقالات ویکیپدیا تبدیل شده‌است و همانطور که میدانید، ویکیپدیا هم به کاربرانش است و همین آن‌را به نوعی به شبکه‌ای اجتماعی تبدیل می‌کند.

ub

اپلیکیشن بعدی‌هم اپ UberFacts هست که واقعا می‌توان به آن گفت : Cool! هرچند اپ شبکه‌ای اجتماعی نیست اما می‌توان به آن وبلاگی گفت که به خوبی با کاربران خود ارتباط برقرار کرده‌است و جدای ازآن مطالبی که در این اپ قرار می‌گیرند، به جز برخی که ارزش آن‌چنانی‌ای ندارند، بسیار جالب و گاه آموزنده‌اند.

دانلود اپلیکیشن wikilinks برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

دانلود اپلیکیشن ویکیپدیا برای سیستم عامل‌های : اندروید (لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود)

دانلود اپلیکیشن uberfacts برای سیستم‌ عامل های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

عکاسی

ipg

یکی از بزرگترین تغییراتی که اپلیکیشن‌ها و اسمارتفون‌ها در زندگی ما و حداقل من بوجود آورده‌اند، بی‌تردید عکاسی است. بسیاری از عکاسی به عنوان یک هنر یاد می‌کنند و بسیاری‌هم آن‌را بی‌ارزش و سرگرمی می‌دانند اما من هردو عقیده‌را کنار می‌گذارم و از عکاسی به ‌عنوان یکی از بزرگترین وسیله‌ها برای انتقال احساسات، حوادث و از همه مهم‌تر فرهنگ‌ها یاد می‌کنم و به جرات می‌گویم که دیدن یا گرفتن یک تصویر زیبا حداقل برای چند ثانیه هم که شده، لطافت خاصی به روح ما می‌دهد.

و اما در این مورد به خوبی می‌دانیم که حتی گوشی‌ای مثل k750 هم دوربین داشت و حتی روی سونی اریکسون x10 که سال‌ها پیش عرضه شد هم می‌توان اپ‌های ادیت عکس نصب کرد. اما تفاوت اصلی به دوربین بازمی‌گردد که واقعا جزو بحث‌های بی‌مورد است! این‌روزها برسر کیفیت تصاویر دوربین‌های حرفه‌ای بحث‌های واقعا زیادی صورت می‌گیرد و این‌که ما بیاییم و برسر دوربین گجتی بحث کنیم که هدفش گرفتن عکس برای پوستر نیست، فقط یک چیز دارد و آن‌هم از بین بردن وقت ماست، وقتی که می‌تواند صرف گرفتن یک تصویر زیبا شود.

پس بیایید کاملا منطقی به این سوال پاسخ دهیم که آیا گجتی مثل گلکسی، آیفون یا لومیا نمی‌تواند تصویری زیبا بگیرد؟ یا سیستم‌عاملهای آن‌ها نمی‌تواند اپ ادیت عکس را اجرا کند؟ جواب‌هایمان بی تردید خیر هستند و به‌خوبی می‌دانیم که حتی اگر بهترین دوربین‌هاهم روی این گجت‌ها سوار شوند، بازهم تصاویر گرفته شده باآن‌ها متفاوت خواهد بود و این بستگی به دید ما دارد که کدام تصویر بهتری می‌گیرد.

gc

اما اپ‌هایمان؛ اولین اپ، اپلیکیشن عکاسی گوگل است که به تازگی عرضه شده و تاجایی که دیدم، اپلیکیشن قابل قبولی است. البته به شخص اعتقاد آن‌چنانی‌ای به اپ‌های عکاسی ندارم و بیشتر برای قابلیت‌هایی که ارتباط آن‌چنانی با اصل عکاسی ندارند، از آن‌ها استفاده می‌کنم. به‌هرحال داشتن یک اپ خوب عکاسی که قابلیت‌های زیادی‌را در خود جا داده باشد و رایگان هم باشد، ضرری ندارد.

mr

اپلیکیشن بعدی هم، اپلیکیشن Mextures هست که به جرات می‌گویم عکاسی من را متحول کرده‌است و به خاطر داشتن طیف گسترده‌ای از افکت‌ها که بانام فرمول در این اپ شناخته می‌شوند، در صدر اپهای ویرایش عکس قرار گرفته است. کار با اپ واقعا ساده است و فقط کافی‌ست که عکس شما از نور مناسبی برخوردار باشد تا این اپ عکس شمارا 180 درجه تغییر بدهد.

دانلود اپلیکیشن google camera برای سیستم عامل : اندروید (لینک دانلود)

دانلود اپلیکیشن mextures برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

هنر و سبک زندگی

bc

به‌شخص علاقه شدیدی به هنر دارم و دوست دارم که روزی چند تصویر زیبا، برای مثال تصاویر معماری و بناهای مختلف را تماشا کنم و از طرفی هم اپ‌های مربوط به سبک زندگی، این‌روزها آنقدر زیاد شده‌اند که بیشتر وقت من را به خود اختصاص می‌دهند. سوالی که برای من پیش می‌آید این‌است که چرا وقتی می‌توانیم از هنر، حالا بسته به سیستم‌عامل و اپهایش لذت ببریم چرا باید به بحث و کل‌کل در مورد سیستم‌عامل اختصاص یابد؟

قبلا که گلکسی نوت داشتم، هرازگاهی با اپ ساده‌ خودش مشغول طراحی می‌شدم و این روزها که از تبلت استفاده می‌کنم، چندین برابر بیشتر به دنبال کردن هنر و هرازگاهی نوشتن و نقاشی می‌پردازم و برایم فرقی ندارد که تبلتم اندرویدی باشد یا آیپد و سرفس، چرا که باهر سه آن‌ها هم می‌توان نوشت، هم کشید و هم‌اینکه با نصب اپ‌های مربوط به هنر، ذوق و شوقمان را بالا برد!

پس آیا گجتی که شما دارید، حتی ذره‌ای هم که شده امکان هنر سازی و هنراندوزی ندارد؟ آیا گجت اندرویدی شما، برای مثال اسمارتفون نوت یکتان که مربوط به گذشته‌است، دیگر اجازه لذت بردن از هنر را به شما نمی‌دهد؟ یا آیفونتان که فکر می‌کنید صفحه نمایش کوچکی دارد، اپ‌های هنری کمی دارد؟ بی‌تردید اینطوری نیست و تک تک اسمارتفون‌های ما، هرچند که دارای سیستم ضعیفی باشند، بازهم می‌توانند از پس این یک مورد به خوبی برآیند. پس یکبارهم که شده، بحث‌هارا کنار بگذاریم و با نصب چند اپ طراحی و نقاشی، نویسندگی و حتی کتابخوانی، که این روزها به لطف اپ‌هایی همچون فیدیبو بسیار بهتر و جالب‌تر شده‌اند، ذره‌ای به روحمان آرامش دهیم.

ac

اپلیکیشن‌های هنری و سبک زندگی کم نیستند و تقریبا برای تمام سیستم‌عامل‌ها عرضه شده‌اند. اما برای گجت‌هایی که از قلم بهره می‌برند و سیستم‌عامل ios وضعیت کمی متفاوت است. کسانی که از گلکسی نوت‌ها استفاده می‌کنند، تقریبا به بیشتر اپ‌های مربوط به طراحی دسترسی دارند. برای سیستم‌عامل ios اما Art Cloud اپلیکیشن‌های فوقوالعاده‌ای را عرضه کرده است. به‌شخص اپ پیکاسوی آن‌را تست کرده‌ام و به جرات می‌گویم که داشتن همه اپ‌های این شرکت، به شما مجموعه بی‌نظیری از هنر را هدیه می‌دهد.

مشاهده اپلیکیشن های art cloud : لینک مشاهده

دیگر اپ‌ها!

dic

اپلیکیشن‌های دیکشنری، آب‌وهوا و نقشه‌ها، اپ‌های مربوط به فضاهای ابری مثل Box، ماشین حساب، مبدل‌ها، گوش دادن به رادیو و تماشای ویدئو، اسکن تصاویر، هزاران اپ آموزشی موجود در استورها و چندین و چند اپ متفاوت که نه‌تنها خوب هستند، بلکه برای بیشتر سیستم‌عامل‌ها، هم عرضه شده‌اند و هم‌اینکه چندین نسخه مشابه از آن‌ها وحود دارد.

با همه این تفاسیر، گجت و سیستم‌عاملی که ما در اختیار داریم، وسیله‌ای خاص و متفاوت نیست و شاید هم بسیار بد باشد اما این‌ها مهم نیستند، مهم این‌است که همین گجت دنیایی از قابلیت‌ها و امکانات را در اختیار ما می‌گذارد و فقط کافی‌ست زمانی را که به بحث‌های بیهوده اختصاص می‌دهیم با استفاده و شناخت از دستگاهمان سپری کنیم و با پیدا کردن شناخت بیشتر از آن، زندگی خودرا تغییر دهیم واین است که گجت و سیستم‌عامل مارا خاص می‌کند.

منبع تصویر اصلی : (+)

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
18 نظرات
 1. سینا می گوید

  یه ذره این پست ها داره تکراری میشه

  1. سینا سلماسی می گوید

   متاسفانه انقدر بحث های سیستم عاملی و مدل گوشی حتی در بین افراد اطرافم که اصلا ازشون انتظار ندارم، زیاد شده که به نظرم تا زمانی که ما به جای این بحث ها، به استفاده کردن درست از گوشیمون بپردازیم، باید در موردشون گفته بشه. اما بازهم حتما کمتر میشه : )

 2. ستار. م می گوید

  درود بر شما
  بسی لذت بردم از این پست.
  با تشکر

 3. امید می گوید

  هنوز این پست رو نخوندم. قبلا گفته بودید بزودی یه پست در مورد اپلیکیشن های آموزش زبان میذارید. هنوز تو برنامه تون هست؟ مرسی

  1. سینا سلماسی می گوید

   بله، چندتا پست مربوط به اپهایی که بیشتر فارسی هستند تو دست دارم که چون اپهای فارسی زیادن و نمیتونم که همشونو یه جا بخرم و دوست ندارم که اپی باشه که تست نشده باشه، نگشون داشتم تا اپهارو تاجایی که میتونم تست کنم و پست کاملی رو اماده کنم : )

 4. تارا می گوید

  ولی خوب این تاثیر برای فارسی زبان ها در برخی موارد خیلی کم بوده , مثلا یه اپلیکیشن خبرخون مثل فلیپ بورد برای فارسی زبان ها شما پیدا کنید …

 5. Morteza می گوید

  مرررسى
  دقیقا درست میگید

  همیشه تو بحث و کل کل هاى سیستم عامل، میگم مهم نیست چى باشه
  مهم اینه کاریو که من میخوام بهتر انجام بده

  وقت تلف کردن براى کسى سودى نداره

  مرسى بابت پست عالى

 6. Hamit می گوید

  بازم مثل همیشه گل کاشتی داش سینا : )

 7. Alireza می گوید

  سلام، برای آیفون اپلیکیشنی که دو طرفه (tow way sync )فایل ها رو سینک کنه نداریم ؟
  دراپباکس هست که فقط تو آیپد این کارو انجام میده
  یه برنامه ای لازم دارم که بتونم فایلامو تو پی سی بریزم توش و تو آیفون بهشون دسترسی آفلاین داشته باشم
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سینا سلماسی می گوید

   فکر کنم اپ box تاحدودی نیازتونو رفع کنه : )

   1. علیرضا می گوید

    اپلیکیشن باکس هم مرور آفلاین رو نداره
    اما امروز به جواب سوالم رسیدم و برای استفاده بقیه اون رو در اختیار قرار میدم
    ابتدا یه اکانت دراپباکس درست کنید
    بعد اپلیکیشن داکیومنت رو دانلود کنید
    بعد از ساین این کردن دراپباکس، وارد فولدر اصلی (روت) اکانتتون بشید
    ادیت رو بزنید، و بدون تیک زدن فولدری، سینک رو انتخاب کنید
    تمام.
    از این به بعد این فولدر به طور کامل سینک میشه

   2. علیرضا می گوید

    کاش میشد جواب های شما به ایمیل ما هم بیاد که هر بار نیایم اینجا برای چک کردن

 8. ADIOS می گوید

  آخ جوون بازم سینا.
  سینا این اپلیکیشن upad برای ios رو هم میزاشتی خیلی معرکس.

 9. tidea می گوید

  ممنون بسیار جامع و مفید بود

 10. درب اتوماتیک می گوید

  خواسته یا ناخواسته زندگی همه ما تحت تاثیر این اپلیکیشن ها قرار گرفته.!

 11. . می گوید

  سلام.
  شما اپلیکیشنی واسه اندروید میشناسین که مثل Goodreads باشه اما واسه ثبت فیلم هایی که دیدیم و نگه داشتن لیست ازشون؟ یه سری سایت هست، اما اپلیکیشن نه. غیر از IMDb

 12. Hamit می گوید

  داش سینا اپلیکیشن Mextures روی آیپد هم قابل اجراس ؟؟

  1. Hamit می گوید

   داش سینا کجااااایی ؟؟ منتظرماااا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.