آموزش مبارزه با سرطان به گلبول‌های سفید

6

آشناتک: یادگیری تنها مختص انسان و هوش مصنوعی نیست. با آن­که وظایف یک سلول در ژن­های آن به‌صورت ذاتی وجود دارد ولی پزشکان می‌­توانند این سلول­ها را علیه بیماری‌­ها آموزش دهند. البته این کار قدمتی به‌اندازه قدمت کشف واکسن دارد ولی واکسن­‌های جدید ویژه هر فرد خواهند بود و از خون خودش ساخته‌ خواهند شد.

نشریه MIT فنّاوری Review در گزارشی از روش جدیدی برای درمان سرطان نوشت که می‌­تواند بیش از ۳ برابر طول عمر مبتلایان به سرطان کلیوی پیشرفته را افزایش دهد. در این روش درمان گلبول­های سفید خود فرد مبارزه با تومور سرطانش را یاد می‌گیرد.

پزشکان در این روش پس از جراحی تومور سرطانی، RNA تومور را استخراج می‌­کنند. این RNA به‌مانند DNA می‌تواند ژن­‌های فعال در تومور را نشان دهد. ۳ تا ۴ هفته پس از عمل جراحی، پزشکان گلبول‌­های سفید خون بیمار را در روشی مانند اهدای خون جمع به دست می‌­آورند. سپس سلول‌های ایمنی با استفاده از مواد شیمیایی به صورتی تغییر پیدا می‌­کنند که بتوانند نسبت به ژن‌های تومور، واکنش نشان دهند و به آن‌ها حمله کنند. این سلول­ها، در بدن بیمار به دیگر سلول‌های ایمنی هم ویژگی سلول­های سرطانی را یاد می­‌دهند.

6-12-2014 10-26-17 AM

با این کار گلبول­های سفید فرد بیمار، نوعی واکسن هستند که می­توانند جلوی عود دوباره بیماری را بگیرند. در تحقیقی که بر روی ۲۱ بیمار انجام‌شده است نشان می­‌دهد که حدود نیمی از این بیماران تا ۲ سال و نیم پس از تشخیص سرطان زنده مانده‌­اند و ۵ تن نیز بیش از ۵ سال زنده مانده بودند.

بسیاری از شرکت‌های داروسازی، روی روش‌های مختلف تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان کار می‌کنند. یافته‌­های جدید بخشی از موج نتایج مثبت این تحقیقات است. برخی از این روش­ها شبیه روش بالا، پزشکان به گلبول­های سفید حمله به سلول‌­های سرطانی را یاد می­‌دهند.

منبع

 

 
6 نظرات
 1. ngc می گوید

  از اونجایی که مباحث سرطانی!رو دوست دارم!ممنون بخاطر مطلب..
  یادم افتاد یه بار توی یه مستند دیدم یه نوع ویروس که به گمانم آنفولانزا بود رو به داخل تومور مغزی یک فرد مبتلا به سرطان تزریق کردند و این باعث شده بود رشد تومور تقریبا به صفر برسه (بیماری علیه بیماری!)

 2. ایلا می گوید

  قدرت خداا گلبول سفید هم ضریب هوشی داره پس!!!

 3. فرشاد می گوید

  چه جالب (: اینکار باعث جهش ژن انسانی یا تخریب بافت‌های بدن بجای سلول‌های سرطانی نمیشه؟

 4. mina می گوید

  سلام تشکر از این پست
  فقط اینکه در لوسمی ها همین وضع ممکن پیش بیاد ؟؟؟؟

 5. سالم می گوید

  سلام.
  بله امکان یادگیری وجود دارد.
  لنفوسیتهای T برای در فرایند بالغ شدن یادمیگیرند سلولهای خودی را از غیر خودی تشخیص دهند.

 6. اسماعيل می گوید

  کار واقعا جالبیه
  لنفوسیت های T و B واسه شناسایی سلولای خودی و غیر خودی داخل تیموس و مغز استخوان اموزش می بینن حالا دکترا بیان و یه اطلاعات بیشتر بهشون یاد بدن که باعث سر کوب بیشتر عوامل خارجی بشه واقعا کار فوق العاده آیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.