بیماری سرطان مشاهیر جامعه، ابزاری برای مبارزه با سرطان!

1

روز جمعه دومین مراسم «ایستادن علیه سرطان» یا Stand Up To Cancer در لوس آنجلس برگزار شد. در این مراسم آدم‌های مشهور جان به در برده از سرطان حضور یافته بودند و سوفیا ورگارا و کریستینا اپلگیت در میان حضار بودند.

ورگارای ۳۸ ساله، هنرپیشه سریال Modern Family است، ۱۰ سال پیش تشخیص داده شد که او مبتلا به سرطان تیروئید شده است. این بیماری تجربه سختی برای او محسوب می‌شد، اما ورگارا با تغییر شیوه زندگی و اولویت‌هایش، با بیماری‌اش مبارزه کرد و الان مدت‌هاست که بهبود یافته است.

همه کسانی که در این مراسم شرکت کرده بودند، خاطرات خود را با رسانه‌ها به اشتراک می‌گذاشتند. هنرپیشه‌هایی مثل ماریا کراس و فران درشر و چهره‌های سرشناس ورزشی مثل روتی همیل و کریم عبدالجبار و مشاهیر موسیقی مثل کلی آزبورن هم آدم‌های مشهوری بودند که از خاطره ابتلا و مبارزه‌شان با سرطان می‌گفتند. آزبورن ۲۵ ساله، البته از سرطان کولون مادرش -شارون- گفت. کریم عبدالجبار، ستاره محبوب بسکتبال مبتلا به نوعی لوکمی است (CML) و در حال حاضر در حال مداواست.

این مراسم در تقریبا همه شبکه‌های تلویزیونی امریکا و همچنین در بسیاری از کشورهای دیگر پخش شد. ویدئوی ضبط شده مایکل داگلاس که در حال حاضر با سرطان حنجره مبارزه می‌کند و همچنین ویدئویی از جورج کلونی که عمه‌اش -رزماری کلونی- در سال ۲۰۰۲ پس از ابتلا به سرطان ریه درگذشت، هم پخش شد.

ویل اسمیت، لئونا لوئیس، استیوی واندر و باراک اوباما هم از جمله حضار بودند.

نخستین مراسم «ایستادن در برابر سرطان» در سال ۲۰۰۸ برگزار شد و در جریان آن ۱۰۰ میلیون دلار برای پژوهش‌های مربوط به سرطان جمع‌آوری شد.

————–

سرطان یک واقعیت روزمره زندگی است. چنین همایشی فواید زیادی برای جامعه در بر دارد:

– به بیماران و اطرافیان آنها یادآوری می‌کند که سرطان بیماری همه است و قشر خاصی را انتخاب نمی‌کند.

– می‌تواند جایی باشد برای اشتراک تجارب و تشویق مقاومت و تسلیم‌ناپذیری

– می‌تواند مکانی باشد برای جمع‌آوری کمک‌های خیرخواهانه

– در عین حال می‌تواند اهمیت آزمایش‌های غربالگری و تشخیص پیش از موعد را یادآوری کند.

و البته این مراسم، فاصله زیادی با مراسم رسمی پر از تعارف ما دارد! هر سال شمار زیادی از چهره‌های سرشناس در ایران مبتلا به سرطان می‌شوند و ما جز ابراز تأسف، عملا هیچ کاری انجام نمی‌دهیم، اما در عالم غرب از همین مطلب به عنوان ابزاری برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت standup2cancer سر بزنید.

 
1 نظر
  1. Babak می گوید

    ترانه‌ای هم توسط تعدادی از مطرح‌ترین خوانندگان موسیقی امریکا برای این پروژه تهیه شده که خوانندگانی مثل ماریا کری، پینک و مایلی سایرس در اون همکاری داشتند. در یکی از شوهای برنامه SU2C همه این خوانندگان با هم به روی استیج اومدن و این ترانه رو اجرا کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.