برای نخستین بار یک برنامه کامپیوتری از آزمون تورینگ، سربلند بیرون آمد

 • توسط علیرضا مجیدی
 • ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
 • ۸ دیدگاه

در سال ۱۹۵۰ آلن تورینگ (Alain Turing) – ریاضی‌دان انگلیسی- معیار سنجش رفتار یک ماشین هوشمند را چنین بیان داشت:

«سزاوارترین معیار برای هوشمند شمردن یک ماشین، این است که آن ماشین بتواند انسانی را توسط یک پایانه (تله تایپ) به گونه ای بفریبد که آن فرد متقاعد گردد با یک انسان روبروست.»

وی آزمایشی را ذکر می کند: در این آزمایش شخصی از طریق ۲ عدد پایانه (کامپیوتر یا تله تایپ) که امکان برقراری ارتباط (چت) را برای وی فراهم می نماید با یک انسان و یک ماشین هوشمند، بطور همزمان به پرسش و پاسخ می پردازد. در صورتی که وی نتواند ماشین را از انسان تشخیص دهد، آن ماشین، هوشمند است.

تورینگ به دو دلیل کاملاً مهم این نوع از ارتباط (ارتباط متنی به جای صوت) را انتخاب کرد. اول این که موضوع ادراکی صوت را کاملاً از صورت مساُله حذف کند و این تست هوشمندی را درگیر مباحث مربوط به دریافت و پردازش صوت نکند و دوم این که در جهت دیگری هوش مصنوعی به سمت نوعی از پردازش زبان طبیعی تاکید کند.

در هر حال هر چند تاکنون تلاشهای متعددی در جهت پیاده سازی تست تورینگ صورت گرفته مانند برنامه Eliza و یاAIML (زبانی برای نوشتن برنامه‌هایی که قادر به چت کردن اتوماتیک باشند) اما تا همین دو روز پیش، هیچ ماشینی موفق به گذر از چنین تستی نشده بود.


اما مطابق خبری که دیروز در خبرگزاری‌های و سایت‌های فناوری منتشر شد، یک برنامه کامپیوتری توانسته به صورت موفقیت‌آمیزی گروهی از پژوهشگران را متقاعد کند که یک پسر ۱۳ ساله به نام «اوژن گوستمن» است و بنابراین نخستین برنامه کامپیوتری هوشمندی است که از آزمون تورینگ سربلند بیرون آمد!

مطابق مفاد آزمون تورینگ، برنامه باید می‌توانست ۳۰ درصد قضاوت‌کننده‌های انسانی را در حین یک چت پنج دقیقه‌ای متقاعد می‌کرد.

6-9-2014 8-44-07 AM

اوژن را یک تیم از مهندسان روسیه ایجاد کرده بودند، آزمایش در دانشگاه «ریدینگ» انجام شد و یکی از ۳ نفر قاضی انسانی این دانشگاه، تصور کرد که برنامه واقعا یک پسر ۱۳ ساله است، پسر ۱۳ ساله‌ای که انگلیسی زبان دومش است.

این موفقیت دو روز پیش در سالگرد مرگ الن تورینگ حاصل شد.

توصیه می‌کنم در مورد الن تورینگ، این مقاله یک پزشک را بخوانید.

منبع

نظرات

 1. الن تورینگ. کسی که هر برنامه‌نویسی باید اون رو به یاد بسپاره…

 2. «ریدینگ» غلط است؛ اسم آن شهر و دانشگاهش «ردینگ» است.

 3. اقا حتما اطلاعات تکمیلی رو بیارید
  چطور ممکنه؟

 4. چه خبر هیجان انگیزی. بالاخره دارن به حل آزمون تورینگ نزدیک می شن. “میچیو کاکو” در کتاب “فیزیک آینده” گفته که تکاملِ هوش مصنوعی به اون چیزی که در داستان هایی علمی تخیلی وجود داره، به تدریج انجام می شه نه یک شبه. این پیشرفت هم به نظر من یک قدم مهم در راه این تکامل هست.

 5. فکر کنم تلفظ درست این اسم “یوجین” باشه نه “اوژن”

 6. همین‌طور که امیرمسعود گفته این :/. سئله درست نیست. علاوه بر لینک دوستمون، می‌تونین نظر دیوید چالمرز فیلسوف نام‌آشنا تو ایران رو هم تو لینک زیر ببینین که تأکید می‌کنه تو مقاله اصلی تورینگ پیش‌بینی شده در عرض ۵۰ سال آینده کامپیوترها می‌تونن سی‌درصد انسان‌ها رو فریب بدن. ضمن اینکه این آزمایش فقط نشون می‌ده سی‌درصد آدم‌ها این برنامه رو با یه پسر سیزده ساله که زبان اصلیش انگلیسی نیست اشتباه می‌گیرن. به قول چالمرز اگه همچین دستکاری مجاز باشه، بدیهتاً می‌شه الان برنامه‌ای نوشت که پاسخ‌هاش از یه انسان در حال خواب قابل تشخیص نباشه!
  http://leiterreports.typepad.com/blog/2014/06/a-computer-that-passed-the-turing-test.html

 7. مشکل این آزمایش اینه که فقط سه نفر قاضی داره. اگر نفر اول فردی بود که فکر کرده که این برنامه یه انسانه و فقط اون یک نفر جامعه آماری ما رو تشکیل میداد، برنامه به صورت ۱۰۰ درصد جواب میداد.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.