فوتبال: ورزش زیبا، تجارت کثیف!

7

اکانومیست به‌مانند بسیاری از نشریات، وبلاگ‌ها و سایت‌های خبری به‌شدت در مقاله‌ای به فساد حاکم در فیفا تاخته است:

دیدن دریبل‌ها و شوت‌های تمام‌کننده دقیق لیونل مسی یا گریزپایی کریستیانو رونالدو برای ما بسیار جالب است، اما فوتبال این ورزش تقریباً فراگیر جهانی، این روزها به‌شدت با فساد درگیر است.

ابعاد فسادی که در فیفا حکم‌فرماست و به‌تازگی اسنادی از آن توسط نشریه انگلیسی ساندی تایمز افشا شده است، شاید به بزرگی ورزشگاه ماراکانای برزیل باشد، اما ظاهراً این روزها مقامات فیفا در انتظار هستند تا با تب جام جهانی، همه این مسائل را فراموش کنند.

شنیده‌ها حاکی از آن هستند که در جام جهانی قبلی، نتیجه چند بازی از پیش تعیین شده بود، چرا که نه؟! وقتی برای هر بازی یک میلیارد دلار شرط‌بندی می‌شود با کسر کوچکی از آن، می‌توان بسیاری از افراد از بازیکنان تا مربیان و تشکیلات داوری را خرید.

در این میان داستان اعطای میزبانی به کشور قطر، در اوج کرمای تابستانی این کشور عربی خاورمیانه، بسیار جالب توجه است. آیا می‌توان بلاتر ۷۸ ساله، تیم کوچک حاکم بر فیفا یا میشل پلاتینی را که زمانی اسطوره‌مان بود و حالا تبدیل به مدافع میزبانی قطر شده است، وادار به تجدید نظر و اعتراف به گناه کرد؟

6-9-2014 6-38-29 PM

اشتباه نکنید! این تنها فوتبال نیست که از فساد رنج می‌برد، تعیین میزبان بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۰۲، شک و شبهه‌های زیادی برانگیهت، بسکتبال آمریکا گرفتار نژادپرستی است، در کریکت تبانی صورت می‌گیرد، اما فقط فوتبال است که می‌تواند این همه نگاه‌ها را معطوف خود کند و این همه پول‌ساز باشد.

و موضوع فقط با کنار رفتن یکی دو نفر مثل بلاتر درست نمی‌شود و در دنیای بی‌بلاتری که اکانومیست با واژه‌سازی دنیای Seppless را بر آن نام نهاده است تا زمانی که سیستم اداره فیفا تغییر نکند، ما باز هم با مشکلات مشابهی روبرو خواهیم شد.

تا زمانی که فیفا به صورت شفاف به دولت‌ها و سازمان‌ها و مهم‌تر از آن به مردم و رسانه‌های پاسخگو نباشد، ما باز هم با صحنه‌های عجیب در فوتبال مواجه خواهیم شد. فضاوت‌های عجیب در جریان جام جهانی کره- ژاپن را که فراموش نکرده‌اید؟!

 
7 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  چرا انقدر راه دور میریم؟ تو فوتبال خودمون کم فساد مالی و اخلاقی داریم؟!

 2. reza می گوید

  یعنی اونی که فکر میکنه عرب ها بدون پرداخت رشوه وبدون تبانی تونستن میزبانی جام جهانی رو بگیرن باید به عقلش شک کرد.

 3. Pejman می گوید

  وقتی هدف از ورزش به جای سلامتی به رقابت تبدیل میشه اونم با کلی پول خوب هیمن میشه ، انسان انسانه این رسانه ها هم اگه خیلی خوبن و متنفر از اینها خوب این همه یک ورزش ساده رو گنده نکنند

 4. کوروش می گوید

  امیدوارم ما هم دنیای Kaffashianless رو تجربه کنیم 🙂

 5. پویا می گوید

  دیگه ورزش نیست
  الان صنعته
  هروقت اسم فیفا و کثافت و تبانی باهم میاد یاد ۲۰۰۹ میوفتم 😐
  بازی کذایی چلسی بارسلونا…
  اونجا اولین بار بود که فهمیدم فوتبال چقد کثیفه!

 6. میثم وحیدی راد می گوید

  سلام
  خیلی خوبه.
  دوست داشتی لینک شیم بیا نظر بده بگو به چه نامی لینک کنمت.
  بنده به نام فوتبال یعنی زندگی

 7. archigraf می گوید

  WM 2022 is in winter . Not in the hot hot summer :)))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.