عمیق‌ترین حفره‌هایی که توسط انسان در پوسته زمین حفر شده‌اند

 • توسط علیرضا مجیدی
 • ۱۳ خرداد ۱۳۹۳
 • ۵ دیدگاه

در دوران جنگ سرد، رقابت بین شوروی و آمریکا در همه عرصه‌ها وجود داشت. بیشتر ماها از رقابت‌های فضایی بین این دو مطلع هستیم، اما جالب است بدانید که در زمینه حفر حفرات بسیار عمیق در پوسته زمین هم بین این دو رقابتی در گرفته بود.

تا سال ۱۹۷۹، عمیق‌ترین حرفه زمین را آمریکایی‌ها در واشیتا کانتی در اکلهاما حفر کرده بودند، ژرفای این حفره ۹۵۳۸ متر بود.

اما از سال ۱۹۷۰ شوروی‌ها پروژه حفره کولا Kola را در منطقه Kola Peninsula آغاز کردند. آنها توانستند در سال ۱۹۸۳ رکورد آمریکایی‌ها را بشکنند و به ژرفای ۱۲ هزار متری زمین برسند.

6-3-2014 8-01-28 PM

6-3-2014 8-00-46 PM

تا سال ۱۹۸۴، آنها ۶۶ متر دیگر هم نفوذ کردند، اما یک ریزش باعث شد که کار متوقف شود و بعدا مجددا از عمق ۷ هزار متری شروع شود. در سال ۱۹۸۹، کارگران و مهندسان به عمق ۱۲۲۶۲ متری رسیدند. هدف نهایی این بود که تا سال ۱۹۹۳، به عمق ۱۵ هزار متری برسند. اما مشکل تکنیکی عمده‌ای که پیش آمد دمای عمق زمین بود که بیش از پیشبینی قبلی دانشمندان بود. در این عمق مته‌ها با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد مواجه شدند، در صورتی که برآورد اولیه دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد بود.

به همین خاطر و نیز به خاطر اینکه پشبینی می‌شد در عمق ۱۵ هزار متری، دما به ۳۰۰ درجه برسد، پروژه ادامه پیدا نکرد. به علاوه از نظر بودجه‌ هم کارکنان در مضیقه قرار گرفته بودند.

در طی این پروژه دانشمندان تقریبا یک سوم پوسته خارجی زمین نفوذ کردند. این پروژه دستاوردهای علمی زیادی م داشت، مثل همان برآورد دمای عمق زمین یا تعیین ترکیب شیمیای پوسته زمین.

در اواخر سال ۲۰۰۵، محل پروژه کلا تعطیل شد و تجهیزات آن انتقال یافتند و همه چیزی که فعلا از آن حفره باقی ماندن است، این دریچه فلزی چند اینچی است که روی حفره را پوشانیده است.

6-3-2014 8-01-12 PM

6-3-2014 8-00-57 PM

به مدت دو دهه، حفره کولا، عمیق‌ترین حفره صناعی بود، اما در سال ۲۰۰۸، متعاقب حفاری‌های نفتی در میدان نفتی شاهین قطر، بشر به عمق ۱۲۲۸۹ متری و در سال ۲۰۱۱ به عمق ۱۲۳۴۵ متری هم رسید.

نظرات

 1. ممنون از این مطلب جالب
  جسارتا peninsula یعنی شبه جزیره و kola peninsula یعنی شبه جزیره کولا.

 2. خیلی جالبه
  اگه اون درپوش رو برداری با یه گودال به چندین کیلومتری زمین مواجه میشی
  اجازه نمیدن درش باز بشه ؟

 3. این آمریکا و روسیه هم سر هر چیز رقابت میکنن فقط مسابقه پفک خوری شرکت نکردن

 4. یه جایی خوندم این منطقه از سیبری که زمین حفر شده به جایی رسیدن که صدای هزاران انسان وجود داشته و صدای ضبط شده فوق العاده وحشتناک بوده و اولین بار یه خبرنگار فنلاندی در سال ۱۹۹۰ افشا می کنه که اون محیط حفر شده درواقع ورودی جهنم بوده !! حتما در این باره تحقیق کنید

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.