نگاهی به اولین تصاویر ارسالی مریخ‌نورد «پشتکار» ناسا: از سنگ‌های با حفره‌های زیاد تا سطحی مشابه زمین خودمان

با ثبت و ارسال اولین عکس‌ها از سطح مریخ، موجی از واکنش‌ها و اظهارنظرها و البته طنزها به راه افتاده است

0

ناسا پس از فرود موفق مریخ‌نورد «پشتکار» یا «پِرسیویرَنس»، مجموعه‌ای از اولین عکس‌های جذاب ثبت شده با آن را منتشر کرد. 

این عکس‌ها به سرعت در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار و دست به دست شدن هستند و کاربران درباره آن‌ها اظهارنظر می‌کنند. همزمان شاهد موجی از ویدئوهای طنز و خنده‌دار پیرامون این تصاویر هستیم.

یکی از اولین عکس‌هایی که ناسا منتشر کرده ست؛ لحظه فرود این مریخ‌نورد توسط یک بالگرد موشکی (Skycrane) روی سطح سیاره سرخ است(عکس اصلی این مطلب). دانشمندان صدها فیلم و تصویر از این رویداد تهیه کردند و انتظار می‌رود در روزهای آینده به تدریج منتشر شوند.

مریخ‌نورد Perseverance در اندازه یک خودروی SUV ساعت ۳:۵۵ دقیقه بعدازظهر روز پنج‌شنبه به وقت محلی در دهانه Jezero مریخ فرود آمد. سفر این مریخ‌نورد بیش از هفت ماه از زمین تا مریخ طول کشید و یک هفت دقیقه پر استرس را در جو گرم مریخ به سر برد که در نهایت توانست سالم از آن بیرون بیاید.

سنگ‌های مریخی با سوراخ‌های زیاد

یک جت‌پک به نام Skycrane این مریخ‌نورد  را روی سطح سیاره سرخ به زمین نشاند. طول کابل‌های استفاده شده توسط این جت‌پک برای نشاندن مریخ‌نورد «پشتکار» ۶۶ فوت بود. از روند فرود و تماس با سطح این مریخ‌نورد هم عکاسی شده است. پس از فرود، این مریخ‌نورد شروع به ثبت عکس‌هایی از سطح مریخ کرده و به تدریج آن‌ها را برای زمین فرستاد.

در یک عکس که چرخ‌های جلو مریخ‌نورد «پشتکار» هم مشخص است؛ سنگ‌های پر از حفره و سوراخ ریخته شده روی سطح مریخ را می‌بینیم که باعث تعجب و پرسش‌های زیادی از سوی دانشمندان شده است.

کیتی مورگان؛ معاون این پروژه و یکی از دانشمندان مرتبط با مریخ‌شناسی درباره این سنگ‌های مریخی می‌گوید: «بسته به اینکه منشا این سنگ‌ها چیست؛ سوراخ‌ها می‌توانند معانی مختلفی داشته باشند.» می‌توانند منافذ آتشفشانی باشند و در گذشته گازها از آن‌ها خارج شدند. به این سنگ‌ها «vesicles» گفته می‌شود. همین‌طور، اگر آن‌ها سنگ‌های رسوبی باشند؛ سوراخ‌ها می‌توانند توسط یک مایع درست شده باشند.

مورگان می‌گوید: «ما باید ابزارهای خود را بیرون بیاوریم و با جزئیات دقیق‌تری به این بافت‌ها نگاه کنیم تا واقعا بتوانیم تشخیص دهیم چه نوع سنگی هستند و چرا به این شکل درآمدند.»

یکی از این ابزارها SuperCam نام دارد و که از بالای سر مریخ‌نورد بیرون زده و شبیه به سر ربات Perseverance خواهد بود. ابزار SuperCam سنگ‌های مریخی را هدف قرار داده و با پرتو لیزر سعی می‌کنند آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنند.

ناسا تصویر دیگری از مریخ‌نورد «پشتکار» روز جمعه منتشر کرد که توسط یک ماهواره در حال چرخش به دور سیاره مریخ به نام Mars Reconnaissance Orbiter گرفته شده است و باز لحظاتی پیش از لمس مریخ توسط «پشتکار» را نشان می‌دهد.

آدام استلتزنر، مهندس ارشد Perseverance، مجموعه تصاویر ارسال توسط این مریخ‌نورد را یادآور اولین عکس‌های نمادین از سفر به ماه در دهه ۶۰ یا اولین تصاویر سیاره زحل دانست.

منبع ورج
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.