اولین تصویر ارسالی کاوشگر چینی Tianwen-1 از سیاره مریخ

چین سومین کشور دنیا از نظر دسترسی به سطح مریخ است

0

کاوشگر چینی Tianwen-1 در حال نزدیک شدن به پایان سفر خود به سیاره مریخ است. اکنون، این کاوشگر تنها ۱.۱ میلیون کیلومتر دورتر از این سیاره است و توانسته اولین عکس خود از مریخ را به زمین ارسال کند

اداره ملی فضایی چین جمعه گذشته آخرین اخبار درباره کاوشگر Tianwen-1 را منتشر کرد که همراه با اولین تصویر گرفته شده از سیاره سرخ بود. این تصویر، یک عکس سیاه و سفید فوری است که توسط Tianwen-1 و از فاصله ۲.۲ میلیون کیلومتری با آن گرفته شده است.

اگرچه در این تصویر خبری از رنگ قرمز نمادین سیاره سرخ نیست ولی هنوز باعث جلت توجه و نگاه‌های خیره به مریخ می‌شود. گاردین اشاره می‌کند که شما هنوز می‌توانید دهانه‌های Schiaparelli و دره‌های Valles Marineris را در سطح مریخ مشاهده کنید.

کاوشگر Tianwen-1 پس از پرتاب به فضا در جولای گذشته، اکنون ۱۹۷ روز است که دارد به سفر خود به سوی سیاره مریخ ادامه می‌دهد و فاصله‌اش با زمین به ۴۶۵ میلیون کیلومتر رسیده است.

پیش‌بینی می‌شود روز دهم فوریه این کاوشگر وارد مدار مریخ شود. قرار است پیش از عزیمت به زمین، Tianwen-1 چندین دور اطراف مریخ بچرخد. این کاوشگر به کپسول‌های مداری و فرود مجهز است. باز هم برنامه‌ریزی شده است در ماه می روی یکی از سطح‌های بزرگ سیاره مریخ موسوم به Utopia Planitia بنشیند.

هدف از پرتاب کاوشگر Tianwen-1 به مریخ، تهیه نقشه‌هایی از معدن‌های سطح کره مریخ و جست‌وجو برای ذخایر آبی است.

سایر ماموریت‌های مریخی در این ماه

کاوشگر Tianwen-1 یکی از سه ماموریتی است که در ماه مارس روی سیاره مریخ فرود می‌آید. سفینه فضایی Amal/Hope امارت یک روز زودتر از Tianwen-1 و در ۹ فوریه وارد مدار مریخ می‌شود.

مریخ‌نورد Perseverance ناسا هم قرار است روز ۱۸ فوریه در دهانه Jezero Crater مریخ فرود بیاید. ناسا در این ماموریت جاه‌طلبانه می‌خواهد نمونه‌هایی از سطح سیاره سرخ را جمع‌آوری و برای بررسی بیشتر به زمین بیاورد.

اگر کاوشگر Tianwen-1 با موفقیت روی سطح مریخ فرود بیاید؛ چین سومین کشوری است که توانسته پا به روی سطح مریخ بگذارد. ایالات متحده و روسیه (شوروی سابق) تنها کشورهایی هستند که تا کنون کاوشگر و فضاپیما به مریخ گسیل کردند و در ماموریت‌های خود موفق بودند.

منبع kotaku
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.