سهم اپل از بازار گوشی‌های سازمانی رو به کاهش است، ولی هنوز با اختلاف زیادی از اندروید جلوتر می‌باشد

2

Enterprise-apps

شرکت Good Technology‌ ابزارها و برنامه‌هایی می‌سازد که به کمک آن می‌توان گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها را در فضای کسب‌وکار و سازمان‌ها بکار گرفت. خدمات این شرکت در بیش از ۵ هزار سازمان در بیش از ۱۸۰ کشور جهان استفاده می‌شود. هم‌اکنون این شرکت آماری منتشر کرده که نشان می‌دهد در گوشی‌هایی که با نرم‌افزار این شرکت در جهان فعال می‌شوند، هر سیستم‌عامل چه سهمی دارد. این آمار برای چهارماهه دوم سال ۲۰۱۴ منتشرشده است. با مقایسهٔ آن نسبت به چهارماهه اول سال متوجه روند تغییر استفادهٔ سازمان‌ها، ادارات و شرکت‌ها از گوشی‌های مختلف می‌شویم. البته در این آمار گوشی‌های BlackBerry جایگاهی ندارند و فقط دستگاه‌های اندروید، ویندوز فون و iOS باهم مقایسه می‌شوند. چون نرم‌افزار سازمانی Good فقط برای این دستگاه‌ها عرضه‌شده و BlackBerry سرویس‌های سازمانی مخصوص خودش را دارد.

شاید آنچه بیشتر از همه در این نمودار خودنمایی می‌کند، آمار استفاده از ویندوز فون است. ویندوز به‌عنوان یک سیستم‌عامل سازمانی همه‌فن‌حریف، بی‌رقیب می‌باشد. ولی ویندوز فون بهرهٔ چندانی از این برتری نبرده است. مایکروسافت گوشی‌هایش را تحت عنوان «محصولی برای فضای کسب‌وکار» معرفی می‌کند ولی ظاهراً مشتریان بهای چندانی به این عنوان نمی‌دهند چون تنها ۱ درصد از گوشی‌هایی که در چهارماهه دوم سال ۲۰۱۴ با نرم‌افزار Good Technology‌ فعال‌شده‌اند، دارای سیستم‌عامل ویندوز فون هستند. ویندوز فون پنج دورهٔ چهارماهه را با همین سهم طی کرده و هیچ پیشرفتی از خود نشان نمی‌دهد.

os

فعلاً برندهٔ این مسابقه اپل است که ۶۷ درصد از دستگاه‌های فعال‌شده به آن اختصاص دارد. ۵۱ درصد از این سهم مربوط به آیفون و مابقی مربوط به آیپد است. البته نسبت به چهارماههٔ اول، ۵ درصد از سهم اپل کاهش‌یافته و به اندروید اضافه‌شده است. روند افزایشی اندروید در فضای کسب‌وکار زنگ خطری است برای اپل که هم‌اکنون در جایگاه اول قرار دارد. اپل چندی پیش از همکاری با IBM برای فروش محصولاتش به همراه نرم‌افزارهای سازمانی خبر داد. شاید این همکاری به‌منظور مقابله با پیشرفت اندروید در این بازار باشد.

smartphone-tablet

در رقابت بین اندروید و iOS در فضای کسب‌وکار، آیپد جایگاه به‌مراتب بالاتری نسبت به آیفون دارد. آیپد ۹۰ درصد تبلت‌های فعال‌شده با نرم‌افزار سازمانی Good Technology را تشکیل می‌دهد. تبلت‌های اندروید نیز ۱۰ درصد سهم دارند.

tablet

فعال‌سازی برنامه‌ی سازمانی Good Technology در چهارماههٔ اخیر ۲۰ درصد نسبت به چهارماههٔ قبلی بیشتر بوده است. این آمار نشان می‌دهد سازمان‌ها، شرکت‌ها و اداراتی که پیش‌ازاین فقط با رایانه‌ها کار می‌کردند، اکنون برای امورات کاری و سازمانی به گوشی‌های هوشمند روی آورده‌اند.

منبع


   
2 نظرات
  1. نصیر می گوید

    سلام آقای دکتر. من می‌خوام از تبلتی که قراره بخرم بیشتر استفاده‌ی کتابخوانی بکنم و پی‌پی‌آی‌ش برام مهمّه. و همچنین می‌خوام که از اپ‌های معمول هم به خوبی بتونم استفاده کنم. شما تا قیمت یک و پونصد چه تبلتی رو پیشنهاد می‌کنید؟

  2. فرشاد می گوید

    کاش امنیت و کیفیت اینقدر که برای اپل در آی او اس مهمه، برای گوگل در اندروید هم مهم بود. دوتا از چیزهایی که اگر اندروید داشت این فاصله انقدر زیاد نبود!

    پ.ن: اوکی دوستان میدونم! امنیت حتا در آی او اس هم اونقد بالا نیست. ولی به هر حال خیلی خوبه که هروقت خواستیم بتونیم دسترسی به وایرلس یا گالری رو برای یک اپ مشکوک ببندیم. چیزی که اندروید از اون بی‌نصیبه!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.