پرسه‌زنی‌های ولی‌عهد عربستان در سیلیکون‌ولی به اپل پارک و ملاقات با تیم کوک رسید

5

دو هفته‌ای است که محمد بن سلمان؛ ولی‌عهد و مرد اول این روزهای کشور عربستان در ایالات متحده به سر می‌برد.

وی ابتدا به دیدار مقامات سیاسی کشور امریکا رفت ولی بعد به سراغ مدیران و چهره‌های بانفوذ دنیای فناوری رفته و یکی پس از دیگری با آن‌ها ملاقات و قرارهای همکاری امضا می‌کند.

این شاهزاده عربستان تا کنون با جف بزوس، بیل گیتس، ساندرای پیچای، روبرت مرداک و تیم کوک ملاقات کرده و احتمالا به سراغ ایلان ماسک و دیگران هم خواهد رفت.

محمد بن سلمان دیروز در اپل پارک ملاقاتی با تیم کوک، مدیرعامل اپل و برخی از مدیران ارشد این شرکت داشت و درباره توسعه همکاری‌ها با محوریت چندین موضوع از جمله توسعه اپلیکیشن، آموزش و غیره صحبت کردند.

چند ماه پیش، خبری منتشر شد مبنی بر افزایش سطح همکاری‌های شرکت اپل با دولت عربستان سعودی و باز کردن مجوز نمایندگی رسمی محصولات اپل در این کشور.

شاید محور یکی از صحبت‌های تیم کوک با هیئت عربستانی در ملاقات دیروز، همین موضوع بوده باشد. متاسفانه متن و جزییات صحبت‌های رد و بدل شده میان شاهزاده عربستان و مدیرعامل تیم کوک در رسانه‌های امریکایی منعکس نشده است و دقیقا نمی‌دانیم که درباره چه موضوعاتی صحبت کردند.

اهداف احتمالی این ملاقات

اما سایت ۹to5mac می‌گوید در این ملاقات، درباره پرژوه‌های مشترکی مانند توسعه اپلیکیشن و برنامه‌نویسی در خاک کشور عربستان سعودی، تغییر و بهبود برنامه‌های درسی دانش‌آموزان و دانش‌جویان عربستانی، ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان سعودی که مایل به تحصیل و کار در مجموعه اپل هستند و غیره صحبت شده است.

حدود دو هفته پیش، اپل رویدادی را با محوریت آموزش و فناوری‌های نوین ویژه مدارس و دانشگاه‌ها برگزار کرد و اکنون به نظر می‌رسد می‌خواهد گام‌های عملی برای ورود به بحث آموزش در کشورهایی مانند عربستان سعودی داشته باشد.

تیم عربستانی از بخش‌های مختلف اپل پارک بازدید کردند و با برخی از محصولات اپل در حوزه سلامتی، بازاریابی، آموزش و برنامه‌های کاربردی مبتنی بر صوت آشنا شدند. از جمله مکان‌هایی که در اپل پارک مورد بازدید قرار گرفت، سالن تئاتر استیو جابز بود.

محمد بن سلمان در این سالن با پیشرفت‌های صوتی اپل آشنا شد و قدرت واقعی دستیار صوتی سیری این شرکت را آزمود.

بی‌شک یکی از اهداف این شاهزاده در ملاقات با مدیران بانفوذ سیلیکون‌ولی، ترغیب آن‌ها به سرمایه‌گذاری و فعالیت در خاک عربستان است. این کشور در چند ماه اخیر، چندین پروژه بزرگ فناوری مانند ساخت شهر هوشمندی در دل بیابان‌های حد فاصل عربستان با اردن را کلید زده و احتمالا محمد بن سلمان از این شرکت‌ها دعوت به همکاری می‌کند.

همین‌طور؛ خود کشور عربستان هم مشغول سرمایه‌گذاری‌هایی در شرکت‌های بزرگ فناوری دنیا است. چند وقت پیش، این کشور طی قراردادی حدود ۳.۵ میلیارد دلار در شرکت اوبر سرمایه‌گذاری کرد.

کاهش وابستگی به نفت، توسعه فناوری‌های دیجیتالی و ایجاد اشتغال و آموزش در این حوزه می‌توانند از دیگر اهداف این ملاقات‌ها باشند.

منبع: + و +

 
5 نظرات
 1. بهمن می گوید

  اوناهم پول دارن ماهم داریم اوناهم استفاده میکنن ماهم استفاده میکنیم . (…)

 2. علی می گوید

  یه وطن پرست که میخواد کشورش همگام با دنیا پیش بره. کاش (…)

  1. بردیا می گوید

   پادشاهها و شاهزاده هایی که یه عمر خونه مردمشون رو کردن تو شیشه و همچنان هم ادامه میدن شدن وطن پرست. احسنت. احسنت.

 3. سین می گوید

  چقدر این ولیعهد عربستان خوبه .موفق باشه .

 4. safilo می گوید

  بستگی داره منظورت از خون تو شیشه کردن چی باشه و چی رو ببینی و چی مد نظرت باشه دوست محترم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.