تیم کوک: برخی از شرکت‌های موفق دره سیلیکون دارند شما را می‌فروشند!

4

گویا رقابت شرکت‌های بزرگ دره سیلیکون برای استفاده از اطلاعات شخصی کاربران با هدف جذب مشتری و تبلیغات موثر به یک جنگ علنی مبدل شده است. پس از اینکه خبرهایی مبنی بر افتتاح چندین آزمایشگاه هوش مصنوعی برای جمع‌آوری و پایش خودکار حجم عظیمی از اطلاعات شخصی کاربران از جمله عکس‌، فیلم‌ و متن توسط شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک و گوگل منتشر و با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد، حالا نوبت تیم کوک، مدیرعامل اپل است که این شرکت‌ها را متهم به فروش کاربران و کسب درآمد از طریق روش‌های نامشروع کند.

تیم کوک در یک سخنرانی ویدیوکنفرانسی برای مرکز اطلاعات حریم خصوصی الکترونیکی واشنگن‌دی‌سی به شدت از برخی شرکت‌های ساکن در دره سیلیکون که از اطلاعات شخصی کاربران استفاده می‌کنند، انتقاد کرد و نشان داد از این وضعیت خوشحال نیست. وی اعتقاد دارد از چندین جبهه برعلیه حریم خصوصی‌مان حمله شده است. به طور خاص، برخی از شرکت‌های موفق دره سیلیکون کسب‌وکار خود را روی لالایی خواندن برای کاربران بنا کردند تا با خوشحالی و رضایت خودشان از اطلاعات شخصی‌شان استفاده کنند. آن‌ها از هر ترفند و حیله‌ای برای کسب درآمد از مشتریان استفاده می‌کنند که این خوب نیست و شرکت اپل ابداً دوست ندارد مانند این نوع شرکت‌ها باشد.

TimCook

مدیرعامل اپل به صراحت از شرکت خاصی صحبت نمی‌کند اما به وضوح مشخص است دارد درباره شرکت‌هایی مانند گوگل، فیس‌بوک و توییتر صحبت می‌کند که دست به جمع‌آوری و پایش اطلاعات با هدف تبلیغات موثرتر می‌زنند. کوک اشاره‌ای هم به سرویس‌های رایگان روی وب (مانند جی‌میل) و رابطه آن‌ها با سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران دارد و می‌گوید این سرویس‌های به اصطلاح رایگان وبی برای رضای خدا ایمیل، تاریخچه جست‌وجوها، عکس‌های خانوادگی و اطلاعات دیگر را استخراج و به شرکت‌های تبلیغاتی نمی‌دهند. روزی فرا خواهد رسید که کاربران متوجه شوند چه اتفاقی افتاده است و چگونه از اعتماد و اطلاعات آن‌ها استفاده می‌شود. تیم کوک در این سخنرانی به سراغ دولت‌ها هم می‌رود و از سیستم‌های درب پشتی (Backdoor) جاسازشده در دستگاه‌های کاربران انتقاد می‌کند. مثالی می‌زند و می‌گوید وقتی شما برای پلیس کلید خانه‌تان را زیر فرش قایم می‌کنید، احتمال اینکه دزد هم ازش استفاده کند، وجود دارد.

مدیرعامل اپل در حالی اسلحه را به سوی آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی شرکت‌هایی مانند گوگل و فیس‌بوک برای استخراج و پایش خودکار اطلاعاتی مانند عکس و فیلم نشانه رفته است که اخبار و اطلاعات زیادی درباره نقض حریم خصوصی و سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات این شرکت منتشر شده است. البته، اپل به گونه‌ای دیگر از این اطلاعات شخصی استفاده می‌کند: دست یافتن به تجربه‌های کاربری و علاقه‌مندی‌های آن‌ها برای طراحی‌های بهتر محصولاتش. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند اپل طراحی‌های منحصربه‌فردش را از مانیتورینگ نحوه استفاده کاربران از محصولات قبلی‌اش به دست می‌آورد. حتا زمزمه‌هایی درباره همکاری این شرکت با دولت روی سرویس‌های مشخصی وجود دارد. شاید اپل این نوع استفاده از اطلاعات شخصی کاربران را مصداق حریم خصوصی نمی‌داند و به نفع خودشان تفسیر می‌کند. به همین خاطر، صحبت‌های تیم کوک درباره نقض حریم خصوصی و سوءاستفاده از اطلاعات برای رسانه‌ها جذاب و قابل تامل است و خبر از یک جنگ علنی میان قدرت‌های دره سیلیکون روی حریم خصوصی کاربران می‌دهد.

منبع: + و +

   
4 نظرات
 1. mehdi می گوید

  نقض حریم خصوصی تاکنون بار ها و بارها از سوی افراد و سازمانهای مختلف مطرح شده اما سندی مبنی بر صحت این ادعاها ارائه نشده است.منظور از سوء استفاده دقیقا چیست؟آیا خود اپل نمی تواند دست به چنین کاری بزند؟و صدها سوال دیگر که کماکان بی جواب مانده….

 2. tohid می گوید

  الکی مثلا اپل نمیفروشه

 3. علی می گوید

  فرق بین iAd اپل با تبلیغاتی که گوگل از روی علاقه مندی ها نشون میده چیه؟ از هر دو شون که میشه opt out شد.

 4. بانک اطلاعات ساختمان می گوید

  خب راست می گه به نظرم دیگه واقعا دارند زیاده روی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.