سخنرانی لئوناردو دی‌کاپریو در نشست سازمان ملل: تاریخ را بسازید یا بدنام شوید!

فرانک مجیدی: صبح سه‌شنبه، لئوناردو دی کاپریو در مجمع عمومی سازمان ملل با موضوع آب و هوا سخنرانی کرد و به رهبران جهان اهمیت موضوع را چنین یادآوری نمود: «بزرگ‌ترین چالشی که در طول حیات‌مان در این سیاره تجربه می کنیم.» او اخیراً از سوی بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل، به‌عنوان سفیر صلح این سازمان انتخاب شده‌است و از دی‌کاپریو، با عنوان «صدایی تازه برای حمایت از آب و هوا» نام برده. در این پست، متن سخنرانی دی‌کاپریو را با هم می‌بینیم.

متشکرم جناب دبیرکل، عالی‌جنابان، خانم‌ها و آقایان و همین‌طور مهمانان عالی‌رتبه. باعث افتخار من است که امروز این‌جا حضور دارم، در برابر شما نه به‌عنوان یک متخصص، که در مقام شهروندی نگران ایستاده‌ام. یکی از ۴۰۰هزار نفری که روز یکشنبه در نیویورک راهپیمایی کرد و یکی از میلیاردها نفری که می‌خواهد اوضاع بحرانی آب و هوای‌مان، حل شود.

به عنوان یک بازیگر، وانمود به داشتن یک زندگی کرده‌ام. نقش‌هایی را بازی می‌کنم که معمولاً بایستی مشکلات ساختگی را حل کند. گمان می‌کنم بشریت به مسئله‌ی آب و هوا به‌ شیوه‌ای یکسان می‌نگرد: مثل این‌که اگر این وضع تخیلی باشد ، در سیاره‌ی فردی دیگر رخ دهد، اگر تغییرات آب و هوایی واقعی نباشد می‌توان به گونه‌ای رفع‌ش نمود.

اما من فکر می کنم ما حتماً بهتر از این‌ها آگاه هستیم. هر هفته، شاهد مسائل تازه و غیر قابل تردید در این مورد هستیم. حتی تغییرات پرشتاب آب و هوا این‌جا هم وجود دارد. می‌دانیم که خشکسالی‌ها در حال تشدید شدن هستند، اقیانوس‌های‌مان دارند گرم می‌شوند تغییرات آب و هوایی شدید شده‌اند، دما افزایش یافته، ورقه‌های یخی قسمت غربی قطب جنوب و گرینلند با سرعتی بی‌سابقه، سریع‌تر از آن‌چه که تخمین‌های علمی مشخص کرده‌اند، در حال ذوب شدن هستند. هیچ‌یک از این اتفاقات لفاظی یا ادعایی از روی جنون نیست. این یک حقیقت است. جامعه‌ی علمی این را می‌داند، صنعت و دولت‌ها این را می‌دانند، حتی ارتش آمریکا هم این را می‌داند، فرمانده‌ی نیروی دریایی آمریکا در اقیانوس آرام، دریاسالار «ساموئل لاک‌لیر»، اخیراً گفته‌است: تغییرات آب و هوایی، تنها تهدید امنیتی برای ماست.

دوستان من! این گروه، شاید بیش از هر گردهمایی در تاریخ بشر، هم‌اکنون به انجام وظیفه‌ای دشوار نیازمند است. شما می‌توانید تاریخ را بسازید یا در آن به بدنامی یاد شوید.

9-27-2014 8-33-23 AM

به‌وضوح، موضوع فقط این نیست که به مردم بگوییم که لامپ‌های خانه‌شان را عوض کنند یا اتومبیل‌های دوگانه‌سوز خریداری نمایند. فاجعه بیش از انتخاب‌های فردی رشد کرده‌است. حالا این موضوع صنعت ما و دولت‌های سرتاسر جهان است که عملکردی گسترده و قاطعانه انجام دهند. من یک دانشمند نیستم، اما نیازی هم نیست که باشم. چرا که جامعه‌ی علمی جهان سخن گفته‌است و به ما آگاهی بخشیده‌است. اگر با هم وارد عمل نشویم، قطعاً هلاک خواهیم شد. حالا، نوبت عمل ماست!

بایستی برای انتشار سوخت‌های کربنی محدودیتی قائل شویم و یارانه‌های دولتی را از کارخانه‌هایی با سوخت‌های زغال‌سنگ ، گاز و نفت حذف نماییم. باید انتقال مجانی آلاینده‌های صنعتی را که به نام اقتصاد بازار آزاد صورت می گیرد، متوقف سازیم. آن‌ها لایق مالیاتی که می‌پردازیم، نیستند، بلکه مستحق بررسی شدن هستند. اقتصاد، با نابودی اکوسیستم ما، خودبخود از بین می‌رود!

خبر خوب این است که انرژی‌های قابل بازیابی نه تنها قابل دست‌یابی هستند، بلکه سیاست اقتصادی خوبی محسوب می‌شوند.تحقیقات نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۵۰ انرژی پاک و قابل بازیابی نیاز تمامی تکنولوژی موجود را تأمین خواهد کرد و ایجاد میلیون‌ها شغل جدید می‌نماید. این‌ها، سخنان حزبی نیست، بلکه حرف‌هایی انسانی است. هوا و آب پاکیزه و محیز قابل زیست، از پایه‌ای‌ترین حقوق انسانی هستند. حل این معضل، تنها یک درخواست سیاسی نیست. این یک دستورالعمل اخلاقی است. مسلماً، این هراس‌آور است.

9-27-2014 8-34-07 AM

ما تنها یک سیاره داریم! نوع بشر بایستی در مقیاسی گسترده برای ویرانی خودخواسته‌ی خانه‌ی همگی ما، پاسخگو باشد. محافظت از حیات آینده‌ی ما در این سیاره بستگی به تکامل آگاهانه‌ی گونه‌ی ما دارد. اکنون فوری‌ترین زمان و این، فوری‌ترین پیام است.

نمایندگان گران‌قدر، رهبران جهان! من وانمود به داشتن یک زندگی کرده‌ام، اما شما وانمود نمی‌کنید! مردم روز یکشنبه در سرتاسر جهان صدای‌شان را بلند کردند که شنیده‌شود و این حرکت متوقف نخواهد شد. و حالا، نوبت شماست، که پاسخگوی بزرگترین چالشی باشید که در زمان حیات ما در این سیاره رخ خواهد داد… که آن زمان، هم‌اکنون است. از شما می‌خواهم که با شجاعت و صداقت با آن روبرو شوید. متشکرم!

منبع

نظرات

 1. بنظرم برد پیت شایستگی بیشتری برای این جایگاه داشت. با توجه به اینکه قبلن به طور عملی ثابت هم کرده. ولی این کار حرکت بسیار عالی‌ای بود و قابل ستایش (:

 2. آخرین دغدغه کشور ما مسائل زیست محیطی و میراث فرهنگیه
  آقای دی کاپریو روی صحبتشون با ما نبوده احتمالا

 3. دکاپریو عجوبه هست، واقعا از دیدن فیلماش لذت میبرم ،مخصوصا نقش کوتاه اما خیره کننده فیلم جانگو، ( آن‌ها لایق مالیاتی که می‌پردازیم، نیستند )

 4. قطعا ربطی به ما نداره متاسفانه. مسائل کوتاه مدت و پیش افتاده چنان هنوز مسئله مهمی برای ما محسوب میشه که امکان برای چنین برنامه ریزی هایی محال به نظر میرسه. البته تو همون مسائل اولیه چنان با هم اختلاف نظر داریم که اصلا پیش نمریم هر چند سال دوباره از نو بازبینی میشه و روز از نو….

 5. دوست عزیز مترجم
  در میان صحبتهای لئوناردو، واژه ی This body به معنای «یک بدن» نیست! بادی میتواند معنی هیئت و انجمن هم بدهد.

 6. واقعا حرکت جالبی بود که برای تنها چیز مشترک بین انسانها ی جهان یعنی کره زمین همچین حرکتی تو سازمان ملل شکل بگیره .. جای تقدیر داره از بانی این کار منتقلین این سخنرانی و خصوصا از کسانی که برای به انجام رسیدن این هدف از امروز آستین بالا می زنند .. که امیدوارم ایران ازپیشتازانش باشه اما من به نوبه خود از امروز استفاده از نایلون فریزر و هرچی که بازیافتش طولانی مدت هست رو محدود خواهم کرد.. خانم مجیدی مثل همیشه خدا قوت دستتون درد نکنه ..

 7. سلام خدمت شما.
  مشکل تغییرات جوی روز به روز بر دامنه ش افزوده میشه و دولت ها هم هیچ کاری نمی کنن.نمی دونم چرا؟

  ازتون اجازه می خوام که این مطلب رو در مجله الکترونیکی خودمون که اول ابان ماه منتشر میشه بازتاب بدم.اجازه می دید؟

  تشکر از شما

 8. شبیه داعشی ها شده!

 9. Go Vegan!
  بخوریم امّا نکشیم.

 10. یه مساله ای توی حاشیه،
  What do you do for living ?
  یعنی چه طوری / با انجام چه کاری امورات زندگی تو میگذرانی ؟

  I pretend for a living.
  من با بازیگری امورات می گذرانم،
  But you do not.
  در حالی که شما نه.

  البته لازم نیست این کامنت رو تایید کنید، من فقط خواستم تنها مصرف کنند نباشم.

 11. لازم نیست به خاطر آب و هوا بمیریم. به لطف دولت مردان شما و تحریم های دارویی و انسانی قرون وسطی شما،به لطف موشک های اشتباهی شما که به هواپیمای مسافربری ما میخوره، به لطف رویای آمریکایی شما که بارها در فیلمهاتون شنیدم، به لطف انحصاری که در تمام علوم سطح بالا برای خودتون قائلید، به لطف داعش و فتنه ای که به راه انداختین و وانمود میکنین که دارین باهاش مبارزه میکنین و به خاطر خیلی از الطاف و نوازش های دیگه ای که سالیان مردم جای جای دنیا رو نوازش کرده و هر عقل سلیم و چشم بینایی اونها رو درک کرده، نیازی به نگرانی در مورد تغییرات جوی نیست، چون قبلش بار ها و بارها مردیم.
  بله آقای دی کاپریو شما سفیر صلح هستید همونطور که همکارتون و هموطنتون خانم جولی بودن و من هم باور میکنم که شما سفیر صلح هستید و هر روز ده ها تن از مردم خاورمیانه از تغییرات آب و هوایی میمیرن،کودکانی که بزرگ نشدند تا تغییرات آب و هوایی که گفتید رو ببینند و کودکانی که فرصت نکردند متولد شوند به لطف این تغییرات آب و هوایی، باور کنید باورتان میکنم، باور کنید…
  از دوستان عذر میخوام که نتونستم از بازی های خوب دیکاپریو و فیلمهاش و زیبایی این سخنرانی مسئولانه و وجدان های نگران محیط زیست و سفیر صلح امریکایی و … تعریف کنم، چون وقتی این حرف ها رو از زبان یه آمریکایی میشنوم مو به تنم سیخ میشه که چطور آدم میتونه اینقدر کور باشه و اینقدر بی وجدان که این حرفهای عامه فریبانه رو برای بزک وجهه امریکاییش به زبان بیاره…

  • یکجانبه نگری افرادی مثل شما واقعا جالب توجه است. شما که دم از کور بودن دیگران می زنی چطور فقط بخش از واقعیات رو می بینی؟ واقعا فکر می کنی وضعیت فلاکت بار امروز ما و بسیاری دیگر از مردمان کشورهای عقب افتاده مسئولیتش تنها متوجه آمریکا و کشورهای غربی است؟ یکم مطالعه درباره تاریخ ایران و جهان (البته از منابع موثق و غیر جهت دار) بکنی می فهمی که کشورهای دیگری هم در شرایط به مراتب بدتر از ما بودن ولی با فهم و درک حاکمان و مردمانشون و تلاش و کوشش زیاد الان به جایگاه رفیعی رسیدن. بهتره دیگه دست از دشمن سازی و دشمن بازی بردارید و در دام کسانی که سالهاست با این دشم سازیهاشون افرادی مثل شما رو فریفتن تا راحت تر به کام دلشون برسن نیوفتید.

   • سلام
    والا من با حسین بیشتر موافقم!
    اصلا هدف حضور چنین شخصی چیه؟!قراره رو کیا تاثیر بزاره؟!روی رهبران و نمایندگان جهان!!
    دشمن تراشی نیست بلکم دشمن شناسیس.
    البته که عامل عقب افتاده بودن هر کشوری خودش هست.

   • “”شرایط به مراتب بدتر از ما بودن ولی با فهم و درک حاکمان و مردمانشون و تلاش و کوشش زیاد الان به جایگاه رفیعی رسیدن. بهتره دیگه دست از دشمن سازی و دشمن بازی بردارید و در دام کسانی که سالهاست با این دشم سازیهاشون افرادی مثل شما رو فریفتن تا راحت تر به کام دلشون برسن نیوفتید.””
    شما هم فریفته هستین ومیخواین عصاکش کوری دیگر شین!
    اگه تاریخ خونده بودید و فقط مدعی خوندنش نبودید میفهمیدید که دشمن و دوست واقعی کیا هستن

 12. کیت وینسلت باید صحبت می کرد، تاثیر گذاریش بیشتر بود.

  خدایا آخرو عاقبت ما رو به خیر کن با این سفرای صلح

 13. کاری ندارم به حرفاش، دارم عکسش رو نگاه میکنم و فکر میکنم این دیکاپریو نامرد چرا سنش بالا نمیره؟؟ سنش رو حذف کنی، عمون بچه‌ی تو فیلمای Catch me و خلاصه اون سالها هست!! انگار از اواسط دهه‌ی ۹۰ صورتش قفل شده و بزرگ نمیشه!‌:)))

 14. عالی بود. هرچند که اکثر نمایندگان حاضر در جلسه، کاری با این حرفها ندارند.!

 15. من هم از دى کاپریو خوشم می یاد او در عمل هم نشون داده نسبت به مساىل زىست محىطى حساسه چند وقت پىش هفت ونىم ملىون دلار براى تحقىقات در مورد سالم سازى اقىانوس ها اهدا کرد

 16. در پاراگراف آخر میگه: من برای گذران زندگی وانمود میکنم (نقش بازی میکنم).

  به گمانم ترجمه ای که شما نوشتید اشتباهه.

 17. بر حسب قولی که داده بودیم :(این پست شما در مجله اومده)

  شماره اول مجله زمین سبز – ماهنامه تخصصی تغذیه طبیعی و وگنیسم – آبان ماه ۱۳۹۳
  شما می توانید از یکی از لینکهای زیر استفاده کرده و مجله را دانلود نمائید :

  لینک دانلود اول :

  http://honarkadeh21.persiangig.com/greenearth/greenearth-Aban1393.pdf/dl

  لینک دانلود دوم :

  https://www.dropbox.com/s/l1v7yco2p9fwg4c/greenearth-Aban1393.pdf?dl=0

  همچنین،مجله در سایت وگان دانلود،آپلود شده و می تونید در اینجا مشاهده کنید :

  http://vegandownload.com/%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%84%d9%88%d8%af-%d8%b1%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%88%d9%84%db%8c%d9%86-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%ac%d9%84%d9%87-%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b3%d8%a8

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.