مارک زاکربرگ در مقر سازمان ملل: اتصال تمام جهان به اینترنت اساسی‌ترین چالش نسل ما است

7

بنیان‌گذار فیس‌بوک طی سخنرانی در مقر سازمان ملل به اهداف و ضرورت‌های دسترسی آزاد به اینترنت در تمام جهان پرداخت و مزیت‌های آن را برشمرد و از جامعه جهانی خواست تا سال ۲۰۲۰ تمام جهان متصل به اینترنت باشد. مارک زاکربرگ که با بنیاد Bono برای دسترسی به جهان متصل ۲۰۲۰ همکاری می‌کند؛ در این سخنرانی خود گفت: «من باور دارم دسترسی به اینترنت برای دستیابی به اهدافی عمومی برای تمام بشریت ضروری است. امروز بیش از نیمی از مردم این سیاره به اینترنت دسترسی ندارند.»

 زاکربرگ که در کنفرانس توسعه پایدار سازمان ملل شرکت کرده بود، ضمن خواندن بیانیه موسوم به Connectivity Declaration از جامعه جهانی خواست اقداماتی جدی برای دسترسی به اینترنت در تمام جهان انجام دهند. بیانیه Connectivity Declaration علاوه بر زاکربرگ امضاءکننده‌گان دیگری مانند ملیندا و بیل گیتس، جیمی ویلز از موسسان ویکی‌پدیا و دیگر افراد سرشناس و تاثیرگذار دنیای فناوری داشت. به گزارش نشریه پی‌سی مگزین هفت فرد بسیار شاخص دنیای فناوری این بیانیه را امضا کردند.

480089-zuckerberg-and-bono

موسس بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی دنیا در سازمان ملل به استفاده‌های بسیار مهم و ضروری اینترنت در سراسر جهان برای تمام ملل اشاره می‌کند و مثال‌هایی از کشاورزان آفریقایی می‌زند که با استفاده از گوشی‌های موبایل خود به اینترنت وصل می‌شوند تا قیمت و موجودی محصولات‌شان را بدانند. همین‌طور، زنان امریکای جنوبی از تلفن همراه برای دریافت اطلاعات مربوط به مبارزه با بیماری‌ها و سلامتی خود و فرزندان‌شان استفاده می‌کنند. حتا پناهندگان اروپایی از تلفن همراه و اینترنت برای ارتباط با خانواده‌هایشان استفاده می‌کنند. به اعتقاد او یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش‌رو برای توسعه اینترنت، بردن آن به مناطقی است که برق وجود ندارد. او می‌گوید در برخی روستاهای آفریقایی از هر ده نفر نه نفر برق ندارند. اینجا است که دولت‌ها نباید تفاوت قائل شوند و طرح‌ها و برنامه‌هایی برای برق‌رسانی به تمام نقاط دنیا داشته باشند. به همین خاطر از برنامه‌های استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر حمایت می‌کنیم.

به اعتقاد زاکربرگ یک لایک یا یک توییت نمی‌تواند به مقابله با تانک و گلوله برود ولی وقتی تمام مردم جهان به اینترنت دسترسی داشته باشند، می‌توان جامعه‌ای جهانی با درک مشخص و مشترکی از موضوع‌های عمومی داشت. وی که کمپین تلاش برای دسترسی به اینترنت خود را رسماً آغاز کرده است؛ در دیدار با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان قول داد تلاش خود را از فیس‌بوک شروع کند و علاوه بر مقابله با نژادپرستی و نفرت‌افکنی سعی کند برای پناهندگان سوری دسترسی به اینترنت فراهم کند. قبلاً زاکربرگ و فیس‌بوک بارها متهم به نژادپرستی و نقض بی‌طرفی در اینترنت شده است. البته؛ پیش از این هم چند ماه پیش شاهد برخی طرح‌ها و فعالیت‌های فیس‌بوک روی دسترسی به اینترنت برای مناطق آفریقایی بودیم.

طبق گزارش تازه سازمان ملل درباره دسترسی به اینترنت و باندپهن، نزدیک به ۵۷ درصد از جهان یعنی حدود چهار میلیارد نفر از جمیعت کل جهان هنوز به اینترنت دسترسی ندارند. در کشورهای توسعه یافته فقط ۳۵ درصد از کل جمعیت به اینترنت دسترسی دارند.

منبع: + و +


 
7 نظرات
 1. وحید می گوید

  همه ما ادای روشنفکراو فقط درمیاریم ؟!!!!!!!!!!!!!
  نمیدونم توی سایت تکنولوژیک و پزشکی و سینما چه چیزی گفته میشه که حرفی که میزنید حتما یکی باید تایید کنه تا دیگران بتونن بخونن.
  این توهین به مخاطبه و نه چیز دیگه ای.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   دشنام ، کامنت‌های مستهجن، کامنت‌های بدون ارتباط با متن، کامنت‌های دارای محتوای سیاسی بدون ارتباط به متن اصلی پست که طبق قوانین داخلی، صاحب سایت، مسئولیت انتشار آنها را دارد. در این شرایط قطعا حق ماست که نظارت بر کامنت‌ها داشته باشیم.

   1. وحید می گوید

    پاسختون منطقی نیست .
    اینهمه سایت هست مثل همین سایت که اتفاقا رنکینگ بالاتری هم دارند و ارسال نظر نیاز به تایید نداره .
    اینکه شما میگویید شاید از ۱۰۰ تا کامنت یک کامنت مشکل داشته باشد !

    1. مهدی می گوید

     دوست عزیز به نظر منم باید نظارت بشه وگرنه نظرات سایت میشه یه اسپمکده پر از تبلیغات و کامنت های بعضا سخیف

    2. علی می گوید

     همون یک کامنت مشکل دار میتونه دردسرهای زیادی رو برای مدیر سایت ایجاد کنه!
     بعضی وقت ها همین کامنت های دردسرساز، ممکنه یک هفته مدیرسایت رو برای خروج سایت از فیل.تر.ینگ یک هفته از کار و زندگی بیاندازد. تازه یک هفته حداقلش هست.
     البته اگر حداقل دردسر رو فیل.تر.ینگ در نظر بگیریم وگرنه دردسرهای بیشتری هم می تونه در انتظار مدیر سایت بیچاره باشه!

 2. بهزاد می گوید

  در پاراگراف اخر کشورهای در حال توسعه درسته نه توسعه یافته

 3. فروش دیزل ژنراتور می گوید

  اینترنت از نان شب واجب تره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.