بازدید از فقر در جوار هتل لوکس

6

هتل زنجیره‌ای Emoya Luxury Hotel & Spa در شهر بلوفونتین آفریقای جنوبی دست به کار عجیبی زده است، این هتل برای جهانگردهایی ثروتمندی که در آن اقامت می‌کنند، شرایط روستاهای فقیر کشور را در کنار هتل بازسازی کرده است. به این ترتیب جهانگردها می‌توانند با یکی از جنبه‌های پنهان این کشور هم، بدون اینکه پاهایشان گِلی شود، آشنا شوند.

دهکده‌ای که بازسازی شده متشکل از ۱۲ کلبه از چوب و حلبی است.

10-15-2014 9-14-51 AM

هر شب اقامت در یکی از این کلبه‌ها ۸۰ دلار برای جهانگردها هزینه در بر دارد که معادل نیمی از درآمد متوسط ماهانه یک شهروند آفریقای جنوبی است.

ایده کلی این بوده که جهانگردها طعم فقر با در آفریقای جنوبی بچشند. اما خب، چطور می‌شود انتظار داشت در یک دهکده بازسازی شده در محوظه هتل که برق و اینترنت و دستشویی و حمام و سایز امکانات را دارد، واقعا فقر را درک کرد.

10-15-2014 9-14-37 AM

خلاصه اینکه واکنش به این ابتکار هتل، متفاوت بوده است و بعضی‌ها منتقد آن هستند.

منبع

 
6 نظرات
 1. سیامک حجازی می گوید

  یکی از منتقدها من هستم 🙂
  هر چند از یک جهت به خاطر متفاوت بودن ایده می توان این کار هتل را تحسین کرد ولی:
  این ایده در واقع نوعی تفریح برای ثروتمندان هست و اگه نگیم با این هدف ایجاد شده باید بگیم نتیجه اش این خواهد بود. فقر که فقط دیوارهایی از حلبی نیست؟ اتفاقا من هرچه به این تصویر نگاه می کنم یه جور نظم و پاکیزگی در اون می بینم. مشخص هست که مسئولین هتل مجبور بوده اند یک حدی از نظم و پاکیزگی رو اونجا ایجاد کنن.
  کسانی که توی این بخش از هتل اقامت می کنن هرگز طعم استرس آینده فرزندانشون رو نخواهند چشید. در این مکان ممکنه راحتی جسمی شان کمی به خطر بیافته ولی راحتی خیال و روح شان هیچوقت در خطر نخواهد بود و چیزی که فقیر رو عذاب میده اینه.
  خشونت، بهداشت کم، خرد شدن، از دست دادن فرزند، آدم ربایی، کم ارزش شدن جان انسان ها، … و بدتر از همه، کمبود امکانات و ابزارهای آموزشی.
  اینجا ثروتمندان فقط ژست همدردی با فقرا را خواهند گرفت.

 2. سیامک حجازی می گوید

  سعی کردم توی منبع اصلی هم کامنت بزارم. ممنون از مطلب خوبتان.

 3. بهداد می گوید

  “بدون اینکه پاهایشان گِلی شود.”
  این جمله خود گویای دنیای سرمایه داری است 🙂

 4. ashkan می گوید

  ایده خوبیه ولی بیشتر بدرد ریاکارها میخوره

 5. mina می گوید

  عجب فکری کردند، واقعا نابغه اند
  از موقعیت فقرا و فقر استفاده کردند تا برای خودشون پول دربیارند… باید بررسی بشه پولی که از اجاره این خونه ها به جیب سرمایه داری می ره بیشتره یا کمکی که به علت این چشیدن فقر به فقرا می شه … اونوقت می شه قضاوت کرد که این کار خوبه یا نه…
  ممنون

 6. اصغر می گوید

  “یک ثروتمند باید نابغه باشد تا بفهمد فقر چیست”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.