خانه کوچک ۲۵ متر مربعی لوکس، فراهم‌کننده آسایش ۴ نفر – مقایسه‌اش با هتل کپسولی تازه تهیه شده در ایران

0

کمبود فضاها، هتل‌های گران، خانه‌های با متراژ بالا که کمتر کسی توان خرید یا حتی اجاره آنها را دارد …

اینها مشکلاتی هستند که نه‌تنها در ایران، بلکه در همه شهرهای بزرگ دنیا مشاهده می‌شود. گرچه در ایران شتاب گرانی مدتهاست که لجام‌گسیخته شده و کنترلی بر آن متصور نیست و شاید کمتر نمونه فرنگی داشته باشد.

اما یک مسئله قدیمی، همیشه فضاهای تلف‌شده و به اصطلاح رایج «پرتی» خانه‌هاست. خانه‌های نو یا قدیمی زیادی وجود دارند که تا یک چهارم فضایشان، فضای تلف‌شده و غیرمفید است.

حالا تصور کنید که با فناوری جدید و با ظاهر ملهم از معماری مدرن و حتی شبیه به اقامتگاه‌های مداری فضانوردان، بخواهند یک خانه کوچک کسولی بسازند که بتواند آسایش ۴ نفر را فراهم کند.

این کاری است که شرکت سنگاپوری Nestron به خوبی از عهده ان برآمده و در این پست به عنوان نمونه‌ای از معماری داخلی خوب می‌خواهیم از آن یاد کنیم.

این خانه تنها ۲۵ متر مربع مساحت دارد! در عکس‌های می‌بینید که علیرغم کوچکی، فضای نشیمن، آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی و حتی یک مینی‌بار در آن پیشبینی شده است.

نسبت به آپارتمان‌های مشابه، در این طراحی ۱۵ درصد بیشتر از فضاها استفاده شده است.

برای اینکه احساس خفگی و دلمردگی به ساکنان آن دست ندهد، خانه سقف شفافی دارد که اجازه می‌دهد آسمان را ببینند و به این ترتیب فضای خانه بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

این خانه هوشمند است و دستیار هوش مصنوعی‌ای دارد که از طریق آن می‌توان با لوازم داخل آن ارتباط هوشمند برقرار کرد و آنها را با هم هماهنگ کرد.

هزینه سفارش این خانه مینیاتوری ۵۲ هزار دلار است.

سازندگان سعی کرده‌اند که این خانه، خانه‌ای سبز و دوست‌دار محیط زیست باشد و بتوان از آن در همه آب‌ و هوای متغیر استفاده کرد.

این شرکت عملا از سال ۲۰۱۳ کار خود را شروع کرد. در این زمان مؤسسان شرکت به گینه نو رفتند تا برای فقرا منازل اقتصادی بسازند. اما آغاز کار رسمی شرکت از ۴ سال بعد شروع شد.

در ایران هم به تازگی توجه به خانه‌های کوچک و هتل‌های کپسولی شروع شده است. هرچند که نخستین نمونه هتل کپسولی در ایران ظاهرا فقط فضایی است برای خواب و نه اقامت واقعی و معلوم نیست که چرا یک مسافر باید خواب در این هتل کپسولی را به خواب در چادر مسافرتی ترجیح بدهد!

پرواضح است که شاید مقایسه هتل کپسولی با خانه‌های مینیاتوری صحیح نباشد. اما اگر هتل‌های کپسولی واقعا می‌خواهند واقعا تحول کوچکی در گردشگری فراهم کنند باید متناسب با نیازها و فرهنگ ما طراحی شوند.

از سوی دیگر دانش ما در مورد طراحی خانه‌های کوچک با فناوری‌های جدید باید توسعه یابد. دیگر با معماری سابق و حتی مبلمان‌های حجیم ناکارآمد قبلی، نمی‌شود در شرایط جدید، برای توده مردم مسکن فراهم کرد، دست‌کم در بحران اقتصادی کنونی.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.