می‌خواهید سالم بمانید و بیشتر عمر کنید؟ هر روز ۶ ساعت بخورید و ۱۸ ساعت روزه باشید!

0

خودداری از خوردن غذا برای ۱۶ الی ۱۸ ساعت در روز می‌تواند برای درمان انواع بیماری‌ها مفید باشد و به سلامتی بیشتر انسان کمک کند. حتی اگر مجبور باشید آموزش ببینید که چگونه گرسنگی را تحمل و پشت سر بگذارید.

بررسی تحقیقات گذشته انجام شده روی حیوانات و انسان‌ها در نشریه پزشکی The New England نشان می‌دهد روزه‌داری متناوب می‌تواند کاهش فشار خون و وزن را به همراه داشته؛ به بهبود طول عمر کمک کند.

این گزارش به نوعی تبدیل به نقشه راه پزشکان برای تجویز روزه‌داری به بیماران چاق، سرطانی، دیابتی و قلبی و عروقی شده است.

نویسنده این گزارش، مارک ماتسون (Mark Mattson)، استاد علوم اعصاب دانشگاه جان هاپکینز، به نوع نکته مهم اشاره می‌کند: تغذیه محدود روزانه (خوردن در یک بازه ۶ الی ۸ ساعته و بعد روزه‌داری در بازه‌ای ۱۶ الی ۱۸ ساعته) و روزه‌داری متناوب (مثلا گرفتن دو روز روزه در طول هفته که دریافت کالری را به ۵۰۰ کالری محدود می‌کنند).

طبق بررسی‌های انجام شده در ایالات متحده، تقریبا اکثر امریکایی‌ها به طور متناوب روزه‌داری نمی‌کنند و عادت به خوردن سه وعده دارند. از سوی دیگر، پزشکان هم اصرار و تاکید زیادی به رژیم غذایی روزه‌داری ندارند چون مردم کمتر از این شیوه استقبال می‌کنند.

اما تحقیقات جدید انجام شده به پزشکان توصیه می‌کند بیماران خود را به روزه‌داری متناوب دستور و بعد به طور آرامی دوره‌های روزه‌داری را افزایش دهند.

چگونه کار می‌کند؟

روزه‌داری متناوب در بزرگ‌سالان می‌تواند به کاهش وزن منجر شود. پروفسور متسون می‌گوید این روش روزه‌داری می‌تواند سیستم متابولیک بدن را تغییر دهد. در اثر تغییر متابولیک بدن، سلول‌ها سعی می‌کنند انرژی مورد نیاز خود را از چربی‌ها تامین و آن‌ها را بسوزانند تا به انرژی تبدیل شود.

در حقیقت، بدن از وضعیت «ذخیره چربی» به وضعیت «سوختن چربی» سوئیچ می‌کند.

مزایای روزه‌داری متناوب

یافته‌های جدید روی انسان‌ها و حیوانات نشان می‌دهد روزه‌داری متناوب موجب افزایش طول عمر می‌شود. افرادی که چند روز در هفته بازه‌ای ۱۶ الی ۱۸ ساعته را از خوردن خودداری می‌کنند؛ قلب سالم‌تری داشته و به زندگی طولانی‌تری حرکت می‌کنند.

همچنین، این شیوه خوردن باعث بهبهود مقاومت بدن نسبت به انسولین می‌شود که در تثبیت سطح قند خون موثر است. در تحقیقی کوچک در سال ۲۰۱۸، سه مرد دارای بیماری دیابت نوع ۲ که به دیابت بزرگ‌سالی هم شناخته می‌شود؛ توانستند تزریق انسولین را کنار بگذارند؛ وقتی که موفق به کاهش وزن با روزه‌داری شدند.

یکی از همکاران پروفسور متسون هم در تحقیق دیگری ثابت کرده است سوئیچ بدن از «ذخیره چربی» به «مصرف چربی» می‌تواند به بهینه‌سازی عملکرد مغز و عصب‌ها کمک کند که منجر به طول عمر بیشتر در اثر سازگاری بهتر می‌شود. این افراد استرس کمتری تحمل کرده و زندگی بهتری دارند.

در سال ۲۰۰۹ هم تحقیق دیگری انجام شده که نشان می‌دهد افراد مسنی که رژیم غذایی کم کالری‌تری دارند و روزه‌داری کردند؛ در مقایسه با دو گروه دیگر از حافظه بهتری برخوردار بوده و حتی عملکرد بدنی آن‌ها بهبود یافته است.

مردهای سالم و میان‌سالی که۱۶ ساعت روزه‌داری کنند؛ ضمن اینکه چربی‌های اضافی را می‌سوزانند؛ با دو هفته ورزش کردن می‌توانند ماهیچه‌هایی قوی داشته باشند.

محدودیت‌ها

استاد متسون تاکید دارد که نمی‌توان به همه گروه‌های جامعه گفت ۱۶ الی ۱۸ ساعت در روز چیزی نخورند و روزه باشند.

هنوز به طور دقیقی تاثیرات، مزایا و معایب این روش جدید برای افراد و گروه‌های مختلف بررسی نشده است و با قاطعیت نمی‌توان درباره‌اش اظهارنظر کرد. حتما باید مردم زیر نظر پزشک خود اقدام به روزه‌داری کنند و شاید برای برخی از گروه‌ها اصلا مفید نباشد.

در برخی افراد روزه‌داری می‌تواند به پرخوری منجر شود. پروفسور متسون می‌گوید نرسیدن انرژی به مغز باعث آزادسازی هورمون‌های اشتهاآور در هیپوتالاموس می‌شود که باعث افزایش اشتها و پرخوری می‌شود.

این استان برجسته علوم اعصاب دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید معمولا گرسنگی در روزهای اول شایع بوده ولی پس از دو هفته یا یک ماه به عادت بدن و مغز تبدیل خواهد شد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.