مهندس گوگل رکورد پرش با چتر نجات «فلیکس بومگارتنر» را شکست!

14

ما تصور نمی‌کردیم که رکورد فلیکس بومگارتنر حالا حالاها شکسته شود، اما روز جمعه «الن اوستس» -یکی از مدیران شرکت گوگل- موفق شد یک فرود باورنکردنی انجام بدهد.

10-26-2014 10-58-48 AM

اوستس 57 ساله، نخست با بالنی هلیومی، ظرف دو ساعت با سرعت نزدیک به پانصد متر در دقیقه به ارتفاع 40 کیلومتری صعود کرد.

10-26-2014 10-30-10 AM

10-26-2014 10-57-52 AM

10-26-2014 10-56-46 AM

10-26-2014 10-31-38 AM

10-26-2014 10-33-47 AM

او لباسی ویژه به تن کرده بود که دارای سامانه محافظت از حیات بود.

سپس مرجله سقوط شروع شد و اوستس در ظرف 15 دقیقه به زمین بازگشت.

10-26-2014 10-32-26 AM

او در گفتگویی اظهار کرد که:

«بسیار زیبا بود. می‌توانستم تاریکی فضا و لایه‌های جو را که پیش از این ندیده بودم، ببینم.»

اوستس بعد از تکمیل صعود با ابزار انفجاری ویژه‌ای از بالن جدا شد و با سرعت 1322 کیلومتر در ساعت، معادل 1.23 ماخ، به سمت زمین سقوط آزاد کرد.

سرعت فرود او آنقدر زیباد بود که صدایش توسط کسانی که روی زمین بودند، در آن حوالی بودند، شنیده شد.

چهار دقیقه و نیم قبل از برخورد به سطح زمین، او چتر نجات اصلی‌اش را گشود و 112 کیلومتر دورتر از جایی که سفر را آغاز کرده بود، فرود آمد.

10-26-2014 10-32-55 AM

مدیر گوگل از ارتفاع 41419 متری سقوط آزاد را شروع کرد، در حالی که در 14 اکتبر سال 2012 فلیکس بومگارتنر از ارتفاع 39045 متری سقوط کرد.

به این ترتیب او رکورد مرتفع‌ترین پرس با چتر دنیا را شکسته است (اما رکورد سریع‌ترین پرش با چتر همچنان در دست بومگاتنر است، چرا که او با سرعتی 1342 کیلوکتر در ساعت سقوط کرده بود. به علاوه رکورد بیشترین مدت زمان سقوط آزاد، هنوز در دست جوزف کیتینگر است.)

چیز دیگری که کار اوستس را برجسته می‌کند، این است که او از کپسول پیچیده‌ای که بومگارتنر از آن استفاده کرده بود و میلیون‌ها دلار هزینه‌اش شده بود، استفاده نکرد.

10-26-2014 10-50-23 AM

اوستس کار روی پروژه چاه‌طلبانه‌اش را از سه سال پیش یه یاری گروه کوچکی از مهندسان متخصص در طراحی لباس‌های فضایی، سیستم‌های حفاظت از حیات، چترنجات و بالن شروع کرده بود.

10-26-2014 10-57-09 AM

او در هنگام فرود، یک دوربین GoPro برای ثبت ویدئوی فرودش به همراه داشت.

آقای اوستس در «سیلیکون ولی» به هیجان‌طلبی مشهور است و به علاوه جت شخصی دوموتوره خودش را هم دارد.

جالب است بدانید که اوستس هیچ کمکی از شرکت گوگل را در این پروژه علیرغم تمایل خود شرکت، قبول نکرد، چون دوست نداشت، از پروژه‌اش استفاده تبلیغاتی شود!

آقای اوستش در خانواده‌ای در ایالت اورلاندوی آمریکا در دهه 1960 و 1970 بزرگ شد که عاشق فضا و پروازهای فضایی بودند. خانواده او برای تماشای پروازهای فضایی به صورت مرتب به پایگاه فضایی «کپی کاناورال» که آن زمان «کپپ کندی» نامیده می‌شد، می‌رفتند.

اوستس از سال 2002 به گوگل پیوسته است، او البته مهارت او خود را به یک‌باره به دست نیاورده است و در واقع یک خلبان و چترباز بازنشسته هم بوده است.

10-26-2014 10-34-15 AM

برخلاف انتظار و تصور ما، در لایه‌های بالایی جو، دما به جای اینکه کاهش پیدا کند، افزایش پیدا می‌کند و به همین خاطر لباس ویژه آقای اوستس باید سیستم‌هایی برای جلوگیری از گرما می‌داشت، به علاوه او باید با به حداقل رساندن حرکات فیزیکی‌اش از ایجاد هرگونه دمای اضافی جلوگیری می‌کرد، طوری که حتی برای روشن کرد میکروفن رادیویی‌اش، دست خود را به سمت‌اش نمی‌برد! به جای آن او با تکان دادن ناچیز پایش، از طریق دوربینی که روی لباس‌اش نصب شده بود، با افرادی که روی زمین بودند، ارتباط برقرار می‌کرد.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های قدیمی از کلاس‌های تایپ دهه 1950 تا 1970 – زمانی که تایپ یک مهارت پایه بود و چه بسا با…

در تاریخ آموزش آمریکا، در یک برهه دبیرستان‌های آمریکا برای آموزش یک مهارت ضروری برای ورود به دنیای مدرن تجهیز شدند: تایپ کردن. ظهور کلاس‌های تایپ در دبیرستان‌های ایالات متحده، فصلی جذاب در تاریخی آموزش بود.شروع  آموزش تایپ را می‌توان در…

پرتره‌های بیماران از بیمارستان روان‌پزشکی بدنامی در بریتانیا در قرن نوزدهم

‌ این عکس‌ها چهره بیمارانی را نشان میدهد که در بیمارستان سلطنتی بیتلم در لندن - که یکی از بدنام‌ترین بیمارستان روانپزشکی بریتانیا در قرن نوزدهم به شمار می‌رفت- تحت درمان قرار گرفتند.عکاسی به نام هنری هیرینگ از تعداد زیادی از بیماران…

عکس‌های قدیمی از یخ‌فروش‌های آمریکایی

یخ‌فروش‌ها در دوران قدیم اهمیت زیادی داشتند. قبل از رواج یخچال‌های مدرن، زندگی بدون آنها مختل می‌شد.عکس‌های این نوشته نگاهی اجمالی به دوران گذشته می‌اندازند، زمانی که صدای یخ‌فروش‌ها و شکستن بلوک‌های یخی در خیابان‌ها طنین‌انداز می‌شد.…

تصاویر طبقه‌بندی شدن پنتاگون البته «تخیلی» و حاصل میدجرنی از بازیابی یوفوها و برنامه‌ مهندسی معکوس…

بشقاب پرنده مخفف عبارت Unidentified Flying Object است. به هر شیء یا پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در آسمان مشاهده شود و به راحتی قابل شناسایی یا توضیح نباشد. بشقاب پرنده‌ها اغلب با ادعا‌های مربوط به فضاپیما‌های فرازمینی مرتبط هستند، اما می‌توان…

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /
14 نظرات
 1. شهاب الدین می گوید

  آفرین. این‌ها با این کارهاشون روحیه آدم رو بالا می‌برند.

 2. امید می گوید

  آنچه می نویسم ربطی به پریدن اوستس ندارد. به سبک زندگی شخصی ، خانوادگی و اجتماعی و همچنین موفقیت نامبرده و داشتن پول برای سلامتی و کسب تجربه های ناب اشاره کرد.
  در یک کلام : در آخرین عکس نگاه دندانهای ایشون کنید. 57 سال دارند.

  1. ز.م. می گوید

   واقعا تفاوت سبک زندگی ها خیلی جالبه. در ایران متاسفانه هر کی کمی پولدار میشه، زمین و ماشین میخره! یا سفرهایی با هدف صرفا پاساژگردی و…!
   اما در جوامع دیگه فرق داره ماجرا.

 3. حمیدرضا مژده می گوید

  دما در بالای جو واقعا گرمه؟ یا این گرما بخاطر اسطحکاک ناشی از سقوط هست؟ (همونی که فضا پیماها باهاش درگیرن)؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   در لایه‌هایی از جو به صورت متناقض گرمای بیشتری داریم که این البته به این کعنی نیست که به صورت خطی هر چه بالاتر برین دما بیشتر می‌شه.

  2. هایزنبرگ می گوید

   دوست عزیز “اصطکاک” درسته نه “اسطحکاک”!!! اگر در املای یک کلمه شک دارید قبل از نوشتنش با یک جستجوی ساده در گوگل شکل درستش رو پیدا کنین.
   دکتر جان جسارتا “کعنی” هم اشتباه هست “یعنی” درسته!
   با سپاس

   1. مجید می گوید

    گرانقدر اون “کعنی”، “یعنی” نیست، “معنی” هست.
    گاهی اوقات اشتباه تایپی رخ میده، بخصوص وقتی با گوشی جواب میدیم و سریع “ارسال” می کنیم.

    1. هایزنبرگ می گوید

     بله دوست عزیز یعن” نبود “معنی” بود. هایزنبرگ هم گاهی اشتباه می کنه.

     1. شرودینگر! می گوید

      اولا تو که اعتقاد داری هایزنبرگ هم اشتباه میکنه چرا بیخودی به دیگران گیر می دی؟
      ثانیا هایزنبرگ اشتباه نمیکنه یا حداقل کم اشتباه میکنه.
      شما اشتباه کردی. خود شما.

   2. ز.م. می گوید

    البته در ابتدا واژه استحکاک بوده (حکّ در باب استفعال) که بعدها تغییر فرم داده!
    مثل همیشه ممنون از مطالب خیلی خوب

 4. پدرام می گوید

  بازاریابی که ردبول برای پرش فیلیکس کرد جوری بود که من وقتی پرش رو مستقیم میدیدم فکر میکردم دارم یه قسمت از تاریخ رو تماشا میکنم . در حالی که اون پرش واقعا یه کمپین تبلیغاتی فوقالعاده موفق بود. از اون همه هزینه ی اضافی برای ساخت اون کپسول حامل (که میبینید اینجا به سادگی بدون کپسول کار انجام شده) تا اون همه مقدمه چینی و پخش زنده و هزینه ی ساخت خیلی زیاد. در حالی که الان میبینیم این کار چقدر ساده تر و با هزینه کمتر (البته به نسیت اون) قابل انجام بوده و چقدر ساده ردبول این هایپ رو ایجاد کرده بوده.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   دقیقا. من هم تعجب کردم از خواندن خبر امروز

 5. Yami می گوید

  شهر اورلندو در ایالت فلوریدا درسته
  اسم اون مرکز هم مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال هست. جاتون خالی رفتم دیدم چقدر زیبا و دیدنی بود.

 6. مسعود می گوید

  کلا گوگل عاشق ریسک کردن است، سرمایه گذاری در پروژه های رباتی یا ساخت اندروید رو نگاه کنید!!!
  این هم نمونه انسانیش!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5