قدیمی‌ترین خطوط مسافربری هوایی دنیا

11

چند روز پیش، KLM، سرویس مسافربری هوایی مشهور هلند، 95 سالگی خود را جشن گرفت. KLM در 7 اکبتر سال 1919، کار خود را آغاز کرده است و از آن زمان به جز در دوران جنگ جهانی دوم، بی‌وقفه و حتی بدون تغییر نام، کار خود را پی گرفته است و قدیمی‌ترین خط مسافربری هوایی دنیا محسوب می‌شود.

چنین سابقه طولانی و موفقی، قطعا ارزش جشن گرفتن را دارد.

این خط هوایی در حال حاضر 33 هزار کارمند دارد.

به اسکرین‌شات‌هایی از ویدئوی شورانگیزی که KLM به همین مناسبت ایجاد کرده است، توجه کنید:

10-11-2014 12-54-00 PM

10-11-2014 11-56-09 AM

10-11-2014 11-56-39 AM

10-11-2014 11-57-20 AM

10-11-2014 11-57-46 AM

10-11-2014 11-59-19 AM


توجه داشته باشید که خطوط هوایی متعددی در همان دوران و حتی چند سال زودتر از KLM کار خود را شروع کرده بودند، منتها همه آنها یا کار خود را متوقف کردند یا با خطوط هوایی دیگر ادغام شدند و هیچ کدام نتوانستند به صورت مستقل تا کنون به کار خود ادامه بدهند. (+)

بنابراین اگر به صورت دقیق و تاریخی بخواهیم به قضیه نگاه کنیم، افتخار قدیمی‌ترین خط مسافربری هوایی دنیا از آن یک شرکت آلمانی با نام اختصاری DELAG است. این شرکت در 16 نوامبر سال 1909 کار خود را شروع کرد و البته از کشتی‌های هوایی یا زپلین‌ها برای انتقال مسافران استفاده می‌کرد.

نخستین کشتی هوایی که برای این شرکت ساخته شد، LZ 7 نام داشت و نخستین پرواز خود را در 19 ژوئن سال 1910 انجام داد. این پرواز 24 مسافر را با سرعت 51 کیلومتر در ساعت جابجا کرد. مدتی بعد این کشتی هوایی سقوط کرد، اما خوشبختانه هیچ کدام از سرنشینان آن مجروح نشدند.

10-11-2014 12-31-20 PM

10-11-2014 12-30-55 PM

پروازهای اولیه صرفا درون شهری بود و مسافران با سوار شدن به زپلین، فقط از منظره هوایی لذت می‌بردند، اما با ساخته شدن‌ مدل‌های بعدی، کشتی‌های هوایی مردم را به مقصد فرانکفورت، دوسلدورف و برلین جابجا می‌کردند.

در سال 1914 کمی پیش از شروع جنگ جهانی اول، DELAG کلا توانسته بود بیش از 34 هزار مسافر را در 1588 پرواز جابجا کند و کشتی‌هایی هوایی‌اش بیش از 170 هزار کیلومتر را پیموده بودند.

در سپتامبر سال 1928، مدل LZ 127 ساخته شد که برای جابجایی مسافران بین اروپا و آمریکا طراحی شده بود. در 11 اکتبر سال 1928 نخستین پرواز طولانی بین‌قاره‌ای از مبدأ آلمان شروع شد و در 15 اکتبر در نیوجرسی فرود آمد.

تا سال 1937، همین کشتی هوایی 136 پرواز موفق بین‌قاره‌ای انجام داد.

تا اینکه در سال 1936 کشتی هوایی مشهور هیندنبرگ ساخته شد، متأسفانه این کشتی پس از 36 پرواز موفق در 6 می سال 1937 در نیورجرسی آتش گرفت و فاجعه معروف هیندنبرگ رخ داد.

10-11-2014 12-30-42 PM

ممکن است سفر با این کشتی‌هایی هوایی را خیلی بدوی بدانید، اما نگاهی به این عکس‌ها نشان می‌دهد که مسافران از نظر فضا و سرویس‌های ارائه شده، در رفاه بسیار بودند.

10-11-2014 12-52-30 PM

10-11-2014 12-52-12 PM

10-11-2014 12-51-51 PM

10-11-2014 12-51-34 PM

10-11-2014 12-51-15 PM

10-11-2014 12-50-57 PM

10-11-2014 12-50-33 PM

در سال 1940 فعالیت DELAG متوقف شد.


این خبر را می‌خوانم و در کنار شادی غیر قابل درکی قرار می‌دهم که چند وقت پیش بعد از به زمین نشتن یک ایرباس A380 در فرودگاه امام در خبرگزاری‌های ایران به پا شده بود.

10-11-2014 12-05-08 PM

10-11-2014 12-04-57 PM

گرچه قطعا فرودگاه پذیرای این هواپیما باید دارای توان فنی و شایستگی‌هایی باشد که در هر فرودگاهی مهیا نیست، اما من آن ذوق بی‌حد را درک نکردم، تو گویی که خطوط هوایی ما ناگهان با فرود این هواپیمای مدرن پیشرفت کرده‌اند.

هنگام دیدن ویدئوی تبلیغی KLM آرزو کردم که روزی برسد که ما هم بتوانیم به سابقه و موفقیت خطوط هوایی خود افتخار کنیم و با حسرت به ویدئوهای تبلیغاتی خطوط هوایی کشورهای همسایه نگاه نکنیم.


هما (هواپیمایی ملی ایران) هفتاد ساله است. گروهی از بازرگانان ایرانی در سال ۱۹۴۲، نخستین شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران را با نام ایرانین ایرویز تأسیس نمودند. این شرکت به جابجایی مسافر و بار در مسیرهای داخلی و منطقه‌ای می‌پرداخت و علاوه بر آن یک پرواز هفتگی باری نیز به اروپا انجام می‌داد. ناوگان آن از تعدادی هواپیمای داگلاس دی سی ۳ تشکیل شده بود. بعدها تعدادی هواپیمای دی سی ۴ و ویسکانت نیز به ناوگان ایرانین ایرویز اضافه شد. نخستین هواپیمای استفاده شده داگلاس دی‌سی-۳ بود.

10-11-2014 12-37-12 PM

اولین پرواز هما با هواپیماهای جت در سال ۱۹۶۵ با استفاده از یک فروند بوئینگ ۷۲۷-۱۰۰ در مسیر تهران-بیروت انجام شد. پس از آن شرکت تصمیم به تبدیل تمام ناوگان خود به هواپیماهای جت گرفت. با شروع دهه ۱۹۷۰ عصر طلایی هما نیز آغاز گشت. در سال ۱۹۷۱ تعدادی بوئینگ ۷۳۷-۱۰۰ و در سال ۱۹۷۴ تعدادی بوئینگ ۷۲۷-۲۰۰ وارد ناوگان شرکت شد. همچنین تحویل هواپیماهای گران‌قیمت بوئینگ ۷۴۷ از نوع ۱۰۰ و ۲۰۰ و اس پی از سال ۱۹۷۵ آغاز گشت.

در میانه دهه هفتاد میلادی، هما پروازهای بدون توقف بسیاری را به طور روزانه به قاره اروپا انجام می‌داد، در این دوره هواپیمایی ملی ایران تنها در مسیر تهران-لندن بیش از سی پرواز هفتگی انجام می‌داد. خط هوایی تهران به فرودگاه جان اف کندی نیویورک در سال ۱۹۷۵ با بهره‌گیری از بوئینگ ۷۰۷ و با یک توقف در فرودگاه هیث‌رو لندن آغاز شد. با خرید بوئینگ‌های ۷۴۷ اس پی، هما این هواپیماهای دوربرد را در مسیر تهران-نیویورک به کار گرفت و به این ترتیب طولانی‌ترین خط هوایی بدون توقف جهان را راه‌اندازی کرد.

10-11-2014 11-47-14 AM

در ۸ اکتبر سال ۱۹۷۲ هما قرارداد خرید دو فروند هواپیمای مافوق صوت کنکورد را با کنسرسیوم انگلیسی-فرانسوی آن به امضا رساند. البته این هواپیماها هرگز به ناوگان هما وارد نشدند.

در سال ۱۹۷۸ هما ۶ فروند ایرباس مدل آ-۳۰۰ را برای به کارگیری در مسیرهای محلی از شرکت اروپایی ایرباس خریداری کرد و نخستین بهره بردار هواپیماهای ایرباس در خاورمیانه لقب گرفت. در پایان این سال هما به بیش از ۳۱ مقصد در داخل و خارج از ایران، از پکن و توکیو تا نیویورک به طور روزانه پرواز می‌کرد و در حال راه‌اندازی خطوط هوایی جدیدی به مقصد لس آنجلس و سیدنی بود.

در سال‌های پایانی دهه هفتاد، هواپیمایی ملی ایران به عنوان رو به رشدترین شرکت هواپیمایی جهان شناخته می‌شد و در عین حال یکی از ایمن‌ترین، مدرن‌ترین، و پردرآمدترین شرکت‌های هواپیمایی دنیا نیز به شمار می‌رفت. در سال ۱۹۷۶ هما پس از شرکت استرالیایی کوانتاس ایمن‌ترین شرکت هوایی جهان لقب گرفت. (تا آن زمان، تنها حادثه هما مربوط به سقوط یک فروند داگلاس دی سی ۳ این شرکت در سال ۱۹۵۲ می‌شد.) (+)

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

روش‌های بد نشستن روی صندلی و شیوه نشستن سالم روی صندلی در محیط کار

در موقعیت‌های مختلف یا در هنگام خستگی، روش‌های مختلفی برای نشستن روی صندلی از سوی ما استفاده می‌شود که برای بدن مفید نیستند. برخی از این موارد عبارتند از:خم شدن روی صندلی: وقتی روی صندلی خمیده می‌شوید، ستون فقرات شما به درستی حمایت…

آیا می‌توانید در این عکس شیر کوهی را در حال تعقیب الک (گوزن شمالی) ببینید؟

یک دوربین خودکار راه‌اندازی شده توسط سرویس حیات وحش ایالات متحده، عکس‌هایی از یک شیر کوهی را در حال تعقیب یک گوزن شمالی ثبت کرد. از این عکس‌ها مشخص است که این شکارچی بسیار دشوار است.پس اگر گوزن بزرگ شکار شده باشد و متوجه خطر نشده باشد،…

تصاویر تخیلی از سلبریتی‌ها در حال خواب – اما چرا اصلا می‌خوابیم؟!

خواب یک فرآیند فیزیولوژیک اساسی است که برای عملکرد صحیح بدن و ذهن ما ضروری است. اگرچه هدف دقیق خواب به طور کامل شناخته نشده است، دانشمندان چندین نظریه برای توضیح اینکه چرا ما می‌خوابیم ارائه کرده‌اند.  برخی از دلایل اصلی مهم بودن خواب:…

اگر قرار بود ابرقهرمان‌ها، لباس‌های قرن نوزدهمی می‌پوشیدند

ما عادت کرده‌ایم ابرقهرمان‌ها را در لباس‌های امروز ببینیم و فیلم‌های زیادی هم که بر مبنای کامیک‌بوک‌ها ساخته شده، این تصور را در ذهن ما تشدید کرده‌اند.اما اگر قرار بود همین ابرقهرمان‌ها لباس‌های قرن نوزذهمی می‌پوشیدند، چه می‌شد؟…

اگر در زمان این شخصیت‌های معروف مجله تایم وجود داشت و قرار بود روجلد شماره شخصیت سال شوند!

مجله تایم یک نشریه خبری هفتگی معروف است که طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله سیاست، رویداد‌های جهانی، علم، فناوری، سرگرمی و غیره را پوشش می‌دهد. اولین بار در سال 1923 منتشر شد و از آن زمان به یکی از تأثیرگذارترین و شناخته شده‌ترین مجلات در…

عکس‌های جالبی از ساخت و سازها و اقدامات معماری نافرجام

مجموعه زیر به ظاهر مفرح یا حتی خنده‌دار است اما هر یک گویای نبود نقشه، مغز طراح یا ذهنی است که به صورت ساده کار را در ذهن شبیه‌‌سازی کند.مشابه این جمله مشهور را که عیب برنامه، در حین انجام آن بیرون می‌آید را در عمرمان زیاد شنیده‌ایم و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
11 نظرات
 1. فرزام می گوید

  افسوس…

 2. وصول مطالبات معوق بانکی می گوید

  مرسی از شما . مطلب جالبی بود .

 3. مجتبى می گوید

  خوب و جذاب بود، مخصوصا بخش دوم واقعا عالی بود ممنون.

 4. فت می گوید

  جالب بود 🙂

 5. محمد می گوید

  خیلی جالب بود . ممنون.

 6. مسعود می گوید

  قسمت آخر که مربوط به شرکت هما هست واقعا تامل برانگیزه.
  چرا رو به رشد ترین شرکت هوایی جهان حالا به یکی از بدترین شرکت های هوایی و کهنه تبدیل شده؟!

 7. مهدی می گوید

  به امید روزی که همه به آرزوی که در دل داریم بعد خوندن این مطلب برسیم

 8. محمود می گوید

  شرکت کی ال ام در سال ۱۳۰۸ به بوشهر هم پرواز داشته و حتی بنا به بعضی مدارک قدیمی در زمینه صادرات تنباکو هم فعال بوده در بوشهر. فرودگاه بوشهر تم البته در سال ۱۲۹۸ راه اندازی شده بوده… از اینجا میتونید سوابقش رو ببینید:

  http://booshehr.airport.ir/office/pages/about

 9. نیما می گوید

  حیف این همه سابقه درخشان که روندی عادی بود برای ما به یک آرزو و حسرت تبدیل شده

 10. ایلا می گوید

  عالی بود ولی صد حیف و افسوس

 11. علی می گوید

  چقدر میشد به هواپیمایی همه افتخار کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5