همه ما در عرض یک سال کاملا عوض می‌شویم

27

خب! مسلم است که تا عنوان این پست را می‌خوانید با خودتان فکر می‌کنید که چه حرف نادرستی!

اما منظور ما عوض شدن شخصیت یا ظاهر شما نیست، بلکه عوض شدن اتم‌های بدنتان است!

حدود 60 سال پیش، دکتر پاول سی ابرسُلد مقاله جالبی منتشر کرد، او با استفاده از پژوهش‌های مبتنی بر رادیوایزوتوپ به نتایج جالبی رسیده بود:

– حدود 72 درصد بدن ما را آب تشکیل می‌دهد. (در مردها و زن‌ها و در افراد چاق و لاغر و به تناسب سن این درصد مقداری تفاوت می‌کند.) اما به هر حال جالب است بدانید که ظرف 16 روز، تمام مولکول‌های آب بدن ما تعویض و جابجا می‌شوند.

– اتم‌ها سنگین‌تر مثل کربن و سدیم و پتاسیم، ظرف 8 تا 11 ماه تعویض می‌شوند.

11-25-2014 6-21-09 AM

– حتی کلسیم و فسفر استخوان‌ها هم چیزهایی نیستند که ماهیت ایستا داشته باشند. استخوان یک بافت زنده است و در یک روند رشد و حل شدن سرانجام این اتم‌ها هم کاکلا تعویض می‌شوند.

– هر 4 روز یک بار کل پوشش معده و روده ما عوض می‌شود.

– لثه‌های ما هر دو هفته یک بار عوض می‌شوند.

– هر 4 هفته یک بار، کل سلول‌های پوست ما می‌ریزند و ما در واقع بدون اینکه متوجه شویم پوست تازه‌ای پیدا می‌کنیم.

– کبد ما هر 6 هفته یک بار عوض می‌شود.

11-25-2014 6-14-39 AM

– بافت پوششی عروق خونی هر 6 ماه یک بار عوض می‌شود.

– حتی قلب ما هم هر شش ماه یک بار نو می‌شود.

– به عبارت دیگر، احتمال اینکه ما اتم‌هایی از آدم‌های دیگر داشته باشیم و اتم‌های جدا شده از ما جزئی از تن دیگران شوند، حتمی است.

– هر سال به طور کلی 98 درصد اتم‌های بدن ما عوض می‌شوند. اما این تعویض، مسلما به معنی «دگرگونی» ماهیتی ما نیست!

– جالب‌تر است بدانید که 30 درصد بدن ما اصلا خودی نیست! بله! 30 درصد بدن ما را وزن باکتری‌ها، ویزوس‌ها و انگل‌های تشکیل می‌دهند.

– تعداد باکتری‌هایی که ما در بدن خود داریم، 10 برابر تعداد سلول‌های ما هستند. (البته پیداست که بیشتر ای باکتری‌ها بیماری‌زا نیستند و وارد یک زندگی همزیستی با ما شده‌اند.)

جالب است که این اندیشه قرن‌های پیش از آنکه خبری از دانش رادیوایزوتوپ باشد، در پیشنیان وجود داشته است. در صدر آنها فلاسفه یونانی بودند که در این مورد فکر می‌کردند. آنها به کشتی‌هایی نگاه می‌کردند که از فرط تعمیر و بازسازی، گویی بعد از مدتی کلا عوض می‌شدند، یا نگاهی به رودخانه‌ها می‌انداختند و با خود می‌گفتند این رود مسلما رودی نیست که چند ماه پیش در آن پای می‌نهادیم یا اینکه تجزیه و فساد اجساد را بهانه قرار می‌دادند و از این طریق وارد مباحث فلسفی می‌شدند.

همه چیز بستگی به این دارد که چطور به این مسئله نگاه کنیم، حتی آنهایی که دوست‌دار داستان‌های علمی- تخیلی و تله‌پورت هستند، حتما الان دارند به این فکر می‌کنند که در تله‌پورت به صورت تخیلی قرار است که نسخه‌ای دقیق از همه اتم‌ها ما ضبط شود، ساطع شود و دوباره ساخته شود.

و آدم یاد ترس یا فوبیای دکتر لئونارد مک‌کوی در سریال پیشتازان فضا می‌افتد که هیچ علاقه‌ای به تله‌پورت نداشت، چون نمی‌خواست اتم‌هایش عوض شوند! شاید او خبر نداشت که خواهی نخواهی به صورت طبیعی در هر سال 98 درصد اتم‌های ما عوض می‌شوند.

11-25-2014 6-46-17 AM

این موقع شب، شعر مناسبی به جز این شعر حافظ که به نوعی به این پست ارتباط داشته باشد، یادم نمی‌آید. در ضمن به یاد می‌آورم که سال‌ها پیش تصویرگری جالبی در مورد همین شعر دیده بودم که متأسفانه اینک در اینترنت پیدا نمی‌کنم.

بشنو این نکته که خود را ز غم آزاده کنی

خون خوری گر طلب روزی ننهاده کنی

آخرالامر گل کوزه گران خواهی شد

حالیا فکر سبو کن که پر از باده کنی

گر از آن آدمیانی که بهشتت هوس است

عیش با آدمی ای چند پری زاده کنی

تکیه بر جای بزرگان نتوان زد به گزاف

مگر اسباب بزرگی همه آماده کنی (+)

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس‌های تاریخی را پیش از این در کمتر جایی دیده‌اید

یک سرباز صربستانی در کنار پدرش که برای ملاقات او به خط مقدم نزدیک بلگراد آمده، خوابیده است. سال گرفتن شدن عکس، حدود 1914/1915یک نگهبان مرزی آلمان شرقی در صبحی که دیوار برلین سقوط کرد، گلی را از طریق شکافی در دیوار برلین هدیه می‌دهد،…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد.من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

در مورد این عکس‌ها فقط می‌توانیم بگوییم چیزها به نحو عجیب یا خنده‌داری، سر جای خودشان نیستند!

ما در طول زندگی آدم زیاد دیده‌ایم که سر جای خود نبوده، اما در مورد اشیا، گاهی نبودن آنها در سر جای خودشان یا کاربرد بدیع آنها برای خودش یک طنز و شگفتی می‌شود، در این سری عکس‌های می‌خواهیم تعدادی از این موارد را با هم مرور کنیم:راهی…

نه! ژاپن واقعا شبیه هیچ کشور دیگری نیست – عکس‌هایی که این را ثابت می‌کنند

هر کشوری ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و حکمرانی و اقلیمی متفاوتی از کشور دیگری دارد. اما تفاوت برخی از کشورها با دیگران، چشم‌گیرتر است. ژاپن را یک اقیانوس از دنیاهای دیگر جدا نکرده، اما اگر شما هم این عکس‌ها را با من مرور می‌کنید، می‌بینید که…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
27 نظرات
 1. zs می گوید

  Salam
  Icant read 1pezeshk using feedly anymore.did you change anything specific in your website recently?

 2. emir می گوید

  خیلی جالب بود
  من البته همچین چیزی رو با یک تاریخ بیشتر شنیده بودم…
  یادمه تو مباحث دینی بود (کتاب درسی)؛ به این اشاره داشت بخش اصلی وجود انسانیت همون روح هست و جسم فقط یه وسیلست…

 3. محمود می گوید

  پست بسیار جالبی بود. این موضوع میتون بحث های فلسفی زیادی رو بوجود بیاره. مثلا در روز رستاخیز کدام بدن ما دوباره زنده خواهد شد !؟ با کدام اتم هاش؟
  یا وقتی اتم های تشکیل دهنده بدن ما مرتب عوض میشن، پس این هویت ما از کجاست ؟

  1. ساره می گوید

   یادمه سر کلاس دبیرستان اینو از معلم پرسیدم و گفتن که انسان روح و جسم داره و جسم یه “صورت” داره و یه “ماده”.روز رستاخیر “صورت” جسم مارو هر “ماده” اى میتونه بسازه!و ما باهمین ظاهر برمیگردیم و مهم نیست با چه ماده اى!(نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه.ولى دبیرمون خیلى کاملتر و قشنگ تر و شیرین تر برامون میگفتن!)

 4. داریوش می گوید

  یعنی زودتر از تغییر آواتارمون تو شبکه های اجتماعی خودمون عوض میشیم 🙂

 5. امین می گوید

  از همون جملات اول یاد مستند ریچارد داوکینز افتادم:
  s e.x, death and the meaning of the life
  اگر اشتباه نکنم، قسمت سوم یعنی همون معنای زندگی بود که داوکینز میره پیش مادر پیرش و با هم البوم خاطرات کودکی ریچارد رو ورق میزنن.
  اونجاس که داوکینز میگه خاطراتی که ما از گذشته داریم، با گذشت زمان عوض میشن. خاطرات ما فقط تصاویری از تصاویر گذشته است و هرچی جلوتر بریم این تصویر مبهم تر میشه.
  شاید بشه از این زاویه حافظه رو دید، با عوض شدن هر ساله ی مغز ، اطلاعات هم ذره ذره از بین میرن.

  الان که پست رو میخوندم یه نگاه به زخم شاید ۱۵ ساله ی دستم انداختم. یه زخم کوچیک زیر آرنج که هر پسری ممکنه از دوران دوچرخه سواریش داشته باشه. جالبه به این فکر کنیم که چطور مغز این چروک پوست رو از یاد نمیبره و بعد از ۱۵ سال که پوست تماما عوض شده انا اون تصویر باقی مونده ( البته من فرض رو بر این گذاشتم که مغز شیوه ی تشکیل پوست رو کنترل میکنه ! )

 6. فرشاد می گوید

  ایول! از همون اول همین مصرع شعر توی ذهنم بود. منتها فکر میکردم مال خیامه :-O

 7. ashkan می گوید

  حداقل خوبه از نظر اخلاقی این همه تغییر نمیکنه

  دکتر نمیدونم چرا نمیتونم وارد شم :(هر کاری میکنم میگه صفحه پیدا نشد

 8. Mehrdad می گوید

  پس ترا هر لحظه مرگ و رجعتیست
  مصطفی فرمود دنیا ساعتیست
  فکر ما تیریست از هو در هوا
  در هوا کی پاید آید تا خدا
  هر نفس نو می‌شود دنیا و ما
  بی‌خبر از نو شدن اندر بقا
  عمر همچون جوی نو نو می‌رسد
  مستمری می‌نماید در جسد
  آن ز تیزی مستمر شکل آمده‌ست
  چون شرر کش تیز جنبانی بدست

 9. سمیرا می گوید

  خیلی جالب بود.

 10. محمد جواد پاپی می گوید

  جالبه بدونید که این جمله ی “این تعویض، مسلما به معنی «دگرگونی» ماهیتی ما نیست!” دقیقا وجود روح رو اثبات میکنه که فلسفه ی نسبتا طولانی ولی جالبی داره
  ممنون

  1. علی می گوید

   چطور این قضیه وجود روحو ثابت می کنه؟!
   یکم توضیح بدید شاید دوباره اعتقاد پیدا کردم.

   1. يك می گوید

    لازمه کمی فکر وتحقیق کنی!
    بشینی یه جا که خود به خود ثابت نمیشه!

  2. امین می گوید

   من مدتیه دنبال یه نفر میگردم که وحود روح رو برام اثبات کنه، اگر ممکنه واسه ی من هم یکم توضیح بدین.
   ممنون

 11. amir می گوید

  عوض شدن بافت پوستی کاملا متفاوته با عوض شدن بافت قلبی یا مغزی. تو اولی سلول ها جایگزین میشن، تو دومی مواد سلول ها عوض میشن، خود سلول ها نمیمیرند.

 12. ندا می گوید

  کاش یه توضیحی هم راجع به این می دادین که این وسط از لحاظ علم پزشکی اون چیزی که «من» رو می سازه چیه، که تو دام سو تفاهم هایی از جنس اون چیزی که کتاب دینی دبیرستان قصد داشت ثابت کنه، نیفتیم!

 13. صوفی می گوید

  بسیار زیبا بود دکتر

 14. etemad می گوید

  من کنکوری هستم درس2 دین و زندگی دوم دبیرستان
  انسان دو بعد جسمانی و روحانی دارد که بعد روحانی آن روح نام دارد
  بعد جسمانی هر 7سال یکبار کاملا تغییر پیدا میکند و در این صورت میبایست هر فرد ماهیت جداگانه ای از سال های پیش داشته باشه درحالی که کسی 20سال پیش دزدی کرده باشه اگه الان با اینکه موهاش سفید شده و کلی تغییر کرده پیدا کنند دستگیر میکنند که نشان دهنده تمایز بعد روحانی و جسمانی است (اون یکی موردش هم رویا های صادقانه هست که دیگه طولانی حسش نیست <:D)

 15. امیرحسین می گوید

  سلام چند تا از اشکالات سایتتان برای رفع =
  وقتی میخوای پستی لایک کنی یه صفحه میاد رمز میخواد
  وقتی رمزتو اشتباه میزنی یا اسمتو میره یه صفحه دیگه میزنه 404 صفحه مورد نظر یافت نشد
  و اینکه با پلاگین لست پس (Last pass ) تو کروم نسخه آخر وقتی روی ورود میزنم و روی آیکون لست پس میزنم که اتوماتیک لاگین کنه هیچی باز نمیشه و اصلا نمیاد

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   اصلا کار بخش کامنت و لایک تموم نشده، به همین خاطر اعلام رسمی نکرده‌ام.

 16. کیناز می گوید

  سلام
  با تشکر از مطالب خوبتان
  چرا گزینه مناسب برای «چاپ» حذف شده است؟

 17. فیدخوان می گوید

  تو رو به هرچی اعتقاد داری این فیدت رو درست کن. لااقل قالب قدیمی رو آپ کن تا وقتی که این قالبت درست میشه. ممنون هر کاری میکنی سریع انجامش بده.

 18. شهریاااااار می گوید

  آقای دکتر یعنی کسی که دیابت I داره، بعد یه سال میشه جزایر لانگرهانسش دوباره تعمیر شن؟(اگه ارثی نباشه و بر اثر تغذیه نادرست، مثلن خوردن بیش از اندازه ماست، ایجاد شده باشه)

 19. کیمیا می گوید

  اگر بعد از یکسال همه چیز نو میشه، چطور یه بیمار بعد از یه سال خوب نمیشه و بدتر هم میشه؟

 20. aghoo می گوید

  سلام وقتتون بخیر. خسته نباشید. لطفا در رابطه با طب سنتی هم مطلب بزارید. متشکر

 21. امیر می گوید

  سلام خیلی مطالب خوبی بود. خیلی برام جالب بود که انقد زود ادما عوض میشن

 22. chpeketab می گوید

  خیلی مطلب جالبی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.