قدرت به تاخیر انداختن

شیدا شریف‌پور:

 

بزرگترین درمان خشم تاخیر است.

توماس پین


خرید کتاب با ۱۵٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

من رئیسی داشتم که استراتژی مورد علاقه‌اش تاخیر بود. او در برخورد با اعانه جمع‌کن‌ها، همکارانی که خواسته‌ای داشتند و اساسا هر چیزی که تمایلی به انجامش نداشت از این استراتژی استفاده می‌کرد.

برای مثال افراد زیادی برای گرفتن اعانه به دفتر ما می‌آمدند و او بر این باور بود که این کمک‌های نقدی مفید نیستند. بنابراین او از من می‌خواست که کار را به تاخیر بیندازم. و من از افراد می‌خواستم که فردا بازگردند یا هفته بعد تلاش دوباره‌ای کنند، یا چیزی از این قبیل. در حالی که اولویت من این بود که فقط به آن‌ها نه بگویم. اما باید اعتراف کنم که استراتزی تاخیر کار می‌کرد. در واقع اکثر مردم می‌رفتند و دیگر باز نمی‌گشتند.

بنابراین من یک استراتژی برای شکستن عادت‌های قدیمی‌ام پیدا کردم: تاخیر!

minimal-desktop-wallpaper-just-say-no

یک مثال: من وقتی خیلی گرسنه بودم به خصوص وقتی غذا خوشمزه و مورد علاقه من بود بعد از خوردن غذا دوباره به سر سفره بر می‌گشتم. تا این که یکسال قبل به این نتیجه رسیدم که این عادت غذایی برای دور کمرم مشکل‌ساز شده است. بنابراین به دنبال راهی بودم تا این عادت را از بین ببرم. استراتژی تاخیر به صورت درخشانی کار کرد: به جای برگشت به سر سفره، من پشت میز می‌ماندم و دقایقی بیشتر به مطالعه ادامه می‌دادم .در نهایت گرسنگی فروکش می‌کرد.

مثال دیگر: من اغلب به چک کردن میل‌ها و دیدن سایت‌های مورد علاقه‌ام اصرار داشتم .حال که من متوجه این نیاز یا اصرار به عنوان یک عادت شده‌ام می‌توانم به خودم بگویم: «مطمئنا می‌توانی…..چند دقیقه بعد آن‌ها را چک کنی» بنابراین به ادامه کار نوشتن کتابم مشغول می‌شوم و مجددا استراتژی تاخیر را به کار می‌برم. نیاز و اصرار من از بین می‌رفت و هر وقت باز می‌گشت می‌دانید من دوباره چه کار می‌کردم؟ تاخیر!

یا وقتی من در سایت‌های خرید آتلاین جنس مورد علافه‌ام را می‌دیدم بی‌درنگ آن را سفارش می‌دادم و فردای آن‌روز تحویلش می‌گرفتم . اکنون به جای این کار به خودم می‌گویم تو می‌توانی فردا سفارش بدهی. فردا می‌آید و من به شدت دیروز به خرید آن کالا رغبت ندارم. اگر دوباره همان احساس را داشتم به خودم می‌گویم: «حتما، حتما فقط یک روز دیگر صبر کن»

باز هم یک مثال دیگر: من به خوردن میان وعده‌های شور یا شیرین تمایل داشتم و بدون احساس عذاب وجدان مدام به دنبال چیزی از این قبیل برای خوردن بودم. تا زمانی که قدرت به تاخیر انداختن را آموختم و به جای این کار (خوردن میان وعده) خودم را مدتی به انجام تمرینات ورزشی یا کمک به بچه‌ها یا پاسخ دادن به ایمیل‌هایی که منتظر جواب هستند مشغول می‌کردم و رغبت من به خوردن میان وعده با تاخیر پیش آمده از بین می‌رفت.

شما می‌توانید عادت‌هایی مثل بازی‌های ویدویی و یا تماشای یوتیوب را با گفتن این جمله به خودتان که می‌توانید آن کار را یک ساعت دیگر انجام دهید به تاخیر بیاتدازید. شما می‌توانید سیگار کشیدن را با مشغول نگهداشتن خود به کاری به تاخیر بیاندازید. شما می‌توانید زمانی که می‌خواهید از مخاطب خود انتقاد کنید صحبت کردن را به تعویق بیاندازید روی تنفس خود تمرکز کنید و گوش دهید.

و اما چیزهایی در زندگی هست که ما نمی‌خواهیم به تاخیر بیافتند:

مثل خلاقیت، کمک کردن به انسان‌ها، بوجود آوردن یک تفاوت، ساختن یک چیز، حمایت کردن و قدردانی از چیزهای هرچند کوچکی که در زندگی داریم.

برای این قبیل چیزهای مهم به گونه‌ای عمل کنید که انگار موی سرتان را آتش زده‌اند. بی‌درنگ عکس‌العمل نشان دهید.

منبع (+)

نظرات

 1. خیلی زور میخاد. اما من امتحان کردم جواب داده. اما بعضی چیزا رو نمیشه. اینقد کشش دارن که غیر قابل تاخیره. یا باید قطع کرد یا ادامه داد. بعضی چیزا اعتقاد باید داشته باشی به قطعش.
  متنو کال خوندم با مثالاش اما بازم به نظرم روش گوتاه مدتیه. یا اگه بشه خیلی طولانی و زمان بر.نمیدونم . چیزای مختلف خوب فرق داره. در کل جالب بود..

  • ممکنه خیلی جاها مضر باشه مثلا روی تاخیر انداختن برای کارهای خوب هم تاثیر بذاره
   اما ذهن انسان هوشمند تر از این حرفهاس و با اراده میشه خیلی از مشکلات رو حل کرد

 2. واقعا عالیه این استراتژی! البته وقتی قراره بکارش میبری نه وقتی مورد واقع این روش قرار میگیری:دی
  من یه رییسی داشتم که دقیقا همینطوری بود هرکسی که یه درخواستی ازش میکرد وباب میلش نبود یا میگفت هفته دیگه دو هفته دیگه یا دوروز دیگه با شریکم مشورت کنم شریکم نیستش باید چند روز دربارش فکر کنم و و و و و ….! خلاصه اینقدر اینجوری میگفت که طرف بیخیال میشد:دی

 3. اغلب دانشجوهایی ایرانی از این استراتژی برای درس نخوندن استفاده می کنن =))

 4. قشنگ بود! اما مطمعن باشید تا فرد سیگاری و امثال آن به نقطه عطف خود نرسند، حرف من یا شما برای طرف فقط ی آهنگ مزخرفه که منتظر میشه که تموم بشه!
  یعنی اونم دقیقا همین قاعده تاخیر رو برای دفع حرف های ما بکار میبره!

 5. قشنگ بود! اما مطمعن باشید تا فرد سیگاری و امثال آن به نقطه عطف خود نرسند، حرف من یا شما برای طرف فقط ی آهنگ مزخرفه که منتظر میشه که تموم بشه!
  یعنی اونم دقیقا همین قاعده تاخیر رو برای دفع حرف های ما بکار میبره!

 6. من هم خیلی از استراتژی تاخیر استفاده میکنم. ولی برای درس خوندن، برای نوشتن، یا حتی برای رفتن به مهمونی خانوادگی … در واقع بجای استفاده، از این روش سوءاستفاده میکنم و این خوب نیست.

 7. استراتژی تاخیر که در تمام ادارات ما داره انجام میشه. نه تنها در اداره بلکه میشه گفت در اکثر جاها

 8. ما شیرازیها متخصص این تکنیک هستیم… یعنی عشقه :)… تاخیر بیانداز و استراحت کن

 9. بعضی وقت ها جواب میده. بعضی وقت ها هم نه!

 10. استراتژی به تاخیر انداختن که در ادارات ما خیلی وقت معموله

 11. ولی بیشتر ما در خلاقیت، کمک کردن به انسان‌ها، بوجود آوردن یک تفاوت، ساختن یک چیز، حمایت کردن و قدردانی از چیزهای هرچند کوچکی که در زندگی داریم، استراتژی تاخیر رو بکار می بریم. مثال های بالا رو به سرعت نور انجام میدیم. استراتژی تاخیر در درس نخوندن خیلی کارایی داره.

 12. به نظرتون اگه رئیسی برای رد درخواست کارکنانش از این روش استفاده کنه، آیا همچنان صادقه؟ و کارکنان نسبت به او چه دیدی پیدا میکنند و چه حسی خواهند داشت؟

 13. دکمه پرینت مطالب رو لطفاً اضافه کنید .

 14. من معامله گر بورس هستم و استراتژی تاخیر برای خرید و فروش سهم خیلی خوب جواب میده و من همیشه استفاده میکنم . شاید خیلی سود ها رو از دست دادم اما خوب از طرف دیگه ضرر هم نکردم.

 15. هی میخوام درس بخوانم میگم ۴ساعت مانده نیم ساعت دیگه آخر میبینی همش بازی کردی دیگه باید بخوابی امتحان بعدی ( استراتژی تاخیر :))))) )
  ثبت نکنی نامردی

 16. ای بابا نسل امروز همه چی رو به تمسخر می گیره!! بابا صحبت سر موضوع خشم است. شما به چیزای دیگه ربطش می دیدید. هر چیزیو باید در کادر خودش سنجید. افرین به خودم که از نسل قدیمم. و دود هم از کنده بر میاد. امیدوارم دماغ کسی نسوزه. به یک پزشک سلام گرم می رسانم.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.