کدام شهرهای اروپا بهشت استارت‌آپ‌ ها هستند؟

4

چند سالی هست که مفهوم استارت‌آپ در ایران جا افتاده و برنامه‌هایی مانند استارت‌آپ‌ ویکند و استارت‌آپ گرایند در تهران و شهرهای دیگر برگزار می‌شوند. افراد جوان و خلاق و پر انرژی دورهم گرد می‌آیند و طی 54 ساعت یک ایده را می‌پرورانند و بعد نمایش عمومی می‌دهند و به مرحله سرمایه‌گذاری می‌رسانند اما بعدش رها می‌شوند. وقتی گزارش برگزاری این مراسم‌ها را دنبال می کنم، همیشه یک سوال اساسی ذهنم را درگیر می‌کند: «چرا استارت‌آپ‌ های خارجی موفقیت بیشتری دارند اما استارت‌آپ‌ های ایرانی با وجود داشتن ایده‌های خوب و ذهن‌های خلاق و باهوش کمتر موفقیتی مانند نمونه‌های خارجی دارند؟» قبول دارم که در ایران هم چندین استارت‌آپ موفق مانند دیجی‌کالا، تخفیفان، کافه‌بازار، نت‌برگ و فیدیلیو داریم اما انگشت‌شمار هستند و به پای صدها و هزاران استارت‌آپی که چرخ کارآفرینی و گردش سرمایه در کشورهای دیگراند نمی‌رسند.

واقعیت این است که کسب موفقیت در کارآفرینی فقط به ایده خوب و اقدام در زمان مناسب خلاصه نمی‌شود بلکه پارامترهای دیگری مانند مکان مناسب، سیاست‌های انبساطی پولی توسط بانک‌ها، برنامه‌های محرک اقتصادی، بازار رو به رشد سرمایه‌گذاری، مراکز شتاب‌دهنده، هزینه‌های راه‌اندازی یک بنگاه و ارتباطات نیز تاثیرگذار هستند. شما وقتی می‌توانید یک استارت‌آپ موفق راه‌اندازی کنید که بسترهای لازم برای موفقیت را در اختیار داشته باشید و زیرساخت‌ها مهیا باشند. یک ایده خوب همانند بذری است که باید در خاک کاشته شود. هرچقدر بذر با کیفیتی در دست داشته باشید اما خاک مناسب و مقوی نیابید، نتیجه نمی‌گیرید. گزارش زیر شش شهر برتر استارت‌آپ اروپا در سال 2015 را معرفی می‌کند. این گزارش مختصر و کوتاه نشان می‌دهد چگونه خلاقیت، حمایت‌های دولتی، تجمع سرمایه‌گذاران و ده‌ها عامل کوچک و بزرگ دیگر می‌توانند موتور محرکه رشد شرکت‌های نوپا باشند. پیش از معرفی این شهرها، ذکر یک نکته باقی می‌ماند. AngelList وب‌سایت و پایگاه معروف آمریکایی برای استارت‌آپ‌ ها، سرمایه‌گذاران شرکت‌های نوپا و جویندگان کار است و به عنوان یک منبع شناخته می‌شود.


برلین آلمان

جمعیت: 3.5 میلیون نفر

در آنجل لیست: 848 استارت‌آپ از برلین، 5392 سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: SoundCloud، Wooga و Zalando

European-cities-Berlin-640x327

بهترین مکان در اروپا برای تبدیل شدن به مرکز استارت‌آپ‌ ها. تخمین زده می‌شود در این شهر تا سال 2020 نزدیک به 100 هزار شغل جدید ایجاد شود. محل تولد استارت‌آپ‌ های معروفی مانند Rocket Internet، SoundCloud، شرکت‌ بازی‌سازی Wooga و شرکت تجارت الکترونیک Zalando. اگر دنبال مکانی برای ساخت کسب‌وکارتان هستید، برلین چیزی بیشتر از عالی است و استعدادهایی با درجه AAA در آن رشد می‌کنند.


بوداپست مجارستان

جمعیت: 1.73 میلیون نفر

در آنجل لیست: 168 استارت‌آپ بوداپستی، 4646 سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: Prezi، Ustream و LogMeIn

European-cities-Budapest-640x358

در بوداپست یک اکوسیستم استارت‌‌آپ از شتاب‌دهنده‌ها، منابع مالی و فضاهای مشترک کاری در حال ظهور است. این شهر یکی از قهرمانان پنهان حوزه کارآفرینی است. در مقایسه با دیگر شهرهای اروپای غربی ارزان‌تر است. شاید ارزانی یکی از دلایل رشد استارت‌آپ‌ ها در این شهر باشد ولی تنها دلیل نیست. بیشتر جوان‌های مجاری از سطح تحصیلات دانشگاهی بالایی بهره می‌برند، سرعت اینترنت فوق‌العاده خوب است، در همه شهرستان‌ها دسترسی به اینترنت پرسرعت امکان‌پذیر است و صندوق سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا طرح‌هایی برای توسعه شرکت‌ها نوپا در این کشور دارد.


لندن انگلیس

جمعیت: 8.31 میلیون نفر

در آنجل لیست: 412 استارت‌آپ لندنی، 7143 سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: Mind Candy، Hailo و Shazam

European-cities-London1-640x274

لندن را «Tech City» نیز می‌گویند چون صحنه‌ای بزرگ برای نمایش بهترین فناوری‌های دنیا است. شرکت‌های استارت‌آپ در این شهر به صورت ارگانیک و غیرارگانیک در حال رشد هستند. دولت انگلیس اخیراً بودجه 50 میلیون یوریی برای کمک به شرکت‌های استارت‌آپ تصویب کرده است. لندن استارت‌آپ‌ های بسیار موفقی مانند Mind Candy، Hailo و Shazam را به دنیا معرفی کرده است. اگرچه لندن یکی از گران‌قیمت‌ترین شهرهای دنیا است اما مدارس کسب‌وکار مانند آهن‌ربا کارآفرینان را از سراسر جهان جذب می‌کنند و سرمایه‌گذاران خارجی و خصوصی را تشویق و ترغیب می‌کنند.


بارسلونا اسپانیا

جمعیت: 1.62 میلیون نفر

در آنجل لیست: 404 استارت‌آپ ، 4985 سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: Catchoon، Social & Beyond و Omnidrone

European-cities-Barcelona1-640x472

همه فکر می‌کنیم این کشور درگیر بحران است و قاعدتاً نباید مکانی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکار یا کارآفرینی باشد. اما اشتباه فکر می‌کنیم. شاید به دلیل همین بحران‌های اقتصادی است که بارسلونا یکی از مهم‌ترین شهرهای استارت‌آپ‌ اروپا لقب گرفته و برای خودش یک اکوسیستم دارد. بیش از 200 شرکت نوپا در حوزه‌های مختلفی مانند B2B، گیم، تجارت الکترونیک از صفر در این شهر شروع به کارآفرینی کردند. دولت اسپانیا نیز قوانینی وضع کرده است که همانند یک شتاب‌دهنده عمل می‌کند و استارت‌آپ‌ ها را به جلو هل می‌دهد. مثلاً از مالیات معاف هستند و در برنامه بودجه ردیف‌های مالی بیشتری دارند. پیش‌بینی می‌شود سال‌های بعد شرایط بهتری در این کشور و خاصاً شهر بارسلونا برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکار باشد.


آمستردام هلند

جمعیت: 780 هزار نفر

در آنجل لیست: 500 استارت‌آپ آمستردامی، 4935 سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: Human، The Clockroom و Ace & Tate

European-cities-Amsterdam-640x480

جالب است بدانید آمستردام، خلاق‌ترین شهر دنیا است. همچنان‌که بزرگترین پلتفرم تبادل دیجیتالی جهان (Amsterdam Internet Exchange) در آن است. همین خاصیت‌ها کافی است تا این شهر را برای کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات جذاب کند. کمیسیون اروپا (EC) هم اعلام کرده است رشد کارآفرینی در هلند 6 درصد بالاتر از دیگر کشورهای اروپایی است. اگر شما به جای یک کارآفرین بودید ‌چه مکانی بهتر از خلاق‌ترین شهر با بالاترین نرخ رشد کارآفرینی را انتخاب می‌کردید؟


تالین استونی

جمعیت: 400 هزار نفر

در آنجل لیست: 151 استارت‌آپ ، 4674 سرمایه‌گذار

بهترین استارت‌آپ‌ ها: GrabCad، Erply و Pipedrive

European-cities-Tallinn-640x481

با توجه به داستان موفقیت شرکت Skype، تالین به شهری پربرکت برای سرمایه‌گذاران روی استارت‌آپ‌ های جدید و هیجان‌انگیز تبدیل شده است. با حمایت دولت مرکزی استونی، موسسه SmartCap با همکاری سرمایه‌گذاران محلی یک سیستم سرمایه‌گذاری مشارکتی را راه‌اندازی کرده تا شرکت‌های نوپا بتوانند رشد کنند. به گزارش وال‌استریت ژورنال، استونی از نظر مساحت کشور 132 دنیا است ولی از نظر راه‌اندازی استارت‌آپ بالاتر از همه کشورهای معروف و بزرگ اروپا قرار دارد.

منبع: + و +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته به ویلایی لوکس در «بالی» تبدیل شد

یک بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته که بر روی صخره‌ای در بالی قرار گرفته، به ویلایی لوکس تبدیل شده است. شرکت Hanging Gardens قرار است در‌ آوریل این ویلا را افتتاح کند. ایده این کار زاییده فکر کارآفرینی به نام فلیکس دنیم است. دنیم در حال حاضر هتل‌های…

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند.مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…

کسانی که توهم خاص و عجیبی دارند: ما از ستاره‌های دیگر آمده‌ایم و فرازمینی هستیم! پدیده Starseed

ممکن است خیلی احمقانه به نظر برسد. اما افرادی هستند که معتقدند از سایر سیارات به زمین آمده‌اند تا به شفای سیاره زمین کمک کنند و بشریت را به «عصر طلایی» هدایت کنند و به دوره‌ای از خوشبختی، شکوفایی و موفقیت برسانند!جستجوی اینترنتی این…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده: یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد!

شاید این گفتار مشهور فرنگی‌ها که می‌گویند که یک عکس به اندازه هزار کلمه سخن می‌گوید، غلو باشد. گاهی در یک عکس فقط زیبایی می‌بینیم. گاهی هم داخل آن چیزی نیست. بدتر از همه، گاهی چون یک عکس برش محدودی از زمان و مکان است، به نوعی حاوی دروغ است…

خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی- قسمت دوم

در قسمت دوم خوشمزه‌ترین غذاهای کشورهای مختلف ما باز غذاهای لذیذ و گاه عجیبی از کشورهای مختلف می‌بینیم. این تصاویر توسط میدجرنی با اطلاعاتی که به آن داده‌اند، بازسازی شده‌اند.قسمت اول این پست را در اینجا ببینید.شیلیبلژیک:…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
4 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  خیلی خوب بود ممنون. پاریس هم فکر کنم اوضاعش از این لحاظ خوب باشه.

 2. رامین مومنی می گوید

  خیلی عالی بود . خواهشن بیتر در مورد استارتاپ ها مطلب منتشر کنید .

 3. آپلود عکس می گوید

  متاسفانه در ایران کمتر سرمایه گذاری در این ضمینه حاضر به مشارکت میشه و حداکثر بودجه ای که برای یک استارت آپ در ایران در نظر گرفته میشه ۳۰ میلیون تومان هست در حالی که استارت آپ های خارج از کشور با سرمایه گذاری های میلیون دلاری مواجه میشید !

 4. صادق جبلی می گوید

  ممنونم از این مطلب خوب
  در ایران البته شرایط فرق می کنه. شهر های بزرگ مثل مشهد، تهران، تبریز، اصفهان و… شرایط بهتری نسبت به کل کشور دارند. مشکل کلی در اینجا شناخت ناصحیح و بعضا غلط از استارتاپه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.