چراغ‌های جلوی هوشمند؛ یک مدل مفهومی از BMW

2

نمایشگاه CES راهرویی بی‌پایان از فناوری است و وسایلی که هیجان‌انگیز هستند. تلویزیون‌های غول‌پیکر، تجهیزات پوشیدنی، گجت‌هایی خنده‌دار و خودروهای آینده. این نمایشگاه تمام شده ولی صحبت از محصولات جدیدی که در آن‌جا دیده شده‌اند تمامی ندارند. سایت‌های مختلف شروع به دسته‌بندی و مقایسه محصولات و ایده‌هایی که مطرح شدند کردند و از منظرهای مختلف دوباره نمایشگاه را مرور می‌کنند. در این میان، برخی اتفاقات کمتر دیده شده یا بی‌سروصدا نیز کشف می‌شوند و بازتاب بیشتری دارند. مانند همین خبر چراغ‌های هوشمند روی یک خودرو BMW. این خودرو که در یکی از پارکینگ‌های مجزا از سالن‌های اصلی نمایشگاه پارک شده بود، چراغ‌هایی داشت که به صورت پویا نسبت به وضعیت جاده یا مشاهده جسمی در نزدیکی خودرو واکنش نشان می‌دهند و از لیزر و نور مادون قرمز استفاده می‌کند.

P90168754_highRes

این چراغ‌ها به صورت پویا و با استفاده از GPS براساس حرکت و انحنای جاده، تغییر جهت می‌دهند. اگر راننده در شب تاریک کمی از جاده منحرف شود، چراغ‌ها نور لیزر روشنی را روی جسم‌های تاریک کنار جاده می‌اندازند تا راننده متوجه شود. اگر حیوان یا موجودی دیگر به جاده نزدیک شود، سنسورهای مادون قرمز فعال می‌شوند و کانون توجه نورهای چراغ‌های روی آن‌ها می‌افتد. همچنین، این چراغ‌ها به راننده کمک می‌کنند خودرو را از معابر تنگ عبور دهد.

bmw-ces-dynmic-spotlight

اما خیالتان راحت باشد که این چراغ‌های هوشمند یک مدل مفهومی هستند و به این زودی‌ها وارد بازار نمی‌شوند. این نمایش نیز بیش از حد خیالی است. اما این موضوع و دیگر خودروهایی که در این نمایشگاه معرفی شدند، به خوبی آینده را ترسیم می‌کنند و به ما می‌گویند باید منتظر چه خودروهایی باشیم. خودروهای هوشمند با انواع سنسورها در هر کجای آن‌ها، شبکه‌های موبایل باندپهن فراگیر و امنیت بیشتر. این خودروها امکان‌پذیر هستند ولی چندین سال و شاید هم ده سال بعد.

منبع

 
2 نظرات
  1. azade می گوید

    خیلی ازتون تشکر میکنم این برنامه دقیقا همون چیزیه ک دنبالش بودم کاش زودتر پیداش میکردم.فقط دیگه از درس وزندگی میفتم!چون همش اینارو میخونم!

  2. رویا می گوید

    این فناوری عالیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.