حالا دیگر دانشمندان می‌توانند از حرکت نور لیزر هم عکس بگیرند

4

آن زمان که در کودکی من و دوستانم، از سرعت حرکت نور مطلع شدیم، این سرعت برایمان باورنکردنی می‌نمود. در تخیل و صحبت‌هایمان، کودکانه تصور می‌کردیم که لابد بین روشن شدن یک لامپ روشنایی و رسیدن نورش به همه اتاق، فاصله اندکی وجود داشته باشد، با خود فکر می‌کردیم که آیا زمانی خواهد رسید که مثلا بشود از این ماجرا عکس گرفت یا نه.

و حالا دانشمندان تقریبا به همین هدف رسیده‌اند.

دانشمندان پیش از این هم توانسته بودند از نوری که از سطح یک آینه بازتاب پیدا می‌کند، عکس بگیرند، اما حالا پژوهشگران دانشگاه هرویت-وات ادینبورگ، موفق شده‌اند با شبکه‌ای ۳۲ در ۳۲ تایی از تشخیص‌دهنده‌های نور، موقعیت دقیق فوتون‌های در حال حرکت را مشخص کنند و سپس این اطلاعات را به ویدئو تبدیل کنند.

t372uiyuvejn03sr20xj

به این ترتیب آنها از حرکت فوتون‌های لیزر در یک فضای کوچک با سرعت ۲۰ میلیارد فریم در ثانیه ویدئوی زیر را تهیه کردند که به صورت یک عکس gif مشاهده می‌کنید. (عکس ۳.۱ مگابایت حجم دارد، موقعیت خنده‌دار و متناقضی با متن این پست است، اما ظاهرا باید گوشزد کنم که برای بارگزاری کاملش باید، کمی باید شکیبایی به خرج دهید!)

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

اما کاربرد این فناوری که فعلا بیشتر آمادمیک به نظر می‌رسد، چه می‌تواند باشد؟ فعلا کاربردی که برای این کار پیدا شده، بررسی رفتار پلاسما است.

منبع

   
4 نظرات
 1. mehdi می گوید

  چه ویژگی ای می تونه داشته باشه یا ساده تر چه کاربردی داره؟

 2. شهاب الدین می گوید

  شاید از این عکس‌های در آینده بیشتر ببینیم. عکس‌هایی که می‌تواند به طور تجربی خیلی مسائل را روشن‌تر سازد مثل اتاقک ابری که در قرن بیستم، با پیدایشش، انقلابی ایجاد کرد و واقعاً کمک‌های بزرگی به پیشبرد دانش فیزیک نمود. دوست دارم بدانم چطور ۲۰ میلیارد عکس در ثانیه گرفته می‌شود. فیزیک پشت این ماجرا چیست؟! جالب است.

 3. رادمهر می گوید

  بیییییییست میلیارد فریم بر ثانیه؟!؟ سنسور نوری و پردازندش چی بوده خدا میدونه!!

  هععععییییییی ۸′(

 4. محمد می گوید

  س . فکر کنم rss تون فی*تره .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.