آیا درد سینه من به خاطر بیماری قلبی است یا مشکل دیگری دارم؟ علایم بیماری قلب

0

همانند دیگر بیماری ها، بخش عمده ای از توانایی پزشک در تشخیص بیماری های سیستم قلبی – عروقی، کاملاً به گرفتن شرح حال بالینی دقیق و تفسیر صحیح آن بستگی دارد. با گرفتن یک شرح حال دقیق پزشک میتواند تعیین کند که علائم بیماری ناشی از یک اختلال قلبی – عروقی مشخصی است یا اینکه این علائم به احتمال زیاد ناشی از بیماری قلبی – عروقی نمی باشد. علاوه بر این، یک شرح حال کامل، وجود سایر بیماریهای عمومی دیگر که دارای علائم قلبی – عروقی هستند را مشخصی نموده همچنین ممکن است عوامل خطرسازی که رفع آنها مانع پیشرفت بیماری قلبی – عروقی می شود را تعیین نموده، ، و به انتخاب آزمون تشخیصی مورد نیاز، و ارزیابی کارکرد قلب و شدت بیماری قلبی – عروقی کمک نماید. سابقه قبلی پزشکی شامل بیماری های دوران کودکی (مانند تب روماتیسمی)، و نیز سابقه مصرف وریدی داروها که ممکن است پیش زمینه بیماریهای دریچه قلب باشند باید کاملاً ثبت شود. بعضی از اختلالات قلبی – عروقی ارثی هستند (مانند کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، سندرم مارفان و سندرم QT طولانی) و در سابقه خانوادگی باید به این مسائل دقت شود.

2016-03-26_21-37-23

علایم بیماری قلب

علائم کلاسیک بیماریهای قلبی عبارت اند از درد یا فشار قفسه سینه، تنگی نفس، تپش قلب، سنکوپ یا پیش سنکوپ و خیز، با وجود این، علائم فوق مخصوص بیماریهای قلبی – عروقی نیستند و ممکن است در بیماریهای دیگر اعضای بدن نیز مشاهده شوند (مانند بیماریهای عضلانی – اسکلتی، ریوی، کلیوی، یا گوارشی). همچنین بعضی از بیماران مبتلا به بیماری قلبی عروقی ممکن است علائم مبهم داشته یا بدون علامت باشند. درد سینه علامت شایعی است که ممکن است تظاهری از بیماری قلبی یا غیرقلبی باشد (جدول ۱-۴ و ۴-۲). ارزیابی کیفیت، کمیت، تواتر، مکان، مدت، نحوه انتشار، عوامل تشدید کننده و تخفیف دهنده و علائم دیگر همراه با ان، به تشخیص علل متعدد درد سینه کمک می کند. ایسکمی برگشت پذیر میوکارد به دلیل بیماریهای انسدادی عروق کرونر، عموماً در طی فعالیت یا استرس منجر به ناراحتی یا درد سینه گاه گاهی (آنژین صدری) می شود. بیماران اغلب وجود دارد را انکار می کنند و آن را بصورت ناراحتی در قفسه سینه مثلاً با اصطلاحاتی نظیر فشار ، تنگی ، احساس سوزش یا یک وزنه سنگین روی قفسه سینه بیان میکنند و معمولاً در حین توصیف ناراحتی، مشت خود را روی قفسه سینه فشار می دهند (نشانه Levine). مکان این درد به طور کلاسیک زیر جناغ سینه و یا سمت چپ سینه است. درد عموماً به پی گاستر، گردن، فک، یا به سمت پشت و پائین سطح اولنار بازوی چپ تیر میکشد. انتشار درد به سمت راست قفسه سینه یا بازوی راست ناشایع است و انتشار درد و ناراحتی به نواحی بالاتر از فک یا نواحی زیر اپی گاستر جزو علائم مشخصه ی بیماری قلبی نیستند. آنژین صدری معمولا هنگام استرسهای جسمی یا روحی بروز می کند، از نظر شدت ملایم تا متوسط بوده، ۱۰- ۲ دقیقه طول میکشد و با استراحت یا مصرف نیتروگلیسرین زیرزبانی برطرف می شود. درد در اکثر موارد هنگام صبح، هوای سرد، بعد از غذای فراوان یا برخورد با عوامل محیطی مانند دود سیگار اتفاق میافتاد و اغلب با علائم دیگری مانند تنگی نفس، تعریق، تهوع، تپش قلب و سیاهی رفتن چشم همراه است. درد معمولا الگوی ثابتی دارد و تکرار آن پس از مقدار معینی فعالیت قابل انتظار خواهد بود. در صورت افزایش قابل ملاحظه در میزان تکرار یا شدت درد یا هنگامی که درد با فعالیت کمتر یا حین استراحت اتفاق بیافتد آنژین ناپایدار روی داده است.

در صورتی که درد شبه با خصوصیات آنژینی عمدتاً هنگام استراحت روی دهد ممکن است منشا غیرقلبی داشته باشد یا نشان دهنده ایسکمی قلبی واقعی ناشی از اسپاسم کرونر (آنژین پرینزمتال یا واریانت) باشد. درد سکته قلبی حاد، می تواند شبیه آنژین صدری ولی معمولاً شدیدتر از آن است و مدت بیشتری طول میکشد (بیش از ۳۰ دقیقه).

درد پریکاردیت حاد معمولاً تیزتر از درد آنژین است، و ممکن است به گردن یا شانه چپ تیر بکشد. برخلاف آنژین، این درد ساعتها به طول میانجامد، مشخصاً طی دم تشدید می شود و هنگامی که بیمار می نشیند و به جلو خم می شود تخفیف می یابد و ممکن است با صدای مالش پریکارد همراه باشد. درد دیسکسیون آئورت، دردی شدید، تیز و برنده است که به پشت تیر می کشد و با ضربان نامتقارن و  سوفل نارسایی آئورت همراه است. آمبولی ریوی با درد صدری تیز و ناگهانی که طی دم تشدید می شود شروع می شود و با تنگی نفس و گاهی – به ویژه در صورت وجود انفارکت ریوی – با صدای مالشی پلور همراه است. در اغلب موارد، با یک شرح حال بالینی و معاینه فیزیکی کامل می توان درد قلبی واقعی را از دیگر علل درد سینه تمایز داد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.