قابلیتی که گوشی را تا وقتی در دست شما است قفل نمی‌کند

6

باز کردن قفل گوشی کار تکراری است که حداقل ده‌ها بار در طول روز انجام می‌دهیم. درصورتی‌که بسیاری اوقات در مکان امنی مثل خانه هستیم و نیازی به این تدابیر امنیتی نیست. در اندروید ۵ قفل صفحه بیش‌ازپیش هوشمند شده و تا حدودی ایمن بودن محیط را تشخیص می‌دهد.

On-body detection نام قابلیت جدید در قفل هوشمند اندروید است که وقتی گوشی پیش شخص باشد، از قفل شدن آن جلوگیری می‌کند. این قابلیت تشخیص می‌دهد که گوشی را بر روی یک سطح صاف مثل میز قرار داده‌اید یا در دست گرفته‌اید یا در جیب یا کیف همراه خود می‌برید.

اگر On-body detection را فعال کنید، بعد از باز کردن قفل صفحه، گوشی تا وقتی در دست،‌ جیب یا کیف شما است قفل نمی‌شود. فقط موقعی قفل می‌شود که چند ثانیه آن را روی میز گذاشته باشید. این قابلیت با سنجش حرکت و سکون گوشی با استفاده از سنسور شتاب سنج کار می‌کند.

onbody-androi1

البته استفاده از On-body detection، تنها برای راحتی است و امنیت چندانی ندارد. چون اگر کسی گوشی را از دست شما بگیرد یا از کیف شما بدزدد، گوشی همچنان قفل نخواهد شد. زیرا این قابلیت تنها بر اساس حرکت و سکون گوشی عمل می‌کند و هویت شخص را تشخیص نمی‌دهد. البته اگر کسی حوصلهٔ باز کردن قفل گوشی را نداشته باشد و اصلاً نخواهد قفلی برای گوشی‌اش بگذارد، استفاده از چنین قابلیتی ایمن‌تر از غیرفعال کردن قفل خواهد بود.

onbody

به نظر نمی‌رسد این قابلیت ربطی به اندروید ۵.۱ داشته باشد چون در برخی دستگاه‌های ۵.۰.۱ نیز دیده‌شده. ازاین‌جهت که خیلی‌ها هنوز On-body detection را در گوشی‌هایشان نمی‌بینند، احتمالاً گوگل هنوز در حال آزمایش آن است.

Smart Lock یا قفل هوشمند قابلیتی است که در اندروید ۵ معرفی شد. قفل هوشمند با تشخیص مکان‌های امن مثل خانه یا محل کار، دستگاه‌هایی که با بلوتوث به گوشی متصل شده‌اند مثل ساعت یا عینک هوشمند، و تشخیص چهرهٔ صاحبش متوجه ایمن بودن محیط شده و قفل گوشی را باز می‌کند. تشخیص چهره در نسخه‌های پیشین اندروید نیز وجود داشت ولی کارآمد نبود و کاربر راحت‌تر بود که با واردکردن پین یا الگو، قفل گوشی را باز کند.

منبع

 

   
6 نظرات
 1. سحر اس ام اس می گوید

  این برای امنیت خیلی خوبه من همیشه مشکل خوندن اس ام اس هایم را توسط برادرم دارم…!

 2. فرشاد می گوید

  و البته فعال بودنش مصرف باتری رو در زمان باز بودن قفل افزایش میده.

 3. علیرضا می گوید

  متشکرم بابت معرفی این ویژگی.مدتیه که به اندوید۵.۰.۱ آپدیت شده بودم ولی از این ویژگی اطلاع نداشتم.میتونه خیلی کاربردی باشه و قفل شدن بی مورد گوشی را کم کنه.

 4. Fatemeh می گوید

  واقعا که قابلیت خوبیه…

 5. حامد می گوید

  از اندروید ۵.۰.۲ به بعد با آپدیت شدن گوگل پلی سرویس میشه این قابلیت رو داشت. البته من نفهمیدم trusted face دقیقا به چه دردی میخوره چون روی گوشی من LG G2 گزینه ای برای استفاده از اون دیده نمیشه

 6. saber می گوید

  نظری دارید؟ با خوانندگان ۱پزشک به اشتراک بگذارید.دوتا برنامه دیگه مشابه این دیدم در گوگل که به تکان گوشی حساسیت دارن واستفاده از پور دستگاه رو کمتر میکنن قابلیت نصب روی اندرویدهای پایین هم دارن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.