سفر «هواپیمایی که هوا را آلوده نمی‌کند» به دور دنیا

3

همه‌چیز از سال ۱۹۹۹ شروع شد، که خلبان و دانشمند سویسی، دکتر برتراند پیکارد، در یک سفر ۲۲ روزه با بالن به دور دنیا سفر کرد! او در این سفر ۱۹ روز و ۲۱ ساعت و ۴۷ دقیقه در آسمان بود و در حالی فرود آمد که از ۳.۷ تن سوخت پروپان مایعش، تنها ۴۰ کیلوگرم باقی‌مانده بود. او اکنون می‌خواهد ماجراجویی پرواز به دور دنیا را تکرار کند، اما این دفعه بدون سوخت فسیلی.

پروژهٔ Solar Impulse در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و نتیجهٔ آن هواپیمایی است که بال‌هایش انرژی خورشید را دریافت کرده و به‌جای سوخت در طول پرواز استفاده می‌کند. این هواپیما اولین پرواز آزمایشی‌اش را در سال ۲۰۰۹ بر فراز آسمان‌های سویس انجام داد. در سال بعد چند پرواز بین‌المللی و در سال ۲۰۱۲ اولین پرواز بین‌قاره‌ای‌اش را انجام داد که ۱۹ ساعت طول کشید.

سال گذشته نمونهٔ دیگری از این هواپیما ساخته شد که اکنون سفرش به دور دنیا را آغاز کرده است. Solar Impulse 2 روز دوشنبه اولین بخش سفرش را انجام داد و پس از ده ساعت پرواز از ابوظبی در مسقط فرود آمد. طولانی بودن زمان سفر این هواپیما به این دلیل است که با سرعت ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. درست مثل این است که با ماشین شخصی در هوا به مسافرت بروید.

پرواز هواپیمای خورشیدی به دور دنیا ۵ ماه طول خواهد کشید که در این مدت ۳۵۰۰۰ هزار کیلومتر را در ۱۲ سفر طی خواهد نمود.

solar

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

Solar Impulse 2 پس از مسقط به هند، میانمار، چین، آمریکا، جنوب اروپا یا شمال آفریقا رفته و در ماه جولای به ابوظبی بازمی‌گردد. می‌توانید سفر Solar Impulse به دور دنیا را از طریق این وب‌سایت دنبال کنید.

Solar_Plane_Map

برتراند پیکارد با همکاری آندره بورشبرگ، خلبانی این پرواز ۵۰۰ ساعته را بر عهده می‌گیرند.

خانوادهٔ برتراند پیکارد نیز اهل ماجراجویی و اکتشافات علمی بوده‌اند. پدر او در سال ۱۹۶۰ به عمیق‌ترین مکان کرهٔ زمین در کف اقیانوس آرام سفر کرد که یک ماجراجویی تاریخی به‌حساب می‌آید. اکنون برتراند می‌خواهد این سنت خانوادگی‌اش را حفظ کند و دست به ماجراجویی علمی تازه‌ای بزند. به گفتهٔ خودش، هدف او از سفر با هواپیمای خورشیدی، الزاماً یک پیشرفت علمی در هوانوردی نیست. بلکه او می‌خواهد جهانیان را به استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر دعوت کند تا وابستگی بشر به سوخت‌های فسیلی کاهش یابد.

2015_01_18_Solar_Impulse_2_official_portrait_Ackermann_NAK_2844-1940x1293

ساخت چنین هواپیمای شاهکاری که بتواند روز و شب بدون یک قطره سوخت پرواز کند، با چالش‌های فراوانی روبرو است. این هواپیما باید بال‌های غول‌پیکر داشته باشد و درعین‌حال بسیار سبک باشد. اولین مدل از Solar Impulse دوازده هزار سلول خورشیدی بر روی بال‌هایش داشت که انرژی ۴ موتور الکتریکی با قدرت ۱۰ اسب بخار را تأمین می‌کردند. باتری‌هایی که در این هواپیما بکار رفته ۴۰۰ کیلوگرم وزن دارند و انرژی خورشیدی را برای پرواز در طول شب ذخیره می‌کنند.

solar-impulse2014_14_04_1rstoutdoortechnicaltests_revillard_revillard

در طول این پروژه برای به وجود آمدن متریال‌های سبک و مقاوم و برای بالا بردن بازدهی موتورها تحقیقات زیادی انجام‌شده که می‌تواند در صنعت‌های دیگر نیز مورداستفاده قرار بگیرد.

مدل اولیهٔ Solar Impulse هشت رکورد جهانی به ثبت رساند و سپس به توسعه و ایجاد مدل دیگری از این هواپیما انجامید. Solar Impulse 2 از فیبر کربن ساخته‌شده و ۲۳۰۰ کیلوگرم وزن دارد. طول بال‌های این هواپیما ۷۲ متر است و بر روی آن‌ها ۱۷۲۴۸ سلول خورشیدی بکار رفته. این سلول‌ها چهار باتری لیتیومی را شارژ می‌کنند که ۶۳۳ کیلوگرم وزن دارند. Solar Impulse 2 می‌تواند حداکثر با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند ولی خلبان با نصف این سرعت حرکت می‌کند تا در مصرف برق هواپیما صرفه جویی شود.

solar_plane_comparisons4

یکی از مسئولان این پروژه می‌گوید تصور نمی‌کند حتی ده سال دیگر هم هواپیماهای خورشیدی بر فراز آسمان‌ها پرواز کنند و جایگزین هواپیماهای امروزی بشوند. ولی هدف این پروژه چیز دیگری است. Solar Impulse می‌خواهد به مردم جهان و رهبران کشورها بگوید و به آن‌ها در عمل نشان دهد که استفاده از انرژی خورشیدی، یک داستان علمی تخیلی نیست. بلکه یک روش خوب تأمین انرژی برای برآورده کردن نیازهای انسان‌ها است که باید برای پیشرفت آن سرمایه‌گذاری کرد.

20110614_VolParis_F_Merz-9-1940x1291

در بین توقف‌های این هواپیما در نقاط مختلف جهان، تیم Solar Impulse به برگزاری جلسات و برنامه‌های آموزشی می‌پردازند تا مردم جهان، به‌خصوص جوانان را در مورد انرژی‌های تجدید پذیر و اهمیت استفاده از آن‌ها آگاه کند.

منبع: + و +

   

پستهای اخیر

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

انحصار حتی در چین هم جریمه می‌شود: علی بابا ۲.۸ میلیارد دلار به خاطر تخطی از قوانین ضدانحصار جریمه…

از سوی مقامات نظارت کننده بر قوانین چین، شرکت علی بابا به پرداخت 18.23 میلیارد یوان، معادل 2.8 میلیارد دلار، جریمه به خاطر سرپیچی از قوانین ضدانحصار جریمه شده است. گفته می‌شود که این غول فناوری از برتری خود در بازار سوء استفاده کرده است.…

3 نظرات
  1. mehdi می گوید

    به امید هوای پاک با سوخت پاک تر!

  2. سید مصطفی می گوید

    از لحاظ قوانین بین الملل چیکار میکنن؟ چون وارد شدن به مرزهای کشورهای دیگه هماهنگی میخواد

  3. dvm می گوید

    سایتشم که تحریمه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.