چه کسی می‌داند چرا اپل ساعت هوشمند ساخت؟

4

ساعتی بعد از مراسم رونمایی Apple Watch، نظرهای مخالف و موافق درباره این گجت جدید و البته پرسروصدای غول کوپرتینو شروع به انتشار کردند و همین‌طور در روزهای بعد دامنه وسیع‌تری گرفتند. کایل ونهمرت از وایرد نیز نظرش را درباره ساعت هوشمند اپل گفته و سوال‌های بی‌پاسخ جالبی را مطرح کرده است که به نظر می‌رسد تا حدود زیادی به‌جا و صحیح هستند و به جای تعریف و تمجید، زاویه‌های پنهان و در سایه این محصول را نشان می‌دهند:

دوشنبه جزئیات کلیدی درباره ساعت هوشمند اپل منتشر شد. ما یاد گرفتیم برای خریدش چقدر باید هزینه کنیم و چه هنگامی می‌توانیم اقدام به خریدش کنیم. اما هنوز یک حفره‌ی بسیار بزرگ در میان تصویر این ساعت هوشمند در ذهن‌مان وجود دارد. در مراسم دوشنبه، تیم کوک، مدیرعامل اپل و دستیارانش انبوهی از ویژگی‌های Apple Watch را معرفی کردند اما باز هم در متقاعد ساختن این حس فراگیر که چرا این ساعت هوشمند وجود دارد، ناکام ماندند. Apple Watch چیست؟ ما چگونه باید از آن استفاده کنیم؟ در کجای زندگی ما قرار دارد؟ چگونه جایگزین تلفن‌های همراه خواهد شد؟ چگونه تجهیزات دیجیتالی ما را تکمیل می‌کند؟ شاید شرکت اپل نیازی نمی‌بیند برای موفق شدن این محصول‌اش در بازار به این سوال‌ها جواب دهد اما به نظر می‌رسد این شرکت برای شروع، پاسخی برای همه‌ی سوال‌ها ندارد و این یک مشکل اساسی است!

شفاف‌سازی هدفی در دوردست

اجازه بدهید نگاهی به آخرین زمانی که اپل یک محصول جهشی جدید را معرفی کرد، بیندازیم و درس‌های آموزنده آن را مرور کنیم. هنگامی که استیو جابز در ژانویه 2010 محصول iPad را رونمایی کرد، با صراحت درباره رابطه محصول جدید با محصولاتی که آن زمان در دسترس کاربران بود؛ صحبت کرد. «همه‌ی ما اکنون از لپ‌تاپ و اسمارت‌فون استفاده می‌کنیم. آیا در این فضا جایی برای رده سومی از محصولات وجود دارد؟ هدف بسیار در دوردست است. اگر ما واقعاً می‌خواهیم یک رده سومی از محصولات را بسازیم، این محصولات باید برخی کارهای کلیدی روزمره را بهتر از دستگاه‌های موجود انجام دهند.» بعد استیو جابز چند مثال زد: مرور کردن، ایمیل، عکس، ویدیو، موسیقی، بازی و کتاب‌های الکترونیکی. «اگر قرار است رده سومی از دستگاه‌ها وجود داشته باشد، باید این کارها را بهتر از لپ‌تاپ و اسمارت‌فون انجام دهد. در غیر این صورت دلیلی ندارد که این محصول را بسازیم.» اما در مراسم رونمایی از ساعت هوشمند اپل، این قطعه کلیدی گم شده است. چه دلیلی برای ساخت Apple Watch وجود دارد؟ چه چیزهایی بهتر از گوشی‌های هوشمند دارد؟

اپل تعریفی از ارتباط ساعت با تلفن همراه ارائه نداده است یا حداقل درباره‌اش صحبتی نمی‌کند. این موضوع می‌تواند مشکل اساسی ساعت هوشمند جدید این شرکت باشد.

دوشنبه، اپل سه کاربری محوری و مهم را برای ساعت هوشمندش ذکر کرد؛ چیزهایی که پاییز گذشته نیز گفته بود و تکراری بودند: زمان‌سنجی، تناسب‌اندام و ارتباطات. از میان این سه کاربری فقط تناسب اندام اهمیت دارد و قطعاً مورد توجه قرار خواهد گرفت. زمان‌سنجی و ارتباطات چیزهایی نیستند که نشود با دستگاه‌های دیگر انجام داد یا اینکه ساعت هوشمند اپل بهتر انجام می‌دهد. درباره تناسب اندام نیز به سختی می‌توان گفت ساعت هوشمند در این زمینه یک محصول انقلابی و جهش‌یافته است. اپل انتظار داشت از سنسورهای فوق پیشرفته‌ای استفاده کند که مثلاً توانایی سنجش استرس را داشته باشند اما اکنون چیزی که روی Apple Watch می‌بینیم بیش از حد شیک است و فقط می‌تواند میزان فعالیت بدنی ما را پیگیری کند. در حال حاضر روی آیفون نیز این قابلیت‌ها وجود دارند. همچنین، اگر قرار است ما از یک کیت سلامتی استفاده کنیم، چرا نمودار گرافیکی وضعیت فعالیت بدن را روی صفحه‌نمایش بزرگ قفل شده آیفون نبینیم؟

در مراسم رونمایی، نرم‌افزار Apple Watch به کِوین لینچ کمک می‌کرد تا خرچنگ‌قورباغه پیغام اظهار تاسفی بابت خوب مواظبت نکردن از دسته گل همسرش بفرستد یا اینکه دارد به یک تماس تلفنی گوش می‌دهد در حالی که دستش بند است و درگیر انجام کارهای سگ‌اش است. همچنین، شاید بودیم فردی برای الصاق یک عکس به پیغامی نزدیک به ده ثانیه در منوهای برنامه WeChat گرفتار بود. تیم کوک هم درباره یک کاربری بسیار مهم دیگر این ساعت هوشمند تذکر داد: ارسال عکس ضربان قلب‌مان برای دوستان صمیمی. این ویژگی‌های ارتباطی نمی‌توانند هر فردی را متقاعد به استفاده از ساعت هوشمند کنند.

شاید در آینده روزی برسد که ساعت هوشمند اپل بهترین تجربه برای تندرستی و سلامت جسمانی باشد یا شاید بهترین تجربه برای احرازهویت آنلاین محسوب شود.

اجازه بدهید شفاف باشیم: ساعت هوشمند اپل روش‌های جدیدی برای برقراری ارتباط با دوستان و فامیل معرفی می‌کند. برخی از این روش‌های ارتباطی سریع‌تر از آیفون هستند اما در هیچ حوزه ارتباطی Apple Watch بهتر از آیفون نیست. ارسال یک پیغام متنی کوتاه برای پاسخ دادن به یک پیغام مفید است ولی در هنگامی که هر دو دست شما به طور کامل درگیر هستند. همچنین، ارسال یک پیغام کوتاه با نوشتن یک پیغام توسط خود کاربر متفاوت است. ارسال تصویری از ضربان قلب‌تان برای ایجاد صمیمیت بیشتر بسیار جالب است ولی نه به اندازه صحبت کردن در FaceTime.

چه ارتباطی با تلفن همراه ما دارد؟

اپل تعریفی از ارتباط ساعت با تلفن همراه ارائه نداده است یا حداقل درباره‌اش صحبتی نمی‌کند. این موضوع می‌تواند مشکل اساسی ساعت هوشمند جدید این شرکت باشد. در حال حاضر، همه‌ی ما در طول شبانه‌روز یک اسمارت‌فون همراه‌مان داریم. اپل سعی دارد دومین دستگاه را روی بدن‌مان نصب کند بدون اینکه شفاف‌سازی کند چگونه دستگاه دوم می‌تواند عملکرد دستگاه اول را تکمیل کند. وقتی شما می‌خواهید یک متن ارسال کنید، کدام دستگاه دم دست و آماده است و ترجیح می‌دهید از آن استفاده کنید؟ شاید ساعت هوشمند اپل برای مدیریت پیغام‌های متنی ساخته شده است اما برخی اوقات به اندازه کافی خوب است؟ همانند ایمیل‌ها که روی گوشی موبایل تیک ‌زده و بعد دوباره روی کامپیوتر آن‌ها را می‌خوانیم، می‌توانیم پیغام‌ها را روی ساعت هوشمند خوانده و بعداً روی گوشی موبایل پاسخ دهیم اما هنگامی که نیاز به یک صفحه‌کلید با تمام شکلک‌ها داریم، از کدام دستگاه باید استفاده کنیم؟ سلسله مراتب با کدام دستگاه است؟ چگونه می‌توانیم آن‌ها را با یکدیگر سازگار کنیم؟ آیا شما وقتی یک ساعت پوشیدنی را روی دست خود بسته و دست‌تان درون جیبی است که گوشی تلفن هم آن‌جا است، با شنیدن صدای دریافت یک پیغام یا اطلاعیه، اول گوشی تلفن همراه را در می‌آورید؟ این احساس که کدام‌یک را باید نگاه کنید کمی سردرگمی ایجاد می‌کند.

یک ماشین گیج‌کننده دیگر؟

مطمئناً زمان‌های زیادی پیش خواهد آمد که احساس کنیم باید پیغام‌ها را روی ساعت مچی بخوانیم. نگاهی سریع به صفحه‌نمایش ساعت مچی انداختن خیلی سریع‌تر از بیرون درآوردن گوشی موبایل از درون جیب و باز کردن قفل صفحه‌نمایش است. افرادی که از ساعت هوشمند اپل استفاده کردند، می‌گویند به وضوح کمتر از گذشته به سراغ اسمارت‌فون خود می‌روند چون بسیاری از اعلان‌ها و پیغام‌ها را دیگر روی ساعت هوشمند می‌خوانند و نیازی ندارند برای مشاهده یک پیغام به سراغ گوشی موبایل بروند. به نظر شما این ویژگی خوب است یا بد؟ به نظر من که یک برنامه قاتل است. درست در زمانی که داریم به ارتباط با گوشی‌های موبایل و نحوه کارکردشان علاقه‌مند می‌شویم، اپل می‌گوید: «اینجا دستگاهی هست که به شما اجازه می‌دهد زمان کمتری به صفحه‌نمایش و ردگیری آن نگاه کنید و زمان بیشتری را برای کتاب خواندن، استفاده از طبیعت یا شام خوردن با دوستان و خانواده بگذرانید.» آیا اپل چیز دیگری ندارد درباره ساعت هوشمندش بگوید جز اینکه ما را دعوت به نگاه کردن بیشتر به درختان، لذت بردن بیشتر از کتاب‌خوانی و خوردن شام در جمع خانواده کند؟

به طور ساده می‌توان دید که Apple Watch یک گجت گیج‌کننده دیگر در زندگی ما است و حتا یک مکان مقاومت‌ناپذیر برای فرو رفتن در جریان محتوایی است که دارد زندگی امروزی را می‌بلعد.

در کلِ مراسم رونمایی از Apple Watch هیچ لحظه‌ای تردیدآمیزتر از آن وجود نداشت که تیم کوک با شور و شوق اینستاگرام را روی ساعت هوشمند نشان داد. این یک جنون و تقلید مضحک است. مشاهده عکس‌های دوستان روی یک صفحه‌نمایش بسیار کوچک چه لذت یا دستاوردی دارد؟ یک پیچ کوچک را باید برای مشاهده عکس‌های رندر شده بسیار کوچک دوستان روی دست‌تان مدام حرکت دهید. شما ترجیح نمی‌دهید گوشی موبایل را از جیب‌تان بیرون آورده و روی صفحه‌نمایش بزرگ و با کیفیت آن اینستاگرام‌گردی کنید؟

gramgram

دموی نشان داده شده گنگ بود. درست است که این نسخه نهایی شده نیست و در نهایت چیزی که می‌بینیم متفاوت‌تر است و ممکن است بخش فنی اپل اشتباه‌های بزرگی را رفع کرده باشند ولی برای یک ساعت هوشمند مچی یک سناریو کابوس‌وار است ( البته برای ما، نه برای اپل). به طور ساده می‌توان دید که Apple Watch یک گجت گیج‌کننده دیگر در زندگی ما است و حتا یک مکان مقاومت‌ناپذیر برای فرو رفتن در جریان محتوایی است که دارد زندگی امروزی را می‌بلعد. ما هیچ نشانه‌ای از چشم‌انداز اپل برای این محصول نمی‌بینیم. در اینجا یک سوال مطرح می‌شود: «اگر ما شش ماه به طور مداوم از این ساعت مچی استفاده کردیم، آیا در چشم اپل یک محصول موفقیت‌آمیز یا شکست‌خورده است؟» شما مطمئن هستید نسخه‌های دوم و سوم ساعت هوشمند اپل نیز معرفی می‌شوند؟

آشفته‌بازار تجربه‌ها

هنگامی که استیو جابز درباره مفهوم کاربری متفاوت iPad نسبت به دستگاه‌هایی مانند لپ‌تاپ و اسمارت‌فون صحبت می‌کرد، او نه تنها توضیح داد که دستگاه جدید اپل برای افزایش تولید این شرکت مناسب است، بلکه او توضیح داد برای زندگی ما هم مناسب است. حتا او روی یک صندلی راحت چرم Le Corbusier نشست تا نشان بدهد iPad بهترین انتخاب است. او گفت: «این بهترین تجربه مرورگری است که تا کنون داشتید.» جابز، وب سایت نیویورک‌تایمز را روی iPad باز و شروع به خواندنش کرد و بعد گفت: «این روش بهتر از لپ‌تاپ است؛ این روش بهتر از گوشی موبایل است.»

شاید اگر تیم کوک می‌گفت Apple Watch «بهترین تجربه کاربری» برای کار با اینستاگرام است، حاضرین در حین خنده شروع به تشویق می‌کردند و تا حدودی پذیرفتنی بود ولی اپل حاضر نشده پیشنهاد بدهد که این «بهترین تجربه کاربری» است و شما تا کنون چیزی بهتر از این نخواهید داشت. شاید در آینده روزی برسد که ساعت هوشمند اپل بهترین تجربه برای تندرستی و سلامت جسمانی باشد یا شاید بهترین تجربه برای احرازهویت آنلاین محسوب شود اما در حال حاضر می‌دانیم این دستگاه فقط یک مجموعه از تجربه‌های جدید را وارد زندگی ما می‌کند. تجربه‌هایی که باید روی تجربه‌های بی‌شمار ما در استفاده از تلفن همراه و دستگاه‌های دیگر افزوده شوند و در نهایت ما هستیم که باید به دنبال یافتن حس و راهی جدید برای به‌کارگیری این تجربه‌ها باشیم.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تجدید خاطره‌ای با وبلاگستان – اسکرین شات‌هایی از برخی از وبلاگ‌های قدیمی خوب

شبکه‌های اجتماعی وبلاگ‌ها را فرونرخیتند. دلایل فروریختن آنها بسیار بیشتر از محبوب شدن شبکه‌های اجتماعی بود:1- بسته شدن ابزارهای رایگان‌های وبلاگ‌نویسی2- نوع نوشتن وبلاگ‌نویس‌ها که هم بسیار انرژی‌بر و وقت‌گیر بود و هم به خاطر…

حومه‌نشینی چرا شکل می‌گیرد و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ + گالری عکس‌هایی از زشتی‌های این پدیده

مناطق حومه شهر، جوامع مسکونی هستند که در حومه مناطق بزرگتر شهری قرار دارند. آن‌ها ویژگی‌های متمایزی دارند که آن‌ها را ازمحیط روستایی و شهری متمایز می‌کند. شکل‌گیری حومه‌ها و مشکلاتی که با آن‌ها مواجه هستند را می‌توان به عوامل متعددی نسبت…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…

همه چیز در مورد رمان رابینسون کروزوئه، نوشته دانیل دفو + روجلدهای خاطره‌انگیز این کتاب

رابینسون کروزوئه رمانی نوشته دانیل دفو است که اولین بار در سال 1719 منتشر شد. این رمان داستان مرد جوانی به نام رابینسون کروزوئه را روایت می‌کند که بر خلاف میل خانواده‌اش راهی دریا می‌شود و در جزیره‌ای متروک در سواحل آمریکای جنوبی غرق…

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند.مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…

جوزف ساموئل: مردی که نمی‌توانست به دار آویخته شود!

جوزف ساموئل یک جنایتکار بزرگ بود نبود، فقط از منازل سرقت می‌کرد. در وهله اول،هیچ چیز قابل توجهی دیگری در مورد زندگی او جالب نبود. با این حال، وقتی قرار شد او را اعدام کنند، همه چیز عجیب و غریب شد.جوزف ساموئل در سن چهارده سالگی در سال…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
4 نظرات
 1. بهروز می گوید

  شبیه مطلبی هست که سایت verge دیروز گذاشته بود… اگر اپل توضیح بده در مورد apple watch مجبور میشه که اعتراف کنه که موبایل ها بار اضافی هستند یا میتونند burden باشند. به شخصه هنوز نمیدونم چرا اینقدر قیمت بالایی رو اپل گذاشته برای apple watch.. اینجا دبی یکی از ثروتمند ترین شهر های دنیا هست و خیلی از مردم به کالای luxury به چشم کالای معمولی نگاه میکنند و ساعت رولکس ٢٠٠٠٠ دلاری و یا خیلی از برند های دیگه چیز طبیعی هست و خیلی از مردم توان خرید دارند.. اما apple watch ٢ سال دیگه تکنولوژی قدیمی حساب میشه و به هیچ عنوان به خریدارش این حس خاص بودن یا چیز خاصی رو داشتن رو نمیده.. کسی که ساعت ٣۵٠ دلاری اپل میخره با کسی که ١٧٠٠٠ دلاریشو میخره هیچ فرقی در امکانات نمیبینه.. هیچ فرقی در customer service نمیبینه .. هیچ فرقی بین این دو خریدار نیست در صورتی که برند های دیگه ساعت شما رو فرد خاصی میبینند و به شما offer های دیگه میدن و شما رو به اسم میشناسند شما رو به مراسم رونمایی از ساعت های جدید دعوت میکنند و بلیط مسابقات گلف و فورمولا ١ میدهند و ویزا یا مستر کارت میزان کردیت شما رو بالا میبرند و airport lounge رایگان در اختیارتان میگذارند و در کل شما به دلیل خرید خاص کردند تبدیل میشین به کسی در طبقه خاص جامعه قرار داره . اما اپل هیچ partner نداره که شما رو در یک فضای luxury قرار بده و بتونه این رابطه رو طولانی مدت کنه.. این باعث میشه حتی در جایی مثل دبی هم میزان فروش apple watch های گرون قیمت پایین تر از مثلا این برند ها باشه.
  Rolex, Hublot, IWC , Tagheuer, Breitling

 2. هادی حداد می گوید

  به نظرم این هم پستی است که چند سال بعد مثل اون مطلبی که در مورد آیفون نوشته شده بود و حالا خیلی ناساز به چشم میومد می‌شه! به هر حال با گذر زمان کاربردهای واقعی این محصول مشخص میشن، مخصوصا با قدرتی که اپل و پلتفرمش در زمینۀ نرم‌افزار داره. لازم به ذکره که (و احتمالا اگر لازم شد در قالب یک پست برای یک پزشک و به طور مفصل) طی سال‌های اخیر در بعد تجاری رشد یا اتفاق عجیبی در زمینۀ سخت افزار رو شاهد نیستیم و تمامی شرکت‌ها به سمت وب‌سرویس‌ها و نرم‌افزاری شدن حرکت می‌کنند. مثل چیزی که در اپل پی میبینیم (سرویس پرداخت اپل). باید منتظر بود و دید که خلاقان دنیای اپلیکیشن چه استفاده‌هایی از امکانات این گجت خواهند کرد.

 3. mehdi می گوید

  فقط اپل نوآوری زیادی داره که این قدر در مورداش مقاله کار می کنید یا نه!دلایل دیگری هست؟

 4. امیر می گوید

  ترجمه بسیار مشکل داری بود. خیلی جاها اصلا متوجه نمی شدی منظور نویسنده چی بوده و انگار نویسنده فقط کلمات رو ترجمه کزده و کنار هم گذاشته

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.