مجسمه ابوالهول این بار از نوع چینی

4

ابوالهول غول افسانه‌های مصر باستان و اسطوره ایدیپ، مخلوطی از انسان و حیوان با پیکری از شیر، مزیّن به بال‌های عقاب و دارای سری شبیه سر زنان است. این موجود افسانه‌ای کسانی را که موفق به حل معمّای او نمی‌شدند می‌کشت و در نظر مصریان باستان مظهر آفتاب محسوب می‌شد، ابوالهول بزرگ که در مصر قرار دارد از صخره‌ای تراشیده شده است و ۲۰ متر ارتفاع و ۷۰ متر طول دارد. اسرارآمیز بودن ابوالهول احتمالاً در ارتباط با تعهد و ادای سوگند هنرمندان و خالقین اساطیر است که بر اساس آن موظف به‌ حفظ اسرار و رموز عقاید و اندیشه‌های فرهنگی و عرفانی آثار خود بوده‌اند. این موجود افسانه‌ای بیش از هر پدیده دیگری در ادبیات و فرهنگ، اقتدار اسطوره‌ای خود را تثبیت نموده و به نماد اعلی و عمیق علم و دانائی و همچنین نمودی از هلاک و نیستی شهرت یافته‌است. همچنین گفتنی است که این بنا بزرگترین بنای تاریخی مصر است.

از آنجایی که چینی ها تصمیم گرفته اند تمام آثار باستانی و جاذبه های توریستی کشورهای مختلف را در چین هم بسازند این بار شروع به ساخت مجسمه ابوالهول کردند.  این مجسمه در مکانی توریستی – سینمایی در چین در حال ساخت است.


 

نمایی کامل از مجسمه ابوالهول که ساخت آن همچنان ادامه دارد

download (1)


مردی در حال بالا رفتن از مجسمه ابوالهول در چین. از این مجسمه برای تولیدات سینمایی و تلویزیونی هم استفاده خواهد شد

download (2)


انتقال مصالح به نزدیک مجسمه برای تکمیل فرایند ساخت

download (3)


با اینکه مراحل ساخت مجسمه ابوالهول هنوز به پایان نرسیده ولی از حالا طرفداران خودش را بدست آورده

download (4)


در مصر ابوالهول را به‌شکل شیری نقش می‌کردند که سر او به‌صورت سر دختری بود. احتمالأ این هیاکل را به قصد تعظیم و تکریم نیت که به زعم مصری‌ها الهه حکمت و دانش بود برپا می‌کردند. در خرابه‌های بلاد باستانی مصر ابوالهول‌های بسیار مشاهده می‌شود که از یک پارچه سنگ ساخته شده و از همه بزرگ‌تر را ابوالهول خوانند که در بین دو هرم واقع شده و تنه این هیکل در زیر ریگ‌ها مدفون و پوشیده‌بوده است و فقط سینه و سر او خارج از ریگ مشاهده شد که بیست متر ارتفاع دارد. که بعداً از زیر شن خارج شد. در مورد علت نامگذاری این احتمال قابل مطالعه طرح شده که ابوالهول عربی شده آپولو Apollo است. آپولو،در افسانه های کهن جوانترین فرزند زئوس و برادر دوقلوی آرتمی بوده است. او خدای آفتاب و زیبایی، شعر و موسیقی، نور است


download (5)


جاده ها و محیط اطراف مجسمه هم در حال ساخت و ساز است

download (6)


کارگران در حال داربست زدن برای ساخت ساختمان های اطراف مجسمه ابولهول هستند. همانطور که گفته شد این مکان به عنوان یک شهرک سینمایی – توریستی مورد استفاده قرار خواهد گرفت

download


منبع

 
4 نظرات
 1. mehdi می گوید

  بی صبرانه در انتظار ساخت پاسارگاد،تخت جمشید،طاق بستان،نقش رستم و ……دیگر آثار باستانی ایرانی می مانیم تا بعد از نابود شدن آنها در کشور خودمان در جایی به نام چین به بازدید آنها برویم!
  سپاس جناب ضیا!

 2. چ می گوید

  این کارگراشون چرا رو داربست کمربند ایمنی ندارن

  1. نیما می گوید

   یعنی شما فکر میکنی چینی ها ارزشی هم برای انسان و جان او قائل هستند؟

 3. شالی می گوید

  ابوالخونسرد کی میسازن؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.